Skocz do zawartości

[PROBLEM] Lenovo Z50-70 nagły spadek wydajności


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Jorvaskr,

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

wczoraj grając w ligę legend miałem nagły spadek fpsów. Podczas gry zawsze mam równe 60 fps niezależnie na jakich ustawieniach gram, zawsze było to dla mnie dziwne (skoro na low mam tyle samo fps co na high) ale stwierdziłem, że tak już to musi być. Jednak podczas tego spadku fpsy zjechały do 17-20 i nie wzrosły już do końca meczu. Dodam, że lubię podczas gry słuchać stream z twitch.tv, który jest odpalony w przeglądarce na najwyższej jakości. Taka konfiguracja zawsze spisywała się dobrze. Bez problemu mogłem minimalizować grę żeby szybko sprawdzić coś w necie. Stream się nie wieszał a i gra zawsze miała 60fps, niezależnie od młynu jaki dział się w grze. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że wydajność laptopa nieco zmalała. Gdy klikałem ppm na pulpicie lub jakimś pliku czy folderze to musiałem odczekać kilka sekund żeby wyskoczył panel z wyborem opcji. Nie odczułem jednak spadku wydajności w grze, w którą prawie zawsze gram z włączonym streamem z twitch.tv w tle. Wszystko było dobrze właśnie do wczoraj. Stream odpalony w tle i włączona gra. Nagle spadek fps. Zakończyłem grę, skopiowałem to co potrzebne na dysk przenośny i zrobiłem przywrócenie do ustawień fabrycznych. W sumie to przymierzałem się do tego już od dłuższego czasu. Po formacie zbootowałem kaspersky rescue disk 10 i przeskanowałem całego laptopa. Zero zagrożeń, na dysku przenośnym to samo, czysty. Zainstalowałem najpotrzebniejsze rzeczy i zaktualizowałem wszystkie sterowniki. Zainstalowałem ligę legend i o dziwo fpsy utrzymują się na poziomie 100-140 ale przez pierwsze kilka minut gry. Później spadki są na poziomie 40fps do 70fps. Mało tego gdy mam włączony w tle stream z twitch.tv to słyszę jak się zacina co jakiś czas. Laptop jest świeżo po formacie z najnowszymi sterownikami i nie jest zawalony syfem. Moje pytanie jest oczywiste, co się stało że napotkał mnie taki nagły spadek wydajności? Dodam, że jakieś 2 miesiące temu czyściłem z kurzy wentylator karty graficznej (mało co się na nim kurzu osadziło ale zawsze coś). Pozdrawiam i podaję specyfikację. 

 

Lenovo Z50-70

Windows 8.1 (wcześniej Windows 10 ale ze  względu na factory restet cofnęło mi system)

Procesor: Intel Core i3-4030U (2 rdzenie, 1.90 GHz, 3 MB cache)

Pamięć: 8 GB (SO-DIMM DDR3, 1600 MHz)

Dysk: 1000 GB SATA 5400 obr., Express Cache 8 GB

Grafika: + Intel HD Graphics 4400, NVIDIA GeForce 840M

 

PS: czytałem kiedyś o wymianie procesora w laptopach, oczywiście na lepszy i szybszy model. Czy w moim lenovo wchodzi w grę taki zabieg?

Edytowane przez Jorvaskr
Link to post
Share on other sites

Laptopy nie nadają się generalnie do grania a szczególnie od Lenovo. Dopada je bardzo często throtling czyli kiedy laptop jest pod obciążeniem (grasz w jakąś nowszą grę) to automatycznie procesor zaczyna pracować z mniejszą częstotliwością. Tak samo dzieje się z kartą graficzną gdzie zegary są obniżane. Do grania są PC lub konsole. Nie laptopy. 

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Akurat takie zjawisko jak throtling nie występuje normalnie w tym akurat modelu. Nie zmienia to faktu że może mieć filc z kurzu w radiatorze lub dysk twardy nadaje się do wymiany. Jak jednostka z fabryki nie posiada wady pt. tytułem przegrzewanie to można na niej tłuc w każdą gierkę jaką uciągnie.

Link to post
Share on other sites

A więc tak, jest dalej jak psiałem. Oto ss tego co prosiliście.

 
Podane wartości w linku 3 (MSI Afterburner + Rivia) i 4 są podczas odpalonego w tle streama z twitch.tv na najwyższej jakości oraz przy włączonej grze liga legend. Czy na ustawieniach low czy high fps na tym samym poziomie. 
Edytowane przez Jorvaskr
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Nie widzę na screenach nic, temperatura proca jest śmieszna. Nie widać temperatury grafy a dokładnie tego GForce. Spróbuj ustawić sobie maksymalną wydajność dla kompa w panelu sterowania. Zobacz w panelu sterowania Nvidii czy aby na pewno ta gra uruchamia się z GForce. Możesz spróbować wymusić uruchamianie na samej Nvidii.

 

 

Dla della w 7 ale to w zasadzie to samo. 

 

Może to wina aplikacji działającej w tle, tego grajka czy jak. Sprawdź sobie jakoś temperaturę Nvidii podczas grania.

