Skocz do zawartości

Jakie lepsze 140mm? Jak rozmieścić w XL R2 i co z wkładkami?


Recommended Posts

Witam serdecznie.

Z racji wymiany procesora, na gorącego kebaba i7 7700k, postanowiłem trochę się pobawić i poprawić cyrkulację powietrza w mojej ukochanej dziewczynie: Fractal Design Define XL R2

 

1. Postanowiłem wywalić wszystkie klatki na dyski HDD/SSD z obudowy, a kupiłem adapter od Sharkoona, gdzie mogę wepchać dyski SSD i HDD do zatok 5,25" (cudowna sprawa)

 

2. W obudowie mam włożone cały czas wszystkie 'fabryczne wkładki przeciwkurzowe i wyciszające'. Na górę obudowy zakupiłem wkładki przeciwkurzowe AAB Grill/Aluminium Przeciwkurzowy (2 szt. 140mm) które zamontować mogę zamiast oryginalnych wkładek wyciszających, by się aż tak nie syfiło w środku, a będzie już przepływ powietrza dużo lepszy.

 

Tutaj rodzi się pytanie.

 

Z przodu obudowy dmuchają mi do środka 2 wentylatory fabryczne: Fractal Design Define R2 Silent Series 140mm

 

Wyciągający wentylator z tyłu, obok portów od płyty głównej: Noctua NF-P14 140mm

 

Czym mogę zamienić owe wentylatory - mają dmuchać MOCNO i dosyć cicho? Fractale R2 są bardzo leciwe, myślałem, żeby je zastąpić czymś lepszym. Tak samo wentylator wyciągający z tyłu. Myślałem o wyciągającym: BitFenix Spectre Pro 140 PWM albo SPC Sigma Pro 140 PWM? (ze względu na 80CFM) a na 2 wciągających do obudowy: BitFenix Spectre Pro 140 zwykły, 3 pinowy

 

Kolejną sprawą jest, czy instalować wentylatory do wyciągania powietrza na topie obudowy? I czy instalować wentylator centralnie obok zasilacza?

 

Jak zapewnić najlepszy przepływ powietrza, by zmniejszyć pare stopni mniej, a jednocześnie, żeby nie syfiło się w środku obudowy tak szybko (obecnie ze wszystkimi wkładkami przeciwkurzowymi i wyciszającymi) zawsze w budzie było idealnie czysto.

 

Wrzucam zdjęcia obudowy.

 

1175a6d76863d.jpg

 

4ae9c3d91f98c.jpg

dc563913969b6.jpg

Link to post
Share on other sites

Jaki budżet?

Nie ograniczam się na budżet, dlatego nic nie wpisywałem.

Patrzyłem na wentylatory z jak największym przepływem powietrza.

 

Tylni wentylator (ten co wydmuchuje powietrze) może być jak najlepszy.

Pozostałe mogą być tańsze, w granicach rozsądku z 50zł/szt? Zależy co jest dobrego i w JAkiej cenie i jakie ofertuje parametry taki wentylator.

 

Teoretycznie potrzebuję: 1 Wentylator Tylni wyciągający i jakieś 2 nowe wentylatory (albo na przód) albo na górę i będą razem z obecnymi Fractal Define Silent Series R2 sobie pracowały.

