Skocz do zawartości

i5 2500K-co zamiast niego do gier.


Recommended Posts

Witajcie. Zastanawiam się nad zmianą platformy ale nie wiem czy jest sens bo nie mam jakiegoś dużego budżetu (właściwie nie jest on w ogóle ustalony, zależy co i czy będzie się opłacało). Proc raczej tylko pod gry. Zastanawiam się czy zmiana platformy w tym momencie ma większy sens.

 

Na chwilę obecną posiadam:

 

MSI RX 480 8GB GX 1420@1150mv 2250@975mv

2500K 4.5 [email protected]

ASUS P8P67-m

4x4GB G.Skill Ares 2133 cl9

Corsair RM650X

Raijintek EreBoss + Thermalright TY-147

Dysk SSD GoodRam Iridium Pro 240GB

Bitfenix Phenom mATX

 

Raczej chciałbym zostać przy wszystkim co mam i wymienić tylko proca + mobo. Najsłabszym elementem zestawu jest według mnie płyta która ma kiepską sekcje zasilania i problem z utrzymaniem taktowania pod dłuższym obciążeniem. Muszę wymienić minimum ją lub do tego proca aby było wydajniej. Przesiadka na ddr 4 raczej nie wchodzi w grę (moje g.skill mają może 2 msc). Jeśli jest sens i odczuje duży skok wydajności zmieniam sprzęt od razu. Zaznaczam, ze płyta musi nadawać się do porządnego OC i być w wersji mATX (obudowy nie chce zmieniać raczej). W grę wchodzą używane graty.

Z góry dzięki za sugestie.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Wystarcza Ci ten SSD na wszystko ? ^_-

 

Kolejna sprawa nie ruszałbym nic szczerze mówiąc. Procesor pomimo swoich lat nadal daje radę, do RX 480 jest idealny. 

 

Poczekałbym na Twoim miejscu rok lub dwa na tym sprzęcie co masz i później poszedł już w nową podstawkę i DDR4 lub DDR5, które już zostały zapowiedziane. 

 

Twój sprzęt do gier jest na prawdę fajnie zgrany według mnie. Naturalnie na siłę można by coś zmienić tylko po co ? :)

 

Można pomyśleć nad i7 2600k (500 zł) wielowątkowość już pokazuje, że coś daję w nowych grach. Dalej bym nie kombinował :).

 

Ciekawe tylko co na to Twoja płyta główna i ta nieszczęsna sekcja zasilania. 

 

@@@UP

 

Nie bawiłbym się we wchodzenie w koszta z wymianą płyty głównej. 3770k vs 2600k jest marginalna różnica:

 

https://www.youtube.com/watch?v=yfxgQkAJNmY

 

 

Tutaj też fajny filmik :), i7 2600k vs i5 6600k wszystko na @4.5 OC:

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=pJZak5KFdZ4

Edytowane przez Pankracy666
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No tak zapomniałem dopisać dysk hgst 3tb;]

Co do obecnego zestawu to starałem się to złożyć z głową żeby jako tako wszystko chodziło w rozdziałce 1920x1200 i tak faktycznie jest ale sądziłem, że jednak proc mnie trochę ogranicza.

Szczerze mówiąc jakiś czas temu rozważałem przesiadkę na 2600K lub 3770K ale przeglądając ówczesne testy w grach dałem sobie spokój bo przyrostów względem tak żadnych nie widziałem.

Sądzisz, ze 2600K da mi jakiś sensowny przyrost w nadchodzących grach?

Wiedziałem od początku, że najsensowniejszą opcją jest poczekać z minimum rok na rozwinięcie się sytuacji z prockami amd i intela i wtedy złożyć coś na DDR4 lub 5 ale gdybym kosztem tych 300-400zł mógł podnieść wyraźnie wydajność na ten okres oczekiwania to się na to pisze. 

Ogólnie dzięki za obszerną odpowiedź :)

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Uważam, że warto nabyć i7 - szczególnie przy tak małej dopłacie. 

 

Swojego procka sprzedaż za jakieś 350 zł - dorzucasz 150 zł i masz i7. Kręcisz na @4.5-4.8.

 

Zresztą Podałem Ci przykładowy test i7 2600k vs i5 6600k jak to wygląda. Biorąc pod uwagę cenę płyt głównych, procesorów i pamięci ram sandy bridge vs skylake - to sandy masakruję tą moją i5 w grach.

