Skocz do zawartości

Kamery do monitoringu + rejestrator. Jaka technologia IP vs AHD?


Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Chciałem sięgnąć po poradę -  jaką technologię wybrać do monitoringu? Za bardzo się na tym nie znam. :/

 

4 kamery ogólnie. Nie wiem które modele wybrać. Wybór jest ogromny. Zależy mi na ostrym obrazie na ekranie.

 

3 wewnętrzne(w lokalu) + 1  na zewnątrz(ale w środku budynku - parter). Wszystkie kamerki  z funkcją podczerwieni.

 

Sieć internetowa to LTE - prędkości 20-30Mb/s. I nie wiem czy LTE   wpływa na technologię IP w kamerach. Nie chciałbym aby mi prędkość się obniżyła przez kamerki IP. Dla tego myślę o AHD - Analogowe HD. Zależy mi  również na podglądzie po za lokalem,dla tego zakupiona jest usługa stałego adresu IP.

 

Rejestrator chyba jakiś 8 kanałowy - nowoczesny i tp. Aby można było jakąś dodatkową kamerkę zewnętrzną dodać w przyszłości. Będzie podpięty dysk WD Purple 2TB.

 

Budżet to około 4000 zł( 4 kamery + rejestrator)

 

Z góry bardzo dziękuję za pomóc!!!

Edytowane przez droid
Link to post
Share on other sites

W tym budżecie powinieneś skompletować monitoring IP. AHD/HDTVI nie zapewni na pewno tak dobrej ostrości obrazu, za to może zyskać gdy jest potrzeby podgląd na żywo o niskim opóźnieniu czasowym. Przykładowe filmy porównawcze można znaleźć na YT. Jeśli rejestrator ma być wystawiony do internetu na pewno brałbym coś znanych, zaufanych marek jak Sunell, Hikvision, Signal z należytym wsparciem i bardziej funkcjonalnym software niż np. tanie rejestratory Kenik (z tymi akurat miałem do czynienia). Próba skonfigurowania serwera NTP do synchronizacji czasu kończyła się rozsypaną listą nagrań - pojawiały się dziwne przerwy i kilku minutowe nagrania.

Moją propozycją jest system od Hikvision:

Kamery:

http://www.dipol.com.pl/kamera_ip_sufitowa_hikvision_ds-2cd2120f-i_2_mpix_2_8_mm_0_07_lx_ik10_ir_do_30m__K1732.htm - kamera kopułkowa, szeroki kąt 2.8mm

http://www.dipol.com.pl/kamera_ip_kompaktowa_hikvision_ds-2cd2020f-i_2_mpix_4_mm_0_01_lx_ir_do_30m__K17636.htm - tutaj węższy kąt 4mm, kamera tubowa

http://www.dipol.com.pl/kamera_ip_kompaktowa_hikvision_ds-2cd2620f-i_2_mpix_2_8-12_mm_0_1_lx_ir_do_30m__K1772.htm - model z regulowaną ogniskową 2.8-12mm.

Rozdzielczość 2Mpix powinna być wystarczająca. Rejestrator 8-kanałowy np. http://www.dipol.com.pl/rejestrator_ip_nvr_hikvision_ds-7608ni-e2-a_8_kanalow_80mb-s_2x_sata_we-wy_alarmowe_vga_hdmi__K22081.htm

Do tego doszłyby niezbędne elementy jak okablowanie z wtykami, zasilacz, switch oraz dysk.

Wszystkie kamery mają promienniki podczerwieni i są przeznaczone do pracy na zewnątrz. Jeśli miałyby być montowane wewnątrz to oczywiście można wybrać modele do tego przeznaczone. Dobór konkretnego modelu kamery polecałbym zlecić osobie mającej w tym doświadczenie i mając obraz warunków w jakich monitoring by pracował. Kamery powinny być odizolowane od sieci lokalnej ze względu na dość sporą transmisje danych, która mogłaby obniżać komfort korzystania z internetu. Do podglądu obrazu przez sieć z jednej kamery LTE ma szanse wystarczyć o ile transfer będzie stabilny z dobrym uploadem.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

 

A czy podczas działania kamery, nie będzie pogorszenia prędkości internetu? Rozumiem dzięki internetowi, kamery IP działają i nagrywają obraz tak?