Link to post
Share on other sites

Na tył może być np. Noctua NF-A14, wydajna i cicha, mam i nie narzekam. Ciszej pracuje od NF-P14, którego używałem przez bardzo krótki okres, bo jak dla mnie za głośny. Na przód proponuje Be Quiety Silent Wings, używam od kilku lat starą wersję i nic złego z nimi się nie dzieje. Tańsza wersja BQ Shadow też jest nie do pogardzenia. Sugeruje żeby ciche wentylatory instalować na froncie  Przy tym, subiektywnie, mają najprzyjemniejsze brzmienie przepychanego powietrza. Mam porównanie między innymi z Noiseblockerami serii PK czyli 140mm, Cougurami , Enermaxami, Thermalrightami X-Silent, to jeżeli chodzi o 140mm. Enermax Cluster ma niezły przepływ powietrza ale mam zastrzeżenia, dla mnie za głośny, słychać furkot powietrza. Do 600-650 RPM ujdzie, dobrze przepycha powietrze ale powyżej już nie jest przyjemnie, można go dać na top, zaraz nad radiatorem CPU czyli praca pozioma. Miałem Enermaxa Everesta 120mm, jeżeli wersja 140mm pracuje jak 120mm, to jest godny polecenia. Nie jest to gigant wydajności ale na top wystarczający. Noiseblockery PK bardzo dobrze wyposażone, ale porównując z BQ do 1000 RPM nie są tak wydajne jak one, a w okolicy tych 1000RPM uważam, że głośniej przepychają powietrze. Mają bardzo dobre i ciche łożysko. Z tańszych na top można polecić Gelida serie Wind.To tak z tych o których sobie przypomniałem ;) Układ wentylatorów, dwa na frocie, jeden wylotowy z tyłu i jeden na topie to optymalny układ. Powtarzam to jak mantrę, nie warto dawać dwóch wentylatorów na top. Nic to nie daje oprócz dodatkowego hałasu. A jeszcze jedno, jeżeli zdecydujesz się na montaż wentylatora na topie, to zostaw tam resztę wyciszenia.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Na tył może być np. Noctua NF-A14, wydajna i cicha, mam i nie narzekam. Ciszej pracuje od NF-P14, którego używałem przez bardzo krótki okres, bo jak dla mnie za głośny. Na przód proponuje Be Quiety Silent Wings, używam od kilku lat starą wersję i nic złego z nimi się nie dzieje. Tańsza wersja BQ Shadow też jest nie do pogardzenia. Sugeruje żeby ciche wentylatory instalować na froncie  Przy tym, subiektywnie, mają najprzyjemniejsze brzmienie przepychanego powietrza. Mam porównanie między innymi z Noiseblockerami serii PK czyli 140mm, Cougurami , Enermaxami, Thermalrightami X-Silent, to jeżeli chodzi o 140mm. Enermax Cluster ma niezły przepływ powietrza ale mam zastrzeżenia, dla mnie za głośny, słychać furkot powietrza. Do 600-650 RPM ujdzie, dobrze przepycha powietrze ale powyżej już nie jest przyjemnie, można go dać na top, zaraz nad radiatorem CPU czyli praca pozioma. Miałem Enermaxa Everesta 120mm, jeżeli wersja 140mm pracuje jak 120mm, to jest godny polecenia. Nie jest to gigant wydajności ale na top wystarczający. Noiseblockery PK bardzo dobrze wyposażone, ale porównując z BQ do 1000 RPM nie są tak wydajne jak one, a w okolicy tych 1000RPM uważam, że głośniej przepychają powietrze. Mają bardzo dobre i ciche łożysko. Z tańszych na top można polecić Gelida serie Wind.To tak z tych o których sobie przypomniałem ;) Układ wentylatorów, dwa na frocie, jeden wylotowy z tyłu i jeden na topie to optymalny układ. Powtarzam to jak mantrę, nie warto dawać dwóch wentylatorów na top. Nic to nie daje oprócz dodatkowego hałasu.

Silent Wingi odpadają, są za słabe. Ok - są ciche, ale SĄ SŁABE! Miałem je, poszły na sprzedaż.

1 Wentylator na TOP, lepiej ten bardziej "z tyłu" czy "ten z przodu" ?

Link to post
Share on other sites

Ten bardziej z tyłu. Popytaj ludzi o Noiseblockerach eLoopach, ponoć bardzo ciche i wydajne, co nie zawsze idzie w parze. Wracając do BQ SW, właśnie mam dwa na froncie, oba są skręcone max do 800RPM, top na 500RPM, a tył  NF-A14 max do 700 RPM. Teraz jak piszę temperatury 33 st.C CPU, płyta 32 st.C To odnośnie za słabych BQ ;) Gdy syn gra to temperatura procesora nigdy nie przekracza 60 st.C Ostatnio było 58 st.C. Temperatura otoczenia 24,5 st.C Wentylator na CPU max. 750 RPM. Być może za szybko się ich pozbyłeś. Z tym że wcześniej wyczyściłem intelowską papkę pod czapeczką procesora ;)  Na przód ewentualnie mógłbyś użyć Couguarów CF-T14S, trochę wydajniejsze od BQ, znacznie tańsze, ale coś za coś, czyli głośniejsze i niestety słychać łożysko. Gdy masz obudowę pod biurkiem, to raczej nie usłyszysz ale wieczorem można usłyszeć delikatny terkot łożyska. Czego nie uświadczysz w przypadku BQ czy Noiseblockerów.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Ten bardziej z tyłu. Popytaj ludzi o Noiseblockerach eLoopach, ponoć bardzo ciche i wydajne, co nie zawsze idzie w parze. Wracając do BQ SW, właśnie mam dwa na froncie, oba są skręcone max do 800RPM, top na 500RPM, a tył  NF-A14 max do 700 RPM. Teraz jak piszę temperatury 33 st.C CPU, płyta 32 st.C To odnośnie za słabych BQ ;) Gdy syn gra to temperatura procesora nigdy nie przekracza 60 st.C Ostatnio było 58 st.C. Temperatura otoczenia 24,5 st.C Wentylator na CPU max. 750 RPM. Być może za szybko się ich pozbyłeś. Z tym że wcześniej wyczyściłem intelowską papkę pod czapeczką procesora ;)  Na przód ewentualnie mógłbyś użyć Couguarów CF-T14S, trochę wydajniejsze od BQ, znacznie tańsze, ale coś za coś, czyli głośniejsze i niestety słychać łożysko. Gdy masz obudowę pod biurkiem, to raczej nie usłyszysz ale wieczorem można usłyszeć delikatny terkot łożyska. Czego nie uświadczysz w przypadku BQ czy Noiseblockerów.

