Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Zwracam się z prośbą do Was o pomoc.

Mam problem z zasięgiem internetu przez wifi (od sąsiada) na urządzeniach typu laptop, komórka, itp. - zasięg jest zbyt mały (duża odległość) aby można było się podłączyć, gdyż mamy domki zbyt daleko od siebie oddalone. Zrobiłem próbę ze starym router TP-Link TL-WR543G ustawiając go jako AP (router z laptopem podłączyłem kablem) i wówczas na laptopie był internet. Chciałbym osiągnąć to samo ale bez kabli (przez wifi), czyli zakupić urządzenie, które po podłączeniu się z głównym routerem sąsiada mógł rozsiewać internet wokół siebie. Wiem, że można zastosować repeater ale z tego co już wiem, zmniejsza on jednocześnie o ok. 50% transfer. Chciałbym się Was zapytać, co najlepiej kupić, czy jakiś router np. dwuzakresowy z funkcją repeatera czy zwykły repeater, jeśli tak to jaki ?  Czy np. TP-Link TL-WA830RE z dobrymi antenami czy jakiś inny ? (Repeaterów z wewnętrznymi antenami lub zewnętrznymi 2dBi myślę, że w moim przypadku nie ma co brać pod uwagę ze względu na dzielący nas zasięg, gdzie nie ma możliwości podpiąć repeatera w połowie odległości żadnego repeatera).

Ponieważ sprawa dotyczy domku letniskowego w który jest używany jedynie w okresie letnim nie chciałbym wydawać zbyt dużych sum, choć jestem skłonny wydać nawet do 400 zł jeśli byłoby to w jakiś sposób zasadne.

Prośba do Was (najlepiej kilka wariantów) jak najlepiej rozwiązać problem. Dodam, że dużo siedzę na internecie, gdzie korzystam m. in. z youtube. Nie jestem z zawodu informatykiem, ale trochę już "bawiłem się" ze starym routerem konfigurując go tak aby ustawić np. Access Point.

 

Edytowane przez speedman
Link to post
Share on other sites

Mam pytanie - co ma dać Tobie jakiś nawet mocny repeater?

Pytam dlatego, że nie rozumiem, gdzie chcesz go umieścić skoro sygnał Wi-Fi ma być przesłany między dwoma domkami letniskowymi to nie za bardzo widzę miejsce dla tego sprzętu - zwykle umieszcza się go gdzieś po drodze między routerem i urządzeniem, gdzie ma dotrzeć sygnał Wi-Fi - w domu, czy mieszkaniu to ściana z gniazdkiem, czy półka.

 

Tak na szybko to powiem, że zakup 2 zakresowego repeatera, gdzie sygnał na jednym paśmie jest odbierany, a na drugim wysyłany jest najlepszym sposobem, by nie tracić prędkości - sam przetestowałem u siebie z TL-RE210 Tp-Linka.

 

Nie wiem, czy w Twoim przypadku jedynym skutecznym rozwiązaniem nie będzie dołączenie zewnętrznej anteny kierunkowej do routera sąsiada i umieszczenie jej na ścianie, czy na jakimś maszcie lub zewnętrznego punktu dostępowego również podpiętego do jego routera.

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

Może nie wyjaśniłem jasno, sygnał chcę odbierać u siebie w domku oraz wokół niego na zewnątrz. Chciałbym u siebie w domku mieć router/repeater ściągający sygnał od sąsiada, następnie ten router/repeater rozsiewałby ten sygnał u mnie na posesji.

 

Sprawdziłem ten repeater TL-RE210 Tp-Linka ale wydaje mi się, że może on nie mieć wystarczająco mocnych anten (wyglądają na 2dBi, mój stary router na którym testowałem odbiór internetu ma 3dBi), abym był w stanie odbierać internet u siebie. Wolałbym zainwestować w sprzęt posiadający anteny minimum 5dBi, aby nie mieć problemów po zakupie sprzętu co z nim robić, bo nie działa (brak zasięgu). 

 

Jeśli chodzi o montaż jakiegoś sprzętu u sąsiada to wolałbym nie ingerować w jego sprzęt/konfigurację, tylko inwestować w sprzęt u siebie.

