Skocz do zawartości

Chłodzenie wodne 5820k


Recommended Posts

Witam,

Robię drugie podejście do wodowania 5820k, pierwsze było ponad rok temu i było bardzo na dziko przez co szybko się zniechęciłem do tematu.

Teraz mam trochę więcej czasu i możliwość by komputer w razie czego postał sobie dłużej.

 

Przejdźmy zatem do tematu.

Chciałbym zwodować procesor w kwocie koło 1200 zł, posiadam już chłodnice 360 "cienką" 25 mm i 4 wiatraki NB eLoop, oraz złaczki 10/16 od EK. Chciałbym kupić drugą chłodnicę na front 280 może być używana. Myślałem o Alphacool XT45, bo było polecane w poprzednim temacie.

 

Co do pompy to miałem D5 ale teraz zacząłem się zastanawiać nad ddc bo jest trochę tańsza.

co do bloku to podoba mi się koolance 380i ale priorytetem jest wydajność bo chodzi mi o pracę 24/7 gdyż często komputer renderuje po kilka dni jakiś projekt więc jeżeli będą jakieś inne propozycje na pewno je rozważę.

 

Co do reza to nie mam jakichś wymagań, nie musi być też jakiś sporych rozmiarów.

 

Czy taki zestaw będzie optymalny dla i7 by zapewnić jej pracę w miarę komfortowych warunkach?

 

Za wszelkie sugestie i pomoc w skompletowaniu sprzętu z góry dziękuję i pozdrawiam,

k.

Link to post
Share on other sites

Ta która posiadam to jakis no name, wymienię ja jak tylko będę miał trochę kasy na jakąś lepszą 360. Ewentualnie zamiast tej mogę kupić od razu 360. Ale myślałem że 360 zawsze coś schlodzi a 280 kupić lepszej jakości na front do fracrala define R5. Dzięki za odpowiedź bo chciałem z kolejnym podejściem już bardziej świadomie złożyć ten układ.

 

Co do pompko reza to podobno generuje on wibracje przez co pompa staje się słyszalna nie lepszym rozwiązaniem(droższym) będzie osobny top i rez?

 

 

Edit:

A np. Jakie części można kupić używane?

Bo pompki bym raczej nie chciał bo nie wiadomo jak i ile pracowała więc wolał bym zakupić nową. 

Chłodnica i rez jeżeli będą szczelne to raczej chyba mogę wziąć używane.

Co o tym sądzicie?

No i za jakiś czas dokupił bym 2x NB eLoop 140 na front bo póki co mam jakieś dwa śmigła z fractala to będą musiały wystarczyć.

No i blok czy Koolance będzie dobrym wyborem czy lepiej kupić Supremacy Evo czy coś zupełnie innego?

Edytowane przez Kuba_3dsmax
Link to post
Share on other sites

Ja mając nie od dziś już WC mogę napisać jeśli chcę się osiągnąć lepsze temperatury lub  wyciszyć układ zawsze na 1 meczu stawiam wymianę lub dodanie chłodnicy bo to najskuteczniej podwyższa wydajność, pompy czy jakieś specjalne bloki za 400zł jakoś to omijam. Wiadomo pompa musi być na tyle wydajna by ciecz się przemieszczała, a nie stała ale do tego DDC w wersji podstawowej w 90% będzie aż nad to. Co do bloku wodnego od siebie coś napiszę mając blok po kosztach za około 150zł+/- z tego co pamiętam to musiałem go co chwilę czyścić mimo płynu chłodniczego w układzie. Zawsze mi się zapychał blok na CPU, na GPU nigdy tego problemu nie było i wyjąłem tę chol... wkładkę z środka i od tego momentu nigdy problemów z zatkaniem nie miałem i układ już od pół roku przeszło nie stracił ani 1 stopnia na wydajności z tego powodu. Więc przy blokach CPU polecam tani jak nie najtańszy do tego od razu go rozebrać i wyjąć tę chol... wkładkę na bank ominie cię sporo nerwów i przy tym układ masz na lata bez babrania się w niego bo nie będziesz miał takiej potrzeby.Ktoś zaraz będzie pisał oo OO ale ta wkładka powoduje że masz 20 stopni mniej i bla bla ci ludzie to teoretycy ich na forach jest na pęczki, ja w praktyce mam takowy układ i daję ci tę "złotą" rade z tą wkładką bo to właśnie ona robi restrykcje, a przy tym bardzo łatwo zapchać te drobniutkie szczelinki po czym nagle umiera wydajność ( u mnie różnice 30stopni+).

