Skocz do zawartości

Dziadek Phenom idzie na emeryturę.


Recommended Posts

Cześć wszystkim. Mój dzielny chwat Phenom II 965 3,4 ghz (niekręcony nigdy) ostatnio zaczął dostawać zadyszki. W połączeniu z 8gb ramu i R 370 od AMD potrafił ogarnąć wszystkie istotne dla mnie tytuły. 

A są to Cywilizacja VI, Wiesław III, LOL, Skyrim.

 

Niestety podczas gry w Cywilizację podczas późniejszego etapu gry widać już wiekowość mojego CPU. Przymierzam się też do zakupu Total War Warhammer i wiem że tam mocy zabraknie na pewno. 

 

I teraz pytanie zasadnicze. Jaki procesor będzie dla mnie optymalny do Cywilizacji VI i Total War Warhammer. Kwota to maks 900 PLN na CPU i do tego jakaś rozsądna płyta za 400-500 PLN. 

Na pewno dojdą do tego na ten moment 2x4 gb ramu. ( do przyszłej rozbudowy) 

Z jednej strony Cywilizacja wymaga bardzo mocnego wątku, a Total War potrafi obsłużyć lepiej wiele rdzeni.

 

Także mam zagwozdkę czy iść w Ryzen 5 (4 rdzeniowy) czy jakąś i5. 

 

Jestem zwolennikiem AMD i w tę stronę póki co się przychylam.

Wydaje mi się że 8 wątków jest bardziej przyszłościowe zwłaszcza że testy pokazują wykorzystanie Ryzena R7 na poziomie 60% średnio. 

 

Pozdrawiam wszystkich czytających i czekam na propozycję:)

Dzięki!

Link to post
Share on other sites

Jeśli bardzo ci się nie spieszy, to poczekaj na premierę sklepową i testy Ryzenów serii 5 i 3. Jeśli intel to wydaje mi się, że i5 6500/7500 to optymalne procki dla nieprzesadnie wymagającego gracza. Płytę dobrać można, jak już zdecydujesz się na cpu bo albo pod intela albo pod AMD a jeżeli cpu od intela z odblokowanym mnożnikiem to i płyta pod OC. Za ok. 400 zł spokojnie kupisz jakieś podstawowe mobo pod i5 non-K na chipsecie B250.

Sam w zeszłym tygodniu wymieniłem mojego wysłużonego PII 965 na i5 7400 i choć skok wydajności w grach oceniam póki co wyłącznie na podstawie Wieśka 3, to np. w Novigradzie na rynku zamiast spadków do 27 fps mam teraz spadki do 42 (przy tych samych ustawieniach graficznych i tej samej grafie - HD 7950), także w miejscach procesorowych widać dużą różnicę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Też miałem phenoma co to za gufno było tego nie idzie opisać. Po tym "procesorze" już nigdy amdka.

Po dwóch zdaniach stwierdzam, że jesteś człowiekiem o niskim poziomie inteligencji czyt. idiotą. Czy Twoja myśl wniosła coś do postu ?

 

Uważaj koleś na słowa.//gtr

Poza tym nie cytuj całych postów, skoro go nie znasz albo ignorujesz to kim jesteś?

 

Sam w zeszłym tygodniu wymieniłem mojego wysłużonego PII 965 na i5 7400 i choć skok wydajności w grach oceniam póki co wyłącznie na podstawie Wieśka 3, to np. w Novigradzie na rynku zamiast spadków do 27 fps mam teraz spadki do 42 (przy tych samych ustawieniach graficznych i tej samej grafie - HD 7950), także w miejscach procesorowych widać dużą różnicę.

Jak już będziesz chciał się pozbyć procka to jestem za przygarnięciem go.

Edytowane przez gtr76
Link to post
Share on other sites
Jak już będziesz chciał się pozbyć procka to jestem za przygarnięciem go.

