Skocz do zawartości

Problem z kartą graficzną, monitorem czy może to jeszcze coś innego?


Recommended Posts

@@rebus

Sprawdzałeś na zintegrowanej grafice ?

Właśnie skończyłem memtesta. Nie wykazał nic.

 

Z integrą - niegłupi pomysł - ale nie chcę instalować sterowników do niej. Zaraz wyjmę kartę, przeczyszczę styki, docisnę dobrze wszystkie kable - i zobaczymy...

Link to post
Share on other sites

Śmiało możesz instalować sterowniki do integry bez deinstalacji sterowników Nvidii. Sterowników Intela nie musisz nawet odinstalowywać gdy już wyłączysz integre, zostają w systemie ale nie ładują się jeśli urządzenia nie ma lub jest wyłączone z poziomu biosu. Wyczyścić kartę z kurzu nie zaszkodzi ale obstawiam że to nie to.

Link to post
Share on other sites

Śmiało możesz instalować sterowniki do integry bez deinstalacji sterowników Nvidii. Sterowników Intela nie musisz nawet odinstalowywać gdy już wyłączysz integre, zostają w systemie ale nie ładują się jeśli urządzenia nie ma lub jest wyłączone z poziomu biosu. Wyczyścić kartę z kurzu nie zaszkodzi ale obstawiam że to nie to.

No właśnie nie chcę mieć ich w systemie. Zobaczę, co przyniesie czyszczenie i nowe dociskanie kabelków. Jak nic nie da - to wtedy zdecyduję się na tę integrę. Po prostu nie lubię mieć zbędnych plików na dysku...

Link to post
Share on other sites

Wiem, ale zawsze coś zostanie... Ok, i tak miałem niedługo formatować dysk i instalować Windowsa na nowo, za trochę (za pół godziny) więc zobaczę jak jest na samej integrze.

No uruchomiłem komputer na integrze - artefaktu nie było...

Wyłączę go teraz może na pół godziny - i włączę. Jeśli artefaktu nie będzie - duże prawdopodobieństwo, że coś się dzieje z kartą graficzną. Ale jeśli artefaktu nie będzie - to poczyszczę dobrze styki i włożę kartę graficzną znowu - i zobaczymy, czy to coś pomogło. Na razie się wyłączam ;-)

Artefaktu po przerwie na samej integrze - nie było. Ale jednak może to być wina zasilacza. Zaraz z powrotem włożę kartę graficzną, wcześniej przeczyszczę styki.

Uruchomienie komputera z ponownie włożoną kartą graficzną z przetartymi alkoholem stykami - artefaktu nie było.

Nie wiem, już co myśleć. Trzeba będzie poczekać do jutra rana, jak uruchomię zupełnie "zimny" komputer. A może przetarcie styków i ponowne włożenie karty pomogło? Może kabelki zasilające od karty teraz zostały lepiej dociśnięte?

Zobaczymy jutro, dziś już przerw nie będę robił, bo chcę trochę posiedzieć w internecie.

Dzisiaj rano artefaktu nie było :-)

Czyżby wyjęcie karty, przetarcie styków i ponowne jej włożenie rozwiązało problem? Jeśli jeszcze ze 2-3 razy artefaktu nie będzie - to chyba problem ustąpił. Napiszę jeszcze jak sytuacja przy następnych uruchomieniach komputera.

I dziś rano artefaktu nie było. Chyba więc problem się rozwiązał.
 

Wczoraj rano (tj. w czwartek) - artefaktu nie było, ale dziś (tj. w piątek) - znowu się pojawił...


Ponownie dziś w ciągu dnia wyłączyłem komputer, monitor, zasilacz - i po 3 minutach włączyłem wszystko ponownie. Artefakt był znowu.
 