Priorytetem jest szybki dostęp do nagrań w czasie rzeczywistym.

 

Dostęp poza lokalem to sprawa drugorzędna.

 

Jakość 720p lub 960p chyba wystarczy.

Dla się skłaniam do technologii AHD.

 

Bo mój LTE nie jest stabilny.

Edytowane przez droid
Link to post
Share on other sites

Kamery nagrywałyby obraz na dysk w rejestratorze. Transmisja między kamerami a rejestratorem byłaby ciągła. Internet nie jest tutaj potrzebny. Tutaj dobrze byłoby wykonać nową sieć tylko na te potrzeby lub możesz wykorzystać obecną jeśli jest w standardzie Gigabit Ethernet. Choć nie można powiedzieć, że transfer byłby jakoś bardzo duży. Wg moich obliczeń strumień zapisu z czterech kamer, przy jakości 2Mpix przy IP, 25 klatek/s w wysokiej jakości i kompresji H.264 strumień zapisu wyniósłby ok. 24Mbit, ok. 6.2Mbit na kamerę. Można oszczędzić transferu nagrywając na detekcje ruchu gdy obraz rejestrowany ciągle nie jest niezbędny. Taki też transfer (upload w LTE) byłby potrzeby do stabilnej transmisji obrazu przez sieć na zewnątrz.

Co do wyboru AHD (analog wysokiej rozdzielczości) a cyfrowe IP różnic jest kilka. Oprócz różnicy w cenie, kamery IP zapisują pełne klatki obrazu poprzez skanowanie progresywne. W analogu wykorzystywany jest przeplot (tzw. skanowanie międzyliniowe) do zapisu klatek naprzemiennie, skanowane są parzyste a w kolejnej klatce nieparzyste linie poziome. Tutaj uwidaczniają się różnice w ostrości i szczegółowości obrazu. To istotne gdy jest potrzeba identyfikacja osób czy numerów rejestracyjnych samochodów lub innych szczegółów. Do ogólnego podglądu AHD ma szanse wystarczyć, szczególnie że kamery analogowe często mają przetworniki CCD, które radzą sobie lepiej w ciemnościach niż CMOS w IP. Choć można znaleźć modele, które wykorzystują te same matryce niezależnie od technologii. Kamery IP przesyłają obraz z większym opóźnieniem od analogu, ponieważ obraz cyfrowy musi być w większym stopniu przetworzony, skompresowany do ramek wideo i przesłany protokołami sieciowymi do serwera NAS, FTP czy na dysk rejestratora. W przypadku kiepskich systemów IP mogą pojawiać się zacięcia obrazu, błędne piksele będące wynikiem nieprawidłowej kompresji czy brakiem ciągłości strumienia danych. Analog jest tutaj mniej wymagający dla sprzętu. Z większej rozdzielczości rejestrowanego obrazu i lepszej szczegółowości kamer IP klaruje się jeszcze jedna cecha (w tym wypadku zaleta). Dzięki wysokiej jakości obrazu w większym stopniu niż w analogu można pozwolić sobie na powiększenie obrazu (zoom cyfrowy) bez dużej utraty jakości obrazu. Kamery IP są w stanie rejestrować znacznie większy obszar niż w przypadku analogu, można powiedzieć że kamera 2Mpix cyfrowa jest w stanie pokryć taki obszar jak tradycyjna kamera analogowa w ilości trzech sztuk, mając wynikowo i tak lepszą jakość niż każda z nich. Stąd monitoring IP pozwala zainstalować mniej kamer niż analog w celu pokrycia danego terenu monitoringiem. Oszczędzamy również na rejestratorze, nagrania mniej zajmują i mniej obciążają rejestrator. W przypadku IP elastycznie możemy zmieniać jakość obrazu poprzez kompresję, aktualnie najpopularniejszym standardem kodowania jest H.264. Obraz cyfrowy zawiera wiele informacji nadmiarowyh, które mogą zostać pominięte i w ten sposób można oszczędzić transferu i miejsca do zapisu. Szczególnie gdy rejestrowany obraz nie jest bardzo dynamiczny. Oczywiście analog również umożliwia zmianę jakości rejestrowanego obrazu, ilości rejestrowanych klatek, klatek kluczowych czy typ transmisji CBR/VBR.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Z kilkoma kwestiami powyżej mógłbym dyskutować, ale z generalną tezą bym się zgodził - w takim budżecie najlepiej wybrać IP. Żeby jednak miało to sens i dało realnie lepszą jakość od AHD (która to technologia od strony jakościowej jest całkiem dopracowana) to radzę wybrać kamery 2MP - czyli 1080p. Dodatkowo oczywiście zasilane przez PoE.

