Skocz do zawartości

Komputer zawiesza się w UEFI/BIOS przy podłączonym RX 480 DUAL 4 GB ASUSA.


Recommended Posts

i5 7400

8 GB RAM DDR4 2133MHz

MSI H100M PRO VD

RX 480 DUAL 4GB ASUS

 

Komputer ma tydzień, problem jest taki, że gdy mam włożoną kartę grafiki, to po wejściu do BIOS (2.B0 - najnowszy, VBIOS grafiki też) komputer łapie zwiechę, mam kilka zakładek - przechodzę przykładowo w drugą i zwiecha, czasami zawiesza się od razu. Pod VGA na integrze tego problemu nie ma, RX 480 jest podłączony przez HDMI do TV 32 cale, robiłem reset zworką/wyjmowałem baterię i nic. Sterowniki poinstalowane, komputer podczas pracy w systemie działa perfekcyjnie, w grach tak samo - dobre temperatury - procesor +- 30 stopni na pulpicie, 40-50 w stresie, grafika 40 na pulpicie, maksymalnie 55-60 w stresie, komputer nigdy się nie wyłączył, nie zresetował, żadnych ścięć. Co może powodować problem? Tutaj test 3DMARK.

 

17572124_716215581893780_1653068395_o.pn


Teraz testuję Wieśka 3 na High + SSAO + Aliasing - FULL HD, stable 60 ultrapłynne.

Edytowane przez VortaL
Link to post
Share on other sites

Najnowszy, aktualizowany przez esc.pl - 2.B0, czyli ten najnowszy ze strony MSI i tej płyty, kolega ma praktyki w serwisie i mówił, że częsty przypadek - zwyczajne bugi BIOSU i mam się nie przejmować, jak działa perfekcyjnie w systemie, czekać na następną aktualizację. 

 

Jakieś dwie godziny temu instalowałem Wiedźmina, by sprawdzić kartę na obciążeniu w praktyce - wszystkie opcje na wysokie, SSAO, aliasing i na full HD klatki trzymają się stałych 60 (vsync) jak nie wiem co, mega stabilna - temperatury 60-70 (max) stopni.


Ktoś może jeszcze coś pomóc? Ktoś pisał, by zmienić na integrze w BIOSIE z LEGACY/UEFI na LEGACY.



Pomocy!


Halo.

Edytowane przez VortaL
Link to post
Share on other sites

Możesz cofnąć tylko o jedną wersję czyli 2.A . Wcześniejsze wersje nie obsłużą CPU 7-ej generacji. Tak jak na filmie, zwróć uwagę na ewentualne komunikaty o niemożności wgrania starszego biosu. Przed całą procedurą wejdź do biosu na grafice z integrowanej i ustaw bios na domyślne. Wykonaj restart PC dopiero teraz przystępuj do downgrade biosu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A to normalne, że by komp odpalił mi się na obrazie z integry muszę wypinać kartę ze slotu? Dopiero wtedy przez kabel VGA mam obraz z integry - w BIOS mam ustawione PEG. Ten bug z BIOS jest najbardziej prawdopodobny nie? Karta nówka sprawna, bo przecież wszystko na niej śmiga.

Edytowane przez VortaL
Link to post
Share on other sites

Jeżeli przywrócisz ustawienia bios do domyślnych to wyjście grafiki ustawia się na auto, a to oznacza, że mając wpiętą kartę graficzną obraz jest wyświetlany z zewnętrznej karty graficznej. Dlatego do wgrania biosu musisz wypiąć kartę zewnętrzną.

 

Karta nówka sprawna, bo przecież wszystko na niej śmiga.
Oprócz systemu Bios.
Link to post
Share on other sites

 

Jeżeli przywrócisz ustawienia bios do domyślnych to wyjście grafiki ustawia się na auto, a to oznacza, że mając wpiętą kartę graficzną obraz jest wyświetlany z zewnętrznej karty graficznej. Dlatego do wgrania biosu musisz wypiąć kartę zewnętrzną.

 

Oprócz systemu Bios.

 

 

Pytałem jeszcze na forum MSI, to koleś pisał, że problemem może być mój telewizor full hd 32'', gdzieś był wątek, że ktoś miał biały ekran, jakieś problemy w UEFI i po podpięciu do innego telewizora, lub monitora problemu nie było - w moim przypadku to zacięcie może być spowodowane moim telewizorem? Karta jest podłączona na HDMI, podobno przy skalowaniu z natywki do rozdzielczości UEFI może być problem z racji telewizora. Koleś pisał, że płyty MSI wyjątkowo mają problem z telewizorami. Cytuję..

