Skocz do zawartości

Jaka karta graficzna do aktualnego zestawu?


Recommended Posts

  • Zastosowanie komputera: Gaming/oglądanie filmów

     

  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 1200 PLN

     

  • Kiedy zamierzasz kupić komputer?: W najbliższych tygodniach

     

  • Których części potrzebujesz?: Karta Graficzna

     

  • Czy będziesz podkręcać sprzęt?: Nie

     

  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?:

    1440x900, Za jakiś czas kupię nowy, z pół roku, LG Flatron L194WS

     

  • Specjalne wymagania: Nie

     

  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera?: 

    Płyta główna: Gigabyte GA-H81M-DS2

    Procesor: Intel Core i3-4170

    RAM: 2x DDR3 kingston 4GB hyperx fury

    Zasilacz: Tracer Highlander 600W

    Dyski: Samsung 160GB 8 HD160JJ -HDD oraz Crucial 120GB CT120BX100SSD1 -SSD

     

  • Własna propozycja zestawu: Brak

     

  • Inne: Brak

     

    Krótko; Aktualnie korzystam z zintegrowanej karty graficznej w tym zestawie, jednak zdecydowałem się zakupić kartę graficzną (poprzednia uległa uszkodzeniu pół roku temu), co byście mi doradzili do takiego zestawu?

     

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że jeśli przeznaczysz całość budżetu na kartę graficzną (1200 zł) to będzie ona ograniczona przez procesor. Oznacza to , że nie możesz się nastawiać, że będziesz miał wydajność jaką zauważysz w testach (w których często są mocne i7, więc u Ciebie gra może chodzić 2 razy wolniej).

 

Daje to jednak taki plus, że gdy za rok zmienisz procka, dostaniesz kolejny boost :)

 

W tym przedziale warto spojrzeć na Geforce GTX 1060 i AMD RX480.

 

JEDNAK spore obawy mam co do posiadanego zasilacza. Tracer nie brzmi dobrze. Mimo 600W to pewnie znajdzie się wiele zasilaczy 500W, przy których mniej bym się bał  montować takie karty. ;)

 

Jaką kartą obecnie dysponujesz?

Te dwie które wymieniłęm mają pobór rzędu 120-150 W a to może być spore obciążenie dla zasilacza.

Niestety nie wiem co godnego uwagi jest w tańszym przedziale (Tak by cię było stać na zasilacz - potrzebowałbyś 300 zł).

 

Ale poczekaj na opinie innych. Ostatnio raczej sporadycznie przeglądam rynek, więc znajdzie się ktoś mądrzejszy. ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Właśnie mam na celu zainwestować aktualnie w grafikę, która za jakiś czas, gdy zainwestuje w nowy procesor, dalej będzie dawała radę, dlatego nie nastawiam się na to, że od razu ma osiągać 100%, ale żeby póki co była jakakolwiek, byle lepsza od zintegrowanej  ;)

 

Wcześniejszą kartą była zbliżona bardzo specyfikacją do Sapphire Radeon hd 6670 (Nie mogę sobie przypomnieć który model posiadałem, jednakże była bardzo zbliżona). Zasilacz przeżył już dwie zmiany sprzętu (raz grafiki, później płyty głównej i procesora), więc chyba nie jest tak źle..?

Aktualnie działam na zintegrowanej, więc szału nie ma.

 

Poczekam jeszcze na jakieś inne sugestie, w końcu jakoś bardzo mi się nie spieszy, ale dziękuję za odpowiedź :)  

Link to post
Share on other sites

Niby zasilacz daje radę ale podejrzewam że ta moc 600W to tylko na nalepce jest, zwłaszcza że ma już kilka lat i nie wiadomo jak z jego sprawnością bo nie ma certyfikatu 80+.