 

EDIT.

Rozpisałem się na temat tej nieszczęśliwej wkładki która tak mnie irytowała przy mojej Vario D5 ale o chłodnicy zapomniałem. U mnie do samego CPU i5 2500K 4.5Ghz-5.1Ghz zależy od potrzeby wystarcza 360mmx60mm przy zachowaniu 900obr. na wentylatorach, z racji dużo bardziej prądożernego procesora w twoim wypadku polecam ci taką samą chłodnicę jeśli zależy ci na ciszy.

Edytowane przez Overclock666G
Link to post
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie :) Poszło PW :) Zatem chciałbym jeszcze dopytać o blok na CPU czy Koolance 380i będzie dobrym wyborem czy dla tego procesora (5820k) szukać czegoś innego? 

 

380i to praktycznie topowa półka jeśli chodzi o bloki cpu

 

A może EK Supremacy Evo? Chyba jeden z najwydajniejszych a i tak planujesz dość mocne pompy więc spadki ciśnienia Ci nie straszne :)

IMO evo to nie udana konstrukcja. Wystarczy, że zbyt mocno się go skręci i już są problemy z wydajnością i przepływem cieczy. Z nowych bloków, to w tej chwili chyba najwydajniejszy jest nowy blok alphacool-a, co prawda znacznie ucina przepływ cieczy. Za to jest według moich testów utrzymuję i7 4790k@5.0Ghz o 10 stopni chłodniej jak evo

 

Ja mając nie od dziś już WC mogę napisać jeśli chcę się osiągnąć lepsze temperatury lub  wyciszyć układ zawsze na 1 meczu stawiam wymianę lub dodanie chłodnicy bo to najskuteczniej podwyższa wydajność, pompy czy jakieś specjalne bloki za 400zł jakoś to omijam. Wiadomo pompa musi być na tyle wydajna by ciecz się przemieszczała, a nie stała ale do tego DDC w wersji podstawowej w 90% będzie aż nad to. Co do bloku wodnego od siebie coś napiszę mając blok po kosztach za około 150zł+/- z tego co pamiętam to musiałem go co chwilę czyścić mimo płynu chłodniczego w układzie. Zawsze mi się zapychał blok na CPU, na GPU nigdy tego problemu nie było i wyjąłem tę chol... wkładkę z środka i od tego momentu nigdy problemów z zatkaniem nie miałem i układ już od pół roku przeszło nie stracił ani 1 stopnia na wydajności z tego powodu. Więc przy blokach CPU polecam tani jak nie najtańszy do tego od razu go rozebrać i wyjąć tę chol... wkładkę na bank ominie cię sporo nerwów i przy tym układ masz na lata bez babrania się w niego bo nie będziesz miał takiej potrzeby.Ktoś zaraz będzie pisał oo OO ale ta wkładka powoduje że masz 20 stopni mniej i bla bla ci ludzie to teoretycy ich na forach jest na pęczki, ja w praktyce mam takowy układ i daję ci tę "złotą" rade z tą wkładką bo to właśnie ona robi restrykcje, a przy tym bardzo łatwo zapchać te drobniutkie szczelinki po czym nagle umiera wydajność ( u mnie różnice 30stopni+).

 

EDIT.

Rozpisałem się na temat tej nieszczęśliwej wkładki która tak mnie irytowała przy mojej Vario D5 ale o chłodnicy zapomniałem. U mnie do samego CPU i5 2500K 4.5Ghz-5.1Ghz zależy od potrzeby wystarcza 360mmx60mm przy zachowaniu 900obr. na wentylatorach, z racji dużo bardziej prądożernego procesora w twoim wypadku polecam ci taką samą chłodnicę jeśli zależy ci na ciszy.

 

Jak już tak się rozpisujesz, to wypadałoby przynajmniej podać model bloku. Bo jeśli mowa o jakimś tanim budżetowym chińskim bloku czy innej phobii to mnie nie dziwi że nie ma różnicy.

 

Bo widzisz, z moich testów na supremacy evo oraz bitspower summit (dwa topowe bloki) różnice sięgały odpowiednio ok 15st  dla evo i ok 10 dla summita.

 

Dodatkowo jakbyś zadbał o higienę układu to by nie zapychał się blok. To nie robi się samo od tak

 

No i na koniec odnośnie edit-a, znowu polecasz coś a nawet nie raczysz modelu podać. Zdajesz sobie ile modeli chłodnic 360x60 na runku ?

