Skocz do zawartości

Słaba jakość obrazu na nowym monitorze, 2 monitory podłączone


Recommended Posts

Witam,

 

Mam problem że dużo lepszy obraz uzyskuje na starym monitorze, teraz podłączyłem drugi do komputera. 

 

Monitor LG 34UM68-P podpięty (od strony monitora pod HDMI a przy karcie graficznej do HDMI) - to ten nowy

 

Drugi to Benq GL2450 podpięty (od strony monitora pod HDMI a przy karcie graficznej do DVI-D)

 

Nowy ustawiony na zalecanej rozdzielczości 2560x1080

stary na 1920x1080 

 

nie wiem gdzie leży błąd, przestawiłem z moich ustawień na fabryczne z powrotem nie pomogło. Sterowniki najnowsze.

Link to post
Share on other sites

To co obserwujesz na swoim monitorze to jak to niektórzy mówią pixeloza. Czyli efekt dużej gęstość pixeli matrycy w połączeniu z niską rozdzielczością obrazu, zjawisko niekorzystne, co sam zaobserwowałeś. Monitor 34 warto kupić ale nie w takiej rozdzielczości, minimum to rozdzielczość 4k, a tak to siedząc metr od ekranu widzisz np. jeden piksel obrazu wyświetlony na 4 pikselach monitora. To powiększenie sprawia, że obraz jest nieostry i wygląda gorzej niż na matrycy 21 cali, gdzie obraz wyświetlany jest w stosunku 1:1. Sterowniki tu nic nie pomogą. Jedynie oglądanie monitora z większej odległości sprawi, że efekt będzie mniej dotkliwy. To samo masz z TV jeśli na matrycy 4k bez skalowania chcesz wyświetlić obraz o niższej rozdzielczości. Producenci Tv to przewidzieli i każdy odbiornik ma wbudowany upscaler. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

@gepardmak - przepraszam ale nie rozumiem o czym ty piszesz - mylisz dwie sprawy

- jedna rzecz to za mała rozdzielczość matrycy w stosunku  do jej fizycznej wielkości (w przypadku tego LG to rzeczywiście jak na 34" to te 2560x1080 to może byćza mało by wyświetlać dobrej jakości ostry obraz na tym monitorze),

a druga to wyświetlanie materiału o niższej rozdzielczości niż natywna rozdzielczość matrycy - to może się zdarzyć zarówno na monitorze 19" jak i 40" - wymiar matrycy nie ma tu znaczenia.

Nie wiem dlaczego zakładasz sytuację, że sygnał wysyłany do monitora LG jest w dużo niższej rozdzielczości niż natywna rozdzielczość matrycy? Przecież napisał, że ustawił rozdzielczość na te 2560x1080.

 

@BSG.SpartaN - jaka masz kartę grafiki i jakiego kabla HDMI używasz - bo być może tu leży problem, że wyjście HDMI karty nie obsługuje takich rozdzielczości jak ma monitor LG lub kabel HDMI jest w nieodpowiednim standardzie (powinien być co najmniej HDMI 1.3) lub jedno i drugie.

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

@kolego Franz swoje mądrości zachowaj dla Siebie i czytaj ze zrozumieniem, bo nie trawie osób, które próbują uczyć innych czegoś co sami pewnie nie ogarniają. Czego w moim stwierdzeniu nie rozumiesz? Dwa razy wyjaśniam dla pewności na czym to polega ale może to dla Ciebie za trudne. Sorry prościej nie umiem. 34 cale to duży ekran tu masz racje, takie monitory powinny być w rozdzielczości co najmniej 3440x1440 lub wyższej ze względu na swój rozmiar. Rozdzielczość natywna tego monitora LG o który, cały czas idzie to 2560x1080. Liczba linii pionowych nie ma większego znaczenia bo to przekłada się tylko na wielkość obrazu szczegółowość zależy od liczby linii poziomych, to co widzisz to nadal obraz Full HD rozciągnięty na większej matrycy. Pojedyncze piksele matrycy są tak duże, że obraz wyświetlany w natywnej rozdzielczości nie zajmuje pojedynczych komórek(pixeli) ale kilka sąsiednich w połączeniu z dość przeciętnym czasem reakcji matrycy obraz staje się nie ostry i wygląda gorzej niż w tej samej rozdzielczości obraz na mniejszym monitorze. Ten sam problem występuje przy zmianie monitora z 23 cali na 27 w rozdzielczości Full HD. Kable nie mają nic do tego. Możesz sobie kupić przewód HDMI nawet za 300 zł nic to nie zmieni. HDMI to cyfrowy przewód i przy połączeniu urządzeń obsługujących ten standard rozdzielczość monitora jest automatycznie rozpoznawana i ustawiana, użytkownik nic nie musi zmieniać w ustawianiach wideo. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

