Skocz do zawartości

Podkręcanie i5 6402P graniczne temperatury i napięcia


Recommended Posts

Witam

W wolnej chwili chciałbym wziąć się za OC takiego zestawu:

FireShot%20Screen%20Capture%20%23006%20-

Zestaw został rozszerzony o drugą kość RAM i Grandisa na CPU.

 

Chciałbym zapytać do jakich zakresów mogę dojść z napięciem i temperaturą procesora bez ryzyka uszkodzeń czy innych problemów. Z tego czego się dowiedziałem mogę atakować okolicę 4GHz podkręcając jak dawniej przez podbicie BLCK.

 

BTW płyta ma funkcję automatycznego podkręcania. Procesor na domyślnych ustawieniach w OCCT bez problemu trzyma stałe 3200 MHz w teście Linpack x64 AVX. Płyta automatycznie podkręciła mi go na ~3080 MHz, ale oczywiście wyłączając tryb turbo i podbijając napięcie w górę. Także jakby mnie ktoś pytał czy X Boost Sky OC w takim zestawie jest cokolwiek warte, to znacie moją odpowiedź ;)

 

PS przy tym zestawie nie raz mi pisali, że nie ten chipset i procesor do OC, dlatego od razu wklejam link do informacji co tu zrobił AsRock:

http://pclab.pl/news68745.html

Edytowane przez floyd5
Link to post
Share on other sites

 

 

Także jakby mnie ktoś pytał czy X Boost Sky OC w takim zestawie jest cokolwiek warte, to znacie moją odpowiedź

Zyskałeś za to pewnie w timingach RAMu. Ja po automatycznym OC miałem sztywne 3.5 GHz - skromnie ale i tak nieźle. Zmierzenie temperatur jest tutaj ciężkie, bo te wartości, które podaje płyta główna są o 3 stopnie wyższe (w moim przypadku) od tych maksymalnych z procesora przy temperaturach rzędu około 45 stopni. Tutaj zauważyłem, że im większa temperatura tym większa jest ta różnica. 

 

 

 

mam identyczny zestaw i śmiga na 4 ghz przy 1,05v więcej się nie bawiłem .
 

Chyba na 1.5 V. 

Link to post
Share on other sites

To i ja podłącze się pod temat. W końcu podmieniłem płytę w swoim komputerze ( wymiana gwarancyjna, więcej tutaj ), na Asrock h170 performance/ hyper. Wczoraj z lekko drżącymi rękoma spóbowałem coś podkręcić proca (i5 6400), ustawiłem 3,6 ghz przy napięciu 1,25 V, nie troszke za dużo jak na takie taktowanie? CPU load-line calibration zostawiłem na Auto, co przy testach obciązeniowych zbijało napięcie do 1,2 V. Co do stabilności i temperatur, godzinny test w OCCT bez zwiech, Aida 64 stres test tez bez zwiech. Temperatury max co proc osiągnał to 61 stopni, chłodzenie fera 3 w idle 28-30 stopni, na stockowych zegarach pod obciązeniem proc nie osiąga wiecej niz 45-47 stopni. NIe wiem czy wszystko robię dobrze bo to w sumie moja druga przygoda z oc (piersza na procach amd), od jakiego napięcia bazowego startować żeby np ustawić sobie 4 Ghz (wiecej nie potrzebuje).

Link to post
Share on other sites

4 GHz to będzie maks dla tego proca niczym 4.5 GHz (teoretycznie) dla mojego - ja wycisnąłem 4.45 GHz na 1.38 V i jest to maksymalna stabilna konfiguracja jak dla mnie. i5 6400 kręci się trochę gorzej, ale myślę, że do 3.9 GHz powinieneś dać radę go podbić. 

Link to post
Share on other sites

Czyli te 1.2 V dla 3,6 Ghz nie było przesadzone i jak było stabilne to można było by zostawić ? Temperatury na poziomie 60 stopni pod obciążeniem są ok? A jeszcze mam pytanie odnośnie taktowania ram bo jak dałem 3,6 ghz to z opcji wybieranych było 2144 mhz o 13 więcej niż ramy obsługują. Można tą waryość zostawić czy jednak ustawić tą niższa?

Link to post
Share on other sites

Teoretycznie wartość bezpieczna to tak do 1.39 V chociaż np. tutaj pclab odważył się dać nawet 1.45 V do i3, które ostatecznie i tak nie działało stabilnie:

http://pclab.pl/art67575-2.html

 

Taktowanie RAMów wybieraj zawsze mniejsze lub równe maksymalnemu jakie obsługują kostki.

Link to post
Share on other sites

Spróbuje 1,25 v dać z cllc na lvl 1 (jeśli dobrze rozumiem to wtedy nie będzie zrzucać napięć przy obciążeniu) i zobaczę ile uda się podbić taktowanie. Troszkę boję się o temperatury bo nimby hwinfo temperaturę pokazuje ale na ile to jest prawdziwe to ciężko stwierdzić. Do jakiej max temperatury przy obciążeniach np occt lub aida próbować podkręcać ?

 

Co do ramu, czyli nie przekraczać tych 2133 mhz czy jest jakiś zapas tych np 20-30 mhz i mógłbym tyle ustawić.

 

Zaktualizowałem sygnaturę o resztę swojego sprzętu.

Link to post
Share on other sites

Nie, nie przekraczać. Każde kości mają swoje maksymalne taktowanie bez jakiegoś zapasu. 