Tutaj cały film od chwili uruchomienia komputera, do momentu pokazania się artefaktu zaraz po rozpoczęciu startu Windowsa, później czarny ekran przez bodaj półtorej minuty - i ponowny, samoczynny restart komputera:

https://goo.gl/photos/xM1MHFVBn49Z2zCt6
 

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Umówiłem się dziś w sklepie, gdzie kupowałem kartę graficzną, że przywiozę do nich komputer i podłączą go do innego zasilacza. Niestety dopiero za tydzień w piątek, tyle mają roboty. Ale dziś też mówił mi chłopak z tego sklepu, po obejrzeniu filmu z tym artefaktem, że za tydzień podłączy swój dysk i zainstaluje na nim Windowsa. Może być też jakiś problem z Windowsem.

 

Zobaczymy, co da zmiana zasilacza i świeża instalacja Windowsa na innym dysku. Najwcześniej będzie to wiadomo w przyszłą sobotę, napiszę wtedy, co dała zmiana zasilacza i inny dysk z nowozainstalowanym Windowsem. Jeśli wymiana zasilacza nic nie pomoże - to wskazanie padnie na kartę graficzną.

 

A może być tak, że VRAM karty jest w porządku - tylko jest jakieś zakłócenie na zasilaniu karty?

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

 

 

A może być tak, że VRAM karty jest w porządku - tylko jest jakieś zakłócenie na zasilaniu karty?
 
Może to być praktycznie wszystko, jeśli nie ma innych objawów ciężko nam nawet zgadywać, w tym cały problem. 
Ciągle nawet jest możliwość, że to błąd softwarowy, a nie sprzęt. 
Jeśli masz czas, to reinstalacja Windowsa jest dobrą opcją, wykluczymy przynajmniej software. 
 
Link to post
Share on other sites

Może to być praktycznie wszystko, jeśli nie ma innych objawów ciężko nam nawet zgadywać, w tym cały problem. 

Ciągle nawet jest możliwość, że to błąd softwarowy, a nie sprzęt. 

Jeśli masz czas, to reinstalacja Windowsa jest dobrą opcją, wykluczymy przynajmniej software.

No właśnie. Na 20 lat obecności komputera w moim życiu - pierwszy raz coś takiego mi się zdarzyło. Instalacja Windows plus oprogramowanie plus gry na Steam, Origin itd. - to już większy kawałek czasu. I tak mam w planach format dysku i świeżą instalację Windows - ale to za jakieś parę tygodni. W tym sklepie, o którym pisałem, mam życzliwe osoby - więc za tydzień zobaczymy, co przyniesie zmiana zasilacza i ewentualnie instalacja Windowsa na sklepowym dysku. Na pewno napiszę, co było przyczyną tego artefaktu - a może przez ten czas znajdzie się ktoś, kto miał podobne objawy i napisze o tym. W każdym bądź razie dzięki za pomoc :-)

Link to post
Share on other sites

Wykonaj jeszcze czysty rozruch systemu. Tylko, aby było to adekwatne do sytuacji to ustawienie czystego rozruchu wykonaj ma zakończenie dnia pracy PC. Zamknij kompa tak aby uruchomienie w czystym rozruch odbyło się następnego dnia.

 

Czyżby wyjęcie karty, przetarcie styków i ponowne jej włożenie rozwiązało problem?

Poszedłbym tą ścieżką i sprawdziłbym jeszcze raz, wtyczki od PSU do zasilania karty oraz gniazdo na karcie. 

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Wykonaj jeszcze czysty rozruch systemu.

Zrobię to jutro wieczorem, dziś już trzeba iść spać ;-) Może zadziała?

 

Dziś rano - dla odmiany - artefaktu nie było. Czyli widać, że występuje on losowo, ale uruchomień komputera bez artefaktu jest mniej.

 

Dziś wieczorem, na koniec pracy, zrobię czysty rozruch Windowsa.

Link to post
Share on other sites

Tu nie chodzi o to czy zadziała tylko o wyłapanie czy nie bruździ jakiś sterownik z poza stajni Microsoftu.

W tym sensie, że jeśli w czystym rozruchu Windowsa artefaktu nie będzie - to przyczyną właśnie mógłby być jakiś inny sterownik - o to mi chodziło. Z tym, że skoro są sytuacje, że komputer uruchamia się czasem bez artefaktu - to gdyby to był inny sterownik, to nie powinno się uruchamiać bez artefaktu. Ten "poszukiwany" sterownik-sprawca zawsze by bruździł.

