Skocz do zawartości

Brak obrazu i post sounda po aktualizacji BIOSu


Recommended Posts

Witam. Mam problem z moim komputerem. Próbowałem wczoraj zaktualizować BIOS w płycie głównej Asus Z170 Pro Gaming. Pod koniec aktualizacji wyskoczył napis że wszystko zakończyło się pomyślnie a komputer się teraz zrestartuje. Owszem, komputer się zrestartowal ale już w formie martwej. Słychać pracę komputera, wentylatory lecz monitor pokazuje napis "no signal". 

Postanowiłem wtedy zrestartowac komputer jeszcze raz samodzielnie i znowu to samo. Brak sygnału do monitora, myszka i klawiatura wyglądają na niepodłączone. Co też zauważyłem, przy starcie nie ma post sounda. 

 

Próbowałem już:

-wyjmowanie baterii i wkladanie ponownie w mobo 

-wyjęcie jednej kości ram 

-podłączenie monitora przez VGA

-podłączenie monitora do karty zintegrowanej 

 

Nic nie zadziałało. Ktoś ma jakiś pomysł co z tym zrobić? Dlaczego w ogóle coś takiego stało się przy najzwyklejszej aktualizacji BIOSu która teoretycznie zakończyła się pomyślnie 

Moje mobo: Asus Z170 Pro Gaming 

Link to post
Share on other sites

Wychodzi na to, że sporo osób ma problemy z aktualizacja biosu w tej płycie:

 

https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=Asus+Z170+Pro+Gaming+bios+update+failed

 

Szkoda, że nie kupiłeś płyty głównej z dual biosem.... przydaje się w takim wypadkach jak ten tutaj.

 

Masz kilka możliwości:

 

1. Płyta główna w ramkę i na ścianę lub śmietnik.

2. Dogadać się z serwisem żeby Ci wymienili chip z biosem - płatnie - za granicą koszt 20-30 dolarów.

3. Próbować coś wywalczyć z supportem asusa ale w Polsce to mission impossible i na 99% uszkodzenie zostanie uznane jako z winy użytkownika. 

Link to post
Share on other sites

Za dawnych czasów gdy "Czarnobyl" szalał na komputerach brało się najlepiej ten sam model płyty wchodziło się do sekcji służącej do aktualizacji BIOS, wyciągało się delikatnie z gniazda sprawną kość CMOS i wstawiało tą z uwalonym BIOS ( w prawym dolnym rogu Twojej płyty głównej w podstawce jest chyba BIOS więc można było go wyciągnąć) wtedy wystarczyło na bootowalnym nośniku mieć flasher ( specjalny program do wgrywania BIOSU) wgrać wcześniej przygotowany BIOS, gdy się skończyło wgrywanie  wystarczyło wyłączyć komputer i wsadzić pamięć CMOS do pierwotnej płyty głównej.

 

Nie wiem jak jest teraz ASUS kiedyś na takie "okazje" na swoich płytkach dołączanych do płyt głównych umieszczał programy CrashFree BIOS, czy EZ Flash.

Jak masz ten program  weź rozpakuj na pamięci USB i zobacz czy odpali.

https://www.asus.com/us/support/faq/1012219/

Link to post
Share on other sites

Za dawnych czasów gdy "Czarnobyl" szalał na komputerach brało się najlepiej ten sam model płyty wchodziło się do sekcji służącej do aktualizacji BIOS, wyciągało się delikatnie z gniazda sprawną kość CMOS i wstawiało tą z uwalonym BIOS ( w prawym dolnym rogu Twojej płyty głównej w podstawce jest chyba BIOS więc można było go wyciągnąć) wtedy wystarczyło na bootowalnym nośniku mieć flasher ( specjalny program do wgrywania BIOSU) wgrać wcześniej przygotowany BIOS, gdy się skończyło wgrywanie  wystarczyło wyłączyć komputer i wsadzić pamięć CMOS do pierwotnej płyty głównej.

 

Nie wiem jak jest teraz ASUS kiedyś na takie "okazje" na swoich płytkach dołączanych do płyt głównych umieszczał programy CrashFree BIOS, czy EZ Flash.

Jak masz ten program  weź rozpakuj na pamięci USB i zobacz czy odpali.

https://www.asus.com/us/support/faq/1012219/

 

Robiłem tak już nie raz jeśli chodzi o crashfree bios, brak reakcji. Ba, za pierwszym razem zaraz po aktualizacji, komputer nadal miał pendrive w sobie więc już na początku by go wczytał.

Komputer kompletnie nie przekazuje sygnału do monitora, nie wykrywa myszki, klawy ani pendrive. 

Co zabawne, dla testu wyjąłem z mobo obie kości ram i włączyłem komputer. Zaczął on wtedy wydawać charakterystyczne pikanie co oznacza że żyje. On tak jakby nie ma biosu. 

