Skocz do zawartości

RX480- zwiecha i brzęczenie/micro stuttering


Recommended Posts

Miesiąc temu kupiłem sobie nowy komputer, złożyłem i zainstalowałem sterowniki (zalecane przez producentów podzespołów). Moja karta graficzna to ROG STRIX-RX480-8G-GAMING. Podczas gry w bardziej wymagające gry występuje micro stuttering i to taki dość porządny, więc spróbowałem OC, wg internetowych poradników można dociągnąć nawet do 1400 mhz. Problem ze stutteringiem rozwiązałem przez podniesienie limitu mocy w Wattmanie, byłem wprost zachwycony, bo śmigało bardzo płynnie (bez tego zdarzały się spadki poniżej 30 fps, tutaj gość gra płynnie w okolicach 50 i wyżej, w różnorakich testach najniższa podawana wartość to 44). Płynnie działało dość krótko, bo po kilku minutach zaliczyłem zwiechę połączoną z solidnymi efektami dźwiękowymi, wyglądało to jak na tym filmiku, w 2 minucie, tylko obraz nie zniknął (był statyczny, można było tylko wyłączyć "z palca" komputer). Na razie nie miałem takiego problemu bez zmiany ustawień karty, ale- jak już napisałem- spadki fps-ów są takie, że nie jestem zbytnio zachwycony wydajnością. Fakt, że sporadyczne, ale nie za to płaciłem. Jestem na 99% pewien, że to karta, bo:

 

-zrobiłem stress testy CPU i RAM (GPU też, ale o tym niżej),

-przy programach, które nie obciążają GPU problem nie występuje. W nowego Tormenta grałem kilkanaście godzin pod rząd bez takich ekscesów, w samym Windowsie też jest ok. 

 

Jak napisałem wyżej- robiłem stress test GPU. W Furmarku nic się nie działo (ale na FHD z AA 8x było mniej niż 10 FPS...), w Heaven Ungine uzyskałem wynik 1862 na Ultra w FHD (bez AA!), czyli więcej niż w kilku analogicznych testach RX480. Z tego powodu nie jestem pewien co robić. Heaven działało bez ścin, Wiedźmin i nowy Deus Ex się tną, a nie powinny. Producent obiecuje działanie w trybie OC (w Asus GPU Tweak II), ale karta jest niestabilna już po jego włączeniu (marginalnie wyższe taktowanie karty, zwiększony dopuszczalny pobór mocy o 10% i napięcie). Jak na razie Wiedźmin leci sobie w tle od godziny, karta jest na maksymalnych obrotach (ale na domyślnych ustawieniach!) i nie ma zwiechy. Tylko wydajność nie ta. Bardzo proszę o radę co można z tym fantem zrobić, a jeśli reklamować, to co napisać? Że wydajność niższa od obiecywanej przez producenta?

 

Konfiguracja:

CPU: i5-7400

RAM: Patriot Viper Elite DDR4 2x8GB 2400MHz CL15 XMP2 Red

Zasilacz: Chieftec GPS-600A8 600W 80+

HDD: Toshiba P300 HDWD110UZSVA 3,5" 1TB SATA-III 7200

Płyta główna: ASRock B250M PRO4 LGA1151 mATX

Monitor: Samsung 27" LED LS27F350FH

Windows 10, sterownik 16.50.2001-161204a-309817C-Asus

Edytowane przez Mixxer5
Link to post
Share on other sites

Sterownik pobrałem stąd:

https://www.asus.com/Graphics-Cards/ROG-STRIX-RX480-8G-GAMING/HelpDesk_Download/ (AMD_Driver_Win7Win10_1650_64bit)

Ale problem występował w sumie ze wszystkimi jakie miałem (tj. jak ściągałem ze prosto od ATI też). W ustawieniach mi się pokazuje 17.1.1 i proponuje update, ale już go miałem (usunąłem stery używając DDU) i było tak samo. Korzystam z W10. Wiedźmin w najnowszej wersji, 1.31, ale tak samo jest np. w Star Citizen i Deus Ex: Mankind Divided.

Link to post
Share on other sites

Sterowniki ze strony amd pobierz nie ze strony asusa .Stare masz stery.

http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Windows+10+-+64 Masz najnowsze sterowniki.A stare wykasuj wszystkie .

Miałem te sterowniki jeszcze wczoraj, odinstalowałem je używając DDU. Zainstalowałem obecne dlatego, że zaleca je producent (https://www.asus.com/ROG-Republic-Of-Gamers/ROG-STRIX-RX480-8G-GAMING/) i liczyłem, że będzie lepiej niż z tymi od AMD. 

Link to post
Share on other sites

CCleanera to ja używam regularnie, więc co miał wyczyścić, to wyczyścił na 100%. Każdą instalację nowych sterowników poprzedzało wywalenie ich przez DDU i komplementarne użycie CCleanera. 

 

Tak czy siak- po jakichś 2 godzinach bez przerwy na stockowych ustawieniach właśnie się Wiedźmin wysypał. Próbować czegoś jeszcze, czy reklamować?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...