Skocz do zawartości

0 dB w bezczynności.


Recommended Posts

Właśnie zdałem sobie sprawę, że boxowe coolery s1151 to jakieś odkurzacze. Do łask musi wrócić Big Shuriken, tylko w piwnicy muszę elementy montażowe odnaleźć.

 

Natknęło mnie to jednak do zorientowania się, które karty graficzne są najcichsze. W specyficzny sposób. O ile podczas np. grania turbobulbulator na GPU jak dla mnie może wydawać dźwięk kosiarki, bo i tak rozkręcam głośniki, o tyle podczas pracy typowo biurowej fajnie jest mieć ciszę.

 

Okazuje się, że podobno są na rynku różne konstrukcje autorskie, które oferują 0dB@idle. Po prostu wiatrak jest załączany dopiero po osiągnięciu jakiejś temperatury rdzenia. Takich wzmianek przy okazji wielu testów odnalazłem sporo. Jednak jednomyślności nie ma - większość testów nie bierze pod uwagę pomiaru głośności, albo mierzy głośność całego zestawu, nie wspominając o pół-pasywnym chłodzeniu karty graficznej.

 

Na Benchmarku w testach ani słowa, ale spotkałem się z info, że pasywnie bez obciążenia pracują:

Asus Radeon RX 480 Strix OC 8GB

MSI Radeon RX 480 Gaming X 8G 

Gigabyte Radeon RX 480 Gaming G1 8G
Sapphire Nitro+ Radeon RX 480 8G OC

 

Czy ktoś może potwierdzić te lub inne modele (też inne chipsety)z przekonaniem graniczącym z pewnością?

 

Z ciekawostek - Asus Strix posiada w wyjścia dla wiatraków obudowy, które pracują wtedy z obrotami wiatraków karty. Czy jakieś inne karty mają takie rozwiązanie?

Edytowane przez omulec
Link to post
Share on other sites
Po prostu wiatrak jest

Wentylator ;).

 

Dzisiaj spora część autorskich układów jest półpasywna, nie ma sensu tutaj wszystkiego wymieniać, jest tego od groma. Wszystkie wymienione przez Ciebie zatrzymują wentylatory, gdy temperatura układu na to pozwala. Jednakże wszelkie takie informacje znajdują się na stronach poszczególnych producentów.

 

Tak naprawdę nie rozumiem do końca sensu tego tematu, dla chcącego zajmuje to 10 sekund, aby sprawdzić te informacje.

 

 

Sapphire:

http://i.imgur.com/d5tBMLQ.png

Asus:

http://i.imgur.com/WD5AY2u.png

MSI:

http://i.imgur.com/3ptpqnc.png

Gigabyte:

http://i.imgur.com/ieAmb0g.png

:co:

 

 

Link to post
Share on other sites

Ten strix posiada normalne wejście kompatybilne z tymi od fan na płycie głównej? w sensie ten wymiar, standard?

 

Wiem, że jest wiele kart które mają więcej niż jedno wejście na chłodzenie, jednak jest to ten mały standard na 4 pin, czasem na dwa. Wszystkie z "wyższego segmentu" coś takiego posiadają. Jest to raczej dodatek to np. customowego chłodzenia (np. arctic xtreme pro czy morpheus) czy możliwe rozwiązań niereferencyjnych (choć nie spotkałem się jeszcze z zajętymi dwoma wejściami wentylatorów w nieref), nie sądzę by miało to związek z wentylatorami w obudowie. 

 

Obudowe można by było dostosować poprzez odpowiedni regulator z kablem sygnałowym na fan płyty głównej, fan np. kontrolować speedfanem by po przekroczeniu x stopni na np. karcie odpalał wentylatory obudowy z pełną mocą. Jak masz sensownie rozbudowane uefi/bios to pewnie i z tego poziomu szło by to zrobić.

 

Pół pasywy zaczęły się od chyba 2013, wiele nierefencyjnych kart taki bajer posiada, MSI i Asus na pewno, nie pamiętam jak reszta. 

Edytowane przez 133699
Link to post
Share on other sites

Sorki, może niejasno się wyraziłem. Tak - wiem, że na stronach producentów i w testach się o tym wspomina. Jednak w niewielu recenzjach odnoszą się do tego na tyle szeroko, że można z tego wyciągnąć wniosek, że podczas pracy np. w Excelu w większości przypadków grafika będzie pasywna. Dodatkowo, w części testów bez obciążenia te karty mają jednak jakiś hałas (może mierzony jest cały PC, a nie tylko GPU - nie wyjaśnione w metodologii).

 

Chodziło mi o to, że może ktoś może potwierdzić, że ma jakiś konkretny model, który faktycznie podczas pracy w pulpicie jest bezgłośny. Jak wspomniałem, po zmianie boxowego coolera s1151 na big shurikena taka grafika mogłaby być fajnym uzupełnieniem. Przepraszam - ja zatrzymałem się 6 lat temu na radeonie 6970, który był wtedy (i jest nadal w mojej puszcze) dość głośny. W tamtych czasach takich cudów fabrycznych chyba nie było.

 

Ten strix posiada normalne wejście kompatybilne z tymi od fan na płycie głównej? w sensie ten wymiar, standard?

 

Wiem, że jest wiele kart które mają więcej niż jedno wejście na chłodzenie, jednak jest to ten mały standard na 4 pin, czasem na dwa. Wszystkie z "wyższego segmentu" coś takiego posiadają. Jest to raczej dodatek to np. customowego chłodzenia (np. arctic xtreme pro czy morpheus) czy możliwe rozwiązań niereferencyjnych (choć nie spotkałem się jeszcze z zajętymi dwoma wejściami wentylatorów w nieref), nie sądzę by miało to związek z wentylatorami w obudowie. 

 

Obudowe można by było dostosować poprzez odpowiedni regulator z kablem sygnałowym na fan płyty głównej, fan np. kontrolować speedfanem by po przekroczeniu x stopni na np. karcie odpalał wentylatory obudowy z pełną mocą. Jak masz sensownie rozbudowane uefi/bios to pewnie i z tego poziomu szło by to zrobić.

 

Pół pasywy zaczęły się od chyba 2013, wiele nierefencyjnych kart taki bajer posiada, MSI i Asus na pewno, nie pamiętam jak reszta. 

 

Ten Strix ma 2 x 4 pin. W recenzji jest mowa o tym, że oba wentylatory są chyba sterowane niezależnie i posiadają dwa dodatkowe wyjścia, do których można dopiąć wentylatory obudowy - wtedy w bezczynności zarówno grafika jak i obudowa będzie bezgłośna, natomiast pod obciążeniem to właśnie grafika nada obudowie te same obroty co własnym wiatrakom. Przy obudowach z fizycznie dzielonymi sekcjami na mobo i gpu to ciekawe rozwiązanie.

 

fanheaders.jpg

Edytowane przez omulec
Link to post
Share on other sites

Ja mam już drugą kartę z trybem pół pasywnym i od razu ta opcję wyłączam, robiąc swoją krzywą dla wentylatorów w dedykowanym programie. W idle ustawiam min. obroty, karta wtedy i tak jest niesłyszalna, a temperatury sporo niższe niż przy pełnym pasywie.

Puszczanie karty na pasyw i wyłączanie wtedy wentylatorów obudowy to zdecydowanie zły pomysł.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...