 

Myślę, że dobrze sprawdzi się zestaw taki jak ten: http://www.komputronik.pl/product/318895/foscam-fn7108e-b4-2t.html - w komplecie masz 4 kamery a rejestrator jest przygotowany na 8 i ma wbudowany 8 portowy switch PoE który sam z siebie też trochę kosztuje jeśli trzeba go dokupić. Co ważne jest to standardowe PoE 802.3af a nie spotykane w tańszych sprzętach rozwiązania własnościowe, które później ciężko użyć z czym innym. Kamery w komplecie masz uniwersalne - możesz je montować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Okablowanie masz też w komplecie, ale to gotowe zarobione kable więc pewnie wygodniej będzie położyć własne. Kabel kategorii 5e jest w zupełności wystarczający byleby był MIEDZIANY. Okablowanie CCA nie nadaje się do PoE. Zasadniczo nie nadaje się do niczego ;) ale najbardziej nie nadaje się do PoE.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kurcze, nie mogę dać punktów reputacji,bo mam limit. Ale dam ;)

 

Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedź :)

 

A co powiecie na standard TVI? Kompletnie jestem zielony w tym temacie.

 

https://www.abcv.pl/pl/n/26

 

TVI vs AHD? Co jest lepsze.

 

Ja miałem chyba kamery w technologii analogowej. Jakość obrazu chyba 360p :(

 

Teraz planuję upgrade kamer czyli całego sprzętu.

Link to post
Share on other sites

TVI to taki bardziej zamknięty AHD. Nie ma sensu się w to pakować. Niektóre kamery AHD mają możliwość przełączenia w tryb TVI lub CVI.Kamery pewnie miałeś D1 lub ew. WD1 jeśli nowsze. Nawet podstawowy AHD 720p to jak niebo i ziemia w stosunku do starego analoga.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Cooger bardzo dziękuję jeszcze raz.

 

W sklepach z kamerami też mi doradzili iść w stronę kamer AHD. Mi w zupełności wystarczy.

 

Na IP kamerach trzeba się znać i ogarniać ten system.

 

Kamery AHD które zaproponowali to z tej listy - ta najtańsza z 268 zł

 

http://www.napad.pl/983-kamery-kopulkowe-ahd.html?sort=price&order=desc&product_filter%5Bprice%5D%5Bmin%5D=268.14&product_filter%5Bprice%5D%5Bmax%5D=552.27

 

Mogę dołożyć do lepszej. Nie ma z tym problemów.

 

Co sądzicie?

Link to post
Share on other sites

Bez jaj, za AHD nie ma sensu tyle płacić. Rozwiązania klasy 8level w zupełności wyczerpują temat jakościowo. Jak ma być drożej to od razu IP tak jak doradzałem. Różnice jakościowe w obrazie pomiędzy kamerami AHD są niewielkie, funkcjonalnie są podobne (część ma menu OSD a część nie), jedno na co warto zwrócić uwagę to obudowy tzn. nie kupować najbardziej ordynarnych plastików. Zobacz sobie 8levele z grupy AHD 1080. Choćby taka zgrabna kamerka: http://8level.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=85&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=2&lang=pl kosztuje poniżej 100pln.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To jaki sprzęt IP polecasz? Byłe był solidny, łatwy w modernizacji i tp.

