Skocz do zawartości

AMD dziwne spadki MHZ podczas obciążania


Recommended Posts

No nie mogę już Wymieniłem chłodzenie z box na Spartan 3pro 1024 na procku AMD PHENOM X6 1055T zdecydowałem że jednak nie będę robił żadnego OC, więc po zmianie chłodzenia z 2800mhz przy ok. 43stopniach spada do 1500 tu film jak to przebiega już niewiem kogo prosić o pomoc https://youtu.be/9e7KQUWsz8M moze to chipset , i wgl zaobserwowałem ze jak na tmpi1 wzrosnie temp to spadaja mhz help

Edytowane przez xrey.AMD
Link to post
Share on other sites

HWMonitor to dość kiepski program. Przekłamuje wiele danych. Np. u Ciebie napięcie+12V wynosi aż 15V. To coś nie tak. W twoim przypadku problemem może być ciepło wydzielane przez mostek południowy. Użyj innego programu do analizy danych czujnikowych. AIDA64 albo program producenta płyty głównej. 

Link to post
Share on other sites

Te napięcia +5V i +12V jakieś dziwne. Spróuje Aida64 do pomiaru.

Jaki to dokłądnie sprzęt (mobo, grafa, zasilacz?). Chociaż, gdyby to były realne napięcia, to chyba skutki byłyby gorsze...

W bios voltage są perfekcyjne

HWMonitor to dość kiepski program. Przekłamuje wiele danych. Np. u Ciebie napięcie+12V wynosi aż 15V. To coś nie tak. W twoim przypadku problemem może być ciepło wydzielane przez mostek południowy. Użyj innego programu do analizy danych czujnikowych. AIDA64 albo program producenta płyty głównej. 

A co to TMPI1 ?

Już instaluje aida

Link to post
Share on other sites

@@xrey.AMD, Zamontuj jakiś nawiew w stronę sekcji zasilania cpu na płycie i testuj. Może być wentylator z boxa.

Wenta nie zamontowałem ale tu inny film moze cos to to podpowie https://www.youtube.com/watch?v=fWvCUlvWBt4&feature=youtu.be

HWMonitor to dość kiepski program. Przekłamuje wiele danych. Np. u Ciebie napięcie+12V wynosi aż 15V. To coś nie tak. W twoim przypadku problemem może być ciepło wydzielane przez mostek południowy. Użyj innego programu do analizy danych czujnikowych. AIDA64 albo program producenta płyty głównej. 

AIDA64 - moze pomoze

https://www.youtube.com/watch?v=fWvCUlvWBt4&feature=youtu.be

Link to post
Share on other sites

Na postawie AIDA64 stwierdzam, że raczej z napięciami i temperaturami masz wszytko ok. Jednak sekcja zasilania na Twojej płycie nie posiada żadnego radiatora a to istotna wada tej płyt. Dlatego warto dołożyć wentylator, który ostudzi elektronikę w tym miejscu. Stabilność taktowania CPU powinna się poprawić. 

Link to post
Share on other sites

yyy. a te spadki to co masz na myśli?

Takie coś znalazłem o tym procku:

Clockspeed: 2.8 GHz
Turbo Speed: 3.3 GHz
 
Na najnowszym filmiku widzę głównie 2.8GHz i to jest poprawne taktowanie - turbo być może się nie załącza gdy pracują wszystkie (większość) wątków. Często wymaga to też odpowiedniego ustawienia w BIOS/UEFI oraz przestawienie Opcji Zasilania systemu w tryb wysokiej wydajności. W przypadku i5-4690K by osiągnąć turbo na wszystkich rdzeniach musiałem to "wymusić" - więc tak jakby dokonać OC (albo nie umiem obsługiwać nowych procków...)
 
EDIT: przejrzałęm jesszcze raz filmik i widzę, że po jakimś czasie CPU faktycznie spada do 1500MHz więc wygląda jakby procek musiał uporać się z niewystarczającym napięciem lub rosnącą temperaturą. Chyba też przemilczałeś kwestie zasilacza? Jaki masz? Ten procek ma TDP 125W, nie wszystkie płyty takie potrafią "uciągnąć".
 
EDIT_2:
ktoś ma podobny problem:
 
Jak długo masz komputer? Może przestał "domagać" po jakimś czasie - sekcja zasilania na płycie / zasilacz daje za mało mocy?
 
