Skocz do zawartości

Wymiana wentylatorów w obudowie?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez choleryk65,

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Mam dziwną składankę wentylatorów w obudowie i rozważałem ich wymianę... Jednak nie jestem do końca zdecydowany.

 

Aktualny skład:

  • 1x Zephyr 120
  • 2x SPC case fan 120
  • 2x gelid silent 12 (1200rpm)
  • 1x Cooler master A12025-12CB-3BN-F1

Układ:

  • wiew: 2x przód, 1x dół
  • wywiew: 2x góra, 1x tył

Jeden z nich zaczął mi terkotać, poza tym zdaję sobie sprawę, że są one raczej niespecjalnej jakości.

 

Jako, że mam dość ciepły zestaw, a przymierzam się do OC, to zastanawiam się, czy wymiana wentylatorów może dać jakieś wymierne efekty (głównie wydajności).

Aktualnie rozważałem zakup czegoś w stylu ENERMAX Magma Advanced.

 

Mój zestaw w stopce + kontroler obrotów na 6 slotów.

 

Co sądzicie?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Nawet masz o jeden wentylator za dużo ;) Drugi na topie bliżej frontu nic nie daje. Sakramentalne pytanie, cisza czy wydajność, lub coś pomiędzy? Te Gelidy nie są złe, choć lepsze są w wersji Wing, zwłaszcza do pracy poziomej. Enermaxy mogą być, ale będzie głośno. Do przewietrzania obudowy nie potrzebujesz tornada. Masz kontroler, więc obejdzie się bez wentylatorów z PWM czyli będzie taniej. Jakie w tej chwili masz temperatury? Wracając do wentylatorów, dwa na froncie jakieś ciche, np. te dwa Gelidy wystarczą, jeden wydajny na tył, ja mam akurat tam Noctue NF-A14 PWM, jeden na top zaraz nad chłodzeniem CPU, tu mam Clustera od Enermaxa, do 700 RPM może być, później jest głośno. Te Magmy też się tam dobrze spiszą, ale patrz Cluster. Podłoga, jeżeli już musisz, tam Enermax też wystarczy. Ja proponuje Be Quiety od najdroższych Silent Wings, poprzez tańsze Shadow Wings i w końcu Pure Wings. Jest też opcja z wentylatorami Cougar CF-T12S. Stosunkowo ciche, cena też nie najgorsza, do przewiewu wystarczające, trochę wydajniejsze od BQ ale nie tak ciche.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mając kontroler - celuję raczej w wydajność. Będzie za głośno to skręcę (zawsze jest pole do manewru).

 

Testując przy pomocy OCCT Linpack z avx:
3.9ghz -> 60*C

4.4ghz -> 68-69*C

 

gpu - 69*C @ stock w valley benchmarku. 

 

Pytanie główne to czy warto w ogóle wymieniać te wentylatory, czy mogę zyskać jakiś realny efekt, czy tylko wyrzucę pieniądze?

 

 

 

Drugi na topie bliżej frontu nic nie daje.

Akurat ten mi terkocze:D Czyli mogę go bez żalu wywalić?

 

 

 

nie polecam Enermaxa Magma - wydajne są to fakt, ale głośne

Wymieniając aktualne - liczyłbym właśnie na przyrost wydajności, natomiast Tobie mogę poradzić próbę przełączenia w cichszy tryb - podobno właśnie taką funkcję mają te wentyle. 


 

 

Do przewietrzania obudowy nie potrzebujesz tornada.

Jakieś dobre rady w tej sprawie?;) 

Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli mogę go bez żalu wywalić?

Ano, nie wpłynie to w żaden sposób na temperatury.

 

 

 

natomiast Tobie mogę poradzić próbę przełączenia w cichszy tryb

Niby tak, ale wtedy mamy gorszą wydajność, którą mogą zapewnić tańsze śmigła przy tej samej głośności :P

 

 

 

Jakieś dobre rady w tej sprawie? ;)

Wystarczy 2x front 1x dół + 1x góra 1x tył. Jak potrzebujesz ciszy to pomyśl nad Pure Wingsami, jak wydajności to skieruj się ku Noctua z serii Redux. Jaki masz budżet, swoją drogą?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Temperatury masz ok. Może, ale to może zyskałbyś gdybyś zmienił wylotowy na tyle obudowy na coś wydajniejszego. Tak, tego drugiego z topu, bliżej frontu możesz wywalić. Zostaw jeden nad chłodzeniem CPU. Co do rad, ja mam inną obudowę od Thermalteka F31, więc wyciszoną a wentylatory 140mm. U mnie układ jest taki: dwa BQ Silent Wings na froncie, ustawione na 600 do 900 RPM, zależnie od temperatury. Noctue NF-A14 PWM w tyle na wylocie, ustawienie obrotów jak BQ. Top Enermax Cluster, ustawienie od 650 do 700 RPM. Temperatury przy moim i7 4790K 4,4 GHz sięgają max. do 65 st.C przy OCCT z AVX. Kartę mam dużo słabszą bo podkręconego R9 280 do 1070MHz.

