Skocz do zawartości

Crucial 16GB 1600mhz CL9 = jak podkręcić pamięci wyżej, czy się da?


Recommended Posts

Witam,

Cały sprzęt jaki posiadam jest w sygnaturce. Otóż posiadam 4 kości pamięci ram po 4 gb, w sumie 16gb taktowanych z częstotliwością 1600mhz. Czy da się jakoś je podkręcić do wartości np. 2400mhz? Jeżeli tak, to jak to zrobić? Co muszę zmienić? Poniżej wklejam zdjęcia ze swojego biosa bo może jest jakaś mądrzejsza osoba ode mnie co wie, gdzie się udać lub jakie wartości pozmieniać by mieć lepszą pamięć niż teraz ;)

http://i.imgur.com/DIXO4G0.jpg

http://i.imgur.com/YerEuRk.jpg

Z góry dziękuję wszystkim za nieokiełznaną pomoc!

Pozdrawiam

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Aż tyle nie pójdzie. Musisz dać większe napięcie oczywiście z rozsądkiem (masz bodajże 1.5v to bym dał 1.65v można więcej ale ja bym nie ryzykował), zwiększyć opóźnienia i ustawić dana częstotliwość. A tak w sumie nie da ci to jakiś większej wydajności zbytnio. I oczywiście przetestować je.

Edytowane przez Ganster
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Czy da się jakoś je podkręcić do wartości np. 2400mhz?

Wszystko zależy od kości

Wcześniej miałem 4x2GB ocz reaper 1600MHz cl8 1.65V i szły na 2133MHz cl7 1.65V 

Teraz mam 4x4GB corsair 1600MHz cl8 1.5V i nie da się nawet o 50MHz podnieść zegarów przy 1.65V i cl 11 ( no porażka ) 

Znaczy da się, tylko nie ma stabilności 

 

Skoro się nie znasz, to ja bym radził zmieniać tylko napięcie kostek do max 1.65V 

tu masz tabelkę z napięciami ( choć czasem i w tych coś może się spalić ) 

 

http://overclocking.guide/wp-content/uploads/2014/10/volt1.png

ustaw 1.65V, daj główne opóźnienia na cl13 i zacznij podnośić mnożnikiem 

1866MHz

2133MHz

2400MHz 

 

Jak ustalisz która jest max, to obniżaj po kolei cl do skrajnego na którym masz stabilność ( jest to czasochłonne )

Najlepiej sprawdzaj  stabilnośc memtest-em i w grach, czy nie ma przycięć, i artefaktów 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki Panowie za odpowiedź!

To może po kolei bym niczego w biosie nie popsuł i przez przypadek ich nie spalił bo aktualnie jestem spłukany do 0 gdyż wydałem się cały hajs na grafikę.

Wiadomo, że podkręcenie da jakiegoś tam kopa dodatkowo.

Ze zdjęcia 1, gdzie jest napisane:

 

- DRAM Voltage: zamiast 1500 wybieram 1650
- System Memory Multiplier: zamiast auto, wybieram 2133

A teraz gdzie zmienić ten cały CL (czyli opóźnienie) oraz skąd mam wiedzieć czy iść w większe (czyli CL 10 i w górę) lub mniejsze (CL 8 i w dół). Od jakiego to czynnika zależy?

I jakim programem to sprawdzić czy działają stabilnie? Aktualnie bazowe które kupiłem to nie mam z nimi problemów, ale ciut większa wydajność podzespołów zawsze mile widziana, nawet kosztem paru zł dodatkowych do rachunku za prąd :P

 

Link to post
Share on other sites

zmień "memory timing mode" z auto i powinny się opcje pojawić, przy 2133MHz możesz zacząć od cl 10-10-10-30 i sukcesywnie przechodzić niżej zaczynając od pierwszego 9-10-10-30 -> 9-10-9-30 -> 9-9-9-30 -> 9-9-9-27  i wtedy idziesz do kolejnego 8-8-8-24 w ten sam sposób 

Przy 2400MHz zacznij od cl 13-13-13-29

testuj w memtest86 i w grach 

Ps. co ciekawe teraz udało mi się odpalić u siebie 2133MHz cl10-10-10-30 1.65V ( choć pewnie tylko dlatego, że mam ciepłe kostki ) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki wielkie za odpowiedź. Jutro popróbuję to porobić.