Spoko, na pewno dam ogłoszenie w dziale "Sprzedam". A co do opinii o PII to oczywiście jak na dzisiejsze standardy to jest bardzo przeciętny procek i wydziela sporo ciepła, ale trzeba pamiętać, jak wiekowa to jest konstrukcja. Jak za swoją cenę, ja za swojego zapłaciłem w sklepie nieco ponad 300 zł, to świetny procek. Przeszedłem na nim GTA V i Wiesława 3 (podstawkę), obydwie gry na średnich/wysokich ustawieniach, z przyzwoitym framerate (w Wieśku poza miastami miałem ok 40 fps). Także panie RetroManiak, nie gadaj pan bzdur.

A co do meritum: jeśli cenowo Ryzeny nie są konkurencyjne w stosunku do przeciętnego i5 (biorąc pod uwagę cenę płyty), to bierz i5 7500 do tego jakieś podstawowe mobo i będzie naprawdę elegancka wydajność.

Edytowane przez Player1
Link to post
Share on other sites
Po pierwsze grzeje się strasznie

Naucz się montować chłodzenie.

 

 

po drugie wydajność beznadziejna

Teraz być może, ale kilka lat wstecz przeciwnie.

 

 

po trzecie kiepskie OC

To zależy od sztuki.

 

 

płyta główna była budżetowa

Jak miałeś płytę na "760" to nie mam pytań. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Phenomy II kiedyś były opłacalne i nie odstawały od konkurencyjnych i5 1gen, ale dzisiaj ta architektura ma już 8 lat więc czego od niej wymagać? widzę niektórym brakuje zdrowego rozsądku

ogólnie to świetna seria, moim zdaniem jedna z najbardziej udanych od AMD, zobaczymy jeszcze jak przyjmie się reszta Ryzenów

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Zakup Phenoma to była rewelacyjna inwestycja! Co najmniej 5 lat (nie pamiętam w którym roku go kupiłem, ale za jakieś 350 PLN) rozrywki. To słabo?? Mogłem grać we wszystkie gry w które chciałem. Także ja jestem zadowolony. I nie miałem z nim nigdy żadnych problemów. Chciałbym aby następny zakup był równie dobry:D 

Link to post
Share on other sites

Grafika póki co to R 370. Na civkę wystarcza bo tam bardziej się liczy czas kończenia tury niż klatki na sekundę. Ale Total War to już inna para kaloszy.

Zmiana grafiki będzie ale w późniejszym terminie. Wszystkiego naraz nie da rady. Wtedy też pewnie dokupię drugie 8gb ramu.

A maksymalna grafika jakiej potrzebuje i w jaką mogę celować to RX x80. Ale to temat na inny wątek:)

 

*Wczoraj na Piure, w komentarzu odnośnie przecieków do R5 1400, Redaktor napisał, że tenże odstaje od i5 7400. Co mnie trochę zmartwiło:( Przecieków będzie co raz więcej. Do 11.04 jeszcze tydzień.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

ja PII x4 965  wymieniłem dopiero w grudniu 2016r (6 lat mi służył) i nie było żadnej gry, w którą by sie nie dało pograć w granicach rozsądku

do autora , jeżeli masz 9 stów na ram+mobo+cep, to troche cienka sumka, zeby jakiś nowy zestaw na i5 kaby skleić, chyba, że trafisz jakąś i5 "sklejkę" używaną poniżej 500 i wtedy ram+mobo musiałbyś za 4 stówki znaleźć

Link to post
Share on other sites

ja PII x4 965  wymieniłem dopiero w grudniu 2016r (6 lat mi służył) i nie było żadnej gry, w którą by sie nie dało pograć w granicach rozsądku

do autora , jeżeli masz 9 stów na ram+mobo+cep, to troche cienka sumka, zeby jakiś nowy zestaw na i5 kaby skleić, chyba, że trafisz jakąś i5 "sklejkę" używaną poniżej 500 i wtedy ram+mobo musiałbyś za 4 stówki znaleźć

Tak jak pisałem wyżej, jestem z niego mega zadowolony. Dał radę ogarnąć wiele i nadal ogarnia. Poza trybem MP w Civce 6. 900 PLN to jest budżet na sam Procek. i da się z tego zrobić zestaw na Intelu jak i na AMD. 

