Skocz do zawartości

Dysk SSD 200-300GB do 400zł dla laptopa


Recommended Posts

Witam.

Interesuje mnie zakup dysku SSD o pojemności min. 200GB (250 byłoby w pełni satysfakcjonujące) do laptopa Lenovo Y580. Jako, że model ten nie jest kompatybilny z GOODRAM Iridium Pro, będę wdzięczny za wytypowanie następnej godnej polecenia sztuki. Kwota, jakiej nie chciałbym przekraczać, to 400zł.

Natknąłem się na ADATA Premier SP550 oraz ADATA SU800, ale rzadko reklamuje się produkt faktycznie godny polecenia, więc tak naprawdę jestem otwarty na sensowne propozycje- nie trzeba sie sugerować moimi typami :)

 

Z góry dziękuję za pomoc!

 

PS

Jeżeli uznacie, że nie ma sensu kupować dysku SSD za taką kwotę (tj. oferuję zbyt dużo/zbyt mało) to również nie zapomnijcie o tym wspomnieć :P

Link to post
Share on other sites

rzeczywiście była sytuacja że iridium pro nie współpracowało z kilkoma modelami laptopami ( na serio dziwaczna sytuacja, zwłaszcza że po podłączeniu pod PC nie było z tymi nośnikami problemów ) nie mam pojęcia czemu ( to do goodrama pytanie, lub producentów laptopów )  
SP550 to SF więc odpada,  SU800 to TLC i ma spadki prędkości zapisu sekwencyjnego poniżej 30MB/s po zapchaniu bufora. 

​Jeśli iridium pro odpada, to albo budżetowo BX100 250GB 369zł ( nie mam pojęcia jakim cudem są dostępne, możliwe że ostały się w magazynie w jakimś kraju, mam nadzieję że środek niezmieniony ) 
lub drożej sp920 tylko tu uważać, o wersję z MU01 lub nowszym chodzi )  

Link to post
Share on other sites

Crucial BX100 - http://allegro.pl/dysk-crucial-bx100-ssd-250gb-2-5-sata3-7mm-535-370-i6773655527.html

ADATA SP920 - http://www.esc.pl/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=60830

 

O te modele chodzi? To są najlepsze opcje na chwilę obecną?

Jeśli tak, to nie przejmować się, że prędkość odczytu/zapisu są mniejsze, niż Iridium Pro czy podawanych przeze mnie modeli? Wiem, że tutaj chodzi o te kości, ale może istotnych parametrów jest więcej? :)

Link to post
Share on other sites

tak o sp920 i BX100 ( są słabsze od iridium pro, ale nadal ok ) 


 

 

Jeśli tak, to nie przejmować się, że prędkość odczytu/zapisu są mniejsze, niż Iridium Pro czy podawanych przeze mnie modeli?
zapis odczyt sekwencyjny mówią bardzo mało, ważniejszy jest iops i stabilność prędkości zapisu 
 
Link to post
Share on other sites

Przepraszam że się wtrącę, o co chodzi @kokosnh z tym firmware MU01 po czym to poznać skoro w specyfikacji na stronie sklepu trudno o szczegółowe info ? Kod producenta jest inny ?

Czytałem że są wersje z Silicon Motion ADATY SP920 .

Np w https://www.x-kom.pl/p/276041-dysk-ssd-adata-256gb-25-sata-ssd-premier-pro-sp920.html jest w specyfikacji podany konroler Marvella 88SS9189 można to rozróżnić przed zakupem ?

Edytowane przez smoke
Link to post
Share on other sites

właśnie nie można, szczerze to się nie zagłębiałem czy ta wersja 1.08 to już inny kontroler, czy jeszcze tylko firmware ( ale rozróżnić nie można póki nie włożysz ) 
szczerze to jeszcze pamiętam, jak była różnica w długości gwarancji między SP920 kupionym tak kiedyś i kiedyś ( ale też nie wiem czy to właśnie o te 2 wersje chodziło, czy może coś innego ) 
z takimi pytaniami to najlepiej pisać bezpośrednio do adat-y 


Co do tych 2 dysków konkretnie BX100 i sp920 to szczerze BX100 też jest podejrzany, pojawia się nagle po roku od wycofania ze sprzedaży, nie zagwarantuję co będzie w środku ani w jednym, ani w drugim.
Jeśli masz kasę, to warto dołożyć do SP920 ze względu na żywotniejsze kostki i 5 lat gwarancji ( ale jakoś super nacisku nie ma ) 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za opinię. Jeżeli masz na myśli BX100, to rzeczywiście można go nabyć za 389zł (na przykład na allegro).