Edytowane przez lukos124
Link to post
Share on other sites

Pamięć CMOS ma część niedostępną dla zwykłego użytkownika tam jest program do odpalenia w przypadku błędu BIOS-u np w wyniku złego flashowania i wyświetla monit o błędzie, jak nie ma nic takiego, to pamięć jest  "zbrikowana" ( uwalona na amen) nawet kombinowanie z drugą płytą nie pomoże chyba że znalazł gdzieś "czystą" pamięć CMOS do tej płyty głównej, wtedy wystarczyło na sprawnej płycie lub programatorze wgrać nowy BIOS.

Skoro coś pika zobacz na pojedynczym module w różnych slotach lub innych pamięciach najlepiej z listy z strony producenta jeśli nie masz gdzie pożyczyć możesz nawet kupić przez sklep internetowy ( masz 14 dni na zwrot).

Aczkolwiek mnie się przestawia że szanse są nikłe.

Jak nie znajdzie nowej pamięci CMOS i u kogoś  tej samej płyty, zostaje płatny serwis.

Osobiście jak kupowałem komputery wybierałem zawsze modele płyt głównych które posiadały podwójny BIOS, nigdy nie stało się by były problemy podczas flashowania ( co prawda miałem mam UPS więc uwalenie pamięci CMOS przez "mrugnięcie światłem" podczas podmiany BIOS odpadało).

Link to post
Share on other sites

Pamięć CMOS ma część niedostępną dla zwykłego użytkownika tam jest program do odpalenia w przypadku błędu BIOS-u np w wyniku złego flashowania i wyświetla monit o błędzie, jak nie ma nic takiego, to pamięć jest  "zbrikowana" ( uwalona na amen) nawet kombinowanie z drugą płytą nie pomoże chyba że znalazł gdzieś "czystą" pamięć CMOS do tej płyty głównej, wtedy wystarczyło na sprawnej płycie lub programatorze wgrać nowy BIOS.

Skoro coś pika zobacz na pojedynczym module w różnych slotach lub innych pamięciach najlepiej z listy z strony producenta jeśli nie masz gdzie pożyczyć możesz nawet kupić przez sklep internetowy ( masz 14 dni na zwrot).

Aczkolwiek mnie się przestawia że szanse są nikłe.

Jak nie znajdzie nowej pamięci CMOS i u kogoś  tej samej płyty, zostaje płatny serwis.

Osobiście jak kupowałem komputery wybierałem zawsze modele płyt głównych które posiadały podwójny BIOS, nigdy nie stało się by były problemy podczas flashowania ( co prawda miałem mam UPS więc uwalenie pamięci CMOS przez "mrugnięcie światłem" podczas podmiany BIOS odpadało).

Na pojedynczym module sprawdzałem, niestety nadal nic. No to chyba odsyłam płytę do serwisu asusa. Jak wymienną w ramach gwarancji no to fajnie, jak powiedzą że naprawa jest odpłatna no to trudno, zapłacę. 

No dobra, jako iż żaden ze sposobów jakie wynalazłem z neta nie podziałał to muszę gdzieś to płytę zanieść. Pisałem do kilku serwisów komputerowych w Warszawie. Jeden odpisał że nie potrafi tego naprawić, drugi że ma nagrywarkę do biosu ale nie ma pojęcia czy mu się uda coś z tym zrobić, a trzeci odpisał, że problem jest bardzo łatwy do naprawy a jej koszt to 350zł. Problem w tym taki że za 500zl to ja mam nową płytę. Teraz mam opcję wysłania sprzętu do asusa,  w ramach gwarancji, który i tak pewnie naprawi sprzęt odpłatnie bo w końcu to z mojej winy się zepsuło a do tego zakrzyknie sobie za to jakieś 300zl. Druga opcja to zamówienie chipu z biosem z ebaya za 60zł, który zgodnie z tym co mówi strona, powinien dotrzeć do 5 marca. Co polecacie? Jak wygląda sytuacja z serwisem asusa? Wybulą ze mnie kasę? Czy trudne jest samodzielnie wymienienie chipa z biosem? 

Link to post
Share on other sites

 

 

a trzeci odpisał, że problem jest bardzo łatwy do naprawy a jej koszt to 350zł.

 

Powiedz temu Panu, że dasz mu 150 zł i to jest Twój MAX - jednak jest ryzyko, że Janusz uwali płytę i potem nawet serwis tego nie przyjmie.

 

 

 

Czy trudne jest samodzielnie wymienienie chipa z biosem? 

 

Jeżeli znasz dobrego elektronika i kupisz odpowiednią kość to żaden problem. Bez odpowiedniej wiedzy bym się tego nie dotykał.

 

Inne opcje wymieniłem w moim 1 poście. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...