Skocz do zawartości

i5 4690k dziwny problem


Recommended Posts

Witam serdecznie

 

Postanowiłem ostatnio podkręcić swoja i5 4690k zacząłem od  mnożnika 43  CPU ratio ustawione na "Fix Mode" (eist / turbo wyłączone) , w sekcji ramu nic nie zmieniałem płyta poprawnie ustawiła pamięci na 1866 i faktycznie takie taktowanie posiadają , dram timingiem się nie bawiłem nie wiem czy jest to konieczne tak samo napięcie ramu zostało na auto ,  Vccin Voltage wskazywało 1.750 wiec zostawiłem na auto  , cpu ring voltage auto , cpu offset mode na auto , napięcie Cpu core voltage na 1.140v , oraz wyczytałem że w płytach msi należy wyłączyć Intel C-state co też zrobiłem , system normalnie się załadował w pierwszej kolejności odpaliłem  cpu-z , hwmonitora i odpaliłem  testy occt

z jakieś 40min  , potem pograłem w watch dogs 2 , trochę wowa , komputer pracował stabilnie bez problemów czy przegrzania (hw monitor cały czas w tle) , kilka godzin samej przeglądarki czy filmów , wszystko stabilnie , już myślałem że jest wszystko okej i zrobiłem to jak należy ale jednak nie ... i tu rodzi się mój problem... po wyłączeniu komputera "na noc" następnego dnia dosłownie wysypał się w przeglądarce przy yt , nie było blue-scena nic tylko "restart" i komunikat ze pc ustawił wartości domyślne dla oc , wczytałem znów profil który stworzyłem z ustawieniami jak wyżej i puściłem testy , nic wszystko ok , do "restartu" i powtórka z rozrywki padł na przeglądaniu steama , czy ktoś z specjalistów mógłby zerknąć czy zrobiłem wszystko poprawnie ? czy któreś z ustawień wyżej opisanych powoduje problem po restarcie pc ? bo po ustawieniu oc i wejściu na system jest wszystko ok , tylko po ponownym uruchomieniu pojawiają się problemy

 

załączam scren z occt/cpu-z/hwmonitorem po testach 40min

 

89f1087c7eab.jpg

 

Podzespoły pc

 

cpu i5 4690k

mobo msi z97 gamming 3

ram hyper-x 16gb 1866

psu corsair rm650x

gpu gtx970

 

chwilowo chłodzony powietrzem Grand Cross Kamma 2 ale w razie potrzeby czeka Aio od deepcola

 

Jeżeli ktoś ma jakieś rady ew widzi jakiś fatalny błąd to prosiłbym o wypowiedz nie ukrywam jestem w tej dziedzinie laikiem i nie wiem co w tej sytuacji zrobić.

Edytowane przez Vako778
Link to post
Share on other sites

Podbił bym napięcie procesora na np 1,25V, wtedy masz dwie możliwości dać większy mnożnik albo jeśli chcesz zostać na mnożniku 43 szukać stabilności platformy na odrobinie mniejszych napięciu (wtedy pod obciążeniem będzie się mniej grzał).

Oczywiście nie muszę pisać by monitorować temperatury procesora.

RAM jak pisałeś nie kręcony wczytaj profil XMP, jakby co zapisz obecne ustawienia do profilu, przywróć domyślne i sprawdź RAM  MemTest uruchomionego z poziomu botowalnego CD/pamięci USB( trzeba w BIOS przestawić kolejność ładowania systemu w zależności na co wypakujesz MemTest-a).

Na koniec link gotowych ustawień.

 

http://overclock.pl/forum/threads/9864-Ustawienia-podkr%C4%99cania-Intel-Core-i5-4670K-w-UEFI-na-ASRock-Fatal1ty-B85-Killer

Poradnik O.C. na LGA 1150.

https://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,9

Mnożnik podstawowy w Twoim przypadku ma 35 bo poradniki są dla pierwszej wersji Haswell-a który ma taktowanie bazowe niższe o 100 MHz tak samo z turbo ma niższy mnożnik.

Edytowane przez MESSER
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Okej czyli problemem było zbyt niskie napięcie na Cpu core voltage ? przy czym testy na 1.140 przy mnożniku 43 w occt czy prime 95 przechodził bez problemu i tak jak pisałem w pierwszym poście , problem pojawiał się po restarcie pc , osobiście jak sprawdzałem wszedł do systemu ma mnożniku 45 ale wysypał  się w  occt  przy napięciu 1.140 czyli pod 45 mógłbym dać z 1.200 , może 1.250 , tylko wciąż nie dowiedziałem się czy zrobiłem wszystko poprawnie i co powoduje problem "braku stabilności" po restarcie

 

@messer

 

Dziękuje za odpowiedz, zapoznałem się z linkami , ten z pure pc wiele wyjaśnia ale nie wyjaśnia mojej przypadłości.

 

Dlatego też prosiłbym kogoś z obszerną wiedzą na temat oc aby zerknął na moje ustawienia (pacz post 1 ) ew doradził co powinienem podesłać (testy / wyniki / zdjęcia) żeby pomoc rozwiązać problem

 

Z racji że już nie mogę edytować ostatniego posta muszę napisać nowy , tak wiec podkręciłem procesor do 4.5ghz przy napięciu 1.250v , occt przeszedł bez problemów , i był stabilny w grach. Jak na chwilę obecną  się nie wysypał i o dziwo po kilkunastu restartach wszystko jest stabilne . zamieszczę screeny z testu occt / oraz ustawień w biosie z prośbą aby ktoś mający wiedze ocenił czy wszystko jest ustawione jak należy i czy można coś zmienić aby poprawić wydajność itp .

 

1d2fa23ba1d3.jpg

 

 

47b2546821b2.jpg

 

3796784dda96.jpg

 

ddea0ea34039.jpg


@ Edit 03.03.17

 

Niestety komputer pracował stabilnie przez około 3 dni czy to po restartach czy długich sesjach pod rożnym obciążeniem ,a potem pojawił się problem który opisałem w poście startowym , mianowicie restart samoistny i komunikat o problemie "po oc" wciskając ALT+L wybierałem ostatnia dobra konfiguracje i o dziwo ładował właśnie tą po oc na 4.5ghz /1,250v  i wtedy już działał stabilnie ale było to notoryczne , przy każdym ponownym uruchomieniu "padał" wiec w końcu wróciłem do ustawień początkowych .

 

Wciąż liczę na jakaś pomocną rade / pomoc / opinie , ale widzę że mój temat mimo licznych wyświetleń nie cieszy się popularnością względem dodanych postów .

Edytowane przez Vako778
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...