Przecież na temperaturę wchodzi MILION, ale to MILION czynników.

1. Temperatura otoczenia, czyli jaka jest temp w domu

2. OBUDOWA - moja jest np. full wyciszana i wszędzie wkładki (blokuje przepływ powietrza

3. ILOŚĆ wentylatorów i ich rozmieszczenie

 

4. Masz zrobiony SKALP - a to już w ogóle zapewnia totalnie wyższy i PREMIUM stopnień kultury pracy procesora...

 

I PRZEDE wszystkim: Podzespoły, jeśli masz i5 to się mniej grzeją od i7. Już nie wspomne o starszych edycjach jak Devil'S Canyon czy Ivy? Widziałeś jak się grzeją Skylake albo Kaby Lake? Zupełnie ale zupełnie bezsensu porównanie.

 

Gdybym był 'bardziej rezolutny' to bardzo chętnie zeskalpowałbym sobie i7 7700k, ale tego nie potrafię i się boję na własną rękę. Gdyby ktoś to robił w okolicy, to bym zapłacił nawet sporą kasę by mi to zrobił bez powikłań.

 

 

Co do BQ SW - zobacz na youtube. Od BQ SW nawet Mistral 140 lepiej wieje. (ale tylko lepiej wieje, bo kultura pracy wiadomo)

Link to post
Share on other sites

No toć wiem ;) Obudowa Thermaltake F31, czyli wyciszona, procesor i7 4790K. Rozmieszczenie wentylatorów już wiesz jakie, z mojego punktu widzenia a raczej doświadczenia optymalne. Dwa front, ciche- jeden tył wydajny i jeden top cichy, a raczej skręcony. Karta już stara R9 280. Chłodzenie Noctua NH-U14S, czyli słabsze od twojego. Temperaturę też Ci podałem, dla przypomnienia 24 +/-0,5 st.C

A i jeszcze dwa dyski w koszykach, jeden na pleckach MB, trzeci przykręcony do ramy. No i widzisz, wcale nie mało gratów. Wracając do testów, gdybym tylko miał na nie patrzeć, to bym ładnie wyglądał, jak z okna na plac ;) . Chcesz mieć ciszę, kupujesz ciche wentylatory i tak je montujesz żeby temperatury były w miarę znośne. Chcesz mieć wichurę a ciszę masz w głębokim poważaniu, kupujesz ze swojego punktu widzenia lub doświadczenia najwydajniejsze na jakie Cię stać. Subiektywnie uważam, że temperatury jakie występują w mojej wyciszonej obudowie są jak najbardziej ok. Co do skalpu, robiłem sam i uważam, że nie jest to szczególnie trudny zabieg, trzeba tylko uważać. Polecanym specem od skalpu na tym forum jest PatrykT

Pisz do niego na PW, zajmuje się tym z powodzeniem.

Wracając do meritum sprawy, sam widzisz, że porównanie nie jest całkiem pozbawione sensu ;)

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

No toć wiem ;) Obudowa Thermaltake F31, czyli wyciszona, procesor i7 4790K. Rozmieszczenie wentylatorów już wiesz jakie, z mojego punktu widzenia a raczej doświadczenia optymalne. Dwa front, ciche- jeden tył wydajny i jeden top cichy, a raczej skręcony. Karta już stara R9 280. Chłodzenie Noctua NH-U14S, czyli słabsze od twojego. Temperaturę też Ci podałem, dla przypomnienia 24 +/-0,5 st.C

A i jeszcze dwa dyski w koszykach, jeden na pleckach MB, trzeci przykręcony do ramy. No i widzisz, wcale nie mało gratów. Wracając do testów, gdybym tylko miał na nie patrzeć, to bym ładnie wyglądał, jak z okna na plac ;) . Chcesz mieć ciszę, kupujesz ciche wentylatory i tak je montujesz żeby temperatury były w miarę znośne. Chcesz mieć wichurę a ciszę masz w głębokim poważaniu, kupujesz ze swojego punktu widzenia lub doświadczenia najwydajniejsze na jakie Cię stać. Subiektywnie uważam, że temperatury jakie występują w mojej wyciszonej obudowie są jak najbardziej ok. Co do skalpu, robiłem sam i uważam, że nie jest to szczególnie trudny zabieg, trzeba tylko uważać. Polecanym specem od skalpu na tym forum jest PatrykT

Pisz do niego na PW, zajmuje się tym z powodzeniem.

