Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po x latach użytkowania zestawu Phenoma II955 który wyzionął ducha (http://forum.benchmark.pl/topic/239485-samoczynne-restety-komputera-nawet-w-biosie/) trzeba kupić coś nowego. Od zawsze byłem zwolennikiem AMD ale obecnie kupowanie FXa to jest strzał w kolano (jak nie w oba), Ryzen 7 to nie to. A czekać na Ryzena5 czy Ryzena 3 to nie bardzo, także zostaje intel. Jeśli chodzi o procesor to napewno teraz będzie Pentium G4560 a jak Ryzeny 5 wypalą i ceny i5 pójda w dół to przesiadka na taki proc. Co do płyty to wchodzi Asus i MSI zwłaszcza, że obaj producenci mają teraz cashbacki. Wytypowałem 4 modele

 

MSI H270 Gaming 3 - ~485PLN po cashbacku

MSI H270 Tomahawk - ~475PLN po cashbacku

MSI Z270 Tomahawk - ~ 510PLN po casbacku

Asus TUF Z270 Mark2 - ~505PLN po casbacku

 

Jak łatwo zauważyć celuje w płytę max ~500PLN i raczej na pewno przystosowaną już pod KabyLake, bez zabawy z wgrywaniem biosu w sklepie. Z najważniejszych pytań które się pojawią:

 

Do czego komp:

Do wszystkiego :) ale głównie typowe użytkowanie czyli net, office, filmy itp. Ale od czasu do czasu jakaś gierka czy też leży mi na dysku z 800GB filmów z wakacji do obróbki.

Na czym mi zależy:

Min 6 x SATA (mam 5 dysków gdzie 3 polecą w RAID0)

Gniazdo M2 pod nowe dyski SSD

Jak najwięcej portów USB3.0 a najlepiej 3.1

Czy będę podkręcał?

Dokształcając się po 10 latach co teraz Intel wymyślił z OC, że tylko procki -K da się kręcić to mi się nóż w kieszeni otwiera. Gdzie te czasy, ze możliwości kręcenia zależały od płyty, wiedzy i umiejętności użytkownika (athlony XP1700 - kto pamięta malowanie ołowkiem po procku aby mnożnik odblokować? :), Bartony 2500, mój stary Phenom czy wiekowy Celeron333) a nie od tego czy kupię procesor z -K czy bez K....... Ale wracając do meritum nie wiem. Pentiuma raczej się nie będzie dało, a czy później kupię i5/i7 w wersji K? Nikt tego nie wie. Z jednej strony wole nie mieć ograniczeń, z drugiej strony jakaś tam niewielka oszczędność, choć to raptem 20-30PLN. Bardziej niech zadecyduje fakt, że jeśli jakieś MSI z H270 jest dużo lepsze od MSI/ASUS z Z270 w czymś tam, to kupię H270 i nie będę płakał, ale muszę mieć wiedzę i argumenty.

Co do tego zestawu:

Cześć ze starego kompa: zasilacz OCZ StealthXStream 2 500W, grafika Radek 6770, chłodzenie fortis3, nagrywarka DVD i dyski. Część nowa: pamięci 2x4GB 2400MHz chyba, że będą w dobrej cenie to 3000MHz, obudowa jakieś SilenitumPC czy coś innego w ~200PLN.

 

Co polecacie z wyżej wymienionego zestawu płyt? Sugestie wskazówki mile widziane.

Link to post
Share on other sites

 

 

Min 6 x SATA (mam 5 dysków gdzie 3 polecą w RAID0) Gniazdo M2 pod nowe dyski SSD Jak najwięcej portów USB3.0 a najlepiej 3.1

 

SATA: wszystkie modele mają po 6 wyjść

USB: modele z270 mają o 2 wyjścia USB 3.0 więcej

M.2 : wszystkie modele obsługują wyjście m.2 (z tego co pamiętam to 2x porty)

 

Do na H270 nie podkręcisz procesora, w tym jest główna różnica. Co do kwesti MSI vs Asus, tutaj już osobiste preferencje. Ja osobiście wole MSI. 

Link to post
Share on other sites

Dodam, że więcej SATA III niż 6 znajdziesz dopiero na płytach kosztujących grubo więcej niż 1000 zł. i to też nie na wszystkich, więc w tym przypadku nie ma znaczenia co wybierzesz, wszędzie będzie tak samo.

 

Co do USB 3.1 gen. 2 to też standardem w tej cenie jest 1 USB A i 1 USB C na tylnym panelu.

 

Ja w przypadku tak małej różnicy w cenie brałbym pod uwagę tylko płyty z Z270 nawet jak bym nie planował podkręcać procesora.

Chipset z serii Z pozwala użyć pamięci szybszych niż 2400 MHz i ma więcej linii PCI-E z chipsetu co oznacza, że potencjalnie więcej złączy (PCI-E, M.2, SATA III, USB) może być na płycie i więcej z nich może być używanych na raz.

Link to post
Share on other sites

ok dzięki za info. To jedno pytanie bo gdzieś czytałem jakiś czas temu, że jak zakłada się dysk SSD pod M2 to i tak jedno złącze SATAIII wylatuje więc zostaje mi tylko 5 do zagospodarowania. Prawda to?

 

pzdr

Marcin

Edytowane przez kefirek1997
Link to post
Share on other sites

To tak naprawdę zależy od konkretnej płyty - trzeba spojrzeć w dokumentację.

 

Jak patrzyłem na stronie MSI to tam było info, że w tych modelach (Tomahawk) może jednocześnie pracować 2x M.2 i 6x SATA III - dla dokładnego info odsyłają do instrukcji płyty głównej - ściągnij sobie ją i zobacz - na pewno jest na stronie.

 

Jednak z tego co widzę w opisach płyt to często 1 lub 2 złącza SATA III przestają działać jak w złączu M.2 zainstalujesz SSD z SATA III - jak tam dasz jakiś szybki SSD PCIE z NVMe to złącza SATA III działają bez przeszkód.

Najczęściej też użycie M.2 oznacza, że jakieś złącza PCI-E albo nie będą działać wcale, albo zwolnią swą prędkość.

Link to post
Share on other sites

Ostatecznie będzie Asus TUF Z270 Mark2. Nie zakładając osobnego tematu, mam dylemat pamięci pomiędzy Patriotami Viper Elite 3200MHz CL16 (2x4GB) czy Crucial Ballistic Tactical 3000MHz CL15 (2x4GB). Żadna z tych pamięci nie jest na liście QVL ale to już trudno. Jakieś rzeczowe argumenty za którąś opcją?

Link to post
Share on other sites

Ostatecznie będzie Asus TUF Z270 Mark2. Nie zakładając osobnego tematu, mam dylemat pamięci pomiędzy Patriotami Viper Elite 3200MHz CL16 (2x4GB) czy Crucial Ballistic Tactical 3000MHz CL15 (2x4GB). Żadna z tych pamięci nie jest na liście QVL ale to już trudno. Jakieś rzeczowe argumenty za którąś opcją?

nowe procesory na z270 i z170 wolą więcej MHZ, kosztem nawet wyższych timingów = mają własną pamięć, więc timingi ich tak bardzo nie interesują. Także, jeżeli tutaj masz wybór, to w  tym segmencie kieruj się jak najwyższym taktowaniem pamięci. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...