Skocz do zawartości

Technik elektronik czy technik teleinformatyk


Recommended Posts

Witam.
Stoję w tym roku przed wyborem szkoły, mieszkam w Kaliszu i jedyna szkoła która mi wpadła w oko to ZSTE Kalisz. Interesuja mnie mnie na niej dwa kierunki: technik elektronik oraz technik teleinformatyk.
I teraz mam pytanie, czy orientuje się ktoś który zawód jest lepszy? I czy przeciętny uczeń z matematyki(3) i trochę lepszy z fizyiki(4) oraz z informatyki(5), z której jak wiadomo w gimnazjum to tylko robienie prezentacji, poradzi sobie z nimi? Nie chciałbym pójść tam i nie dać sobie rady, a słyszałem bardzo podzielone zdania na temat trudności. Ktoś się może wypowiedziec na ten temat? 

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie bez różnicy. Jak chcesz znaleźć później pracę w zawodzie to liczy się doświadczenie i to co potrafisz. Zacznij na boku coś dłubać, żeby umieć cokolwiek podziałać z elektroniką :)

A tak na mniej poważnie, to wybrałbym elektronika - brzmi kapke lepiej ^^

Link to post
Share on other sites

jeżeli chodzi o przedmioty zawodowe, to nie ogarniam nic zarówno z jednego jak i z drugiego. A przedmioty które przy naborze są punktowane to fizyka, matematyka oraz informatyka.


 

 

 

Zacznij na boku coś dłubać, żeby umieć cokolwiek podziałać z elektroniką 

Od czego mogę zacząć?

Link to post
Share on other sites

jeżeli chodzi o przedmioty zawodowe, to nie ogarniam nic zarówno z jednego jak i z drugiego. A przedmioty które przy naborze są punktowane to fizyka, matematyka oraz informatyka.

 

 

 

Od czego mogę zacząć?

1. Fizyka - prawo Ohma - kup sobie płytkę stykową, komplet kabelków, zestaw rezystorów , Led'y - buduj proste obwody

2. Informatyka - kup sobie zestaw startowy Arduino Uno (lub jakiegoś klona na All...o), w sieci znajdziesz wiele opisów na proste projekty (w tym zestawie znajdziesz płytkę, kabelki i podzespoły elektroniczne)

Musisz zainwestować ok 200 zł

Zobaczysz czy cię to cieszy

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Skończyłem ze 2 lata temu technikum i generalnie nikogo zbytnio to nie interesowało.
Pracuję dłuższy czas na serwisie pc/laptop i liczy się tylko to, co potrafisz zrobić, a nie jakie papiery masz (przynajmniej tak było u mnie).

Nie napalaj się, że w technikum nauczysz się super dużo potrzebnych do pracy rzeczy :P

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Rok temu dokładnie w maju skończyłem technika informatyka pozdawałem wszystko kwalifikacje na 80-90% czy to teoria czy to praktyka, od lipca pracuję w serwisie pc/laptopy i wiesz co, dopiero tam zaczynam się uczyć przydatnych mi rzeczy. Nie mówię, że szkoła i kwalifikacje nie są ważne, bo wiadomo jak działa teraz rynek pracy, ważny jest papier, a później to co potrafisz. Także wybierz co sprawia Ci większa frajdę i czym jesteś bardziej zainteresowany. Powiem szczerze nie chciałem iść na informatyka, ale widać opłacało się :) teraz siedzę na serwisie ogrzewanym w zimę, klimatyzowanym w lato, kawka herbatka, a mam dopiero 21lat prawie zerowe doświadczenie pracuję 8h dziennie 1 sobota w miesiącu 12h, i zarabiam sporo ponad minimalną średnią. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak jak wyżej, co bardziej interesuję informatyka czy ekonomia, w obu kierunkach sobie poradzisz, no chyba ze to mega dobra szkoła, to może będziesz miał dużo nauki i oczywiście zależy to również od Twojego podejścia do nauki, ja wybrałem ekonomie i wcale az tak dobrze się nie uczyłem(zaraz matury pisze;D) w sumie nigdy nie przywiązywałem uwagi do ocen i średnio z 5-10h w roku się uczyłem  i wszystkie egzaminy mam pozdawane.

 

Ogólnie teraz dużo osób idzie na informatykę i większość z nich wgl pojęcia nie ma, w 4 klasie technikum "podniecają" się że w 2 czy 3 osoby złożyli kompa, co niektórzy "kozacy" sami złożyć potrafią, niektórzy zamawiają gotowce, wiedzę mają bardzo małą, na dniu informatyka odpowiedziałem na więcej pytań niż przeciętny informatyk.

 

Podsumowując jak kręci Cie informatyka i czujesz, żę masz jakieś pojecie o niej  i interesujesz się nią, to warto w tym kierunku iść, jeżeli bliżej Ci do ekonomi to też warto, nie jest wcale taka trudna a możliwości  w przyszłości są bardzo duże :)

Edytowane przez gracz722
Link to post
Share on other sites

Technik praktycznie w Polsce mało daje, najważniejsze są studia tak czy siak, ja polecam Ci informatyk patrząc po znajomych opłaca się choć studia nie są łatwe

tu bym się nie zgodził, technik bardzo dużo daje, a studnia tez dają dużo możliwości ale nie oznacza ze bez nich nic nie można, przynajmniej w moich rejonach, i faktem jest też, że miejsce zamieszkania też ma znaczenie ponieważ z w niektórych rejonach bardzo mało pracy i pracodawcy przebierają(może nie tyle mało pracy co duże chętnych na tą prace) , a w innych można normalnie prace znaleźć. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

tu bym się nie zgodził, technik bardzo dużo daje, a studnia tez dają dużo możliwości ale nie oznacza ze bez nich nic nie można, przynajmniej w moich rejonach, i faktem jest też, że miejsce zamieszkania też ma znaczenie ponieważ z w niektórych rejonach bardzo mało pracy i pracodawcy przebierają(może nie tyle mało pracy co duże chętnych na tą prace) , a w innych można normalnie prace znaleźć. 

Dużo determinacji, nauki, nauki i jeszcze raz nauki może dać efekty. Tak jak wspomniałeś - lokalizacja ma duże znaczenie. Czasami o tym zapominamy mieszkając w dużych miastach. Moim zdaniem nie ma co skreślać osób z tytułem technika, bo czasami oni mają większe zaparcie i determinacje do pracy niż osoby po studiach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Lokalizacja może tak w moim przypadku mojego znajomego jak opowiadął że koledzy chcieli zaliczyć jak już chodzili na studia, technika to nauczycielki mówiłi ze jak będa mieli studia to nie potrzebny im technik.

nie rozumiem co napisałeś, mógł byś troszkę jaśniej:) , też zależy jakie studnia, jak jakieś najlepsze lub jedne z najlepszych to, taka osoba jak ma bardzo dobre wyniki, ma łatwiej z pracą, lepsze zarobki itd ale jak to studia które mało wymagają lub będziemy na w miarę dobrych studiach bez dobrych wyników, to na pewno nie będzie sie osobą bardziej wartościowa niż technik.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

To ja dodam coś od siebie - różnica w wykształceniu na kierunku informatyka nie polega tylko na studia>technik. Uczysz się zupełnie innych rzeczy. W szkole policealnej miałem mnóstwo praktyki, na studiach właświe programowanie + matma, bardzo mało o sprzęcie. Przeciętny technik często wiedział więcej o hardwarze niż wielu moich kolegów na studiach

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...