SP920 kosztuje raptem 40zł więcej, w związku z czym różnica jest nieduża. Jeżeli więc jedynym minusem ADATA będzie ta cena, to zdecyduję się na ich produkt. Jeśli jednak Crucial BX100 ma jakieś inne plusy, to z chęcią się z nimi zapoznam :)

 

Szkoda, że CX200 zniknęły ze sprzedaży- w listopadzie to ten model mi polecano :/

Link to post
Share on other sites

 

 

Jeżeli masz na myśli BX100, to rzeczywiście można go nabyć za 389zł (na przykład na allegro).
a w normalnym sklepie 20 zł taniej  

 

Szkoda, że CX200 zniknęły ze sprzedaży- w listopadzie to ten model mi polecano
to chyba dobrze że zniknęły, bo to słabe dyski były
a kolega raczej mówił o MX300 czyli TLC  
Link to post
Share on other sites

blisko tego budżetu jest jeszcze SU900, ale nie mam jeszcze porządnie zrobionych benchmarków na wersji 256 dlatego oficjalnie w liście jeszcze go nie ma, ale jeśli miałbym wybierać między możliwą gorszą wersją SP920 1.07 a SU900, to bym brał SU900 ( 5 lat gwarancji, bez ograniczenia TBW, kostki MLC w wysokim procesie ( tylko niech was 3D nand nie zmyli, to nadal są kostki oparte o FG, ))


nie dodam go jeszcze do listy, bo mam już wyniki jego brata SU800 na TLC i szczerze takiej porażki to jeszcze chyba nie było od czasu BX200 . 

Link to post
Share on other sites

@@14r33k
floating gate (FG) charge trap flash (CTF)

Chcesz abym ci kilka książek polecił, 
Jakieś ogólne broszury, prezentacje itp
Czy mam ci sam to streścić ?
Ogólnie informacji w internecie jest masa, więc nie wiem zbytnio czego oczekujesz. 

@@Marek Tarek,tak, ale jeśli na serio masz tylko 400zł to BX100 nie jest złym dyskiem. 

Link to post
Share on other sites

@@14r33k, zwracam uwagę jak się dowiedziałem, że ludzie wrzucają 3D nand do jednego worka 
a mówienie o 3D nand FG, jak o 3D nand CTF to dość duże nieporozumienie, zwłaszcza jeśli o żywotność chodzi. 
Przecież te 2 pamięci różnią się fizycznie budową samej komórki, oraz posługują się zupełnie innymi procesami do zapisu i kasacji danych z komórek. Cała rewolucja w 3D nand ( którą "zapoczątkował" samsung ) była związana z przejściem na CTF w wysokim procesie i pożegnanie FN ( emisji polowej ) co podniosło masakryczne żywotność.   

 

Chcę tylko wiedzieć czemu twierdzisz, ze 3D FG, to nie do końca 3D.

Co do tego 3D, to mówię tylko że jest oparty o FG, tak samo jak dotychczasowy 2D NAND który też jest oparty o FG. 
3D oparte o FG, to dla mnie nic, prócz wymuszonej wyższej litografii, więc nie różni się zbytnio od zwykłego 2D NAND w wysokiej litografii, to że mam mniej połączeń z PCB mi lata, jako użytkownikowi. 
Może niewielu z was o tym pamiętam, ale sandisk ( obecnie WD ) też miał pamięci NAND oparte o FG ułożone na sobie i jakoś tego nikt 3D nand nie nazywał ( tak, wiem że było to ledwo 4 czy ileś tam warstw ale przecież nadal to 3D )  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kupiłem sp920 lecz niestety trafiłem na firmware 1,12 (zaktualizowałem do 1,14) Co to w praktyce oznacza jaka jest różnica pomiędzy tymi oprogramowaniami ?

Na stronie Adaty http://www.adata-group.com/pl/download/286 jest tylko ten gorszy firmware możliwy do zaktualizowania.

Edytowane przez smoke
Link to post
Share on other sites

Eh, wybaczcie, że raz jeszcze poruszam ten wątek, ale chcę mieć pewność...

Polecono mi w tym temacie dwa dyski SSD (cena graniczna- 460zł): Crucial BX100 i ADATA SU900.

 

Plusy tego pierwszego to cena, natomiast minusy- "nieznane pochodzenie", ponieważ model niby został wycofany, a nagle się pojawia w sprzedaży.

Plusy SU900 to, niestety, sam nie wiem (może lepsze parametry?), a minusy- cena wyższa o 80zł względem BX100.

 

Jeżeli jestem gotowy dopłacić te 80zł, ale priorytetem w zakupie jest dla mnie po prostu lepszy dysk, który starczy mi na lata, to który z tych dwóch powinienem wybrać? Może coś się przez te parę dni zmieniło i polecicie teraz coś innego^^

 

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź :)

Link to post
Share on other sites

Weź SU900 to jest świeża i w miarę dobra konstrukcja, w sumie podczas użytkowania nie zauważysz różnicy pomiędzy BX100 a SU900. W ogóle podczas normalnego użytkowania użytkowania ciężko jest dostrzec jakiekolwiek różnice pomiędzy dyskami SSD. Przy wyborze SSD priorytetem powinna być żywotność, gwarancja. Tu Adata jest na MLC i w miarę wysokim procesie wykonana co się przekłada na żywotność, dodatkowo 5 lat gwarancji bez limitu zapisu. Jest jeszcze Adata Sp920 która ma ośmio kanałowy kontroler (BX100 i SU900 cztero-kanałówka) tylko właśnie możesz nie trafić na lepsze oprogramowanie tak ja kupiłem kilka dni temu do starszego laptopa sp920 z firmware 1,12. Jest jeszcze Samsung 850 pro który jest już droższy ale za to posiada wszystko czego brakuje w.w. dyskom. Sam mam 850 pro 512GB i mogę polecić z czystym sumieniem. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...