Skocz do zawartości

AMD! Ja się pytam gdzie jest nasycenie!


Recommended Posts

Witam, 

 

Czyżby AMD usuwało przydatne funkcje w swoich sterownikach?

Obecnie mam Sterowniki do r9 280x 16.9.2 i gdy wchodzę

 

Preferencje>Dodatkowe ustawienia karty Radeon>Moje płaskie panele cyfrowe>Kolor ekranu (Płaski panel cyfrowy)

 

Mam tam takie opcje jak Odcień, Nasycenie, Jasność, Kontrast.

 

W kolejnych nowszych sterownikach tych opcji tam nie ma. Są one gdzieś ukryte czy AMD według mnie "strzeliło sobie w kolano".

 

Bez tej funkcji czuję się jak bez ręki i mam zamiar siedzieć na 16.9.2 dopóki ona nie wróci.

Link to post
Share on other sites

Jak dla kogoś kto siedzi w fotografii i grafice, to powiem ci, że bardzo dobrze że AMD wywaliło te opcje. Nie powinno się ich wogóle tykać. Takie rzeczy należy ZAWSZE ustawiać tylko i wyłącznie w monitorze, bo inaczej liczby RGB są obcinane i tak naprawdę tracisz pełną paletę barw.

Link to post
Share on other sites

OLED OLEDowi nierówny. Zależy jak dany producent skalibruje ekran. Czy pod tani efekt "wow" bez możliwości zmiany czy zrobi podejście bardziej profesjonalne i da również możliwość samodzielnej korekcji. Sam mam Lumię 930 z prawidłowo użytym OLEDowym ekranem + możliwości korekty, i nigdy więcej nie wrócę do telefonów z LCD.

Samsungi zawsze miały takie cukierkowe kolorki.

To samo można zresztą odnieść do kalibracji ekranów LCD w niektórych telefonach (a takze monitorach, zwłaszcza tych tanich) innych producentów, więc nie jest to reguła.

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

A co ma do tego OLED? Z tego co wiem graficy nie pracują na sRGB, tylko na AdobeRGB, albo ProPhoto, czyli na paletach zdecydowanie szerszych od sRGB (lub jak wolisz przejaskrawionych), a to właśnie wynik ich pracy obserwujemy na naszych urządzeniach. Czyli, że szare, wyblakłe ekrany zdolne jedynie reprodukować sRGB i to na ogół z odchyłami są ok, a wyświetlacze mogące odtworzyć profesjonalną AdobeRGB i to z minimalnym odchyłem (patrz S7) już nie? I co dokładniej można stracić?

Link to post
Share on other sites

Żeby zrozumieć to zagadnienie w pełni, trzeba najpierw zrozumieć, na czym polegają różnice między używanymi profilami kolorów (przestrzeniami barw) i jak to się odnosi do ich prawidłowego wyświetlania. ;)

Ludzie którzy tego nie rozumieją, mogą sądzić, że jak ustawią w S7, w opcjach koloru "AMOLED Photo", który jest skalibrowany właśnie pod Adobe RGB, to będą mieli zawsze prawidłowo wyświetlane kolory. Jest to bardzo dalekie od prawdy...

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

Widziałem. Jest w miarę dobry. Ale tylko w odniesieniu do plików (czyli zdjęć) zapisanych w przestrzeni kolorów Adobe RGB. Cała reszta (czyli znaczna większość) będzie wyświetlana nieprawidłowo.
Do tej całej reszty wybiera się właśnie profil "Basic", który jest skalibrowany do sRGB.
Przyznaj się, kiedy ostatnio ktoś wysłał ci jakieś zdjęcie zapisane w przestrzeni Adobe RGB? ;)

Tematy o kolorach...to są ogólnie bardzo złożone tematy.

Więcej szczegółów możesz poczytać np. tutaj: https://forums.adobe.com/thread/1274378
Jest tam dużo info, jak można rozpocząć przygodę z kolorami.

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście, wciąż większą część materiałów trzyma się tego "wybrakowanego" standardu (albo zwyczajnie przestarzałego), co nie znaczy, że i ja muszę mieć w tym udział. Nie używamy sRGB dla tego, że jest idealny (niestety, wiele osób wciąż uważa, że tak właśnie jest i dla tego wszystko do niego porównują), a dla tego, że był standardem i... tak już zostało (tak samo jak mp3). Popraw mnie jeżeli się mylę.

Link to post
Share on other sites

Mniej więcej ;) Tak naprawdę, to jeszcze rynek nie jest gotowy na tak bardzo kolorystyczną zmianę. sRGB jest wciąż bardzo poprawnym standardem, i tak naprawdę urządzenia które potrafiłyby wyświetlić coś więcej, są jeszcze zbyt drogie i za mało zaawansowane. Bardzo mało jest monitorów które wogóle obsługują 10-bitowy sygnał, jeśli już są, to bardzo drogie, a karty graficzne które potrafią go wyświetlić, to jak narazie tylko te z segmentu profesjonalnego (Quadro i FirePro). A tylko z sygnałem większym niż 8-bit działanie w poszerzonej przestrzeni kolorów ma jakiś sens. A to z kolei generuje większe koszty obliczeniowe dla sprzętu.

W urządzeniach wymiana standardu sRGB na nowy o poszerzonym zakresie kolorów (np. na taki Adobe RGB) powodowałaby również konieczność konwersji "w locie" materiałów sRGB otwieranych na takich urządzeniach, bo inaczej będą wydawać się wyprane z kolorów - i znowu koszty obliczeniowe.

Tzn. mp3 jest najpopularniejszy, bo daje dobry stosunek jakości do rozmiaru, i może być odtworzony praktycznie wszędzie, nie zużywa również za dużo mocy obliczeniowej. Tak samo jest z jpg.

Trochę inna sytuacja jest z plikami zdjęć zapisanymi w poszerzonej przestrzeni kolorów. Do ich otwarcia w postaci w której dostrzeże się zalety takiego zapisu konieczna jest odpowiednia karta graficzna, monitor, ustawienia w systemie i oprogramowanie. Zajmują też znacznie więcej miejsca. Typowe zdjęcie w 16-bit + poszerzona przestrzeń kolorów z 12-megapikselowego Nikona D90 zajmuje po kompresji bezstratnej TIFF/LZW ok. 77 MB.
Same matryce w lustrzankach też nie są idealne. Te najlepsze, przetestowane przez DxOMark do tej pory, potrafią złapać "jedynie" nieco powyżej 26 bitów kolorów. A typowa dzisiejsza lustrzanka Kowalskiego - czyli np. Canon 750D - ledwo 22,7 bit, czyli nawet poniżej standardu sRGB.

No ale jest jakaś nadzieja, monitory się powoli rozwijają, pojemność dysków rośnie, szybkości neta rosną, a ostatnio głośniej się mówi o tym całym HDR w TV. A to HDR to właśnie nic innego jak powiększona głębia bitów, czyli więcej kolorów + poszerzone przestrzenie barw w standardzie DCI P3. Można już konwertować video 10-bit do np. HEVC/H265. W poprzednim roku miał premierę Shadow Warrior 2, który obsługuje 10-bit HDR. Także wszystko kwestia czasu, powoli się to rozwija.

 

Czas pokaże co z tego wyniknie. Przedewszystkim to na początek urządzenia wyświetlające większą głębię bitową muszą znacznie potanieć :) Przydałaby się też nowa technologia matryc w aparatach, taka, która potrafi złapać chociaż trochę więcej kolorów niż sRGB.

Edytowane przez ReznoR
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...