Skocz do zawartości

Asus P8P67-M (bez pro) + i5 2500K. Spadek taktowania pod obciążeniem. Throttling?


Recommended Posts

Witam. Mam problem z wspomnianym zestawem. W dniu wczorajszym kupiłem rx 480 8gb i pomyślałem, że warto podkręcić procesor ile się da aby jak najmniej ją ograniczał. Zacząłem od 4.5 ghz na 1.38v i schodziłem z tego w dół z powodu bsod i temperatur. Na 4.3 i 1.32v (temp maks 68 stopni) wyglądało to już obiecująco ale pojawił się problem. Po ok 5-10 min prime 95 lub occt (small data set) procesor samoczynnie obniża taktowanie to fabrycznego po czym po ok 1-2s znowu je podnosi do docelowego i tak w kółko. Wentylator na chłodzeniu zwalnia i przyśpiesza. Po zjechaniu z taktami do 4ghz i 1.25v objawy zaczynają się po ok 40 min testowania a nie 5. Co się Panowie dzieje? Płyta posiada dziadowską sekcje zasilania i nie daje rady? Sekcja ma tylko jeden mały radiator (wersja pro ma 2) który w trakcie testów jest dość gorący, po ok 3-5 s muszę zabrać palec bo zaczyna lekko parzyć.

Wyłączałem speedstep, c1, c3, c6 oraz wszelkie oszczędzania energii. W systemie profil zasilania ustawiony na wysoką wydajność. Nic to nie zmienia i takty lecą na łeb.

 

Pod linkiem zamieściłem screen z hwinfo po 40 min w occt na 4ghz przy 1.25-28. Nie widać na nich wysokich temp na mobo.

 

https://zapodaj.net/623a43c2f52b0.png.html

 

Graty:

 

MSI RX480 8GB

i5 2500K (nie katowana sztuka, pierwsze oc)

Goodram Iridium Pro 240GB

Ram 2x4GB Crucial 1333 CL 9 (już do mnie idą G.Skill Ares 2133 CL9)

Zasilacz Corsair CX 600 v1

Cooler Raijintek Ereboss

Obudowa to BitFenix Phenom

 

Będę wdzięczny za każdą pomoc. Dodam, że jestem laikiem w temacie. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

mam tą płytę, tylko u mnie chłodzenie cpu akurat owiewa ten radiatorek i 4,5ghz przy 1,37 spokojnie śmiga, daj jakiś wentyl na sekcję (jeden z forumowiczów też posiadał tą płytę, jak dał wentyl to mu 4,7ghz stabilnie trzymał)

Link to post
Share on other sites

Faktycznie sekcja na tej płycie mizernie wygląda ale żeby przy takich napięciach nie dawała rady to dziwne trochę ale spróbować możesz z tym wentylatorem, nie zaszkodzi, a pomóc może. Co do zbijania Ghz procesora może w biosie masz ustawiony jakiś limit TDP który to powoduje?

EDIT.

Chociaż taka opcja raczej by nie obniżała ich na 2sec. tylko wyłączała komputer...

Edytowane przez Overclock666G
Link to post
Share on other sites

tak w ogóle to masz chore temperatury (słabe chłodzenie?) u  mnie przy 4,5 ghz w BF1 gdzie 4 rdzenie prawie non stop 90-98% mają mam 55 st na rdzeniach, w OCCt do 62 może dojdzie na którymś, teraz gram na 4,2ghz przy napięciu 1,29v to nawet 50st w BF1 nie przekracza

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Core Temp używam cały czas. Widać go nawet odpalonego na pasku na screen'ie z speedfanem. Core pokazuje do ok 30 stopni w spoczynku na każdym rdzeniu a speedfan wywalił 70-80.

 

Pod obciążeniem temp w tym programie wracają do normy:

 

https://zapodaj.net/564b7d26b25b8.png.html

 

Jakiś czujnik na płycie jest uwalony i wprowadza zamieszanie czy ten program to syf?

 

Kolego k0chan możesz podesłać mi swój config do oc na tej płycie?

