Skocz do zawartości

Freezowanie się całego PC w różnych sytuacjach


Recommended Posts

Witam, mam nadzieję, że umieściłem temat w dobry dziale.
Do rzeczy przechodząc, od niedawna mam mały problem z PC, otóż zaraz po włączeniu go i rozpoczęciu jakiś działań (najczęściej podczas przeglądania Chrome, ale dziewczynie zdarzyło sie podczas grania w Sims 4 a mi w DiRT) PC się zawiesza, ale w taki sposób, że system nie odpowiada (można próbować otwierać różne okna i programy), nie da rady nic włączyć albo wyłączyć, za to myszka i klawiatura działają poprawnie. Problem mija po jakiś 5 minutach i potem jest ok. Nie jest tu super uciążliwe, jednak na pewno jest to działanie dziwne, niespotykane. Teraz nie wiem, jak dojść do senda problemu i go rozwiązać.

PC pracuje pod systemem Win10 64-bit.

i5 6500, GTX 1070, system na SSD GoodRam,
drugi dysk WD Blue, 16GB RAM Corsair
Sprzęt w miarę nowy, około 4 miesięcy, wszystko aktualne i oryginalne.

 

 

Pozdrawiam wszystkich!

Link to post
Share on other sites

@RafiXll wybacz, walnąłem gafę - mam pamięć RAM od Kingston (KHX2133C14D4/8G), teraz zajarzyłem, w momencie pisania przyćmiło mnie. dokładnie to 2 kości po 8GB 

@Mir00 mam wyłączoną ta funkcję, nie dało to żadnego efektu póki co


Cześć,

problem dalej nie rozwiązany, może ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?

Edytowane przez misioeq
Link to post
Share on other sites

Mam Avire, ale raczej nic nie było, do tego czasami skanuję Malwarebyte i SpyBotem dla pewności

Na format może sobie niedługo pozwolę jak będę musiał, ale wolałbym jednak jeszcze przez jakiś czas uniknąć tego (PC od października, wolałbym tak z rok przeczekać, ani dłużej)

Link to post
Share on other sites

Na twoim miejscu sprawdziłbym dyski. Zarówno poprawne podłączenie (SSD jako SATA0, HDD jako SATA1, zmiana kabli w celu wykluczenia ich wad etc.), konfigurację w BIOS (AHCI zamiast IDE itd.), jak i skan na obecność wadliwych sektorów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam, dyski podpięte są dobrze, SSD jako SATA1 a HDD jako SATA2 (SATA0 widać nie występuje). W BIOSie konfiguracja już była jako AHCI, nie zabrałem się jednak za testowanie dysków.

Otóż rozwinę jeszcze myśl, jak PC się zawiesza. Często dzieje się to chwilę po włączeniu PC i Chrome - jeżeli otwieram którąś nową kartę z rzędu, Chrome zawiesza ładowanie tej strony tak jakby brakło internetu - jednak dalej mogę na przykład przeglądać strony już otwarte. Znowu podczas gry i zapisu nastąpiła zawiecha, przy czym aktywny był jedynie kursor - żadna z opcji nie da się uruchomić. Dopiero po chwili mogę normalnie wszystko klikać. Tak samo na pulpicie - chcę zamknąć lub otworzyć jakiś program/okno - nic się nie dzieje, dopiero po czasie zaczyna wszystko reagować. Przy okazji, większość programów mam na SSD, gry na HDD a dzieje się to w wszystkich (chyba) możliwych sytuacjach. 

Link to post
Share on other sites

Narzędziem Windows 10? Może ktoś się wypowie ile owo narzędzie jest wartę, gdyż nawet nie wiem o które chodzi. Osobiście, zaufałbym dopiero wynikom MemTest86.

Przy następnej zwieszce sprawdź, czy ctrl alt del reaguje i może tam coś ciekawego się pojawi. Zastanawiam się jeszcze nad antywirusem. Może on obciąża dysk (np. skan w tle)? Rozumiem, że nie masz kilku antywirusów pracujących równolegle? Gra, która się zawiesiła znajduje się na HDD, tak?

Link to post
Share on other sites

W tle zwykle działa Steam, GOG Galaxy, Avira, ThunderMaster (do karty graf.) i Malwarebytes. BIOS aktualizowałem niedawno, już nowszego nie mam, system też systematycznie aktualizuję, sterowników od dysków i grafiki dawno nie więc to sprawdzę.

 

Edit: do dysków nowszych firmware nie ma, w każdym razie nigdzie nie są zamieszczone.

Edytowane przez misioeq
Link to post
Share on other sites

Daj screeny z parametrow SMART z programu CrystalDiskInfo dla tego dysku SSD oraz dla HDD (tylko w miare mozliwosci cała tabelke).Nastepnie screeny z obu dyskow z programu HDTune, zakladka "Error scan" (koniecznie z ODZNACZONĄ opcja "Quick scan" - skanowanie bedzie powolniejsze ale za to dokladniejsze i moze troche potrwac).

Mozesz takze popracowac tylko na 1 kosci RAM,potem zmiana na 2 i zobaczyc czy problem dalej wystepuje.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

witam witam, przepraszam, że odpisuję tak późno, coś mnie innego bardzo wciągneło.

w każdym razie tutaj mam screeny z CrystalDiskInfo 

 

 

http://i.imgur.com/ED7wDAu.jpg

http://i.imgur.com/Gke7sje.jpg

 

 

z programu HDTune juz robiłem sprawdzenie pod katem błędów, ale nie mam zrzutów, jutro zrobie testy jeszcze raz wraz z obrazkami. w każdym razie testy wyszły ok.
pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

IMHO sprzęt jest ok i nie ma sensu wszystkiego skanować w nieskończoność. Jest to jakaś przypadłość programowa. Ja w pierwszym rzędzie wywaliłbym Avirę i Malwarebytes a włączył tylko Windows Defender (w zupełności wystarcza a nie stwarza problemów i nie zamula systemu jak inne antywirusy), później sprawdziłbym wszystkie procesy w Menadżerze zadań. Na koniec przejrzałbym dziennik zdarzeń pod kontem zapisanych tam błędów. Jeśli nie było by tam nic podejrzanego to wolałbym szybko reinstalować Windows i postawić wszystko na czysto, z praktyki wiem, że jest to szybsze i skuteczniejsze w takich przypadkach niż skanowanie i szukanie.    

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Własnie sam dochodzę do tego stwierdzenia, ale wolałem go uniknąć. Malware już wywalony, Aviry chyba też się pozbędę w takim razie, procesy w Menadżerze wyglądają w sumie ok, większość jest systemowa plus tam Steam, GOG i coś od karty - raczej bezpieczne. Sprawdzam wszystko dokładnie, bo jeszcze nie zdążyłem się "przyzwyczaić" do sprzętu.

W każdym razie więcej już nie wymyślimy, jak problem będzie dalej występował to zabieram się za przeinstalowanie OS.
Dziękuję wszystkim za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...