Skocz do zawartości

Temperatury i7 7700k i wątpliwości co do założenia chłodzenia (zakładać jeszcze raz?)


Recommended Posts

Niedawno zakupiłem tą i7 i dokupiłem sobię do niej Fortisa 3 v2 (Buda to pure base 600 z domyślnymi wentylami), niestety przy montażu nie przewidziałem, że nie mam tak długiego śrubokrętu i musiałem na chwilę zdjąć chłodzenie, po tym jak je przyłożyłem i przykręciłem z jednej stron( Pasta PT-2 była już nałożona i nie wiem czy nie powinienem był jej nałożyć jeszcze raz), mierzyłem temperatury HW info i afterburnerem a testowałem OCCT. Max napięcie wg HW info 1,25 V, co ciekawe procesor chodzi w 4,4-4,5 GHz nawet w idle, jak by ciągle był Turbo boost, nic nie podkręcałem wartości  ustawione na auto w biosie czyli 4,2 GHz domyślnie. Temp w Idle 36-40°C. Co mnie najbardziej dziwi to dziwne skoki np minuta koło 70 stopni potem na kilka sekund 79, wiatrak od Fortisa przyspiesza i temperatura znowu kręci się wokół 70, ale z tego co widzę na forach polskich i zagranicznych nie jestem jedyny. Czy moje wyniki są akceptowalne, i czy jest sens jeszcze raz zakładać tego fortisa, żeby lepiej rozprowadzić tą pastę?

Wyniki z testów:

Occt 50 min 64, 8 wątków i duży zestaw danych
max 82 °C
średnio 68-75 °C

Linpack 64/HT 3 min 90% pamięci
max 75 °C
średnio 68-72 °C
 
Linpack z 64/HT/AVX 3min 90% pamięci
max 86 °C
Średnio 80 °C

Link to post
Share on other sites

Temperatury za wysokie folie z podstawy chłodzenia zdjąłeś. Zdemontuj chłodzenie i zrób wszystko od nowa. Wyczyść CPU z pasty(zmywacz, benzyna ekstrakcyjna inny podobny preparat). Nałóż nową pastę. Jeśli pasta jest twarda należy ją wcześniej podgrzać np. na kaloryferze, żeby zmiękła dopiero należy ją nakładać. Podstawę chłodzenia wyczyść z pasty i również odtłuść preparatem typu zmywacz. Chłodzenie zakładaj od razu tak by z nałożoną pastą na CPU już się nie przesuwało, ślizgało, najwyżej minimalnie po to by je przymocować do zapięcia. Samo chodzenie i wiatrak muszą wypychać powietrze z obudowy, kierunek przepływu powietrza jest ważny. Dokręć chłodzenie solidnie ale wyczuciem, jeśli śruby są ze sprężynkami to nie ma obaw, że coś uszkodzisz. Drugi wentylator na chodzeniu też warto zamontować.      

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Wiatrak zamontowałem normalnie, tak jak to pokazuję instrukcja i filmik instruktażowy od Spc. Wiatraki w obudowie to z przodu 140 i 120 z tyłu.
Lepiej nałożyć pastę grubiej w jakiś X i docisnąć chłodzeniem, czy równomiernie rozsmarować? Poza tym PT-2 od producenta mam jeszcze jakiś zalman STG1 z pędzelkiem, którą lepiej będzie użyć? Do wytarcia procesora i podstawy może być np. spirytus, bo nic innego nie mam a jutro święta i nie wiem, czy coś dostanę?

Edytowane przez Alan88
Link to post
Share on other sites

Dzisiaj skalpowałem taką i7 jak Twoją, wynik średnio 20st w dół. I nie jest to odosobniony przypadek, bo to 5 sztuka 7700k którą robiłem i w każdej spadek temperatur był znaczny. Rekord to spadek o przeszło 30 stopni, Niestety kabylake jest imo specjalnie przyblokowana przez Intel-a słabym TIM-em pod ihs 

 

 

Obstawiam, że zmiana pasty i ponowny montaż da do 5 stopni spadku

Link to post
Share on other sites

Wiem, nie liczę na jakiś cud czy wodotryski, fajnie by było na tym chłodzeniu mieć 4,7 ze znośnymi temperaturami. Na skalpowanie się raczej nie zdecyduję, bo znając moje ręce i sprzęt za 1600 zł to nie utrzymam żyletki w dłoniach, a nawet jak by ktoś mi to zrobił, czy użyłbym jakiegoś narzędzia to szkoda tej gwarancji tym bardziej że nie jestem jakimś zapalonym overclockerem.
Jutro postaram się dać znać co z temperaturami, po zamontowaniu jeszcze raz i zaaplikowaniu nowej past, jeśli kogoś to ciekawi.

Edytowane przez Alan88
Link to post
Share on other sites

Zastanów się jednak nad skalpem.Bo inaczej to tylko szkoda twoich nerwów i czasu.Przy zdejmowaniu i kolejnym zakładaniu chłodzenia też można uszkodzić procesor lub piny na płycie głównej dokręcając za mocno chłodzenie.Tylko oddaj procek w w fachowe ręce.Na przykład @Patryk T.Naprawdę warto.A gwarancja?Nawet się nie zorientujesz kiedy minie i będzie i tak po gwarancji.

Link to post
Share on other sites

A więc wyniki z OCCT, Faktyczne 4,4GHz, te i poprzednie testy przy najwolniejszych obrotach w budzie.
OCCT Duży zestaw Danych 8 wątków 1h
Średnio 68-71 °C
Maksymalnie 85 °C

OCCT LINPACK 90% Pamięci, HT 5 Min
Średnio ok. 68-70 °C
Maksymalnie 76 °C

OCCT LINPACK 90% Pamięci, HT, AVX 5 Min
Średnio ok. 81 °C
Maksymalnie 86 °C

Jak widać średnio jest lepiej o 2-4 °C, poza AVX gdzie mniej więcej tak samo. Nie zniknęły skoki temperatur(co widać w maksymalnych temperaturach), na ułamki sekund do tych wartości typu 79-85°C, ale nie wiem, czy jest się czym przejmować, bo raczej nie jestem jedyny, jak wynika z wielu innych stron . Chłodzenie i pastę tym razem jestem pewien, że nałożyłem dobrze.
Jeśli chodzi o gry to po ok. 20-30 min jest tak.

GTA5 koło 62 °C
TW Warhamer ok 67 °C
Wiesiek 3 ok 65 °C

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...