Wracając do meritum sprawy, sam widzisz, że porównanie nie jest całkiem pozbawione sensu ;)

Porównanie jest bez sensu... nie jest SZCZEGÓŁOWE. Jeśli ja biorę jakiś sprzęt to podpieram się testami i wynikami sprzętu, a nie samymi zapewnieniami producenta. Tak jak Ci mówię, od BeQuiet Silent Wingów lepiej wieje już mistral 140, który kosztuje 20zł, a nie jak SW 80...

 

Wystarczy obejrzeć test, z pomiarem CFM oraz ciśnieniem statycznym: https://www.youtube.com/watch?v=9SbVZKbbDt0

 

A Mistrale 140 są cichutkie, a wieją lepiej i mają nawet lepsze ciśnienie...

 

Kolejną rzeczą jest, jak możesz porównywać procesor z generacji Devil's Canyon do Kaby Lake, skoro to inne generacje i Kaby Lake ma zupełnie gorszą kulturę pracy od 10 do nawet 20 stopni. Już nie wspominając, że masz skalpowany procesor... Zastanów się co piszesz...

 

Obudowy mniejwięcej porównywalne, to prawda, z tym, że jak piszesz, masz górę odsłoniętą i włożony wentylator wyciągający, u mnie natomiast góra jest cała zamknięta.

 

@ Nie chce mi się pisać więcej, bo już się wystarczająco rozpisałem i podparłem testami.

Chce lepsze wentylatory, z lepszym przepływem powietrza z chociażby CFM 80, a BQ SW mają co najwyżej topową kulturę pracy, a nie wydajność.

 

Zastanawiam się czy brać BitFenix Spectre PRO 140 PWM czy SPC Sigma PRO 140 PWM na tył do wyciągania? Lepiej będzie większy CFM czy większy static pressure?

Edytowane przez steel116
Link to post
Share on other sites

Nawet jak nie był skalpowany to temperatury były w miarę znośne. Bardzo duże różnice wychodziły dopiero po katowaniu procesora benchmarkiem. Uparłeś się, że porównanie jest całkiem pozbawione sensu, być może. Ja się z kolei upieram( jeżeli już się tak upieramy ;)),że nie potrafisz wyciągnąć wniosków. Bierz pod uwagę co się nagrzewa. Już same dyski mają temperaturę od 32 do 40 st.C a jest ich w sumie 4. Ile Ty ich masz ? Sam procesor to nie cały komputer. Choćby Twoja karta grafiki jest chłodniejsza od mojej. Sam zauważyłeś, że dużo zależy od gratów jakie są w obudowie, powiem więcej, dużo zależy gdzie są umiejscowione. Chciałeś wiedzieć czy ma sens, więc podałem Ci przykład, a że nie trzeba tornada żeby schłodzić obudowę. Wentylator na topie, oprócz tych na froncie i na wylocie, obniży Ci okolice CPU o około 3 st.C. Okolice karty grafiki podobnie. To są temperatury , które występują w obudowie, nie na procesorze. No dobra, a jakie szczegóły Cię interesują skoro twierdzisz, że nie jest szczegółowa, bo być może nie jest ? Chodzi Ci o benchmarki, które jako tako nic nie wnoszą do normalnego użytkowania komputera, czy np.wsadowe przetwarzanie plików, czy może gry gry? Wracając do topu, wyciszenia nie ma tylko w tym miejscu gdzie jest wentylator, więc nie jest całkowicie otwarty. W każdym innym miejscu jest wyciszenie. Ja Ci Broń Boże nie bronię kupowania wentylatorów o teoretycznej wydajności 80 CFM, możesz.  Co do testów, czy testujący wie jak się ciśnienie statyczne mierzy? Sądzę po tym co widziałem, że nie wie. Takie pomiary ciśnienia statycznego to ja mam w głębokim poważaniu. Teraz zapytam, po co Ci wiedzieć jakie ciśnienie statyczne ma wentylator do obudowy, tak z ciekawości? ;)

Na koniec co się tyczy Twojego pytania, ciśnienie statyczne czy CFM, jeżeli chcesz żeby była sprawna wymiana powietrza w obudowie bierz pod uwagę CFM. Gdybyś chciał zmienić na przykład wentylator na radiatorze, bierzesz pod uwagę ciśnienie statyczne. To tak w bardzo ogólnym skrócie.