 

Dodam, że ta wymiana na i7 dość naciągana i na siłę ponieważ 2500k po OC spokojnie sobie radzi. 

Edytowane przez Pankracy666
Link to post
Share on other sites

Co do kwestii OC to głównie o nią sprawa się rozchodzi. Procesor po podkręceniu testuje programem occt w trybie linpack z zaznaczoną opcją AVX. Jeśli sprzęt wytrzymuje te 15 min testu i później nie wysypuje się w grach uważam, ze jest stabilnie. No i tu jest problem z (chyba) płytą. Wystarczy już 120s testu przy 4.5 ghz i taktowanie zostaje obniżone do fabrycznego 3.3 (throttling). Po kilku s znowu wraca na 4.5 i tak w kółko. Na tą chwilę taktowanie nie spada przy maksymalnie [email protected], jeśli dam nawet te 4.1-4.2 bez zmiany napięcia takty lecą na łeb. Nie wiem czy to problem sekcji zasilania czy może temp procesora (przy 4.0 mam maks 66 stopni, przy 4.2 juz do 72) ale na tą chwilę muszę założyć, że nic na to nie poradzę i te 4.0 to maks na tej platformie. Ogólnie temat był wałkowany tu na forum ale rozwiązania brak dlatego myślałem o zmianie płyty i proca na coś już szybszego.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Robiłem na tej płycie 4.5 przy 1.35, 1.37, 1.40 i dawałem nawet na auto (płyta sama nie dawała więcej niż te 1.42). Spadki taktowania bez zmian niezależnie od napięcia. Procesor testowałem jeszcze raz wczoraj. Linpack + AVX na 40 min przy [email protected] i komp jest w pełni stabilny, a taktowania nie spadają. Spróbuję pobawić się wentylatorami. Mam nadzieje, że nie tworze tu zbyt dużego OT.

 

Ok zamontowałem wentylator bodaj 6cm z biurowego komputera HP. Jest bardzo głośny ale dmucha jak oszalały. Razem z nim taktowanie już nie spada tak szybko bo dopiero po 4-5 min testu ale dalej spada. Occt wywala błąd po ok 6 min testu że rdzeń dobił do granicznej temp 86 stopni. Wcześniej throttling nie pozwalał rozgrzać się prockowi do więcej niż 72-73 stopni. Z jednej strony dobrze bo płyta daje już radę trochę dłużej a z drugiej lipa bo wychodzi na to, że EreBoss nie daje sobie rady z 2500k [email protected]. Nawet zmiana na tryb turbo wentylatora nie wiele daje. Rozumiem, że w takim ukałdzie po przesiadce na 2600k lub 3770K będzie jeszcze gorzej i chłodzenie też mam do kitu? Dodam, że używam pasty mx2 i jest świeża oraz raczej poprawnie zaaplikowana (ziarno grochu na środku i docisk podstawą). Maksymalne temp na rdzeniach w tym ostatnim teście to odpowiednio: 79 86 85 83. Czy różnica 7 stopni między najcieplejszym a najchłodniejszym rdzeniem nie jest za duża? Może jednak coś z pastą nie halo?

 

Ogólnie w tej chwili najbardziej skłaniam się ku temu żeby to wszystko wywalić. Zostawię tylko ram i grafikę bo nowe i działają bdb. Kupie zamiast tego śmiecia jakąś MSI z77 do tego może i7 3770K i wtedy będę kombinował. Po prostu żaden komp nie zjadł mi tyle nerwów co ten. Wymiękam. Cudowna płyta asusa dostaje czkawki na sekcji zasilania mimo wentyla który dmucha na nią z prędkością 4 tyś rpm sic!


Panowie czy Asus P8Z77-M Pro spisze się zdecydowanie lepiej od mojej p8p67-m bez pro? Sekcja zasilania wygląda na dużo lepszą. Mogę mieć tą płytę dokładając do niej raptem 70zł do mojej. Nie ma się chyba co zastanawiać? W między czasie wystawie swojego 2500K. Jak się sprzeda wejdę w 3770K i to myślę załatwi mi trochę komfortu na 2 najbliższe lata.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Ereboss to dobre chłodzenie. Ja mam gluta pod ihs i fortisek daje radę.

