Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Domowa sieć z mini serwerem

rj45 mycloud qnap quad wdmycloud

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 maniek9200

maniek9200
  • Amator

• 63 postów

Napisano 08 kwiecień 2017 - 19:51

Dzień dobry mam kilka pytań do ludzi będących znawcami sieci.

Przedstawię sytuację krótko

- tv 4k lg 

- internet 100/100 Mbit

- router TP link AC 3200 

- 3 laptopy (w tym 1 mac pro) 

- 3 smarfony (w tym 1 ip 7)

- 1 CPU stacjonarny (tzw kombajn do gier neta itd. i5 msi z97 ) 

- drukarka cannon 7750 (rj 45 lub usb ) 

Chcę zakupić dysk (serwer) domowy:

aby móc mieć wszystkie mniej ważne dane dostępne przez sieć filmy muza ewentualnie zdjęcia lub filmy prywatne

chciałbym to wszystko połączyć do dysku który będzie spokojnie sobie stał w salonie w rogu. 

co mam na mysli wszystko? 

tv - móc nagrywać na dysk/serwer z tv 

Cannon- drukować przez neta i z drugiego końca świata (to akurat wiem jak zrobić :D )

teraz pytanie

JAKIE SERWERY do domu proponujecie ? 

mogą być dual lub quad patrzyłem na coś takiego 

WD MY CLOUD

Lecz chodzi mi też o ewentualny dostęp do dysku jeśli coś się stanie aby go wymienić 

wiadomo dyski NAS w ustawieniach 2x1tb lub 4x1tb lub 2x2tb lub 4x2tb 

aby było raid które da mi możliwośc ustawienia dysków 

2 w raid 

kolejne 2 są mirrorem tego pierwszego (tak wiem tutaj wchodzi w grę tylko quad wersja) 

czekam na propozycje czy my cloud czy qnap itd. 

• 0

#2 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7373 postów
  • 3DMark 06:666

Napisano 08 kwiecień 2017 - 20:56

W NAS-ach pierwszą ligę stanowią Synology i QNAP, później Thecus, Asustek a później... cała reszta. Do domu wystarczy ci wersja 2 dyskowa w mirrorze. Prawidłowo powinno się to backupować albo na niezależny dysk, albo na drugiego nasa czy też do chmury.

• 0

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7; TH7-II. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#3 maniek9200

maniek9200
  • Autor tematu
  • Amator

• 63 postów

Napisano 09 kwiecień 2017 - 00:18

a czy nie uważasz że lepiej dać quad? w sensie x4 ? bo jak dam 4x1 TB to wtedy mirror ma sens bo 2 tb na użytek i 2 Tb na backup ;) 
co myślisz  ? 

• 0

#4 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7373 postów

Napisano 09 kwiecień 2017 - 07:37

Wyjaśnij jak chcesz to skonfigurować. Mirror to nie jest backup.
  • 0

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7; TH7-II. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#5 maniek9200

maniek9200
  • Autor tematu
  • Amator

• 63 postów

Napisano 09 kwiecień 2017 - 13:47

mi chodzi backup jako mirror że jak coś padnie w wersji quad to np mam i tak mirror źle napisałem sorki :D 

• 0

#6 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7373 postów

Napisano 09 kwiecień 2017 - 14:41

Nie rozumiem.
  • 0

#7 maniek9200

maniek9200
  • Autor tematu
  • Amator

• 63 postów

Napisano 10 kwiecień 2017 - 15:20

w układzie quad 4x1 TB robię 2 dyski w raid 0 [suma 2 daje mi powierzchnie 2tb i lepszą szybkość] a pozostałe 2 dyski 2x1Tb robię w formie mirroru do tego co wcześniej stworzę. Proszę tylko o opinie jakie dyski sieciowe ktoś poleca.

Chcę mieć w domu po prostu dysk sieciowy do którego będę miał dostęp "ze wsząt" :D 

a także chcę podłączyć tv do tego dysku ale tą opcję już sprawdziłem będę musiał kupić zewnętrzny dysk innej opcji nie ma ewentualnie DLNA. 

• 0

#8 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7373 postów

Napisano 10 kwiecień 2017 - 16:40

Mirror to nie jest backup!

Co do strippingu to w większości przypadków limitem wydajnosci nasa nie jest dysk, najczęściej jest to wydajność platformy oraz.... interfejs sieciowy. W domowych nasach stripping ma mały sens.
  • 0

#9 maniek9200

maniek9200
  • Autor tematu
  • Amator

• 63 postów

Napisano 10 kwiecień 2017 - 17:11

to też właśnie doszedłem do takich myśli i wiadomości, dlatego pytam o taki nie z dolnej półki.. co do szybkości - nie jest aż tak istotna jak samo to że pewne dane [nie koniecznie osobiste dane itd tylko muzyka jakieś ogólno dostępne pliki] będą dostępne tylko dla mnie internet mam ok chodiz mi teraz tylko o kwestie tego domowego "magazynu" 

Konkretny model serwera do domowego użytku [ konkretny mam na myśli taki który ktoś przetestował lub pracował na takim] 

• 0

#10 benutzer

benutzer
  • Zapaleniec

• 1469 postów

Napisano 10 kwiecień 2017 - 20:19

Przy 4 dyskach najbardziej opłaca się RAID 5. Zastanów się jak chcesz zorganizować backup. Qnap z kilkoma dyskami ci bezpieczzeństwa nie zapewni. Co się stanie jak skasujesz plik z jednego dysku? Zniknie w ułamek sekundy. A co się stanie jak ten sam plik skasujesz z macierzy RAID01 lub RAID10. Tak samo zniknie w ułamek sekundy, tyle, że w tym czasie będą pracowały 4 dyski a nie jeden. Do domu, to kup jakiegoś Qnapa z jednym dyskiem a backup rób na inne urządzenie, może być dysk USB, stary laptop czy PC.

• 0

PC: i7 8700, 32 GB DDR4, Plextor 256M8peGN, 1TB WD Blue, 4TB WD Red, Intel HD Graphics 630

M73 Tiny, X240, R320

NAS: Xpenogoly 6.2.1, Celeron J3455, 4 GB RAM, HDD 1 TB

#11 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7373 postów

Napisano 10 kwiecień 2017 - 20:32

Poszedlbym jednak w dwa dyski i backup. W przypadku awarii dysku nie ma roboty z odzyskiwaniem z backupu. Testy wydajnosciowe są dostępne u smallnetbuildera.
  • 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rj45, mycloud, qnap, quad, wdmycloud

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych