Skocz do zawartości

Panasonic Lumix DMC-TZ80 lub podobny do 2000zł.


Recommended Posts

Witam.

Poszukuję aparatu kompaktowego w/w cenie do 2000 zł.

Kiedyś w nieco większej cenie poleciłem dla brata Canon G1X Mark II aparat spisuje się świetnie, ale bratu czasem brakowało przybliżenia optycznego.

Teraz poszukuje nowego aparatu, po poszukiwaniach znalazłem odpowiednika dla w/w Canona w postaci Sony DSC-RX 100 z matrycą CMOS ale z zoomem też jest nie bogato.

I teraz pytania:

1. Czy znalazł by się jakiś inny kompakt prócz tego modelu wymienionego w temacie z zoomem co najmniej X 10-15 z matrycą CMOS w cenie do 2000zł?

2. Czy znalazło by się coś lepszego od wymienionego wyżej modelu Panasonic-a z matrycą MOS.

 

W ostateczności rozważył bym przekroczenie budżetu o ile byłoby to warte dopłaty tych kilkudziesięciu złotych.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Kompaktów z dobrym zoomem i matrycą 1 calową lub większą nowych  nie ma w tej cenie , za dużo wymagasz , można kupić bezlusterkowca z teleobiektywem w tej cenie , albo używaną hybrydę typu Panasonic Fz-1000 Sony Rx10 , Panasonic Tz-100 z 10-krotnym zoomem i 1 calową matrycą to nowy koszt 2600 najmniej , trzeba polować na używki  ( za to jest nieduży typowy zaawansowany kompakt ) .

Edytowane przez Robert73
Link to post
Share on other sites

Mnie wciąż zastanawia kwestia używania tak długich ogniskowych (>200mm) na matrycach z dłuższym bokiem <17mm, tzn chyba, że ktoś zajmuje się astrofoto, ptakami, samolotami. Ale w innym wypadku niekoniecznie jest to dobry pomysł, pomijając ciemnicę i wynikające z niej wymuszenie podwyższenia czułości oraz wpływ dyfrakcji, zwyczajnie jakość leci na łeb. 

 

Technologia wykonania matrycy to właściwie na tą chwilę kwestia drugorzędna, tylko najtańsze kompakty i średni format mają CCD, reszta to CMOS i wszelkie jego odmiany. Niestety tutaj rozmiar się liczy, a chcąc używać długich ogniskowych na większej matrycy niż 1/2.3" trzeba liczyć się ze znaczącym wzrostem wielkości i wagi takiego szkła, a tym samym utraty 'kompaktowości'. Stąd te aparaty, które oferują spory zakres wyglądają już jak np Sony z serii HX, czy Nikon P.

 

W tej cenie pewnie szukałbym jednak czegoś z większą matrycą i szkłem z ekw. zakresu ok 300mm, a wynikowy obraz bym cropował. Ale to raczej już coś z używek.

No i to ja, a ja mam dziwne pomysły i wymagania :) a te mogą być tutaj inne...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...