EDIT_3:
podsumowując, podaj PEŁNĄ specyfikację komputera, od kiedy go masz i od kiedy zauważasz spadki.
Edytowane przez Bartek Żak
Link to post
Share on other sites

sekcja na płycie uwalona albo zasilacz. Ewentualnie masz coś poprzestawiane Windowsie w opcji zasilania

 

Zwróćcie uwagę wszystkie trzy programy są zgodne w jednym- CPU Vcore 1.26 Volt to stanowczo za mało dla tego proca, jak dobrze pamiętam dla tego CPU standardowe napięcie jest 1.3V- 1.35V. 

Edytowane przez tazik21
Link to post
Share on other sites

http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Phenom%20II%20X6%201055T%20-%20HDT55TFBK6DGR%20(HDT55TFBGRBOX).html

 

1.15V - 1.475V (at rated frequency)

1.25V - 1.475V (Turbo Core mode)

1V - 1.225V (Minimum performance state) 

 

to są tylko zakresy na, których ten procesor pracuje. W biosie też tak się ustawia Volty dla danej prędkości zegara cpu?

Link to post
Share on other sites

@@tazik21,

 

1.15V - 1.475V (at rated frequency)

 

Napięcie wymagane przy taktowaniu standardowym. 2.8Ghz dla 1055T.

 

1.25V - 1.475V (Turbo Core mode)

 

Napięcie niezbędne do wykorzystania trybu turbo czyli 3,3Ghz.

 

1V - 1.225V (Minimum performance state) 

 

Napięcie dla najniższego stanu energetycznego Px przy włączonym Cool'n'Quiet.

Link to post
Share on other sites

co nie zmienia faktu, że to są zakresy pracy procesora, minimalna wartość 1.15V to najmniejsza wartość, która występuję w spoczynku procesora przy 800 Mhz i 1.475V to maksymalna bezpieczna wartość napięcia pracy procesora.

 

dla standardowego zegara 2.8 Ghz, bazowe napięcie jakie jest ustawione w biosie to 1.325V (zależności od rewizji może być trochę inne).

 

 

Wartość napięcia 1.26V pod obciążeniem jest nie prawidłowa, bo powinna być taka jaka jest ustawiona w biosie, a to jest zapewne ok. 1.325V

Link to post
Share on other sites

Katuj go do throttlingu i czekaj dalej, aż się spali VRM.

nie rozumiem co ma znaczyć "katuj' wszystko jest fabryczne

sekcja na płycie uwalona albo zasilacz. Ewentualnie masz coś poprzestawiane Windowsie w opcji zasilania

 

Zwróćcie uwagę wszystkie trzy programy są zgodne w jednym- CPU Vcore 1.26 Volt to stanowczo za mało dla tego proca, jak dobrze pamiętam dla tego CPU standardowe napięcie jest 1.3V- 1.35V. 

zasilacz ocz stealthxstream 700w

Link to post
Share on other sites

A jaka płyta główna? Jesteś pewien, że zapewnia 125W dla CPU?

 

Nie było pytania. sprawdzam model. "Supports CPU up to 140 W"

 

Zasilacz też konkretny. Może faktycznie przegrzewa się sekcja zasilania?

 

A z tym katowaniem co ktoś wspomniał, to chodzi o to, że takie coś właśnie może oznaczać przegrzewającą się sekcję zasilania. Długotrwała "grzanie" to katowanie. A jak będziesz katował, to padnie ;)

 

Kiedyś kupiłem zestaw małych radiatorków i je poprzyklejałem na mossfety i cewki.

 

Masz z tyłu obudowy wiatrak? (przy sekcji zasilania)

Edytowane przez Bartek Żak
Link to post
Share on other sites

 

 

nie rozumiem co ma znaczyć "katuj' wszystko jest fabryczne

 

Płyta ma niskiej jakości sekcje zasilania i popularnym problemem przy takich konstrukcjach jest przegrzewanie oraz throttling CPU działających na chłodzeniach typu wieża. Przy chłodzeniach BOX'owych oraz innych horyzontalnych część powietrza kierowana jest na chłodzenie sekcji zasilania, przy wieżowych chłodzenia VRM praktycznie nie ma. Jeśli będziesz przez dłuższy czas przegrzewał VRM to ryzykujesz że w końcu spali się któryś mosfet.

