Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry mam kilka pytań do ludzi będących znawcami sieci.

 

Przedstawię sytuację krótko

- tv 4k lg 

- internet 100/100 Mbit

- router TP link AC 3200 

- 3 laptopy (w tym 1 mac pro) 

- 3 smarfony (w tym 1 ip 7)

- 1 CPU stacjonarny (tzw kombajn do gier neta itd. i5 msi z97 ) 

- drukarka cannon 7750 (rj 45 lub usb ) 

 

Chcę zakupić dysk (serwer) domowy:

aby móc mieć wszystkie mniej ważne dane dostępne przez sieć filmy muza ewentualnie zdjęcia lub filmy prywatne

 

chciałbym to wszystko połączyć do dysku który będzie spokojnie sobie stał w salonie w rogu. 

co mam na mysli wszystko? 

tv - móc nagrywać na dysk/serwer z tv 

Cannon- drukować przez neta i z drugiego końca świata (to akurat wiem jak zrobić :D )

 

teraz pytanie

JAKIE SERWERY do domu proponujecie ? 

mogą być dual lub quad patrzyłem na coś takiego 

WD MY CLOUD

 

Lecz chodzi mi też o ewentualny dostęp do dysku jeśli coś się stanie aby go wymienić 

 

wiadomo dyski NAS w ustawieniach 2x1tb lub 4x1tb lub 2x2tb lub 4x2tb 

aby było raid które da mi możliwośc ustawienia dysków 

2 w raid 

kolejne 2 są mirrorem tego pierwszego (tak wiem tutaj wchodzi w grę tylko quad wersja) 

 

czekam na propozycje czy my cloud czy qnap itd. 

 

 

Link to post
Share on other sites

W NAS-ach pierwszą ligę stanowią Synology i QNAP, później Thecus, Asustek a później... cała reszta. Do domu wystarczy ci wersja 2 dyskowa w mirrorze. Prawidłowo powinno się to backupować albo na niezależny dysk, albo na drugiego nasa czy też do chmury.

Link to post
Share on other sites

w układzie quad 4x1 TB robię 2 dyski w raid 0 [suma 2 daje mi powierzchnie 2tb i lepszą szybkość] a pozostałe 2 dyski 2x1Tb robię w formie mirroru do tego co wcześniej stworzę. Proszę tylko o opinie jakie dyski sieciowe ktoś poleca.

 

Chcę mieć w domu po prostu dysk sieciowy do którego będę miał dostęp "ze wsząt" :D 

a także chcę podłączyć tv do tego dysku ale tą opcję już sprawdziłem będę musiał kupić zewnętrzny dysk innej opcji nie ma ewentualnie DLNA. 

Link to post
Share on other sites

Mirror to nie jest backup!

 

Co do strippingu to w większości przypadków limitem wydajnosci nasa nie jest dysk, najczęściej jest to wydajność platformy oraz.... interfejs sieciowy. W domowych nasach stripping ma mały sens.

Link to post
Share on other sites

to też właśnie doszedłem do takich myśli i wiadomości, dlatego pytam o taki nie z dolnej półki.. co do szybkości - nie jest aż tak istotna jak samo to że pewne dane [nie koniecznie osobiste dane itd tylko muzyka jakieś ogólno dostępne pliki] będą dostępne tylko dla mnie internet mam ok chodiz mi teraz tylko o kwestie tego domowego "magazynu" 

 

Konkretny model serwera do domowego użytku [ konkretny mam na myśli taki który ktoś przetestował lub pracował na takim] 

Link to post
Share on other sites

Przy 4 dyskach najbardziej opłaca się RAID 5. Zastanów się jak chcesz zorganizować backup. Qnap z kilkoma dyskami ci bezpieczzeństwa nie zapewni. Co się stanie jak skasujesz plik z jednego dysku? Zniknie w ułamek sekundy. A co się stanie jak ten sam plik skasujesz z macierzy RAID01 lub RAID10. Tak samo zniknie w ułamek sekundy, tyle, że w tym czasie będą pracowały 4 dyski a nie jeden. Do domu, to kup jakiegoś Qnapa z jednym dyskiem a backup rób na inne urządzenie, może być dysk USB, stary laptop czy PC.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...