Zrób pomiary napięć miernikiem, całą procedurę masz opisaną na stronie:

http://overclock.pl/articles/showall/id/252,jak-mierzyc-napiecia-w-zasilaczach-atx-czyli-przewodnik-po-tych-12-v

 

Gdyby pomiary były w normie napięcia  wyłącz komputer wyciągnij wtyczkę z gniazda naciśnij przycisk włącznika na obudowie by rozładować kondensatory zasilacza, następnie rozbierz zasilacz i sprawdź czy kondensatory elektrolityczne nie są popuchnięte.

 

Osobiście gdybym miał taki kilkuletni zasilacz nie zastanawiał bym się tylko kupił coś porządnego.

Obecnie do wydajnych zestawów wystarczają markowe zasilacze 500-550W.

Cena to nieco ponad 200 złotych do 300, lepsze z certyfikatami 80 + Gold z długą gwarancją to wydatek 500 zł.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Panowie o czym wy tu piszecie - zasilacz do zmiany w pierwszej kolejnosci minimum okolo 200pln reszta na grafike. Do tracera proponujecie gtx 1060 i rx 480 to jest muwiac delikatnie niepowazne i nieprofesjonalne.

@autor

Zmien zasilacz na cos co nie wybuchnie i nie spali zestawu a pozniej mysl o gpu!!!

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

muwiac delikatnie

zdaje sobie sprawę, że nie jest to forum polonistyczne, ale bez przesady :D

 

nie bronie tego zasilacza, ale znalazłem taki temat i myślę, że warto przeczytać

https://forum.pcformat.pl/Mity-dotyczace-zasilaczy-t

 

fakt, procesor będzie troszkę za słaby, szczególnie do RX'a 480 8GB ale jeśli masz w planie wymienić procesor na mocniejszy, moim zdaniem to lepsza opcja od 1060 6GB

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Za 1199 zł aktualnie jest w sklepie z owocami MSI RX 480 8GB Gaming X.
Z Radeonami do i3 to jest różnie, będzie napewno większa rozbieżność FPS w różnych miejscach gier niż między i3 + GTX.
Sporo mocy karty w takich miejscach będzie niewykorzystane w wielu grach.
RX 480 8GB zdecydowanie zyska z takim chociażby odblokowanym i5 w przyszłości. (więcej niż GTX 1060)
Ale zdecydowanie do takich mocnych rzeczy lepiej jakiś zasilacz markowy wziąć, dla pewności. (przynajmniej ja bym tak zrobił)

Edytowane przez ReznoR
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

nie bronie tego zasilacza, ale znalazłem taki temat i myślę, że warto przeczytać

 

To tylko jedna opinia pozytywna o tym zasilaczu, nie poparta żadnym linkiem do testu, tylko "bo kolega ma".

 

Ja nadal mam wątpliwości co do jakości. 

Spójrzmy na specyfikację najważniejszej obecnie linii 12V (pomijając fakt, że nie znalazłem strony producenta):

Jest jedna:

+12V: 33 A (choć niektóre zdjęcia pokazują 30 A)

 

I spójrzmy na jakiegoś prostego Chiefteca, też 600W:

Chieftec GPS-600A8

+12V1: 46 A 

 

Także dla mnie taki Tracer jest nadal dość ryzykowny. Zwłaszcza z kartą GTX1060/RX480.

 

Więc poszukałbym zasilacza za 200 (250) zł i karty za około 1000 zł.

Rynek oferuje GTX1060 (3GB) lub RX470 (4 GB). Może się jakiś 480 znajdzie?

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jaka-karta-graficzna-do-1000-zl.html

(innego poradnika nie znalazłem, albo były starsze).

 

I po wymianie procka uwolnisz rezerwy mocy z karty graficznej ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No przyznam, że mam tego tracera od około 5-6 lat i zero problemu. Jednak jego wiekowość i ewentualna awaryjność, plus wasze komentarze skłoniło mnie jednak do pomysłu, żeby razem z grafiką kupić od razu nowy zasilacz.