@gepardmak - ja w przeciwieństwie do Ciebie nie mam problemu z przyznaniem się do błędu czy niewiedzy w danym temacie i napisałbym to przyznając Tobie rację i stwierdzając, że to nie ja dobrze myślałem - po to jestem na takich forach jak to, by jak mogę pomagać innym lub w innych przypadkach samemu nauczyć się czegoś nowego.

I bardzo staram się nie obrażać innych pod pozorem grzeczności (u Ciebie te pozory to użycie wielkich liter w słowach siebie, czy ciebie), tylko merytorycznie wyjaśniać dlaczego uważam, że nie mają racji.

 

A Ty wg mnie nie masz racji - mam wrażenie, że po prostu przekładasz zasady budowy i działania monitorów CRT na działanie monitorów LCD, a tak się nie da.

 

W monitorach LCD nie ma nigdy takiej sytuacji, że jeżeli karta grafiki przesyła obraz w natywnej rozdzielczości monitora to jest on wyświetlany na zasadzie, że jeden pixel obrazu generowany przez kartę grafiki jest wyświetlany przez więcej niż jeden pixel monitora - w takiej sytuacji zawsze 1 pixel generowanego obrazu przekłada się na 1 pixel w monitorze.

 

Tylko w sytuacji, gdy obraz przesyłany z karty grafiki będzie miał mniejszą rozdzielczość niż natywna rozdzielczość matrycy monitora dojdzie do sytuacji gdy parę pixeli monitora wyświetla 1 pixel obrazu generowany przez kartę, co prowadzi do pogorszenia jakości wyświetlanego obrazu.

 

W przypadku, gdy matryce różnej wielkości mają tą samą rozdzielczość, to na większej matrycy zwiększa się fizyczny rozmiar pixela, a nie ma sytuacji, że obraz jest wyświetlany na paru sąsiadujących ze sobą pixelach w matrycy - mowa oczywiście cały czas o obrazie w natywnym rozmiarze matrycy.

 

Dla przykładu w moim Eizo o wielkości 20" i rozdzielczości 1680x1050 rozmiar pixela to 0,258x0,258 mm.

W matrycy tego LG, który ma kolega to 0,312x0,310 mm, co przy rozdzielczości 2560x1080 daje rozmiar matrycy ok. 79,36x33,70 cm, co prawie idealnie odpowiada jej proporcjom, czyli 21:9 i zgadza się z fizycznymi rozmiarami monitora podawanymi przez producenta.

Jak widzisz nie ma tu miejsca na sytuację, żeby obraz o rozdzielczości 2560x1080 wyświetlany był przez więcej niż 1 pixel na 1 pixel generowany przez kartę grafiki - jest dokładnie 1:1.

W przypadku tego LG to właśnie wielkość pixela  z konieczności duża w przypadku stosunkowo małej rozdzielczości w stosunku do powierzchni matrycy może wpływać na jakość wyświetlanego obrazu.

 

Co do kabli też uważam, że mylisz dwie sprawy - jakość kabla i standard jaki ten kabel obsługuje - chyba nie uważasz, że każdy kabel HDMI dostępny w sklepie jest w stanie przesłać np. obraz 4960x2160 p60? Potrafią to kable o standardzie HDMI 2.0 - dlatego o tym napisałem, że w jego przypadku potrzebny jest kabel co najmniej HDMI 1.,3

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...