Link to post
Share on other sites

a jak na samo cpu to tylko intel, ryzeny bym olał, bo jak widać w grach, to od mojego starego i5 po OC dostają baty (ryz 5 1400), 

i5 7500 poniżej 900 zeta kupisz spokojnie, reszta to juz ile tam sobie kasy na to przeznaczysz

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Mam i5 7400 z boxowym chłodzeniem i podczas gry w Wieśka 3 jest zaskakująco ciche. Ze starej platformy został mi Noctua U12P, a dziś dotarł do mnie z Austrii zestaw montażowy dla podstawki 115x, ale boxowe jest na tyle dobre, że poważnie zastanawiam się nad sprzedażą tego coolera, także odradzam kupno lepszego chłodzenia od razu. Zobacz najpierw, jak sprawuje się box. 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Hej hej:) temat powraca, ostatnio miałem takie rozkminy odnośnie zmiany którą opisałem:) I teraz tak. 

Gdyby zamiast ryzena pójśc w starsze I5 lub I7 (i7 4790 na przykład) tak aby nie była konieczna wymiana ramu na DDR4. Do tego płyty są tańsze pod CPU Intela. To czy takie rozwiązanie nie ma lepszej przyszłości?? myślę że taki mocny procesor też da radę jeszcze dość długo. Co Wy na to????

Link to post
Share on other sites

Fajnie gdyby procesor miał już to K, bo różnicy w cenie niema specjalnie dużej. Ważne, by płyta była porządna (miała wiele faz zasilania), bo i7 nie lubi biednych płyt. 

 

Sądzę, że to dobra opcja zważywszy na to, że Hasswele/Devils Canyony to naprawdę mocne procesory, a możliwość podkręcania tylko pozwoli na wydajną prace na lata. 

Link to post
Share on other sites

Procek K to droższa płyta, jeśli i7 to już na 100% płyta z mocną sekcją zasilania a te tanie nie są. Starsze i5 dadzą możliwość oszczędności na RAMie, a wydajność procesorów praktycznie taka sama no i cena jednak troszkę niższa więc może warto. Co do Phenoma II to nadal fajny procesor którym daje radę w szczególności dla mniej wymagających użytkowników. Koszt w sklepie nówki i5 7400 to 750-800zł, płyta to 350zł do tego 8GB ram 300zł, razem +-1300 zł. Oczywiście minus to co dostaniesz za sprzedaż starych gratów.

Link to post
Share on other sites

No i ja mam podobny dylemat.

 

Mam obecnie Phenoma. Śmiga elegancko i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Ma jednak już 6 lat, więc czas na zmiany.

 

W każdym z wypadków muszę kupić MOBO+CPU+RAM

 

pytanie czy brać Ryzena 1600 czy I5 7600. Cena zestawu wychodzi podobnie.

 

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-7600-vs-AMD-Ryzen-5-1600/3890vs3919

 

I5 7600 box - 1040zł 

Spc Fortis 3 - 155zł

Msi B250M BAZOOKA - 340 zł 

Corsair 8GB 2400MHz CL14 Vengeance LPX 269 zł

 

razem: 1804 zł

 

AMD Ryzen 5 1600 /3.6GHz, AM4, BOX   1000 zł

Spc Fortis 3 - 155zł

MSI B350M Mortar /AMD B350, DDR4, AM4/ 420 zł

Corsair 8GB 2400MHz CL14 Vengeance LPX 269 zł

 

razem: 1844 zł

 

Opcja trzecia  ? Ktoś coś ?

Edytowane przez xReon
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...