 

Więc poszukałbym zasilacza za 200 (250) zł i karty za około 1000 zł.

Rynek oferuje GTX1060 (3GB) lub RX470 (4 GB). Może się jakiś 480 znajdzie?

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jaka-karta-graficzna-do-1000-zl.html

(innego poradnika nie znalazłem, albo były starsze).

 

Dzięki wielkie, to pewnie tak zrobię, 1000 zł grafika i resztę na zasilacz... Polecacie może jakiś konkretny/jakąś firmę?

Reszcie oczywiście też dziękuję bardzo za odpowiedź  :)

Link to post
Share on other sites

 

 

No przyznam, że mam tego tracera od około 5-6 lat i zero problemu.
 

 

To się ciesz :) mogło tak być dlatego, że nie był zbyt mocno obciążony. i3 + coś pokroju hd6670 są raczej mało prądożerne - karta pewnie nawet nie posiadała dodatkowego zasilania?

 

Jakbyś wsadził "potwora" za 1200 zł mógłbyś się nagle przestać cieszyć ;) Tym bardziej, że jak mówisz masz go już z 5 lat.

Także robisz dobrze, zmieniając zasilacz.

 

Nic konkretnego nie polecam, bo trzeba by poczytać, a niestety nie mam czasu. Cierpliwości w guglowaniu życzę ;)

Swoją drogą ten chieftec chyba się wydaje spoko, ale szczerze mówiąc to pierwsze model ze sklepu na liście gdy przefiltrowałem po mocy (580-620 W). 

 

Jak ci się coś uda wybrać, zanim kupisz możesz tu wrzucić modele, może ktoś będzie coś wiedział na temat feralności ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Cały dzień dowiadywałem się z różnych źródeł porad i dostałem sugestię, aby;

Raz, bez zastanowienia zainwestować od razu w nowy zasilacz - szkoda by było zaoszczędzić nawet te 250 zł kosztem bezpieczeństwa sprzętu, przeglądając oferty, takie coś znalazłem:

1. https://www.morele.net/zasilacz-corsair-vs-series-550w-80plus-120mm-fan-cp-9020097-eu-649048/

2. https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-vero-l1-600w-spc132-773130/

Nada się któreś, czy coś lepszego by się znalazło? No i czy wystarczy mi wtedy okablowania z zasilacza na 2 dyski (ssd i hdd moje)?

Dwa, nie inwestować w kartę do 1000 zł, gdzie większość to jakieś średnie 3-4GB, tylko dołożyć sobie na Geforce 1060 6GB, bo będzie to koszt niewiele większy (około) w przeliczeniu na to, jak długo będzie mi dobrze służył. Co o tym sądzicie?

Dopatrzyłem się np. tego: 
https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1060-windforce-oc-6gb-gddr5-192-bit-2xdvi-d-hdmi-dp-box-gv-n1060wf2oc-6gd-974808/

Link to post
Share on other sites

Myślę, że zasilacze dadzą radę i o okablowanie w przypadku 2 dysków nie musisz się bać. Co innego 6 lub 8 dysków ;)

Chyba bym się skusił na SilentumPC - ma modularne okablowanie -> mniej bałaganu.

 

A karta - słusznie, jeśli dołożysz to będzie lepiej :)

 

I z 1200 zrobiło się 1500 zł ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do zasilacz to nie zastanawiałbym się w ogóle i brał od ręki ten https://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/ tym bardziej, że jest teraz na promce. W piątek zamawiałem go dla brata do PC i płacił właśnie 249zł... W cenie promocji masz darmowego kuriera! ;)

Co do karty to bierzesz to: https://www.morele.net/karta-graficzna-msi-radeon-rx-480-gaming-x-8gb-gddr5-256-bit-2xhdmi-2xdp-dvi-box-974854/ i przyszłościowo przy zmianie procka na i5 lub i7 zyskasz więcej niż z GTXem.

