Skocz do zawartości

Modernizacja komputera - Sandy Bridge


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez mufasa,

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Po kilku latach grania na konsoli postanowiłem wrócić do PC (głównie po odpaleniu Wiedźmina 3 w 60 fpsach).

Od długiego już czasu nie modernizowałem niczego w sprzęcie i mój komputer wygląda następująco:

 

1. i5 2400 podkręcony w ramach możliwości, czyli do 3.4-3.8 GHz,

2. Gigabyte Z68XP-UD3P,

3. Kingston HyperX 1600MHz 2x4GB,

4. Be Quiet Straight Power E8 600W,

5. Fractal Design R3,

6. SSD Samsung 830, 

7. MSI GTX 1060 Gaming 3GB (karta kupiona z 3 miesiące temu. W związku z dość leciwym i średnio wydajnym konfigiem nie chciałem wydawać majątku na kartę graficzą, bo i tak nie rozwinęła by skrzydeł, więc kupiłem wersję 3GB).

 

Na obecnym sprzęcie Wiedźmin śmiga na wysokich ustawieniach w 60 klatkach, jednak w mieście czasami mam spadek do 48-50 fps. Dodam że PC podłączony jest do TV i gram wyłącznie na padzie (konsolowe przyzwyczajenie).

 

Oglądałem ostatnio filmik Digital Foundry z porównania Sandy/Skylake/Kaby i wzrost wydajności to około 20-30%, a czasami i więcej więc zastanawiam się czy wymiana sprzętu na:

1. i5 7500 (7400 chyba ma trochę za niskie taktowanie, a dopłata do 7600k to już dość sporo).

2. MSI z270 Gaming M3 (dzięki cashbackowi i kluczowi do For Honor kosztowałaby około 500 zł, więc myślę że nie opłaca się oszczędzać i brać czegoś z B250/H270, szczególnie że najtańsze i tak kosztują 350-400 zł, a tu dostaje lepszą dźwiękówkę, kartę sieciową i inne bajery),

3. 2 x 4GB Pamięci DDR4 (nie wiem, czy 2400, czy 3000Mhz, no i chyba 8GB w związku z wysokimi cenami).

 

Czy taka wymiana miałaby sens, czy też wzrost wydajności w stosunku do poniesionych kosztów byłby zbyt mały?

 

Po zmianie platformy prawdopodobnie zmieniłbym również kartę graficzną na wersję 6GB.

 

Dzięki wszystkim za rady.

Edytowane przez byku08
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

za i5-2400 byś wziął +-300/320 pln

za i7-2600k zapłacił byś 600/700 pln

płytkę masz ok

bez ruszania napięć taka i7 powinna pójść na 4,1/4,2 Mhz

różnicę w wydajności poczujesz na bank

a kasa....

zmiana całej platformy raczej by była nieadekwatna(finansowo) co do wzrostu wydajności

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Masz całkiem dobrą płytę główna, myślałeś nad zmianą CPU?

Dużo taniej i wydajniej wyjdzie Ci sprzedać i5-2400 za ~340zł i kupić i7-2600k/i7-3770k, niż kupno mobo+ram+cpu i5 na LGA1151 (no chyba, ze zależy ci na U.2 i DDR4).

 

Uwierz mi, taki i7-3770k będzie spokojnie wbijał i5-7500 w ziemię, zwłaszcza po OC.

 

#edit: mufasa mnie wyprzedził :P

Edytowane przez braxi
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

za i5-2400 byś wziął +-300/320 pln

za i7-2600k zapłacił byś 600/700 pln

płytkę masz ok

bez ruszania napięć taka i7 powinna pójść na 4,1/4,2 Mhz

różnicę w wydajności poczujesz na bank

a kasa....

zmiana całej platformy raczej by była nieadekwatna(finansowo) co do wzrostu wydajności

 

Zaczekałem chwilę i w końcu wziąłem w dość korzystnej cenie Core i7 4770k + płyta z87. Dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...