 

 

 

Co do autora tematu.  Ja na twoim miejscu na razie zostawiłbym tą 360 i dorzucił tą 280. Większa powierzchnia chłodnic to lepsza kultura pracy całego układu. Pompka jeśli patrzyć szerzej, to lepiej zainwestować od razu w d5. Seryjna ddc zawsze będzie dokuczać i zaraz będziesz szukał jak ją ogarnąć. Aby to zrobić to musisz założyć na nią radiator z aluminiową ramkę + jakiś masywny top. Wtedy ta pompka ma satysfakcjonującą kulturę pracy. W przypadku d5 nie potrzeba nic dokupywać, gdyż prosto z pudełka ma bardzo dobrą kulturę pracy. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki Patryk za odpowiedź. 

Na D5 już w zasadzie się zdecydowałem, mam jeszcze wątpliwości co do bloku.

 

a co do chłodnicy to polecicie coś konkretnego by udało mi się zamknąć w budżecie?

 

ogólnie jeżeli tym razem nie zaliczę jakiegoś większego fail'a to za miesiąc dwa zmienił bym śmigła na 280 i kupił jakąś lepszą, wydajniejszą  360.

Edytowane przez Kuba_3dsmax
Link to post
Share on other sites

Co do modelu bloku musiałbym zerknąć do pudła, a nie mam takowej potrzeby ale pamiętam że cenowo 150zł+/- na anegli kupowałem także jakaś budżetówka ale bez tej wstawki hula myślę bardzo podobnie jak te twoje. ;)

Druga sprawa, mówisz brudny układ no to ciekawe bo blok na np. GPU ani jednego minimalnego paprocha nie złapał przez czas użytkowania, a CPU mając wstawkę w około tydzień już tracił spokojnie 20stopni a po kolejnym tygodniu już było nie porozumienie. Myślę że ten brud był od tych mikro przepustek na bloku, a teraz woda swobodnie po prostu przez niego przepływa i nie ma takowego problemu. W ogóle jaka logika w tej stawce? Żeby ciecz przepływała o 2mm niżej i niby to ma poprawić tak diametralnie wydajność bloku? Bardzo w to wątpię jak i widzę po testach u siebie. Nawet idealnie czysty blok z wstawką nie różnił się wydajnością od tego bez stawki (różnica max 5stopni) której nie biorę nijak pod uwagę bo taka różnica może od wielu innych czynników wynikać.

Co do chłodnic nie napisałem modelu. OK. Ale podałem jej parametry i którą by nie wziął o takowych będzie dobra. Nie napisałem też żeby tę obecną natychmiast wymieniał tylko podałem parametry chłodnicy <optymalnej>. Zaraz o FPI będziesz przewijał to cię wyprzedzę. Na gęstej jak i rzadkiej chłodnicy o takowych parametrach jakie podałem będziesz miał bardzo wysoką wydajność przy wentylatorach 900obr. Oczywiście lepszą przy rzadszej ale to oczywiste. :)

 

EDIT.

Zapytam ciebie czy robiłeś na tych swoich wypasionych blokach może testy z i bez tej wstawki? Ciekawi mnie czy u ciebie jakaś różnica była?

Edytowane przez Overclock666G
Link to post
Share on other sites

Z racji budowy to właśnie blok cpu działa jako swojego rodzaju filtr w układzie, porównaj sobie grubość kanałów jak i samych finów. Nawet plastyfikator będzie Ci się odkładam w bloku jak nie umiejętnie dobrałeś wąż i płyn 

 

 

Co do modelu bloku musiałbym zerknąć do pudła, a nie mam takowej potrzeby ale pamiętam że cenowo 150zł+/- na anegli kupowałem także jakaś budżetówka ale bez tej wstawki hula myślę bardzo podobnie jak te twoje. ;)

 

A powiedz mi, ile bloków cpu miałeś w swoim posiadaniu, że wysnuwasz tak śmiałe wnioski w dodatku tak naprawdę niczym nie podparte ?

 

 


 

Druga sprawa, mówisz brudny układ no to ciekawe bo blok na np. GPU ani jednego minimalnego paprocha nie złapał przez czas użytkowania, a CPU mając wstawkę w około tydzień już tracił spokojnie 20stopni a po kolejnym tygodniu już było nie porozumienie. Myślę że ten brud był od tych mikro przepustek na bloku ... /ciach.... Nawet idealnie czysty blok z wstawką nie różnił się wydajnością od tego bez stawki (różnica max 5stopni) której nie biorę nijak pod uwagę bo taka różnica może od wielu innych czynników wynikać.