Takie różnice temperatur są powszechne na późniejszych ewolucjach intelowskich. Jak wygląda sprawa na SB to nie powiem, bo nie pamiętam.

Będzie gorzej, oj będzie. Trzeba się zastanowić czy opłaca ci się teraz zmiana procesora. Płytę faktycznie bym wymienił ze względu na twoją irytację nią oraz słabą sekcję zasilania, która jak widzimy - nie daje sobie rady.

Jeżeli chcesz zmienić CPU, to raczej odpuść sobie socket 1155. Stosunkowo mało ci to da do wydajności, a koszty możesz mieć znaczące.

Pozdrawiam ciepło ;)

Link to post
Share on other sites

Kupiłem ereboss bo miał pochlebne opinie i w testach wypadał bdb. Tylko u mnie jest jakaś kaszana z tymi temperaturami. Wydaje mi się, że mam problem z obiegiem powietrza w mojej obudowie i tu jest pies pogrzebany. Za przewiewna to ona nie jest. Próbowałem już nawet montować drugi wentyl na tym chłodzeniu w push-pull ale dało to może z 2-3 stopnie.

Zamówiłem jednak tą P8Z77-m pro za 300zł. Dołożyłem jednak tylko 50zł względem mojej płyty a zyskam raczej sporo. Teraz mam dylemat czy męczyć dalej mojego 2500K czy wskakiwać na 2600K/3770K. Musiałbym dołożyć jakieś 200-300zł do tej przesiadki. To nie jakaś tragedia.

Link to post
Share on other sites

Ja niedawno wymieniłem i5 2500 na i7 2600k z dopłatą 10£ i jestem mega zadowolony, OC do 4.5GHz i heja, żadna gra poza Warhammerem, Total Warem czy inną Armą 3 mi nie straszna, naszczęście w nie niegram a takie Watch dogs 2 ma te 45-60fps na ultra.

 

 

 

Edytowane przez michal89chz
Link to post
Share on other sites

 

 

push-pull ale dało to może z 2-3 stopnie.
 

to i tak ci dużo dało

To super, obyś był szczęśliwy z nową ;)

Męcz, nadal nie jest zły.

 

Michał89chz, ale ty dałeś 10 funtów (dla ciebie jak 10zł) a my mówimy o 200 - 300złotych (dla ciebie 200 - 300 funtów).

 

 

Moje zdanie w temacie: Ja bym został na 2500k i kręcił go ładnie na tej płycie.

 

Co do obudowy: masz wentylatory (chyba od spodu obudowy) zamontowane, które wieją na radiator cpu?

Link to post
Share on other sites

Będę go kręcił na tyle na ile pozwoli chłodzenie. Z tego co pamiętam na chwilę ustawiłem go na 4.6ghz przy 1.39-1.4v więc to nie żadna rewelacyjna sztuka.

Co do obudowy to mam w niej na razie tylko dwa fabryczne wentylatory i zamontowałem je na górze żeby dmuchały do środka w stronę karty. Tam dają najlepsze efekty (karta w trybie pasywnym ma maks 35 stopni w przeglądarce i do 72 w grach po OC). Na chwilę dałem je na dół ale nie widziałem zbyt dużej poprawy jeśli chodzi o temp procesora. Domyślnie chciałbym zamówić jeszcze 3 wentylatory i dać je na dół oraz jedną 14 na tył za chłodzeniem. Pytanie tylko czy to nie będzie za dużo wtłaczanego powietrza do obudowy jak na jedną 14. Zasilacz jest ustawiony tak żeby wciągał powietrze od frontu spoza obudowy. W innym ustawieniu myślę, że byłoby jeszcze gorzej bo wentylator z zasilacza i chłodzenia byłyby naprzeciwko siebie i mogłoby brakować powietrza.

Link to post
Share on other sites

Jest opcja w ogóle, że to wina procka? Według mnie mało prawdopodobne. Poza tym po zamontowaniu wentylatora na sekcji zasilania czas do występowania throttlingu wydłużył się ponad dwukrotnie więc nie widzę innej opcji niż płyta. Jak przyjdzie nowy nabytek wszystko się wyjaśni.

