Skocz do zawartości

i7 5820K - moje podkręcanie


Recommended Posts

Witam, na wstępie zaznaczę, że nie jestem jakimś znawcą ani tym bardziej nie mam pojęcia o podkręcaniu. Dlatego właśnie założyłem ten temat i chciałem przedstawić swoje wyniki i zadać parę nurtujących mnie pytań.

Na początku chciałem przedstawić całą platformę, którą niedawno zakupiliśmy do firmy https://www.morele.net/inventory/info/G4tW4e/ . W jej składaniu pomogli mi moderatorzy 3ndurek oraz kajtek.

 

Na samym początku zacząłem szukać informacji w internecie odnośnie podkręcania procesowra i7 5820k. Natrafiłem na parę filmików i w każdym ustawiano:

- cpu ratio - 34

- ring ratio - 26

- cpu base clock - 125

- cpu core voltage - 1.275

 

link do filmiku:

 

Takie ustawienie dawało 4,2 ghz ale niestety po rozpoczęciu testów occt temperatura rosła powyżej 85 i test przerywałem. Moje chłodzenie nie dawało sobie rady.

 

Kolejno spróbowałem podkręcać według poradnika http://forum.benchmark.pl/topic/70475-overclocking-%E2%80%93-czyli-jak-przyspieszy%C4%87-pc/ i tu tylko zmieniałem cpu ratio a reszta została na auto.

 

Doszedłem do momentu 4,5 ghz , który nawet pod obciążeniem daje temperatury w granicach 70-75 stopni co z moim ustawieniem wentylatora nie generowało aż takiego hałasu. Obroty w granicach 1400 z 1700 możliwych co było znośne do ucha. Ustawienie na max wentylatorów dawało temperatury w granicach  71 max ale niestety 1700 dawało o sobie znać.

 

Podobnie było z 4,6 ghz tylko w tym wypadku wentylator działał na max a temperatury były 80 max ale uznałem, że nie ma sensu katować procesora i swojego ucha dlatego zszedłem do 4,5 ghz.

 

Podsumowując zauważyłem, że w moim przypadku kręcenie na 4,6 generowało napięcie 1.225 - 1.256 co dawało temperatury 80 stopni nawet gdy chłodzenie było na max. Natomiast zejście na 4,5 generowało  1.175 - 1.203 i dawało 75 stopni ale chłodzenie nie było na max. 

Moje pytanie brzmi czy wszystko jest ok? bo u mnie napięcie 1,25 dawało maksymalne temperatury a co dopiero 1,30 czy 1,40. Takie napięcia znajdowałem w poradnukach na internecie więc wysnułem podejrzenie, że coś u mnie nie gra. Chyba, że te powyżej 1,30 to już wymagane jest chłodzenie cieczą, albo moje chłodzenie grandis 2 jest za słabe. Ewentualnie można by zwiększyć mnożnik np. 47-48 i obniżyć ręcznie napięcie tak aby nie przekroczyło 1.25?

 

Bardzo dziękuje za ewentualną dyskusje oraz uwagi :)

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Haswell-E są to procesory lutowane więc skalp nie jest taki prosty. Poza tym z tego co piszesz to masz bardzo dobrą sztukę skoro na takich napięciach śmiga Ci na 4.5 GHz. Wg mnie niema się czym przejmować a nawet trzeba się cieszyć że na tak niskich napięciach tak dobrze się kręci. Ale to moja opinia :) Na pewno ktoś bardziej doświadczony się wypowie.

Link to post
Share on other sites

Haswell-E są to procesory lutowane więc skalp nie jest taki prosty. Poza tym z tego co piszesz to masz bardzo dobrą sztukę skoro na takich napięciach śmiga Ci na 4.5 GHz. Wg mnie niema się czym przejmować a nawet trzeba się cieszyć że na tak niskich napięciach tak dobrze się kręci. Ale to moja opinia :) Na pewno ktoś bardziej doświadczony się wypowie.

Hmm to mam rozumieć, że w Twoim przypadku zmiana mnożnika np. na 45 daję większe napięcie? nic nie zmieniałem w napięciach wszystko zostawiłem tak jak było na początku.

 

Druga sprawa - czyli nie mam mieć nadziei, że bez chłodzenia wodą da rade ogarnąć napięcia powyżej 1.3?

Link to post
Share on other sites

Ja podkrecalem ten procesor w trybie fixed. Czyli stale napięcia i stale taktowanie. Przy napięciu 1.18 - 1.19v doszedłem do 4.3 GHz i temperatury koło 70-75 stopni. Na wodzie go nie kręciłem więc nie pomogę. Obecnie mam 55 stopni przy taktowaniu 4.0 GHz i napięciu stałym ustawionym na 1.1 v. U mnie napięcia w trybie turbo(na środkowych parametrach @3.3-3.6T) podskakuje do 1.107 więc wolałem nie zostawiać tej decyzji płycie.