Link to post
Share on other sites

Kup sobie za czapkę śliwek używane Ubiquiti Nanostation do połączenia z sąsiadem a z 543 zrób AP 'lokalny' i po sprawie.

 

Z tego co się zdołałem dowiedzieć to musiałbym takie dwa urządzenia kupić, jedno jako nadajnik zamontować u sąsiada, a drugie u mnie, a jak wcześniej wspomniałem nie chcę ingerować u sąsiada, ciągnąc mu po domku jakieś kable (zbędne dla niego) do nadajnika, aby przesłać sygnał do mnie. Sam bym się nie zgodził, aby ktoś dostawał internet ode mnie za free i jeszcze chciał abym pozwolił mu na zawieszenie w moim domku jakiś kabli, porobieniu dodatkowych dziur w budynku itp. aby sąsiad miał dobrą jakość internetu (dobry jego zasięg).

Odległości od nas nie są też aż takie wielkie, na laptopie czy komórce widzę jego sieć lecz nie mogę się połączyć (zbyt słaby zasięg).

Link to post
Share on other sites

Niekoniecznie musisz zestawiać bridge. Jeśli łapiesz jego zasięg na zewnątrz to wystarczy jedno urządzenie jako klient. Jeśli nie łapiesz zasięgu to nie wiem jak wyobrażasz sobie jakakolwiek inna kombinacje.

 

Tak jak pisałem w pierwszym poście nie jestem w stanie połączyć się urządzeniami mobilnymi typu laptop, komórka, itp. z sąsiada siecią (mają zbyt mały zasięg działania), natomiast jestem w stanie połączyć się przy wykorzystaniu mojego starego routera ustawiając go jako AP.

Ale cooger wydaje mi się, że wiem co masz na myśli, tzn. jeden router ustawić jako AP, do niego podpiąć kablem kolejny router, który będzie przesyłał internet przez wifi. Ale mam pytanie czy takie rozwiązanie będzie najbardziej właściwe?

Edytowane przez speedman
Link to post
Share on other sites

Mam na myśli dokładnie to co napisałem - zewnętrzny AP client łączy się z routerem sąsiada a do niego kablem łączysz 543 i on robi sieć dostępową. Warunkiem zadziałania jest zapewnienie łączności radiowej pomiędzy Nanostation a routerem sąsiada. Jeśli tego nie zapewnisz to nic Ci nie pomoże bo jakikolwiek repeater sprawdzi się gorzej.

 

Takie rozwiązanie jest najbardziej właściwe.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A jaki router jako AP proponujesz zastosować (powinienem kupić) ? Na rynku jest bardzo dużo tego typu sprzętu różnych firm. Jak mam coś kupić to chciałbym, abym to był sprzęt, który nie wymaga za każdym razem po wyłączeniu z zasilania jego ponownej konfiguracji. 

Link to post
Share on other sites

A co z tym 543? I dlaczego router miałby wymagać ponownej konfiguracji po wyłączeniu zasilania?

543 robiłby jako router "rozsiewający" sygnał wifi po moim domku, a drugi router, który musiałbym dokupić byłby jako AP (odbierałby sygnał od sąsiada i przekazywał go dalej do mojego 543).

Na temat routerów, że po wyłączeniu zasilania wymagały ponownej konfiguracji przeczytałem niedawno na internecie (jakiś koleś opowiadał swoje przeżycia z zastosowania u klienta routera kiepskiej jakości) dlatego wspomniałem o tym.

Link to post
Share on other sites

To nie jako ap tylko ap client. Tak jak pisałem - za grosze dostaniesz nanostation na allegro. Dostawcy internetu masowo je demontuja gdy przechodzą na światłowod. Jest to antena zintegrowana z ap client em.

 

Router ktory nie trzyma konfiguracji jest po prostu uszkodzony.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

OK, teraz rozumiem co do mnie mówiłeś cooger :) , czyli muszę kupić nanostation i połączyć go z moim TP-linkiem.