Link to post
Share on other sites

na tych płytach (p8p67-m) 4,5 normalnie bez chłodzenia sekcji zasilania robi praktycznie każdy i5 2500k, jeden kolega z innego forum miał podobne problemy co ty, ale przy 4,7ghz, dał wentyl na sekcje i mu ustabilizowało - tylko znając życie to nie katował platormy w OCCT godzinami, bo żadna gra czy program ci tego tak nie obciąży, tylko sprawdził kilkanaście minut, i grał ciesząc sie z wydajności :)

zapytam sie jeszcze , ile masz st tak przeglądając np forum, podam ci swoje wartości : 24,23,24,23

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Nigdy nie miałem tak niskich temperatur. W tej chwili 33 32 31 34 przy ok 600 rpm na ty-147. W pokoju ok 21-22 stopni. U mnie też w grach procesor trzymał taktowania bez problemów ale żeby nie wytrzymywał po 2 min occt czy prime 95? Tak nie może być.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Pamięci nie ruszałem. Są tak jak być powinny czyli 2133@cl9. Raz zmieniłem z 2T na 1T ale zdarzały mi się czasami bsod, nie wiem czy to nie była wina zasyfionego systemu. Na starych 1333 były te same spadki i też nie były kręcone.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Ciekawostka. Po zamontowaniu jednego wentylatora na dole koło zasilacza (tak żeby wdmuchiwał powietrze na wentylator od cpu) temperatura w occt po 10 min wzrosła 3 stopnie względem tylko dwóch wentyli na górze nad kartą. Dziwne rzeczy. Spróbuje jeszcze się z nimi pobawić. Dodam, że te wszystkie temperatury są przy taktowaniu 4.0 ghz i napięciu 1.26v (wtedy na tej płycie nie występuje throttling) . Wydaje mi się, że są za wysokie. Latem i przy tych 4.5 ghz będą dobijały jak nic do 80 stopni.

 

2 wentylatory wdmuchujące na górze (maks 64):

https://zapodaj.net/a1350bc3285cb.png.html

 

1 wentylator na dole i 1 na górze, oba wdmuchujące (maks 67):

https://zapodaj.net/a717e3c0cf9d7.png.html

 

1 wentylator z tyłu za chłodzeniem cpu (wydmuchujący) i jeden na górze wdmuchujący (maks 63):

https://zapodaj.net/e1da98c397133.png.html

 

Wstępnie sprzedałem swojego 2500K. W tej samej cenie znalazłem 3570K który robi niby 4.5 ghz przy 1.18v. Zaryzykuje i go wezmę, ewentualnie wyślę na skalpa do PatrykT. Jeśli okaże się słabą sztuką sprzedam go raczej bez większych strat i dołożę do 2600K/3770K.

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Gość się zarzeka, że na takim napięciu ten proc mu cały czas działa i jest stabilnie. Myślisz, ze to ściema? Dopiero jutro mam mu zrobić przelew, może jednak odpuścić? Tak czy siak 400zł za 3570k to chyba dobra cena. Tańszego nie znalazłem. Poza tym wymieniam 2500k który idzie 4.5 ghz przy tych 1.37 i ma dziwnie wysokie temp na 3570k który zapowiada się ciekawie za dokładnie tą samą kasę. Nic nie dopłacam. Ewentualnie te 60zł na skalp jak zajdzie taka potrzeba.

 

Screen gościa z 4.4ghz przy 1.1v. Niby na takim ustawieniu cały czas go trzymał, do 4.5 ghz wymaga niby 1.18v:

 

https://zapodaj.net/af4194dcb3494.png.html

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Cena jest dobra, choć z tymi napięciami to troszkę nierealnie, ale cóż, może golden sample  8-)

 

I7 to tylko wątki i troche więcej bodajże L3 cache. Zresztą, wiele testów na internecie pokazuje że większość gier nie potrafi w żadnym stopniu spożytkować 8 wątków, bo jakiś kontroler danych się zapycha (nie dostaje danych liniowo, tak jak np. podają je syntetyki) i gry potrafią działać nawet gorzej,, musiałbym poszukać. Temat niedawno wałkowany przy CS:GO i kilku innych tytułach. W moim przypadku wyłączenie wątków dało ~25fps w cs go.

W każdym razie, kupno i7 pod gry niema sensu, do tego doliczyć że temperatury pójdą o ~10 stopni w górę, aha no i sekcja- przy i5 już masz problemy, a gdzie dopiero i7 które jest wymagające pod tym względem. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...