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

Na tą chwilę przy [email protected] w occt po 30 min na medium data jest stabilnie i taktowanie stoi w miejscu. W grach też się nie wysypuje. Założyłem wentylator od spodu który nie dmucha bezpośrednio na radiator z sekcji zasilania ale mniej więcej obok. Wydaje mi się, ze nie ma sensu kręcić wyżej.

 

Warto włączać C1, C3 i C6 w biosie? Speedstep mam włączony bo bez niego nie ma sensu. Nie wiem w ogóle czy w biosie mam wszystko dobrze ustawione. Do wersji -M która jest okrojona nie ma tutoriali na necie

Link to post
Share on other sites

generalnie, niczym, odpalam BFa, imo najlepszy tester, czasami OCCT chodził długo i namiętnie a w BFie potrafiło mi wywalić błąd

gta 5 też dobrze wychwyca  stabilność jak również Planetside 2

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Jaka według Ciebie jest górna rozsądna granica napięcia dla tego procesora? Taka aby nie męczyć procesora i pochodził chociaż ze dwa lata jeszcze. Ogólnie zszedłem na [email protected] (wyłączyłem LLC i zwiększyłem offset z -0.35 na +0.05) bo na [email protected] nie było do końca stabilnie i musiałem podnieść do 1.37. Chodziło pewnie o offset i zbyt niskie napięcia w pulpicie i przeglądarce (komp losowo się wysypywał przy normalnej pracy, pod obciążeniem ok).

Edytowane przez mesiah1989
Link to post
Share on other sites

na angielskich forach pisali , zeby 1,51v nie przekraczać, ale ja uważam, że poniżej 1,4v jest w sam raz, patrze po temperaturach, skoro na 1,37v mi nie przekracza w grach 55st to raczej procesor pracuje w idealnych warunkach pod obciążeniem

na codzień i tak chodzi u mnie na 4,2ghz i 1,29v, jedynie jak włączam bf1 to daje mu 4,5ghz i 1,37v ale to nawet nie wychode do biosu tylko korzystam z Intel® Extreme Tuning Utility

Link to post
Share on other sites

Sprawa napięć w każdej generacji minimalnie inaczej wygląda jak i jej rozpiętość się różni ale jako przykład mogę ci powiedzieć że znajomy ma i5 2500K wiecznie na 5.1Ghz przy około 1.53V od ponad 3 lat i procesor do dzisiaj funkcjonuje. Sam stosuje przy i5 2500K zależnie od potrzeb 4.5Ghz-5.1Ghz i też już spory czas korzystam z CPU i myślę że jeszcze z rok na nim podziałam. Zależy dużo od sztuki jaką trafisz i od tego jakie temperatury utrzymujesz. Jak dla mnie w tym przypadku wyznacznikiem jest max 90stopni w teście 10minutowym w OCCT z włączonym AVX i obciążeniem ramu na 95%. Przy zwykłym OCCT max 80stopni po 10minutach. Tego się trzymam już lata i nigdy problemu z "zmarłym procesorem" nie miałem. 1.3V i 4.3Ghz myślę że możesz latami używać jeśli tylko temperatury są OK.

Co do stabilności bardzo duże znaczenie mają też ustawienia pamięci (napięcia jak i ich CL, taktowanie Mhz) u mnie nie raz podbicie napięcia lub zmiana CL niwelowała zwiechy.

Link to post
Share on other sites

Ok dzisiaj go porządnie przetestuje. Nie chce zakładać nowego tematu i śmiecić na forum. Czy pamięci 2133 CL9 to nie przerost formy nad treścią do tego proca i płyty? Kupiłem dual 2x4 z morela za 320zł. Z tego co wyczytałem szybki ram daje podobno największe przyrosty wydajności właśnie na sandy. Teraz lecę na crucial 1333 CL9

Link to post
Share on other sites

Jak przyjdą zobaczymy co z tego wyjdzie. Mój problem powrócił. Zmieniłem rodzaj testu i takty spadają w dalszym ciągu mimo wentylatora na sekcji. Coś tam on dał bo wcześniej takty leciały na łeb po 2 min a teraz wytrzymało wszystko sporo dłużej. Wrzucam screen z ustawieniami occt i wykres z pracy procesora. Test trwał ok 30min. Proszę o ocenę sytuacji.

 

https://zapodaj.net/f8648f8d6fef1.png.html

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...