 

 

 

Wartość napięcia 1.26V pod obciążeniem jest nie prawidłowa, bo powinna być taka jaka jest ustawiona w biosie, a to jest zapewne ok. 1.325V

Pojęcie "vdrop" oraz LLC jest Ci znane ? Napięcie procesora ma w normie. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

@autor tematu

 

1.Posprawdzaj ustawienia w biosie a jak nie wiesz co i jak daj screeny z zakładek ustawień procesora.

2.Ustaw w windows'ie tryb zasilania na maksymalna wydajność.

bios jest na default tylko qool & quiet off

maksymalna wydajnosc mam ustawiana

@@xrey.AMD, Zamontuj jakiś nawiew w stronę sekcji zasilania cpu na płycie i testuj. Może być wentylator z boxa.

Jak otworzę obudowe i ustawie wielki wentylator zelmera wszystko jest dobrze moge go obciazac  przez 30 min i nic, wymienilem chlodzenie chipsetu cooler jest o wiele chlodniejszy niz ten standardowy ale to nie wina chipsetu wiec czego ?

 

yyy. a te spadki to co masz na myśli?

Takie coś znalazłem o tym procku:

Clockspeed: 2.8 GHz
Turbo Speed: 3.3 GHz
 
Na najnowszym filmiku widzę głównie 2.8GHz i to jest poprawne taktowanie - turbo być może się nie załącza gdy pracują wszystkie (większość) wątków. Często wymaga to też odpowiedniego ustawienia w BIOS/UEFI oraz przestawienie Opcji Zasilania systemu w tryb wysokiej wydajności. W przypadku i5-4690K by osiągnąć turbo na wszystkich rdzeniach musiałem to "wymusić" - więc tak jakby dokonać OC (albo nie umiem obsługiwać nowych procków...)
 
EDIT: przejrzałęm jesszcze raz filmik i widzę, że po jakimś czasie CPU faktycznie spada do 1500MHz więc wygląda jakby procek musiał uporać się z niewystarczającym napięciem lub rosnącą temperaturą. Chyba też przemilczałeś kwestie zasilacza? Jaki masz? Ten procek ma TDP 125W, nie wszystkie płyty takie potrafią "uciągnąć".
 
EDIT_2:
ktoś ma podobny problem:
 
Jak długo masz komputer? Może przestał "domagać" po jakimś czasie - sekcja zasilania na płycie / zasilacz daje za mało mocy?
 
EDIT_3:
podsumowując, podaj PEŁNĄ specyfikację komputera, od kiedy go masz i od kiedy zauważasz spadki.

 

mam kompa od 2011, zasilacz ocz 700w te spadki nastepuja od kad zmioenilem cooler box na spartana 1024

Link to post
Share on other sites

 

 

Jak otworzę obudowe i ustawie wielki wentylator zelmera wszystko jest dobrze moge go obciazac  przez 30 min i nic, wymienilem chlodzenie chipsetu cooler jest o wiele chlodniejszy niz ten standardowy ale to nie wina chipsetu wiec czego ?

Przegrzewającej się sekcji zasilania.

Link to post
Share on other sites

 

 

mam kompa od 2011, zasilacz ocz 700w te spadki nastepuja od kad zmioenilem cooler box na spartana 1024

 

zmieniając cooler dokładnie wyczyściłeś starą pastę i nałożyłeś nową (najlepiej ciut lepszą niż dostarczoną z chłodzeniem, spartany to jednak budżetowe produkcje, więc dawana pasta raczej szału nie robi)?

Może boxowy cooler dodatkowo schładzał sekcję zasilania, gdzieś między żeberkami przelatywało tam trochę powietrza. Teraz wstawiłeś towera i już ten przepływ wygląda trochę inaczej. Proponuję kupić zestaw radiatorów i nakleić na sekcję zasilania (mossfety, cewki).

 

Sam kiedyś kupiłem coś podobnego, po tym jak się prawie oparzyłem dotykając sekcji zasilania (nie obciążonego komputera).

http://www.komputronik.pl/product/109991/aab-cooling-ram-heatsink-2.html

 

22 zł to raczej nie dużo, nie zaszkodzi , a może pomoże.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...