 

Czuję że nie poradzę z konfiguracją :(

 

Podawałem wyżej Foscama, to konkretny sprzęt a cena jest przyzwoita. Konfiguracja nie wymaga dyplomu z informatyki.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Podpinam się.

Jak taki rejestrator dedykowany do CCTV ma się do NASa? Kamery IP + np. NAS Qnap. Mam NAS QNAP TS-212P w tym dwie kamery Free - reszta płatna.

 

​Sam stoję przed w/w wyborem i rozważam kamery IP + NAS lub rejestrator dedykowany. Firma mała, 4 pomieszczenia i max. 5-6 kamer. Jakość min. FullHD. Zasilanie po RJ45 bo sufit jest podwieszany.

Edytowane przez xprzemcio
Link to post
Share on other sites

@xprzemcio

NAS pozwala uruchomić kilka usług jednocześnie np. monitoring, backup, serwer dlna, poczta, vpn i kilka innych. Możliwości jest wiele. Rejestrator to już dedykowane urządzenie tylko do rejestrowania wideo nic po za tym. Trudno porównywać ze sobą oba urządzenia. Jeśli twój NAs ma wolne zasoby a licencja na dodatkowe kamery nie jest zbyt kosztowna warto wykorzystać to urządzenie w roli rejestratora wideo. Wszystko musisz sobie przeliczyć co jest bardziej korzystne w Twoim przypadku. Rejestrator+dysk+kamery czy NAS+licencja+kamery.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kluczowe jest czy dany NAS obsługuje dane kamery - szczególnie chodzi o ew. funkcje dodatkowe bo ze streamami jest mniejszy problem. Druga sprawa to kwestia kosztowa - za dodatkowe licencje zazwyczaj słono sobie liczą.

Link to post
Share on other sites

Sprawę kamer powinna załatwić kompatybilność z ONVIF. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to czy wspierają standard PoE(zasilanie po LAN). Bo gniazdko do zasilacza nie wszędzie zamontujemy. Pewnie trzeba będzie kupić dodatkowo Swit PoE do kamer 8-portowy koszt ok. 250 zł. Z tymi licencjami to niektóre firmy(Synology) przesadzają 800 zł za 4 kamery to lekka przesada. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

@cooger

Jasne, nikt w 100% nie zagwarantuje pełnej kompatybilności sprzętu. Chyba, że kupimy kamery proponowane i wspierane przez producenta NAS. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zestaw z komputronik zaproponowany przez Ciebie. Tu raczej wszystko będzie działać od razu pod warunkiem poprawnej instalacji i konfiguracji. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites
  • 6 miesięcy temu...

Moim zdaniem w dzisiejszych czasach w grę wchodzą już tylko kamerki IP. Ich konfiguracja jest dziecinnie prosta, i daja bardzo duża wygode użytkowania. Z mojej strony moge polecić Xblitz iSee  http://xblitz.pl/produkt/kamera-xblitz-isee-p2p-ip-wifi-niania/ . Ma standard ONVIF, słuszną rozdzielczość 720p da sie sterować jej obrotem i widzi w ciemnościach. Bardzo porządny sprzęt

Edytowane przez KarolR102
Link to post
Share on other sites
  • 11 miesięcy temu...

haha

dokładnie 720p to już przeżytek. Jak nie wierzysz sprawdź opis dwóch rodzajów systemów tutaj https://www.hertzsystems.com/product/systemy-telewizji-dozorowej-cctv/

IP ma tam w standardzie rozdzielczość 2560×1920 więc.. 

Detekcja ruchu to już chyba też normalka. Odbiór z dowolnego miejsca no nie wiem w sumie. Ale polecam sprawdzić co mają kamery z Heartz System zanim Xblitza puścisz xd 

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...