Edytowane przez Quarantino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o kwestie kuriera, to akurat dla mnie żaden problem - mam po drodze akurat do domu punkt morele i wolę własnoręcznie od ręki zgarnąć sprzęt  ;)

 

Najwyżej będę się żywić oglądając jakość swojej nowej karty haha  :D

Zobaczę jeszcze, może ktoś napisze coś co pomoże mi w podjęciu decyzji i poczytam ile znajdę na temat tych kart i zasilaczy.

 

Dzięki Quarantino za podpowiedź, co innego mógłbym zakupić, wygląda nienajgorzej muszę przyznać  ;)

 

 

Ps. Znalazłem przez przypadek swoją poprzednią kartę zakupioną na morele..:
https://www.morele.net/karta-graficzna-his-radeon-hd6790-1024mb-ddr5-256bit-dvi-hdmi-dp-pci-e-840-4200-h679f1gd-407051/

Link to post
Share on other sites

Na te Thermaltake 530W bym uważał - wg sklepu hard-pc.pl to są najczęściej oddawane na gwarancję zasilacze u nich. Ich człowiek od składania kompów poinformował o tym niedawno na facebooku pod jakimś postem Liptona. Prawdopodobnie dlatego są w promocji...
 

Link to post
Share on other sites

@ReznoR ode mnie 4 znajomych + teraz mój brat posiada ten zasilacz i nikt nigdy się na nic nie skarżył. Najdłużej który z nich posiada tego Thermaltake to 2,5r i nigdy nie narzekał na zasilacz. Same opinie w necie na temat tego zasilacza też świadczą, że to jeden z lepszych na rynku.

Link to post
Share on other sites

ja od siebie polecam Corsaira CX450M z modularnym okablowaniem, 449W na lini +12V i 5-letnią gwarancją, w tej cenie ciężko o coś lepszego

https://www.morele.net/zasilacz-corsair-cx450m-450w-cp-9020101-eu-nastepca-cp-9020058-eu-855754/

 

To będzie lepsza opcja niż Thermaltake. Cena podobna, a zawsze 2 lata gwarancji więcej. Mocy wystarczy z zapasem.

Link to post
Share on other sites

Tak, widziałem ten obrazek. W paczce też są 2x kabel PCIe (6+2 pin) ale chyba można podłączyć tylko jeden. U brata jak podłączałem GTX 770 które wymaga 1x 8 pin oraz 1x 6pin, to do thermaltake musiałem podłączyć 2 kable z końcówką 8 pin, tak jak na obrazkach załączonych przeze mnie. Wątpię by było tak, że do zasilacza podłączasz końcówkę 6 pinową a do karty 8 pinową jeżeli jest wymagana. To się w ogóle logiki nie trzyma.

Link to post
Share on other sites

Tak, widziałem ten obrazek. W paczce też są 2x kabel PCIe (6+2 pin) ale chyba można podłączyć tylko jeden. U brata jak podłączałem GTX 770 które wymaga 1x 8 pin oraz 1x 6pin, to do thermaltake musiałem podłączyć 2 kable z końcówką 8 pin, tak jak na obrazkach załączonych przeze mnie. Wątpię by było tak, że do zasilacza podłączasz końcówkę 6 pinową a do karty 8 pinową jeżeli jest wymagana. To się w ogóle logiki nie trzyma.

Z drugiej strony trochę głupio dawać dwa kable gdy tylko jeden możesz podpiąć? Jakiś test by trzeba przeczytać , filmik obejrzeć, bo nie chce mi się wierzyć, że tak jest :)

Link to post
Share on other sites



W filmiku widać to w 4:40. Jest tak, że podłączamy do zasilacza 1x 8 pinowy i ma od rozwidlenie na 2x 6+2pin. Teraz to się zgadza. Osobiście ten motyw mi się nie podoba, że 1 kabel daje moc na 2x 8pin. Wole jak każdy kabel osobno jest podpinany (to moja subiektywna opinia tylko). 
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...