I teraz najważniejsze pytanie, bo zależy mi na tym by komp pochodził jeszcze te 2/3 lata (wypluć słowo, oby się nic nie stało z częściami). Czy jest w ogóle sens próbowania ich podkręcić? Komp został zakupiony 29.05.2014r., jestem jego drugim właścicielem od marca 2016r. Teraz wymieniłem grafikę i chciałbym przez tak najbliższe jeszcze 2 maks 3 lata nic nie upgrejdować jeżeli wszystko śmiga dobrze "bazowo". W ogóle da mi to jakiś efekt w grach? Na czym zyskam podkręcając je wyżej? Jak to się przekłada na gry? Nie pracuję na kompie, więc tylko służy mi on od gier, neta, filmów itp.


@kokosnh, no ja chyba jednak jestem trochę opóźniony w rozwoju, bo mi coś nie wychodzi przetaktować tych kości. Pierw zacząłem tak jak Ty podałeś, że Twoje się udało, czyli 10-10-10-30 przy napięciu 1.65V i komp zaczął pikać jak posrany kiedy zapisałem, może coś złego tam poustawiałem ale wątpię. Drugiego podejścia na razie nie robiłem. Ale mam inne pytanie. Zostawiłem napięcie na 1.65 (będzie to widać na zdjęciu) bazowe taktowania itp., wybieram XMP (profil 1) ale one się same z automatu nie przetaktowywują, nie mam pojęcia ale poniżej jest taka opcja jak: MEMORY OVERLOCKING PROFILES i do wybrania mam kilka co widać na zdjęciu poniżej:
http://i.imgur.com/JGfVpNe.jpg

I teraz pytanie, czy to są zapisane jakieś w tych kościach, płycie głównej czy jak? Czy jak wybiorę jakąkolwiek z tych możliwych, to będzie działać normalnie? Czy również może mi się komp wykrzaczyć.

Przeglądałem trochę na necie porównania 1600mhz vs 2133 (to w grach różnica jest z rzędu może 1/1,5 klatki fps więcej), więc pytanie czy jest sens je katować? No i jeżeli w końcu bym ich nie podkręcał, to zostawić napięcie te 1.65 czy z powrotem ustawić na bazowe 1.5?

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Mam takie Cruciale u mnie (aktualnie w kompie który robi za serwer) i niestety podkręcanie ich nie ma większego sensu. U mnie stabilnie wyciągnąłem 1866 / cl9. Na 2133 /cl10 już były niestabilne. Niestety te ramy nie nadają się do podkręcania i jest o tym trochę tematów na zagranicznych forach. Na twoim miejscu ustawionym wszystko na auto + profil XMP. Bez sensu je dodatkowo katować, szczególnie że zysk będzie niewielki.

Link to post
Share on other sites

https://www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-8gb-2x4gb-ddr3-1600mhz-cl9-unbuffered-non-ecc-1-5v-bls2cp4g3d1609ds1s00ceu-472804/ - mówisz o tych, tak? Bo właśnie te posiadam 16gb. To zrobić wszystko auto + wybrać XMP Profile 1? Tylko gdzie widać jakieś tam przetaktowanie z tego profilu XMP? Czy to działa na zasadzie działania w tle i tego nie widzę, że gdy potrzebuje więcej mocy to sobie samo podnosi taktowanie wyżej? Bo jak mam wybrane tylko XMP to wszędzie pokazuje i tak 1600mhz. Czy to w biosie, czy to w CPU-Z w zakładce memory. Spróbuję tylko jeszcze ustawić je na 1866 przy 1.65v ale bazowych CL 9, czyli tak jak mam: 9-9-9-24 i zobaczymy czy będą działać.