 

 

aaa.. jeszcze napisał to koleś z ASUSA na zagranicznym forum.. W sensie pisały o tym dwie osoby, tak dla uogólnienia.

 

"The issue for you guys not getting a display is a handshaking problem between your GPU and monitor. The only resolution supported by UEFI is 1280X1024. If for some reason your GPU and TV/monitor don't handshake at that resolution, you'll see the splash screen but either get a garbled display or no display in UEFI. You'll also find you're fine when in Windows (for obvious reasons).

There is no fix for this from our side. The GPU VBIOS and monitor native resolution are where the problem lies. If the display you've connected does not handshake correctly with the GPU for whatever reason, it will likely default to its native resolution, and if that's anything other than 1280X1024 you've got a problem displaying UEFI. This happens with some TVs, projectors and monitors with certain GPUs. Older displays are more likely candidates for such problems, as are very high res monitors that use new conections ( DP 1.2 daisy chaining two monitors can create problems) . I suspect a VBIOS update from the GPU vendor might help, but chances of GPU vendors making specific VBIOS versions for this are unlikely. Only workaround is to connect a display that allows you to see UEFI or try using another method of connecting the GPU to the display (DVI instead of HDMI for example). Obviously, the latter is not a guaranteed workaround, as it depends how the display and GPU handshake on that output, too."

Edytowane przez VortaL
Link to post
Share on other sites

Trochę to dziwne. Jaki masz ten telewizor, nie jest chyba tak stary technologicznie? Zmieniłem monitor na większą rozdzielczość to uefi wyświetlało się dalej w poprzedniej rozdzielczości czyli nie zajmowało już całego ekranu. Dla testu z organizuj adapter HDMI na VGA i sprawdź czy to coś zmieni.

Link to post
Share on other sites

Trochę to dziwne. Jaki masz ten telewizor, nie jest chyba tak stary technologicznie? Zmieniłem monitor na większą rozdzielczość to uefi wyświetlało się dalej w poprzedniej rozdzielczości czyli nie zajmowało już całego ekranu. Dla testu z organizuj adapter HDMI na VGA i sprawdź czy to coś zmieni.

 

u mnie na integrze maksymalna rozdzielczość to 1366x768 i uefi przejechało po ekranie prawo/lewo a ustawiło się na środku, na karcie graficznej jest ta ścina + jest tak jakby na 2/5 ekranu. Telewizor to Orion 32LBT731.

Link to post
Share on other sites

 

 

The only resolution supported by UEFI is 1280X1024.
i taki obraz biosu powinien zostać wyświetlony. Integra obsługuje sygnał analogowy i jest podłączana do wejścia z instrukcją PC Input. Problem ma telewizor z kalibracją obrazu i funkcją HD Ready, a ta oznacza gotowość do wyświetlania obrazu w wyższych rozdzielczościach, a nie możliwość tak jak Full HD.

 

Dla testu z organizuj adapter HDMI na VGA
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tylko mnie martwi to, że ludzie normalnie posiadający monitor tak samo przykładowo FullHD nie mają z tym problemu, UEFI odpala im się w pełnym ekranie w  1280X1024 - no albo z paskami po bokach, ale odpala. Ogólnie to jest na takiej zasadzie, że mam pierwszą zakładkę i drugą zaawansowane, gdy użyję klawiatury - by przejść w drugą - pokazują się na dole jej rozwinięcia/opcje i następuje freeze, czasami mogłem używając samej myszy dobrać się do dalszych zakładek i je normalnie otwierać, tyle - że po jakiś 5 sekundach znów następował freeze. Najczęściej jednak gdy tylko pojawi mi się całe UEFI - od razu nie mogę niczego zrobić, dodatkowo dwie pierwsze zakładki są jakby zakryte czarnymi kwadratami - gdy czasami mogę ruszyć myszką i najeżdżałem na nie bez kliknięcia, te kwadraty znikały i wyświetlały się poprawnie.

 

O dziwo ten telewizor ma normalnie FullHD, a na niektórych stronach widnieją rozdzielczości 1366x768.

 

http://www.ceneo.pl/27421385 - fullhd.

http://www.skapiec.pl/site/cat/3319/comp/8869767 - hd.