Mam jeszcze jedno pytanie, znalazłem na alledrogo nanostation, czy będzie się on nadawał w moim przypadku ? (czy warto go kupić?) http://allegro.pl/wisp-ap-pro-router-wifi-jak-ubiquiti-nanostation-i6788568927.html

Link to post
Share on other sites

Witam,

Kupiłem NanoStation 2 (zgodnie z sugestią) i mam problem aby się do niego zalogować. Zrobiłem mu restart (ok. 10 sekund trzymałem przycisk reset mrugały wszystkie diody kilkukrotnie i nadal nie mogę się na niego zalogować. Wpisuję w  przeglądarkę 192.168.1.20 i wyskakuje komunikat, że witryna jest nieosiągalna. Serwer proxy mam wyłączony. Próbowałem na dwóch różnych kablach sieciowych, którymi jestem w stanie połączyć się ze swoim routerem i nadal nic. Świeci mi się stale pierwsza dioda dotycząca zasilania i mruga mi druga dioda dotycząca podłączonego przewodu LAN.

Powiedzcie, czy to może oznaczać uszkodzenie nanostation czy coś innego, bo jeśli uszkodzone jest to muszę je jutro zwrócić. 

Jak próbuję przez wiersz poleceń pingować (ping 192.168.1.20) to otrzymuję, że host docelowy jest nieosiągalny.

Edytowane przez speedman
Link to post
Share on other sites

Problem już rozwiązałem, znalazłem na internecie (trzeba odpowiednio kartę skonfigurować  :)


Mam teraz jeszcze problem jak to wszystko skonfigurować. Znalazłem na internecie jak skonfigurować nanostation i w sumie udało mi się to zrobić, tzn. podpinając kompa do nanostation po kablu mam internet. Ale teraz nie wiem jak mam skonfigurować router do którego podpinam kablem do nanostation ? Docelowo router ma za zadanie rozsyłać sieć przez wifi. 

Nanostation mam ustawione: LAN IP address 192.168.123.1, adresy są przydzielane od 192.168.123.10 do 192.168.123.254 ustawione jest także enable DNS proxy. 

Mam jeszcze jedno pytanie, to moje nanostation tak delikatnie słychać jak szum wiatru, czy to normalne dla tego urządzenia czy jest coś z nim nie tak ?

Edytowane przez speedman
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Mój problem w pełni rozwiązany :) 

Udało mi się skonfigurować zarówno nanostation jak i mój stary router  543G tak jak chciałem, tj. nanostation odbiera sygnał, następnie na kablu przesyłany jest do routera, a z routera przez wifi rozsyłany jest dalej. Jestem bardzo zadowolony  :D 

Wielkie dzięki cooger za pomoc. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Wracam ponownie z tematem.

Skonfigurowałem połączenie jak wcześniej pisałem, tj. internet odbieram poprzez nanostation, dalej poprzez kabel do routera i z routera internet przez wifi an laptopa. Ale mam problem z jakością transferu, tj. po kablu jak podłączę laptopa to mam ponad 4 Mbit, natomiast przez wifi od routera prędkość spada poniżej 0,5Mbit. Może ktoś mi powiedzieć, gdzie może tkwić problem, że transfer spada tak drastycznie ? Router mam 1 metr od laptopa, zatem zasięg z routera poprzez wifi nie ma na to wpływu.

Link to post
Share on other sites

 

Jaka prędkość linku?

 

Nie bardzo rozumiem pytania. Zastosowałem nanostation oraz router tp link 543G, które połączyłem razem przez kabel, następnie jak podłączę kablem do nanostation lub routera laptopa to mam 4Bbit, natomiast jeśli próbuję połączyć się do routera przez wifi wówczas transfer spada do poniżej 0,5Mbit.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Z tego co podane jest w "połączenie bezprzewodowe" to komputer łączy się bezprzewodowo z Tp-link z prędkością 54Mb/s, natomiast jak wcześniej wspominałem prędkość internetu przez wifi spada do około 20% tego co mam po kablu łącząc się z nanostation lub z Tp-link.

 

Ps. Sorki, że tak długo się nie odzywałem .....

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...