Skocz do zawartości

Xeon X5460 @4,31GHz, kontynuowanie OC


Recommended Posts

Ustabilizowałem X5460 na poziomie 4,31GHz na warunkach z załączonych screenów (podbiłem tylko dodatkowo ramy do 2,1V i na wszelki wypadek dałem jednak oczko w górę napięcie CPU). W Cinemabench mam 456 punktów, które plansują X5460 pomiędzy i5 4570 (ok. 405pkt) a i5 4590 (ok. 505 pkt)

 

http://i.imgur.com/rWaPHGxh.jpg

 

http://i.imgur.com/TSPIuoQh.jpg

 

Próbowałem zrobić 4,33GHz (ramy oczywiści wtedy ściągnąłem do poziomu 900MHz), komputer normalnie wstaje, niby nie ma problemów, ale Prime 95 (blended stress test) pokazuje błąd rounding was 0.5 less than 0.4 na losowym rdzeniu (tylko jednym) zanim dojdzie do 4 testu. Vcore ustawiłem wtedy na maksymalny dopuszczalny, czyli 1,3500V.

 

Czytałem w necie, że zmniejszenie napięcia PLL miałoby skutkować zmniejszeniem zapotrzebowania na napięcie przez procesor (w przypadku chipsetu P45), ale jak je obniżyłem do poziomu 1,50V, to błąd w Prime95 miałem już przy 2 teście.

 

Zrobiłem też próbę - zmniejszyć mnożnik do 9 i zwiększyć FSB do 490. Na 4,4GHz ten sam błąd na losowym rdzeniu. Może za dużo... 

 

Podejrzewam, że brakuje procesorowi napięcia, ale z drugiej strony nie chcę wykraczać poza bezpieczną granicę z dokumentacji Intela. Tym bardziej, że podniesienie napięcia do ok 0,02-0,03V nie zagwarantowało mi stabilności przy podniesieniu częstotliwości o 90MHz...

 

I tu pytanie - czy coś jeszcze faktycznie mogę zrobić? Myślałem o ręcznej modyfikacji napięcia GTL, gdzieś mam nawet zapisane linki jak ludzie to ogarnęli... 

Druga rzecz - czy przypadkiem nie popełniłem jakiegoś błędu w (bezpiecznych) napięciach? Różnie piszą ludzie na forach, starałem się szukać w źródłach, ale mogłem się gdzieś machnąć).

 

Na ten moment przychodzi mi tylko OC RAMu i próba odpalenia mostka na 400MHz (chociaż kiedyś próbowałem i miałem od razu BSOD przy tym parametrze)

 

(pełna specyfikacja w sygnaturze)

Edytowane przez KIciulek
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Próbowałem chyba wszystkiego w granicach bezpieczeństwa... Zmieniałem PLL, GTL, z Vcore nawet wychodziłem 2 oczka powyżej 1,35...

Nawet FSB termination voltage szukałem po forach jakie jest bezpieczne (VTT (FSB/CPU Termination) Voltage – powinno być niższe od napięcia procesora, choć ta zasada nie dotyczy napięć (CPU i VTT) poniżej 1,3V. Bezpieczny limit to 1,35V)

 

Jakiekolwiek większe (4,4GHz) zmiany częstotliwości CPU powodowały błędy w Prime95 (chociaż Cinemabench mogłem bez problemu ukończyć), a w przypadku drobnych - powyżej 4,33GHz system nie był do końca stabilny - losowe BSOD przy korzystaniu z przeglądarki internetowej).

 

Ostatecznie został na 4313MHz (ewentualnie + te 2 oczka po 9,5MHz max). Mógłbym jeszcze popróbować tymi CPU i NB clock screw, ale to chyba byłby daremny wysiłek...

 

BTW. Jeśli ustawię mostek na 400MHz to nawet nie pokazuje się wczytywanie Windowsa (na C2D dochodziło do ekranu logowania i BSOD)

Edytowane przez KIciulek
Link to post
Share on other sites
  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...