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

XMP to jeden z profili zapisany na początku kostki ( obszar do którego nie masz dostępu ), jeszcze wcześniej są profili JEDEC 
ten profil mówi płycie jakie opóźnienia, napięcie i mnożnik ustawić ( u ciebie 1600 cl 9 ), BCLK też powinno na standard (100MHz) zablokować. 
Co do ram-u to jak nie idzie, to zwiększ opóźnienia.
Co do napięć, to jeśli nie przekroczysz 1.65V to będzie OK ( to jest tylko +10% V, większość elektroniki ma tą tolerancję ) 
Jak ci się wysypią, to znaczy że było coś z nimi nie tak i i tak by padły, tylko trochę później. 
Co do tych profili, to są to profile DDR4 ( nie wiem co tam robią ), ty masz z87 prawda ? 
Pamiętaj że kręcenie RAM jest najtrudniejsze ze wszystkiego, masz 3 główne napięcia, ale i kilka pośrednich ( i łatwo spalić CPU jeśli byś je ruszał bez wiedzy ), do tego samo OC zależy ode mnogości rzeczy, nawet od temperatury, do tego testowanie jest czasochłonne.  Jeśli się nie znasz i po kilku próbach się zniechęciłeś, to zostaw na XMP. 
Co do uzysku, to jak dobrze podkręcisz, to i + 10% FPS uzyskasz ( głównie maleją spadki ), ale dużo zależy od konkretnej gry, ustawień i systemu. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję Tobie za pomoc i Twój czas poświęcony mi w opisie tego wszystkiego. Ale jednak to przekracza moje możliwości chyba. Zostawię po prostu wybrany profil XMP Profile 1, czy to coś zmieni to nie wiem. I czy przy tym profile 1, zostawić standardowe napięcie czy podnieść je do tych około 1.65V?

Tak mam płytę Z87 taką jak w sygnaturze. Nie mam pojęcia skąd i dlaczego mogę tam wybrać różne profile innych producentów pamięci ram itp. 

W dziale o procesorach założyłem temat by trochę procka wyżej podkręcić i jest to wiele łatwiejsze niż tutaj. Więc skupię się raczej tam by utrzymać dość wysoko procka (w końcu to już powoli leciwa generacja) a jednak w grach na drugim miejscu procek będzie odgrywał większą rolę niż ram.

Za dużo tutaj jest do zmiany i boję się, że coś sknocę.

Bardzo dziękuję Tobie za rady, wskazówki, opisy itp. W przyszłości zawsze będę miał podgląd do tego tematu co i jak ;)

Link to post
Share on other sites
czy przy tym profile 1, zostawić standardowe napięcie czy podnieść je do tych około 1.65V?

Jak ustawisz profil XMP, to napięcia się blokują ( bo są czytane z profilu ) i nie możesz ich zmieniać.  

ogólnie OC CPU i GPU to błahostka przy OC RAM-u ( o czym wspomniałem ) 

Link to post
Share on other sites

Właśnie widzę. Po paru postach kolegów z forum + filmik z YT i wiem co robić i testuję procka by stabilnie działał na 4,5GHz. Ale próbowałem te ramy i w ogóle mi to nie wychodzi. Na filmikach widziałem, że gdy ktoś wybierał XMP Profile 1 to w tle gdzie pisało np: 1600mhz to im się zmieniało na np: 2133mhz, jak ja wybieram ten profil 1, to tak to wygląda jakby w ogóle nic tam nie było zapisane i w tle nadal jest 1600mhz.

Link to post
Share on other sites

Zobacz sobie co jest zapisane w profilach XMP:
https://en.wikipedia.org/wiki/Serial_presence_detect#XMP
Jest to wszystko ustalone przez producenta kości - optymalne parametry pracy, przy której ten model kości testowali, aby zapewnić najwyższą wydajność.

Jakbyś kupił kości 2400 MHz CL10, to miałbyś 2400 MHz CL10 w profilach XMP.

 

A że kupiłeś kosci 1600 MHz CL9, to tak właśnie masz w ich profilach XMP zapisane.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...