Edytowane przez choleryk65
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nawet jak nie był skalpowany to temperatury były w miarę znośne. Bardzo duże różnice wychodziły dopiero po katowaniu procesora benchmarkiem. Uparłeś się, że porównanie jest całkiem pozbawione sensu, być może. Ja się z kolei upieram( jeżeli już się tak upieramy ;)),że nie potrafisz wyciągnąć wniosków. Bierz pod uwagę co się nagrzewa. Już same dyski mają temperaturę od 32 do 40 st.C a jest ich w sumie 4. Ile Ty ich masz ? Sam procesor to nie cały komputer. Choćby Twoja karta grafiki jest chłodniejsza od mojej. Sam zauważyłeś, że dużo zależy od gratów jakie są w obudowie, powiem więcej, dużo zależy gdzie są umiejscowione. Chciałeś wiedzieć czy ma sens, więc podałem Ci przykład, a że nie trzeba tornada żeby schłodzić obudowę. Wentylator na topie, oprócz tych na froncie i na wylocie, obniży Ci okolice CPU o około 3 st.C. Okolice karty grafiki podobnie. To są temperatury , które występują w obudowie, nie na procesorze. No dobra, a jakie szczegóły Cię interesują skoro twierdzisz, że nie jest szczegółowa, bo być może nie jest ? Chodzi Ci o benchmarki, które jako tako nic nie wnoszą do normalnego użytkowania komputera, czy np.wsadowe przetwarzanie plików, czy może gry gry? Wracając do topu, wyciszenia nie ma tylko w tym miejscu gdzie jest wentylator, więc nie jest całkowicie otwarty. W każdym innym miejscu jest wyciszenie. Ja Ci Broń Boże nie bronię kupowania wentylatorów o teoretycznej wydajności 80 CFM, możesz.  Co do testów, czy testujący wie jak się ciśnienie statyczne mierzy? Sądzę po tym co widziałem, że nie wie. Takie pomiary ciśnienia statycznego to ja mam w głębokim poważaniu. Teraz zapytam, po co Ci wiedzieć jakie ciśnienie statyczne ma wentylator do obudowy, tak z ciekawości? ;)

Na koniec co się tyczy Twojego pytania, ciśnienie statyczne czy CFM, jeżeli chcesz żeby była sprawna wymiana powietrza w obudowie bierz pod uwagę CFM. Gdybyś chciał zmienić na przykład wentylator na radiatorze, bierzesz pod uwagę ciśnienie statyczne. To tak w bardzo ogólnym skrócie.

Z Początku jak nie edytowałeś posta, tylko zapytałeś mnie, po co mi wiedzieć czy lepiej CFM czy ciśnienie statyczne, to aż nie miałem siły odpisać...

 

~~Teraz fajna, rzeczowa odpowiedź na pytanie jakie szukałem. Czyli do samej wentylacji brać lepiej większy CFM.

 

Na tył budy kupiłem: BitFenix Spectre Pro 140 PWM (nawet do 120 CFM wieje, i b.wysokie ciśnienie statyczne ma mimo wszystko) ustawię na 1400RPM żeby było ok. 22-24 dB.

 

W takim razie, jak mam odkryć TOP obudowy, i wsadzić tam jakiś wentylator, to jaki wentylator?

 

Może być cichy w takim razie i żeby pchał ładnie to powietrze. Rozglądałem się na wszystko i nadal BitFenix Spectre PRO (w wersji bez PWM) wygląda najkorzystniej. Potrafią wrzucić CFM ok. 87 przy ok 22 dB.

Link to post
Share on other sites

Alpenfohn Wing Boost 2 ostatnio mocno polecane też, dobra wydajność, ładny design( kolory do wyboru) oraz fajna kultura pracy :>

Ciche są, ale słabiutkie nadal.

 

Wjechał BitFenix Spectre Pro 140 PWM na 1400obroty. Odkryłem top, i odkryłem boczny panel (i wkręciłem tam filtry przeciwkurzowe od AAB)

Temperatury już spadły o ok. 3 stopnie w idle.

 

Czekam na nowe wentylatory BitFenix Spectre 140 zwykłe 3 pinowe (3 sztuki) Jak jeszcze z 1-2 stopnie uda się zejść, to będzie godlike.

Edytowane przez steel116
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...