Skocz do zawartości

Potrzebna pomoc z LC


Recommended Posts

Witam, wydawało mi się że założenie chłodzenia wodnego jest dość proste ale praktyka pokazuje całkowicie co innego. Mam problem z dobraniem podzespołów samego chłodzenia . Załóżmy że mój PC wygląda następującą:

 

obudowa: Corsair 900D

 

zasilacz: Corsair hx1000i

 

płyta główna: Asus Maximus IX formula

 

procesor: Intel i7-7700k

 

karta graficzna: MSI GTX 1060

 

RAM: 2x16GB G.SKILL 3000Mhz

 

Dodam jeszcze że mam zamiar dość mocno podkręcać procesor jak i kartę graficzną. Zależałoby mi na kompromisie między wydajnością a ciszą pracy, bo niestety te dwie rzeczy nie idą ze sobą w parze, albo wydajnie i głośno, albo mniej wydajne i cicho, i mam problem z doborem m.in. chłodnic do tej obudowy. Wszystko będzie złożone na rurkach 12/16mm. Prosiłbym o pomoc w zaprojektowaniu samego LC. Jestem otwarty na wszelkiego rodzaju propozycje. Zmianie nie podlegają żadne podzespoły samego PC wraz z obudową.

 

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Chcesz giąć rury czy stosować giętkie węże?

Przecież podaje tą informację.

 

Obudowa jest olbrzymia i będzie miał sporo miejsca. Zastosowanie kombo pompy z rezem oszczędzi Ci trochę pracy jak i gięcia. Pompa oczywiście D5.

Przy dwóch blokach dwie chłodnice (nawet cienkie) powinny sobie dać radę ale jeśli chcesz mieć ciszej to grubsze byłby bardziej optymalne.

Zanim zaczniesz giąć musisz mieć wszystko na miejscu. Wszystkie podzespoły muszą być zamontowane w budzie i zaczyna się zabawa jak poprowadzić rurki.

Link to post
Share on other sites

Bierz węże jeśli to dziewiczy zestaw. Najlepiej 10/16. Co do chłodnic to przy twoim zestawie bez OC nadadzą się spokojnie wentylatory 500-600obr. by zachować dobre temp. w miarę podkręcania będziesz musiał niestety je podkręcać ale do 900obr. jak dobre wentylatory kupisz powinny chłodnice pozwolić na przyzwoite OC. Przy kupnie x2 grubszych chłodnic jak wyżej gość doradza na bank ciszę zyskasz i większe możliwości do OC.

Link to post
Share on other sites

To jest mój drugi zestaw, w pierwszym miałem tylko 1 blok na cpu i 1 chłodnice i nie było żadnych problemów z założeniem jego, chłodnica była bardzo wydajna to i było duże oc ale było głośno, z tamtego zestawu została mi tylko chłodnica i nie wiem co mam zrobić z nią, takich chłodnic już teraz nie produkują  i trochę mi jej szkoda ze względu na wydajność ale czy ona będzie grała z innymi chłodnicami, jest to Black ice Extreme3 i ma bardzo gęsto upakowane finy. Tamten zestaw był zrobiony na wężach które z czasem zmatowiały i to estetycznie nie wyglądało. Tę budę co posiadam (obsydian 900d) rozkręciłem i pomierzyłem miejsca na chłodnice to wychodzi mi że max chłodnic mogę zmieścić 4szt front 240 dół 240 i 480 góra 480 i nie wiem czy czasem nie dołożyć jeszcze  do 2 +1 bo mam zamiar rozbudowywać zestaw a pompka to oczywiście D5 Vario, miał bym prośbę o podanie konkretnych chłodnic a nie tak ogólnikowo.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz wydajnie i cicho to moim zdaniem najlepszym wyborem byłaby HW Labs Black ICE SR2 (60mm grubości i 9 fpi) lub GTX (55mm i 16 fpi). Możesz też pomyśleć o Alphacool 60 lub 45 mm (te mają jakoś 12 fpi). To chyba najbardziej wydajne chłodnice z niskim fpi. Z tego co widzę to ta twoja ma 44 mm i 18 fpi.

 

Sam planuje wodowanie i mój wybór skierował się właśnie w kierunku SR2 (jeśli jednak zdecyduje się na zmianę budy) lub Alphacool 45 (jeśli pozostanę przy obecnej budzie).

 

Tutaj masz test tej twojej chłodnicy i przy niskich obrotach jest dużo słabsza od SR2 - http://www.xtremerigs.net/2015/02/16/hardwarelabs-alpha-xtreme-iii-360mm-radiator-review/5/

Link to post
Share on other sites

SR2 jest pieruńsko wydajna bo posiadałem takową, wydajność przy 700obr. +/- miała naprawdę solidną tylko cena nowej jest z kosmosu i tylko na używkę bym polował szczerze mówiąc. Co do ciszy to celowałbym max w pułap około 12FPI, a na bank się nie zawiedziesz.

Co do rurek jak już miałeś takie chłodzonko i rządny zabawy z rurkami jesteś to nie widzę problemu ale osobiście preferuje węże ze względu na nie porównywalną wygodę. 

Link to post
Share on other sites

Napisz może jakie wentylatory chcesz tam wsadzić. Tylko ty jesteś w stanie stwierdzić jaka głośność wentylatorów jest dla ciebie akceptowalna. Ja np. przetestowałem kilka wentyli, dochodząc do smutnego wniosku że jedynie Noiseblocker Eloop oraz Silent Wings 3 jestem w stanie zaakceptować (i to też tylko na maksimum 600-700 obrotów). Wtedy gdy będziesz to wiedział możesz dobrać odpowiednią chłodnicę.

 

Ogolnie te od EK nie są złe, ale do 60mm grubości i 16 fpi to minimum 1500 obrotów. Tutaj masz porównanie http://thermalbench.com/2015/06/07/ek-coolstream-xe-480mm-radiator/5/.

 

Edytowane przez mseredin
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...