 

Co najlepsze, na pudle napisane jest HDREADY, a telewizor ma rozdzielczość FULLHD. Czyli jak rozumiem ten telewizor ma normalną rozdzielczość 1366x768, ale jest w stanie odpalić coś w FULLHD - tak to działa? Jak wrzucę sobie tryb HDMI będąc na pulpicie, to pokazuje mi rozdzielczość 1920x1080i, nie p. (rozdzielczość w systemie mam na zalecane fullhd)

Edytowane przez VortaL
Link to post
Share on other sites

Producent Orion
Technologia Edge LED 50 Hz
Przekątna 32"
Rozdzielczość 1366x768
Format 16:9
Ilość gniazd HDMI2
Tuner TVDVB-T (MPEG4), DVB-C
Klasa energetyczna A
Wi-Fi Nie
Gniazdo ethernet Nie

 

Tutaj jest specyfikacja, teraz to już sam nie wiem - 50Hz? Jakim cudem, skoro odpalając jakąś grę i odpalając vsync mam stałe 60? Tak samo jak wybiorę wejście HDMI, jest pokazane 1920x1080i - 60Hz.

http://i.imgur.com/8inhm2e.png

Edytowane przez VortaL
Link to post
Share on other sites

Przy uruchamianiu nie ptaszkujesz żadnej opcji i wejdziesz do panelu jak powyżej. Tu wybierasz w oknie po prawej Monitor. Po lewej masz wszystkie informacje na temat monitora oraz wszystkie rozdzielczości, które ten monitor obsługuje.

 

http://i.imgur.com/lrEJqAi.png

Dodatkowo teraz zauważyłem (z perspektywy grania na 32 dalej tego nie widziałem, bo się nie przyglądałem grom z bliska) jak wrzuciłem przykładowo screen z wiedźmina 3, to mimo wymuszenia i w grze i w profilu gry radeon aliasingu i całego wygładzania na max, to gra wygładzona nie jest wcale.

 

http://abload.de/img/2017.04.02-13.59ffsjl.png

http://abload.de/img/2017.04.02-14.33fvpn2.png

http://abload.de/img/2017.04.02-14.32iiqnk.png

 

W Sniper Elite to samo..

 

http://abload.de/img/2017.04.02-14.48sml48.png - a ustawienia w obu grach takie..

 

http://i.imgur.com/caTYQIi.png

Edytowane przez VortaL
Link to post
Share on other sites

Na dole masz te rozdzielczości więc monitor nie obsłuży Full HD, a tak próbuje zrobić bios i pojawia się konflikt. Jest to odpowiedź na Twój problem. Zdobądź adapter o którym pisałem lub DVI na VGA i przy potrzebie wejścia do biosu będziesz przełączał tylko podłączenie pod monitor na PC VGA.

Link to post
Share on other sites

Czyli ten telewizor jest chyba z jakiegoś bangladeszu, niby jego natywka to 1366x768, a tutaj wykrywa mi 1280x720 czyli normalne HD, po podłączeniu pod integre mam max 1366x768 i wszystko w dół, czyli wygląda na to, że normalna największa rozdzielczość tego tv to 1366x768 - myślisz, że z powodu tego, że na HDMI mam rozdziałki aż do 4k (karta graficzna) to właśnie powoduje problem?

Link to post
Share on other sites

Nie mieszaj w to integry tu obsługiwany jest sygnał analogowy i z tym system bios nie ma problemu. Ten pojawia się gdy bios stwierdza połączenie cyfrowe i próbuje dostosować do niego rozdzielczość na Full HD, a tu nie ma sterownika karty graficznej, który wspomógłby to dostosowywanie. Rozwiązanie problemu obsługi biosu bez wypinania karty graficznej podałem ci wcześniej.

Link to post
Share on other sites

Czyli gdybym miał przykładowo monitor normalny do komputera o natywce full hd i podłączyłbym przez HDMI, to też mógłby wystąpić ten problem? HDMI i np. DisplayPort są cyfrowe, a ludzie nie mają problemów z wejściem na nich do UEFI.

Edytowane przez VortaL
Link to post
Share on other sites
HDMI i np. DisplayPort są cyfrowe, a ludzie nie mają problemów z wejściem na nich do UEFI.

Nie inaczej, przynajmniej w teorii. Wszystkie nowsze karty posiadają wsparcie dla UEFI w tym Twoja również. Telewizor lub monitor z Full HD powinien załatwić sprawę.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...