Link to post
Share on other sites

Czyli zostawianie tego napięcia na auto tak jak ja zrobiłem jest ryzykowne i się tak nie robi? Lepiej ręcznie ustawić napięcie? To jest mój pierwszy komputer w którym robię OC więc nie ma doświadczenia a wujek google mówi raz tak a innym razem inaczej :P Druga sprawa, która mnie zaciekawiła to, że szedłeś z 4,3 ghz i temp 70-75 na 4.0 i 55 stopni, dlaczego? 70-75 to za dużo dla procesora? czy nie potrzebowałeś aż tak dużo? Według poradnika z forum jeżeli temperatura jest poniżej 80 stopni to wszystko jest w porządku. U mnie raczej wykorzystanie procesora w 100% nie będzie częste, codzienne użytkowanie raczej tego nie zrobi, dopiero w momencie importu lub exportu. Tutaj na stokowym procesorze import trwał ponad 4h więc jak bym urwał 1-1,5h z tego to będzie dobrze. 

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od zastosowania. Jeżeli podczas testów w programach wygrzewajacych occt, prime95, Aida 64 etc. Masz temperatury ~80 to nie znaczy że podczas użytkowania na codzien procesor osiągnie taka temperaturę. To jest "najgorszy" scenariusz jaki możesz mu zafundować. Grając w gry wykorzystasz 70-90℅ możliwości CPU. Mówiąc prościej, te 80 stopni podczas normalnego użytkowania pojawi się może na chwilę lub w ogóle. Więc procesor nawet tego nie odczuje. Ja wykorzystuje komputer do renderowania grafiki w 3D studio max z wykorzystaniem rendereda V Ray. Komputer działa u mnie po kilkadziesiąt godzin bez przerwy, wykorzystując 100% możliwości procesora dlatego nie mogę sobie pozwolić na ustawienie za wysokiego mnożnika. O ile 70-75 nie powinny uszkodzić procesora o tyle egzystowanie z małym tornadem w pokoju przez cały tydzień 24/7 nie jest rzeczą przyjemna i warta tego by czas skrócić o 10-16h.

Link to post
Share on other sites

No to faktycznie w Twoim przypadku jest lepiej zejść w dół i mieć lepszą kulturę pracy. To co robię teraz i programy, które wykorzystuje używają mocno procesora raczej tylko w momencie importu, łączeniu skanów 3d w całość i exportu. Obróbka i reszta prac trwa sekundy i procesor nawet nie ma czasu się zagrzać :D Może w przyszłości dojdzie modelowanie 3d i zobaczymy jak wtedy będzie się spisywać. Ewentualnie wtedy zmniejszę mu mnożnik i tyle :) 

Dzięki bardzo za dyskusję :)

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od tego do czego użytkujesz kompa :) Ja teraz robię podejście nr 2 do wodowania. jeżeli wszystko by się udało dobrze ogarnąć to wentylatory na 600 obr powinny dać radę schłodzić procka i i zapewnić przyzwoitą kulturę pracy i wtedy może nawet i uda mi się 4.5 wrzucić co da mi kolejnych kilka godzin zysku nie wpływając aż tak negatywnie na ciszę w pokoju :)

A wracając do tematu to masz naprawdę dobrą sztukę procesora i nie doszukiwał bym się jakichś wad skoro kreci na 4.5 - 4-6 To naprawdę dobry wynik patrząc ze bazowy zegar to 3.3. Po prostu Twój procek nie lubi wysokich napięć :P

Link to post
Share on other sites

To życzę powodzenia w wodowaniu i daj znać jak Ci poszło i co tam dokładnie włożyłeś :) z tego co widzę mamy podobne obudowy to może się skuszę kiedyś i tez wrzucę coś podobnego :D

Ja nie narzekam, 4.5 ghz to dobry wynik tylko mnie zaciekawiło, że niektórzy zaczynają OC od 1.275 a kończą nawet na 1.4 co w moim przypadku jest jakąś kosmiczną wartością  :) jak będę miał czas to porobię jakieś testy w benchmarku itp i zobaczę jakie mam wyniki w stosunku co do innych użytkowników forum :-)

Tak z ciekawości przeglądałem Twój opis komputera i widzę, że masz prawie x2 mocniejszy zasilacz niż mój. Można się dowiedzieć dlaczego aż tak mocny?

Edytowane przez wojtekp88
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...