 

Ale rozruch zrobię dziś, powtórzę go też kilka razy. Może uda się wyłapać sytuację, która jednak wskaże na jakiś inny sterownik.

 

Zobaczymy też, co będzie po zamianie zasilacza i świeżej instalacji Widowsa na inny, testowy dysk SSD. Ale to dopiero okaże się za tydzień.

Link to post
Share on other sites

http://forum.guru3d.com/showthread.php?t=414119

20 post to samo, na 99% nie jest to problem sprzętowy.

Stary - TO JEST DOKŁADNIE TO SAMO!!! Dziś mu też odpiszę i dam swój filmik i zdjęcia.

 

Kurczę, żeby publikować linki do zdjęć na forum guru3d - trzeba mieć minimum wysłanych 5 postów - a ja dopiero się tam zarejestrowałem... Nie mogę więc mu przesłać linków. No ale poczytam tam wszystko.

 

Jak oglądam ten artefakt z tego zdjęcia z forum guru3d - to widzę nawet, że układ tego artefaktu jest taki sam jak u mnie. Tylko czemu wymyślili, że żeby publikować linki na tym forum trzeba mieć minimum 5 postów?! Ja nie mam tam jeszcze żadnego...

 

Jakiś koleś na forum guru3d podesłał mi linka do zgłoszenia Nvidii problemu. Opisałem sprawę, wkleiłem linki do filmu i zdjęć - i zobaczymy, co mi Nvidia odpowie ;-)

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Czołem,


od jakiegoś czasu zacząłem mieć problem przedstawiony w filmie, nie jestem w stanie stwierdzić tak naprawdę kiedy to się zaczęło, gdyż nie od początku użytkowania grałem. Problem pojawia się w momencie odpalania gier, ekran miga(jakby rozdzielczość ekranu miała problem z ogarnięciem rozdzielczości gier, którą mam ustawioną na niższą, miganie pojawia sie nawet na tej samej rozdzielczości, jednak po miganiu pokazuje sie ekran gry). Klikając w myszkę czasami udawało się ominąć ten problem(jednak to nie jest rozwiązanie). Przepraszam za nieoryginalną grę użytą do prezentacji jednak nie kupuje ich skoro nawet nie mogę w nie aktualnie pograć. Mój sprzęt to lenovo w541, windows 10.


Link do filmu prezentującego problem: www.youtube.com/watch?v=SMqi8DMBISY&feature=youtu.be


Link to post
Share on other sites

@@jankowski, Nie chcę być niemiły, ale co to ma wspólnego z problemem kolegi, aby pisać o tym w tym temacie? 

załóż swój osobny temat i opisz tam wszystko. System aktualny ? Próbowałeś na innych oryginalnych grach ? może być jakieś demo, jak tam też to zacznij od testów stabilności komponentów i sprawdzenia stanu podzespołów np SMART dysku, jak tam nic, to przeinstaluj sterowniki graficzne, później samą grę ( zakładam że specyfikacja tego lapka jest przynajmniej w minimalnych wymaganiach gry, oraz gra zawiera wszystkie patch-e i nie jest to pirat  ), później system. 
Tak po kolei będziesz wykluczać i wszystko opisz w osobnym temacie 
Nie pisz tutaj 


 

Link to post
Share on other sites

Dzięki @kokosnh ;-)

 

5 postów na forum guru3d stworzyłem, linki z filmem i zdjęciami wysłałem:

 

http://forum.guru3d.com/showthread.php?p=5426188&posted=1#post5426188

 

Zobaczymy, jakie będą odpowiedzi. Oczywiście dziś też za kilkadziesiąt minut, na koniec dzisiejszego dnia, zrobię czysty rozruch Windowsa.

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Próbowałeś wyłączyć "szybkie uruchamianie" w opcjach zasilania w panelu sterowania? Zrestartuj pc w celu zatwierdzenia zmian. Następnie zamknij system i sprawdź rezultat.

Na początek: w czystym rozruchu Windowsa - artefaktu nie było.

