Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, zacząłem podkręcać mój procesor wg poradnika ze strony ASUSa https://rog.asus.com/articles/hands-on/guide-overclocking-fx-8350-to-4-8ghz-on-crosshair-v-formula-z/

Zrobiłem wszystko jak w poradniku oprócz aktualizacji BIOS i podłączenia dodatkowego kabla zasilającego.
Za pierwszym razem komputer się normalnie uruchomił ale za chwilę wyłączył, jeszcze nawet nie zdążyłem włączyć PRIME95. Później to już była loteria, raz się włączył a  raz nie. W końcu przywrócił UEFI do ustawień fabrycznych i dałem sobie spokój. 

 

Mam prośbę, pomożecie mi to podkręcić? Nie potrzebuje jakoś tego tak bardzo, bo wszystko działa jak ma być ale z czystej ciekawości chciałbym sprawdzić ile mogę z tego procka wyciągnąć maksymalnie na powietrzu. Oczywiście nie znam się na tym kompletnie. Przeczytałem ten poradnik ze strony asusa i jeden ze strony pclab i tyle tej mojej wiedzy jest...

 

Mój sprzęt to:
AMD FX-8350

Asus Crosshair Formula-Z

BeQuiet Dark Power Pro 11 650W
Dark Base 900
GeiL 1600Mhz 2x8Gb
Thermaltake nic c4
 

 

Link to post
Share on other sites

Jakiś czas temu zrobiłem taki kompaktowy poradnik ala Fanbooj dla jednego z forumowiczów do podkręcania FXów.

 

Powiem tak, zrób test na 4Ghz i sztywno ustawionym napięciu 1.38v w Intel Burn Test (standard starczy) i obserwuj temperatury/napięcia HW Monitorem. Potem podnoś zegar o 0,1Ghz i napięcie o 0,01V (np. 4,5Ghz = 1.43v). Poniżej zostawiam pewne scenariusze w jakich możesz się znaleźć w trakcie tortury jaką jest podkręcanie FXów. Dodatkowo możesz zastosować się do porad z tego tematu - http://www.overclock...sus-motherboard

 

1. Test się powiódł, ale temperatury przekraczają mocno 70C (70C to górny limit dla FXów w ogóle, w pracy/grach nie przekraczaj ~63C) - Obniżaj napięcie/taktowanie

 

2. Test się powiódł, ale taktowanie spadało podczas testu - Sekcja zasilania się przegrzewa (chociaż w Twoim przypadku będzie o to ciężko), pomyśl nad założeniem wentylatora 60mm nad nią i zamontuj dodatkowe wentylatory w obudowie + obniżaj napięcie/taktowanie

 

3. Test się nie powiódł, mimo dobrych temperatur, zakończony błędem IBT (jedno z poniższych):

3a. Napięcie jest za niskie dla danego taktowania, zwiększ ponownie o 0,01v BEZ PONOSZENIA ZEGARA

3b. Prawdopodobnie procesor jest niestabilny na danym zegarze/napięciu, a to już jest zależne od konkretnej sztuki

3c. Znowu sekcja zasilania - działania jak w kroku 2

 

4. Test się powiódł, ale napięcia są za wysokie/występują spore fluktuacje - Twoja płyta nie posiada funkcji zwanej LLC (Load-Line Calibration), która pomaga zwalczyć te zjawisko poprzez wymuszenie napięcia jakie sobie życzysz - działania z kroku 1+2

 

5. Test się nie powiódł, zwieńczony bluescreenem - patrz 3a/3b/3c

 

6. Test się powiódł, temperatury są w porządku i napięcie/zegar trzyma stabilnie - podkręcaj dalej ;)

 

Ja to robiłem w mniej więcej podobny sposób i mojego 8320 podkręciłem na 4,5Ghz/1.42v, ale ja miałem wtedy Fortisa 2, który w porównaniu do mojego BQ Dark Rock 3 jest... śmiesznie zły. :D W ostateczności możesz zdecydować się na krok 7.

 

7. Sprzedaj FXa i płytę, i kup sobie intela. Ja tak zrobiłem i jestem szczęśliwy :D

 

e// Do obciążenia procka możesz także użyć Realbencha, Prime95 v27.9, OCCT (Linpack bez AVX/zwykły) i innych ustawień IBT.

Edytowane przez Fanbooj
Link to post
Share on other sites

-tak, dwa wentylatory na chłodzeniu

-podobno 4.8 na powietrzu jest osiągalne :), na yt gość podkręcił do 5.5

-dasz link do tego poradnika ala fanbooj?
-nie sprzedam FX'a ;)

 

Zastosuje się do porad. Póki co odpaliłem takie coś jak amd overdrive tylko od asusa AI Suite II i tam dałem auto. O to efekty:

http://i67.tinypic.com/i2q3x2.jpg

Dzięki za sugestie, pobawię się tak jak mówicie wieczorem :)

Edytowane przez siwy3551
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...