Tak mi się jeszcze  przypomniało, na top wrzuciłbym jakąś 140-tkę, będzie cicho i wydajniej.

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Ano, nie wpłynie to w żaden sposób na temperatury.

 

 

Tak, tego drugiego z topu, bliżej frontu możesz wywalić

Ok, dzięki. Warto wiedzieć :)

 

 

 

Niby tak, ale wtedy mamy gorszą wydajność, którą mogą zapewnić tańsze śmigła przy tej samej głośności
 

Jak już się ma, to chyba taniej skręcić niż kupować nowe;)

 

 

 

Jaki masz budżet, swoją drogą?

Nad tym będę myślał, gdy ktoś mi odpowie na kluczowe pytanie - czy zmiana coś da, bo jeśli mam wydawać 200zł, żeby ugrać 1*C, to uważam, że nie warto.

Zupełnie nie wiem czego można się spodziewać po wentylach "z wyższej półki".

 

 

 

Może, ale to może zyskałbyś gdybyś zmienił wylotowy na tyle obudowy na coś wydajniejszego.

Czyli raczej nie ma co się szału spodziewać?

Jeśli tak to rozwiewasz moje wątpliwości i jestem Ci bardzo wdzięczny. 

 

W takim razie myślę, że na chwilę obecną zaryzykuję poszukanie czegoś mocniejszego sztuk 1 - tak jak sugerujesz - na tył. Jeśli się nie sprawdzi to zawsze mogę go wrzucić na CPU (mam 1 slot wolny, pamiętam z testów, że dawało to z 2*C mniej).

 

 

 

Noctue NF-A14 PWM

Gra warta świeczki? Jaka różnica względem tej magmy (fajnie usłyszeć uzasadnienie 3-krotnie wyższej ceny ;) ).

Na papierze magma niby ma ciut wyższe parametry, ale papier wszystko łyknie ;)

 

I jeszcze tak trochę może offtopowo - znacie może jakiś sprytny pomysł, żeby łatwo uzależnić tryb pracy tych 5-6 wentyli od temperatury/zamiarów?

Rozwijając - kiedyś jak kupowałem kontroler to ubzdurałem sobie, że chce mieć 6 pokręteł do regulacji każdego wentyla osobno, jednak prawda jest taka, że jeśli gram to daje na max wszystkie, jak nie gram to skręcam do ~50% obrotów - wniosek: lepszy byłbym przycisk typu on/"off" czy raczej low/high lub proste sterowanie z poziomu systemu. Nie wiem co wklepać w googla, więc może tutaj ktoś mi coś podsunie? ;)

Link to post
Share on other sites

Szału może nie być. Zdaje się, że na tył możesz wrzucić tylko 120-tkę, no to z grubej rury zaproponuje Noctue NF-S 12A :)  Miałem we wcześniejszej obudowie. W miarę cicho i wydajnie a temperatura spadła. A no mam propozycje żeby ustawić obroty w stosunku do temperatury. Wiąże się to z kupnem wentylatorów z PWM, chyba że masz możliwość sterowania wentylatorami 3-pin za pomocą płyty, a coś mi mówi, że masz ;) Otóż gdybyś zakupił rozdzielacze typu "Y" 4-pin :https://www.morele.net/inline-pwm-rozgaleznik-do-wentylatorow-4pin-33328y-873415/

lub ewentualnie "Y" 3-pin:https://www.morele.net/ek-water-blocks-ek-cable-trojnik-3-pin-do-wentylatorow-10-cm-3831109867877-648108/

możesz kupić dwa lub trzy takie zestawy, to podpinasz po dwa wentylatory pod jedno z trzech gniazd płyty głównej, ustawiasz krzywe obrotów w UEFI lub programie, który prawdopodbnie jest dołączony do płyty głównej. Jako, że masz płytę z Z97, to na 99% da się to zrobić.

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Otóż gdybyś zakupił rozdzielacze typu "Y"

O, fajny pomysł. Tylko czy to.. bezpieczne dla płyty? Gniazdo uciągnie takie rozdzielanie?

 

Z tego co pamiętam, to miałem 3 takie wyjścia na płycie, ale realnie tylko 2-ma umiałem sterować, 3ci nie reagował.

Dzięki za wszelkie sugestie i informacje! :) 

Link to post
Share on other sites

Nowa to była z 2-3 lata temu ;)

Mam 3 systemowe i wszystkie działają, z czego jedno nie reagowało na krzywą (zawsze szedł na max) - nie wiem czy to wina wentylatora czy płyty.

 

 

 

Jeżeli podłączysz dwa wentylatory na gniazdo, nic złego nie powinno się stać.

Nie powinno, czy nie stanie? :D

Bo płyty jeszcze bym nie chciał wymieniać ;) 

Link to post
Share on other sites

A coś mi się przypomina, że skarżyli się na jakieś wentylatory, chyba Phentaksa, którymi się nie dało sterować na płycie MSI z Z87, ale już nie pamiętam, który to był konkretnie model. Najwyżej sprawdzisz podpinając inny wentylator. Nic się nie stanie :) Nie wiem jaki to by musiał być wentylator, żeby spalił gniazdo ;)

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...