 

Po wyłączeniu "szybkiego uruchamiania" - artefaktu też nie było - ale ponieważ dopiero 1 raz uruchomiłem komputer po wprowadzeniu tej zmiany - za wcześnie jest, aby stwierdzić, czy to pomogło - czy też akurat trafiło się takie uruchomienie komputera bez artefaktu. Zostawię tę zmianę i poobserwuję.

 

Drugi dzień z wyłączonym szybkim uruchamianiem - i artefaktu nie było. Ale czekam na odpowiedź Nvidii.

 

Natomiast pojawiły się nowe tematy z tym problemem na innych, zagranicznych forach:

 

https://linustechtips.com/main/topic/768597-weird-periodic-artifacts-on-windows-10-boot-with-new-1080ti-build/

 

https://forums.geforce.com/default/topic/1004748/weird-behavior-on-my-1080ti/?offset=2

 

Mam pytanie - ponieważ włączenie szybkiego uruchamiania jest zalecane (okno wyboru) - więc czy jego wyłączenie może w jakikolwiek sposób źle wpłynąć na komputer (np. na dysk ssd)?

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites
Mam pytanie - ponieważ włączenie szybkiego uruchamiania jest zalecane (okno wyboru) - więc czy jego wyłączenie może w jakikolwiek sposób źle wpłynąć na komputer (np. na dysk ssd)?

 

Nie. System będzie się jednak dłużej uruchamiał (jak w Windows 7).

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Nie. System będzie się jednak dłużej uruchamiał (jak w Windows 7).

Praktycznie uruchamia się tak samo szybko. Ale dla pełnego "komfortu psychicznego" dobrze by było, gdyby Nvidia coś wymyśliła w tej kwestii ;-) Chyba udało się ustalić, że problem leży po stronie Windows 10 Creators Update... Jak Nvidia mi odpisze - to dam znać. O ile też artefakt zacznie się pojawiać przy obecnie wyłączonym u mnie szybkim uruchamianiu - to też napiszę.

 

Jeden z zagranicznych kolegów na tych forach, do których linki wysłałem - uczynił przypuszczenie, że problem występuje przy rozdzielczości monitora 2k i częstotliwości 144 Hz. Tak właśnie mam u siebie. Może być. Teraz pytanie, na ile Nvidia weźmie sobie do serca to zjawisko - bo użytkownicy kart Nvidia zgłaszają im ten problem.

 

Przez ostatnich parę dni artefaktu nie było - cały czas "szybkie uruchamianie" było wyłączone.

 

Nvidia mi nie odpisała - ale dziś pojawił się nowy sterownik. W informacjach o nim przeczytałem, że:

 

"Added support for Windows 10 Creators Update"

 

oraz:

 

- Changes and Fixed Issues in Version 382.05

 

- The following sections list the important changes and the most common issues resolved

in this version. This list is only a subset of the total number of changes made in this

driver version. The NVIDIA bug number is provided for reference.

 

- [sLI][No Man’s Sky - with The Foundation Update 1.10 patch]: With SLI enabled,

there is texture corruption in the game. [200257478]

 

- [sLI][GeForce GTX 670][World of Tanks]: In SLI mode, blue-screen crash occurs when

pressing Alt+Tab during the game. [1895732]]

 

- [GeForce GTX 1080 Ti][Gears of War]: After the bootup movies, blue-screen crash

occurs pointing to nvlddmkm.sys. [1914184]

 

- The NVIDIA Control Panel in the Windows desktop context menu, as well as the

NVIDIA system tray icon, may be absent. [200298863/1906498]

 

- System may hang at a black screen upon cold boot up. [1913854]

 

- In a multi-display configuration, the extended displays are unable to enter sleep

mode. [1902053]

 

Tak więc jest wskazanie na Windows 10 Creators Update.

 

Włączyłem więc ponownie "szybkie uruchamianie" - i jak na razie, w trakcie jednego uruchamiania komputera - artefaktu nie było.

 

Dziś też artefaktu nie było, chyba nowy sterownik Nvidii usunął problem.

Edytowane przez rebus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...