Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Na monitorach znam się wcale i dopiero zaczynam ogarniać temat więc z góry przepraszam za głupoty. 

 

Chcę kupić monitor 144hz (120/160 bez różnicy teraz mam 60), do FPS i innych gier 

 

Chce wydać na niego naturalnie jak najmniej (1300 a jeśli bardzo warto to 1600)

 

Chcę 27 albo 24 cale ale FHD (podczas grania i pracy siedzę 80-100 centymetrów od monitora)

 

GPU AMD, czy upierać się przy monitorze z freesync

 

 

 

Monitorów jest w podanej cenie chyba nawet kilkadziesiąt. Jaki powinienem wybrać?

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że absolutnie warto brać freesync, niezależnie od fps, wydatnie wspomaga płynność animacji. Nie można jednak mieć wszystkiego, w tym budżecie możesz liczyć tylko na matrycę TN ale jeżeli nie jesteś grafikiem i nie wymagasz od monitora ekstremalnych kątów widzenia to nie ma się czym przejmować. Przy 24 calach fullhd spisuje się świetnie czego nie można powiedzieć o 27 calach tu lepiej celować w wyższą rozdziałkę niż fullhd. Zostaje kilka modeli:

https://www.morele.net/monitor-aoc-g2460pf-857283/ AOC g2460pf                 24 cale fullhd

https://www.morele.net/monitor-asus-mg248q-881573/ Asus mg248q                24 cale fullhd

https://www.morele.net/monitor-iiyama-g-master-red-eagle-gb2788hs-772944/ iiyama gb2788hs           27 cali fullhd

Edytowane przez kartofel24
Link to post
Share on other sites

Większa matryca = większe pojedyncze piksele. Pomyśl logicznie, masz 1920x1080 pikseli na matrycy, jest ich tyle samo np. w monitorze 19', 24' i 27', im większa matryca tym pojedyncze piksele muszą być większe aby ją zapełnić. Na matrycach 27calowych pojedynczy piksel jest na tyle duży że w przypadku patrzenia na monitor (oglądanie z bliska) piksele są widoczne i sprawia to dość spory dyskomfort.

Link to post
Share on other sites

Zrezygnuje jednak z 27", rzeczywiście widać te piksele, natomiast jeśli się jest powyżej metra od monitora to już mi nie przeszkadza. 

 

Na teraz został mi wybór między AOC G2640PF/ASUS MG248Q - czy ma jakieś znaczenie, który z nich wybiorę? Maja tą samą matryce. 

 

Zobaczyłem jeszcze Samsunga  LC24FG70FQUXEN - wiem o fioletowej wadzie i zastanawiam się czy matryca VA jest warta potencjalnej zabawy w odsyłanie monitora z wadami fabrycznymi

 

 

edita

a właśnie, co do tych samych matryc w aoc i asusie to aoc ma 6bit + frc a asus 8bit, nawet nie wiem jak się zabrać za sprawdzanie co to jest. Może to tak jak z instrukcjami procesorów intel/amd jak nie wiesz co oznacza dana instrukcja to znaczy, że nie musisz się nią przejmować ;p

Edytowane przez ernorator
Link to post
Share on other sites

Freesync jak najbardziej warto, jak już to powiedział kartofel24. Skoro jest możliwość kupna monitora właśnie z nim to nie widzę powodu, dla którego by z tego nie skorzystać. Płynność obrazu to przecież jedno z kluczowych wymagań jeśli chodzi o monitory (przynajmniej według mnie). Co do widełek cenowych współgrających z Twoimi wymaganiami to mogę Ci polecić to: https://iiyama-sklep.pl/315-monitory-dla-graczy-iiyama-g-master-iiyama-g-master-gb2488hsu-b3-red-eagle-24-1ms-144hz-freesync-fullhd-gwarancja-zero-pixeli-4948570115228.html. Bardzo fajny monitor, o dobrych parametrach, świetnej jakości i rozsądnej, nieprzesadzonej cenie. Do gier w sam raz, do pracy też spokojnie da radę.

Link to post
Share on other sites

Wszystko OK, ale nie kierowałbym się szczerzę tym FreeSyncem od AMD.

Dzisiaj na rynku kart graficznych, przede wszystkim większość ludzi używa GeForce'ów. Taka jest prawda, że póki co GTX'y zmonopolizowały rynek.

 

Monitor, który kupujesz będzie Ci służył prawdopodobnie minimum 5 lat do 10? Zależy, jaki masz sposób patrzenia na to.

A co do karty graficznej, wymieniamy je zdecydowanie częściej, i praktycznie co rok-co dwa, można już dołożyć mało i kupić lepszą kartę graficzną, a kto wie? czy następną twoją grafiką nie będzie GeForce? wówczas, twój FreeSync, jest bezużyteczny.

 

 

Nie mówię, żeby nie brać - bo monitory z G-Sync są okropnie drogie, ale przede wszystkim nie kieruj się przy wyborze monitora, tylko opcją freesync, tylko tym co oferuję - ghosting, jak wygląda blurreduction, jakiego ma input laga, i czy nie ma problemów z wyświetlaniem. 

Link to post
Share on other sites

Po długim procesie  tentegowania i wizycie w kilku sklepach udało mi się odnaleźć sprzedawcę, któremu zależało. Podłączył mi on pod zwykłego kompa monitor 27" i stwierdziłem, że jednak nie jest tak źle. Zdecydowałem się na AOC G2770PF. 

 

Kurde, że ja wcześniej tego 144hz nie ogarnąłem, coś jak po kilku latach krótkowzroczności kupić okulary. Różnica naprawdę duża.

 

Monitor prosto z pudełka miał kolory niczym Wiktoriański Londyn w słoneczny dzień (ten jeden jedyny jaki tak jest w roku), czyli do du*y. Wypala źrenice wyblakłym jarzeniowym niebieskim. Po zabawie z osd i kartą nie jest już tak źle, nie to co iiyama amva+ ale prawie ips lg za 500pln chociaż nadal jasno. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...