 

Hwinfo podaje Ci temperaturę z sensora płyty głównej, a nie z samego CPU. Temperatura z tego sensora jest w moim przypadku (ale pewnie i w każdym innym) zawyżona względem tej bezpośrednio z CPU i tak jak sprawdzałem bez OC to w Idle gdy miałem temperatury 30-35 stopni na CPU to sensor odczytywał o 1 stopień wyższe, a pod obciążeniem gdy sięgały 45-50 stopni to temperatura była zawyżona już o 3 stopnie.

 

Ja bym się z temperaturami bawił do maksymalnie 70 stopni ale to już zależy też jaką będziesz miał prędkość obrotową na tej Ferze - jeżeli masz stockowy wentyl może być głośno przy wyższych RPM-ach żeby dało się schłodzić po mocniejszym OC. Ja swoją Fere zmieniłem na dark rocka dla świętego spokoju (i dla wyglądu ;) ) - dzięki temu nie jest ani trochę głośno pod obciążeniem po mocnym OC.

Link to post
Share on other sites

nos_tro dzięki wielkie za pomoc, zaraz będę testował, spróbuję 4 GHz. Jeszcze mam jedno male pytanie, jak mam wartości taktowania proca w biosie, jest też częstotliwość "cache" i5 6400 ma niski mnożnik i żeby wysoko wbić trzeba mocno bclk podnieść a za tym idzie wysoki zegar "cache" ma to jakiś wpływ na żywotność proca/płyty?

Edytowane przez Morfiks
Link to post
Share on other sites

Zyskałeś za to pewnie w timingach RAMu. Ja po automatycznym OC miałem sztywne 3.5 GHz - skromnie ale i tak nieźle. Zmierzenie temperatur jest tutaj ciężkie, bo te wartości, które podaje płyta główna są o 3 stopnie wyższe (w moim przypadku) od tych maksymalnych z procesora przy temperaturach rzędu około 45 stopni. Tutaj zauważyłem, że im większa temperatura tym większa jest ta różnica. 

 

 

 

 

Chyba na 1.5 V. 

chyba nie. Z czego chcesz screena ?

 

 

http://prnt.sc/egdhol

Edytowane przez lato89
Link to post
Share on other sites

hwmonitor czy hwinfo przy procach z zablokownym mnożnikiem źle pokazuje napięcia (przynajmniej u mnie), daj screena z cpuz. Bo naprawdę ciekawe jak faktycznie na takim napięciu udało się 4 ghz uzyskać.

Edytowane przez Morfiks
Link to post
Share on other sites

Moje dzisiejsze wypociny, zegar niski ale nie potrzebuję na razie więcej, skok w csie o prawie 100 klatek (300-350 aktualnie), Popracuje na takich ustawieniach jakiś czas zobaczę jak ze stabilnością na dłuższą metę. A teraz do rzeczy:

Taktowanie ustawione na 3780 MHz, napięcie na 1,18 V, cllc lv 1. Cinebench skok wydajności o 22 % względem podstawy.

Screeny z programów testowych:

Idle (temp 28 stopni, przeglądarka z kilkoma kartami twitch, youtube: 30 stopni)

787aac0d8f6d.jpg

 

Aida 64 ( 15 min testu, max temp 53 stopnie, średnia 48)

58a4828e4138.jpg

 

OCCT (temp max 55 stopni, 55 min testu)

deae37639920.jpg

 

Cinebench (max temp 60 stopni)

946a2f0c1fb3.jpg

 

Pograłem troszkę w csa, po godzinie grania średnio 57 stopni, Tomb Raider w zależności od lokacji temperatury wahały się od 43-55 stopni.

 

Będę miał chwilkę na weekendzie to spróbuję ile na takim napięciu da się stabilnego taktowania uzyskać.

Link to post
Share on other sites

Bardziej wątpię w Twoja wiedzę panie Ekspercie

A od kiedy to jestem ekspertem tego działu  :o  Jak zrobisz godzinny test stabilności w OCCT to pogadamy, bo jak na razie nie pokazałeś nic więcej jak cyferki z programu odczytującego bieżącą konfigurację, a nie o to chodzi.

Link to post
Share on other sites

 

 

Stabilna praca na 4,05 przy taktowaniu 2400mhz pamięci ram

W tym temacie mowa jest o OC na płytach z serii Hyper od Asrocka, które nie są na chipsecie z170, więc to trochę inna sytuacja. 

Link to post
Share on other sites

Mały update, zarzuciłem 4 GHz przy 1,18 V. Test przebiegły stabilnie, temperatury troszkę wyższe (około 2-4 stopnie względem 3,78 GHz). W grach godzina w CSie max 65 stopni, Tomb Rider miedzy 43-60, w idle 29 stopni.

Screeny z testów poniżej:

OCCT (test godzinny)

272602e9d65a.jpg

Aida 64:

b60251dbe4ca.jpg

Cinebench:

31c754162fc3.jpg

 

Chyba tu się zatrzymam, zegar już taki w miarę a i temperatury jeszcze nie tragiczne (chyba).

Link to post
Share on other sites

Troszkę pograłem przez ostanie dwa dni w Wiedźmina 3, pomęczyłem kilka godzin proca w csie, wszystko stabilne. 4 godziny csa i max temp jaka udało się uzyskać to 66 stopni, przy temperaturze w pokoju na poziomie 24-25. W W3 nie procek nie przekroczył 63 stopni. Troszkę się wyczekałem bo pierwsza płyta która kupiłem była wadliwa, ale warto było czekać. Dla tych którzy maja zablokowane procki z 6 generacji a czują że jednak im troszkę tej przysłowiowej mocy obliczeniowej brakuje, polecam OC przez bclk czy to na płytach ASRocka z serii hyper czy z170 ze starymi biosami. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...