Link to post
Share on other sites

W 3 linku masz temperaturę GPU1 to jest 840M 51C - 64%, GPU2 jest to natomiast integra intelowska, obsługuje przeglądarkę chrome. Tak mam w ustawieniach nvidi. Nie zmieniałem tego. Co do ustawień wydajności, mam wszystko na maksymalną wydajność i gra uruchamia się w trybie maksymalnej wydajności z GPU1 - GT840M.

Cały czas pozostaje pytanie, co się takiego stało, że nagle nastąpił spadek fps do 17-20? Po formacie też się dzieją dziwne rzeczy.

Edytowane przez Jorvaskr
Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

No to wyjaśniłeś dokładnie bo ja się troszkę pogubiłem. Śmieszne niskie temperatury, także teoria że się coś spali lub przegrzeje w tym wypadku się nie sprawdzi. Pozostaje uruchomić gierkę samą bez niczego i zobaczyć jak się zachowuje. Jak będzie tak samo to jakiś proces lub program zabiera "moc" a dokładniej zasoby.

Link to post
Share on other sites

Uruchomiłem grę bez żadnej zbędnej aplikacji w tle. Odpalone tylko te do monitorowania zużycia mocy podzespołów.

Link: https://ibb.co/gyu2RF
Powiem tak, widzę różnicę w wydajności w grze. Gra jest płynna w granicach 70-110 fps, zależy od tego co się dzieje w grze. Wcześniej z włączonym video na twitch.tv w tle fps spadał nawet do 49. Doszliśmy więc do wniosku, ze odpalony w tle stream obniża wydajność. Nadal pozostaje pytanie, dlaczego jeszcze kilka dni temu bez problemu wszystko ładnie współgrało? Gra na high ustawieniach, stałe 60fps, stream twitch.tv w tle na maksymalnej jakości odbieranego video oraz w między czasie potrafiłem minimalizować grę aby sprawdzić coś szybko w googlach. Nie mam pojęcia co się stało.

Link to post
Share on other sites
Gość paprykarz

Trudno wywróżyć, może samo google ma taki kosmiczny narzut. Możesz spróbować na firefox czy taki sam objaw będzie. Pewnie coś usprawnili. Sam komputer wydaje się być ok jak nie zauważasz kłopotów z samym graniem.

Link to post
Share on other sites

Spieszę z pomocą:

1. Aktualizację Windows
2. Aktualizacja sterownika grafiki

3. Aktualizacja gry

4. Aktualizacja przeglądarki

5. Dysk HDD

Pierwsze 4 punkty mogą mieć ogromny wpływ na to co się dzieje i że efekt widzisz z dnia na dzień.
Punkt 5 natomiast jest bardzo możliwy, Z50-70 to seria lenovo produkowana w 2015 roku, więc komputer już ma swoje lata. Znając użytkowników, nikt nie szanuje dysków HDD i są traktowane jak SSDki przez co często obarczone są błędnymi sektorami. Polecam przeskanować dysk, zrobić już na zaś kopie zapasową danych. By przyspieszyć całość, polecam wymienić napęd na kieszeń + dysk ssd :)

Teraz też doczytałem, że masz i3U więc możliwe, że zmieniłeś ustawienia wideo na twitchu na wyższe, procesor się bardziej poci i dlatego zaczynają spadać FPS.

Dodam też, że możesz wymusić instalację windows 10 a następnie przy pomocy One Key Recovery stworzyć kopie zapasową bezpośrednio do Windowsa 10 z zainstalowanymi sterownikami ;)

Link to post
Share on other sites

Powiem tak, dysk jest według programu HDtune w porządku link: https://ibb.co/nufsRF

Zawsze korzystałem z najwyższych ustawień jakości obrazu na twitchu i jak wspominałem razem z włączoną grą, która według mnie nie jest specjalnie wymagającym tytułem wszystko ładnie współgrało. Naprawdę jest to dość dziwne. Wszystkie aktualizacje Windows są najnowsze, sterowniki grafiki dedykowanej jak i zintegrowanej są najnowsze. Gra jak i przeglądarka także zaktualizowana. 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Panowie, wracam po kilku dniach z nowymi informacjami. Do dziś wszystko wróciło do normy. Korzystałem z laptopa z pełną wydajnością. Oglądałem live'y z twitcha na maksymalnych ustawieniach grając jednocześnie w grę i wszystko pięknie współgrało. Nagle dziś grając w samą nie wymagającą zbyt dużych zasobów grę League of Legends nastąpił ponownie spadek fps 10-20. Nastąpiło to nagle i trwało do końca rundy. W tym czasie uruchomiłem ponownie grę, nie spowodowało to żadnego efektu. Uruchomiłem ponownie laptopa i to też w niczym nie pomogło, dodam że wręcz zaszkodziło klatki spadły do 3-10 fps. Oddać na gwarancję?
PS: obniżenie ustawień graficznych do minimum nie pomogło, zmiana rozdzielczości też nic nie dała.

Niestety sprawdziłem datę zakupu i termin gwarancji upłynął.

Edytowane przez Jorvaskr
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...