 

Higiena układu to nie tylko czysty blok, to też chłodnice i to co w nich może zalegać, tak samo jak sam płyn w którym mogą znajdować się różne syfy 

 

 W ogóle jaka logika w tej stawce? Żeby ciecz przepływała o 2mm niżej i niby to ma poprawić tak diametralnie wydajność bloku? 

 

Bloki z jetplate (bo tak nazywa się ta wstawka) podstawki mają zaprojektowane z gęstymi i bardzo małymi kanalikami, tak aby maksymalnie zwiększyć powierzchnię z jakiej cieć będzie odbierać ciepło. Jako że kanaliki są bardzo małę to ciecz ma bardzo ciężko przez nie przepłynąć. I tu właśnie do działania wkracza jetplate - jej zadaniem jest punktowe zwiększenie ciśnienia cieczy co powoduje, że ciecz jest w stanie przepłynąć przez kanaliki. Pamiętaj, że ciecz jest leniwa i zawsze płynie tam gdzie ma lżej, a Ty skoro wywaliłeś jetplate spowodowałeś, że u Ciebie w bloku ona nie przepływa przez kanały tylko je obmywa po grzbiecie 

 

 

Co do chłodnic nie napisałem modelu. OK. Ale podałem jej parametry i którą by nie wziął o takowych będzie dobra. Nie napisałem też żeby tę obecną natychmiast wymieniał tylko podałem parametry chłodnicy <optymalnej>. Zaraz o FPI będziesz przewijał to cię wyprzedzę. Na gęstej jak i rzadkiej chłodnicy o takowych parametrach jakie podałem będziesz miał bardzo wysoką wydajność przy wentylatorach 900obr. Oczywiście lepszą przy rzadszej ale to oczywiste. :)

 

nie wyobrażam sobie siedzieć przy komputerze, gdzie leci render przez 2-3 dni jak autor tematu wspomniał i mieć 900rpm przez ten cały czas. Nawet rewelacyjne eloopy będą męczące. W tej chwili mam układ gdzie maksymalne rpm wentylatorów to 500, i podczas wygrzewania syntetykami nie widzę na rdzeniach więcej jak 50st a dwóch kartach więcej jak po 40st, już nie wspominając o graniu. Słowo klucz - 12 fpi 

 

Zapytam ciebie czy robiłeś na tych swoich wypasionych blokach może testy z i bez tej wstawki? Ciekawi mnie czy u ciebie jakaś różnica była?

 

Czytanie ze zrozumieniem się kłania po sam pas. Te wyniki które podałem odnosiły do różnicy w temperaturze na najcieplejszym rdzeniu przy bloku z jetplate jak i bez, oczywiście na nie korzyść opcji bez. 

 

Dzięki Patryk za odpowiedź. 

Na D5 już w zasadzie się zdecydowałem, mam jeszcze wątpliwości co do bloku.

 

a co do chłodnicy to polecicie coś konkretnego by udało mi się zamknąć w budżecie?

 

ogólnie jeżeli tym razem nie zaliczę jakiegoś większego fail'a to za miesiąc dwa zmienił bym śmigła na 280 i kupił jakąś lepszą, wydajniejszą  360.

 

Pytanie, za ile byś miał blok i pompkę. Ostatnio był taki blok na allegro za 200zł, d5 spokojnie można wyrwać w okolicach 250zł z topem. Bardzo fajne chłodnice ma alphacool i taka xt45 280 była by idealna - niskie fpi, optymalna grubość i komplet portów także nie ma problemu z podłączeniem chłodnicy w układzie 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witajcie, włączę się w dyskusję jako teoretyk ponieważ dopiero swój układ kompletuje. Natomiast kolega - autor tematu Kuba - planuje 2 chłodnice. Jedna 360/25 mm na górę (domniemuje że będzie tam powietrze wychodzące z budy) oraz 280/45 mm na przód (powietrze wciągane). Tutaj pytanie do doświadczonych użytkowników: czy nie będzie optymalnie aby wydajniejsza chłodnica, w tym wypadku 280/45 (bardzo zbliżona powierzchnia i znacznie większa grubość) nie powinna być raczej ustawiona jako pierwsza w układzie (lub po cieplejszym/częściej używanym komponencie - zakładam że to będzie CPU) oraz jako wydmuchująca powietrze (przy założeniu dwóch lub więcej chłodnic). W ten sposób nie będzie do drugiej (mniej wydajnej) chłodnicy dostarczane zbyt mocno podgrzać powietrze. Jeśli się mylę to proszę poprawcie mnie.

