Skocz do zawartości

Temp CPU vs Core


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez spiricista,

Recommended Posts

Witam.

Postanowiłem podkręcić ostatnio procesor Phenom II 965 BE

Udało mi się osiągnąć 4,2 Ghz z 3,5. Monitoruje temperatury w HW Monitor. I mam dylemat odnośnie właśnie tych temperatur. W stresie procesor osiąga ok 55 stopni temperatura CPU, a 62 stopnie około dla każdego z rdzeni. Czym powinienem się sugerować? Przeczytałem że maksymalna temperatura bezpieczna dla tego procesora wg AMD to 62 stopnie.

Link to post
Share on other sites

temperatura CPU to tzw temperatura socketu, core temp to tzw TCTL. Core temp pokazuje Ci wartość ze skali zaprogramowanej wg AMD (mylnie jest podawane w stopniach). Maksymalna wartość jak znalazłeś to 62 (nie chce mi się sprawdzać bo różne procki mają różnie :D ), powyżej tej wartości wchodzą mechanizmy zabezpieczające czyli zmniejszanie taktowania (throttling) lub jeśli dużo przewyższy to wyłącza komputer do momentu aż ta wartość zmaleje (ochłodzi się). Więc patrz na Core temp, chociaż wysoka temperatura socketu też nie jest dobra :) Mam nadzieję, że w skrócie wyjaśniłem, w razie czego w internecie jest dużo informacji o TCTL

Edytowane przez spiricista
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

 

Dzięki. Po prostu postaram się żeby żadna z tych temperatur nie przekraczała 62 stopni.

Nie rozumiem tylko co miałeś na myśli przez

 

.

 

Chodziło mi o to, że nie jest to tak naprawdę temperatura tylko skala zaprogramowana przez AMD (jest ona chyba nawet bardziej miarodajna niż czujnik temperatury ukryty pod IHS'em). Zauważ jedno, że te pole Core Temp jak procek nie jest obciążony tzn jest w IDLE potrafi spaść poniżej temperatury pokojowej. Np masz w pokoju 23 stopnie a potrafi pokazywać 9 stopni (co jest nie realne przy chłodzeniu). Maksymalna wg AMD zalecana wartość to 62 stopnie, powyżej tego mogą wskakiwać zabezpieczenia termiczne jak throttling czy w ekstremalnym przypadku jak dobije do górnej granicy (nie wiem ile ona wynosi) wyłączenie PC do momentu aż ta wartość nie spadnie do bezpiecznej (czyt. nie ochłodzi się). Często powyżej tych 62 np przy 63-65 procek działa jeszcze normalnie, ale przy dużo wyższych już będzie obniżał taktowanie :) Mam nadzieję, że trochę wyjaśniłem :D

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...