 

Jak wspomniałem to tylko moja teoria ale raczej mająca sporo sensu.

 

Co do wentylatorów to zgadzam się w 100% z Patrykiem że nawet ultraciche śmigła (SW3 lub eloop - używam jednych i drugich) na 900 obrotów są poprostu zdecydowanie zbyt głośne. Jak dla mnie akceptowalna szybkość dla eloop lub SW3 to 500-600 obr. (mnie juz przy 700 zaczynają przeszkadzać jeśli siedzę wieczorem i jest cicho w mieszkaniu i na zewnątrz).

Link to post
Share on other sites

mseredin dziękuje za wzięcie udziału w dyskusji i dołożenie cegiełki do mojego układu. Masz rację 360 top 280 front. Jednak chciałem by pierwsza chłodnica była 360 jako że wyciąga powietrze z budy (zostawię jeszcze jeden wiatrak na tyle by ewentualne ciepłe powietrze też wyciągał), a 280 jako że wciaga to by miało już trochę niższą temperaturę cieczy przez co chłodniejsze powietrze by wyłączało do obudowy. Zresztą planuje wymianę chłodnicy z Topu za jakiś czas na coś wydajniejszego. Tylko nie chce wydać całej. Kasy jak poprzednim razem i później się martwić jak by coś poszło nie tak. Ale dziekuje za sugestię.

Link to post
Share on other sites

Widzę że nie tylko ja wyjąłem tę wstawkę i nie tylko mi to wyszło na plus także nie będę się kłócił o racje bo to działa najwidoczniej jak nie jestem jedyny który ją postanowił wypierniczyć z bloku. Co do "Słowo klucz - 12 fpi" to pisałem że rzadsza chłodnica na bank będzie efektywniejsza przy wolnoobrotowych wentylatorach.

Jeśli chodzi o hałas wentylatorów to posiadam enermaxy 120mm TB Silence puszczone na 900obr. i z odległości jakiej komputer się znajduje (dobry ponad metr) naprawdę są niesłyszalne także mogą i z taką prędkością chodzić i przez tydzień. Co do czystości układu to całkiem możliwe że plastyfikator chociaż w tym temacie nie jestem alfą i omegą to mogę się mylić ale reszta (bloki, chłodnice, pompa) są idealnie czyste także prawdopodobnie te węże, chociaż nie mam pierwszych lepszych tylko te z angeli chyba 50zł+/- za metr zapomniałem ich nazwy ale jak składałem zestaw to każdy je wychwalał (nie są to tygony na bank).

Jeszcze o wartości FPI chłodnicy napiszę, u mnie przy tych 900obr mam chłodnicę od Phoby którą sobie chwalę i jak wyczytałem ma ona wartość FPI 10 więc jeszcze niższa niż twoja i polecałbym na nią na allegro (używkę polować) bo za połowę ceny nowej można mieć w idealnym stanie tylko chwilę poobserwować aukcje wystarczy.

Jeszcze przypomniał mi się model mojego bloku CPU jest to Phoby podstawowa wersja na angeli kupiona za 150zł i też bym ci ją polecił bo po wyjęciu tejże wstawki masz blok spełniający swoje zadanie w 100%.

Coś wyżej Patryk pisał o chińskim bublu, a przy nim stawiał markę Phobya, yy... Miałem nie jedną chłodnicę u siebie innej marki w tym te z topki i nie widzę szczerze różnicy w nich oprócz oczywiście CENY. Mógłbym i na WC wydać 5 kafla jeśli chodzi o koszty układu ale jest to bez sensu skoro kupując te buble Phobya mam świetną wydajność za połowę taniej patrząc na nie które kosmiczne ceny chłodnic.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie nie są jakieś szczególnie parszywe ale wystarczy chwila nieuwagi i za mocno dokręcona złączka (a Patryk na pewno nie robił głupot w rodzaju dokręcania narzędziami) i pleksi strzeli. Jeśli Ci się podobają to nie ma co panikować ale ja osobiście wolę trwalsze materiały. 

 

Co do tematu to właściwie mogę się tylko podpisać pod tym co napisał Patryk. 380i to jeden z absolutnych toperów wydajności więc jeśli Ci się, autorze, podoba to nawet bym się nie zastanawiał. 

Link to post
Share on other sites

Top z pleksi jak dla mnie ma mała wadę konstrukcyjną, Skeeper mi kiedyś nawet przyznał rację. Jakby dali te 3-4mm dłuższe śruby do skręcania bloku nie było by problemu. Według mnie i tak HK IV najlepiej wygląda w wersjach niklowanych

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...