Skocz do zawartości

Intel core i5 750 czy warto i jaka płyta główna


Recommended Posts

Witam. Otóż chciałem kupić procesor. Każdy, który wybiorę jest lepszy od aktualnego. Moje pytanie brzmi czy warto jeszcze kupować używanego i5 750? Widziałem gameplay z wiedźmina 3 i spisywał się całkiem nieźle. A jeśli warto to jaką do niego dobrać płytę główną?

Link to post
Share on other sites

Miałem tego proca, grałem na wieśku 3 z 8Gb ram i R7 370 2gb. Gra chodziła płynnie w 60fps na wysokich(zasięg rośliności na średni) i nie było spadków FPS. Grałem oczywiście na stockowych zegarach 2.67Ghz i na boxowym coolerze. Potem wpadł Fortis 3, podkręciłem na 3.8Ghz przy 1.34v i temp. maksymalne to 60 stopni w grach. Procesor moim zdaniem na dzisiejsze gry się nadaje bo grałem na nim w overwatcha, R6 Siege, CSa, GTA V ale niestety są to już stare 4 rdzenie/wątki. Płytę główną jaką miałem to P7P55-LX od Asusa i dawała radę, ale są lepsze z mocniejszymi sekcjami zasilania.

Link to post
Share on other sites

bierz płytę asusa na allegro jest pełno p7p55d za ok 250-300zł 

i szukaj jakiegoś 8 wątkowego xeona np x3430 za 200zł i zrobisz deal życia na stocku daje we wszystko a 8 wątków akurat  mi się przydaje 

 

Xeon x3430 ma 4 wątki a nie 8

- Igoruss

Edytowane przez Igoruss
Link to post
Share on other sites

Miałem tego proca, grałem na wieśku 3 z 8Gb ram i R7 370 2gb. Gra chodziła płynnie w 60fps na wysokich(zasięg rośliności na średni) i nie było spadków FPS. Grałem oczywiście na stockowych zegarach 2.67Ghz i na boxowym coolerze. 

bajeczki :D mam podkręconego i5 2500k, który miażdzy takiego stockowego i5 750, kartę mam hg7850 @OC (czyli to samo co r7 370) i 40-45 fps w medium fhd - 60 fps w high to gtx 960 ledwo uciąga i to poza Novigradem

 

do autora, olej tego i5 750 i poszukaj i5 2400/2500 + jakaś tania płytka na p67 (wtedy sobie turbo zegar podkręcisz o 400 MHz), i będziesz miał duuużo wydajniej

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Jeśli do gier to ewentualnie i3 2120 + solidna płyta. Za rok jak ceny i5 2400/2500 spadną to najwyżej wymienisz.

Taka i3 będzie niewiele gorsza od i5 w aplikacjach niewymagających mocnych 4 rdzeni.

 

Oczywiście to zależy od budżetu.

Link to post
Share on other sites

To powiem wam ciekawostkę,

mam 2 komputery na i5 750 / 8GB i grafiki z owych czasów (5770 i 6950), przyszedł czas na decyzję co do rozbudowy i zacząłem od modernizacji kompa z radkiem 5770.

 

Docelowo chce przejść na najnowszą platformę w obu przypadkach (i5 7600).  Ale po wymianie samej karty graficznej z radeona 5770 (512M) na gtx 1060 (6G) oraz dodaniu dysku SSD jako rozruchowego zastanawiam się czy to ma sens :) Komputer po prostu dostał takiego kopa że wszystko śmiga w grach ultra mega płynnie - syn jest przezadowolony :)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

i5 750 (szczególne po OC) to nadal wydajny procesor (zegar w zegar wydajniejszy od PII x4 o około 25%, a na phenomach ludzie nadal grają w najnowsze gry), dodać do tego, że jak np syn @manipulatora gra w gry , które nie siedza ostro na cpu, to karta będzie mu śmigać na maksa spokojnie

Link to post
Share on other sites

To powiem wam ciekawostkę,

mam 2 komputery na i5 750 / 8GB i grafiki z owych czasów (5770 i 6950), przyszedł czas na decyzję co do rozbudowy i zacząłem od modernizacji kompa z radkiem 5770.

 

Docelowo chce przejść na najnowszą platformę w obu przypadkach (i5 7600).  Ale po wymianie samej karty graficznej z radeona 5770 (512M) na gtx 1060 (6G) oraz dodaniu dysku SSD jako rozruchowego zastanawiam się czy to ma sens :) Komputer po prostu dostał takiego kopa że wszystko śmiga w grach ultra mega płynnie - syn jest przezadowolony :)

Czasami nawet tego nie mówię aby nie narazić się na ataki ;) , ale wśród kolegów jest trochę takich "rzęchów" śmigających różnie od 3.6GHz_3.8GHz do 4GHz, sparowanych rożnie - R9 290, GTX 970, GTX 1060 3GB no i mój i5 760@4GHz razem z RX 470_1300. Naprawdę na tych maszynkach można jeszcze rewelacyjnie pogiercować. :D Tylko w przypadku Tych CPU jest ważna jedna rzecz- jak najwyższe rozsądne OC !

Edytowane przez daryzda
Link to post
Share on other sites

główne pytanie zadane przez autora jest takie czy warto kupować nadal używanego i5 750? a jaki ma zasilacz i chłodzenie nikt nie zapytał.. jeszcze budżet?

"zalety" i5 750? bez OC słabizna, prądożerna grzałka, która potrzebuję dobrego chłodzenia do OC, na allegro już prawie brak sensowych płyt głównych, a ceny kosmiczne, nie mówiąc już, że wiele jest na wykończeniu :) Miałem kręconego Xeona [email protected] i nie polecam, na stockowych zegarach 2500K dużo wydajniejszy nie mówiąc już o temperaturach.

 

Nie ma sensu się już pchać w takie starocie, najsensowniejsza opcja budżetowa teraz do grania to Pentium G4560, przy tym procesorze nawet słabą opcją wydaję się być i5 2400, który kosztuje tyle co G4560 a nawet więcej.

 

TEST G4560

Edytowane przez Krychu.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To po co wymieniać skoro śmiga :P w co gra syn? 

 

Przepraszam autora wątku za mały off-top

 

Generalnie był to cs:go, lol, ale też gta iv, rust, garrys mod - wdrożyłem go trochę w swoje "oldskoolowe" pozycje na steam np. metro: last night, Wolfenstein: new order/old blood, deus ex: bunt maszyn - i na nowej karcie wszystkie "suwaki" na maksa :), ale co najważniejsze teraz będzie mógł grać w nowsze tematy jak watch dogs/2, dishonored2 itp. itd.

Obiecałem mu już nową platformę więc docelowo będzie miał i5 7600 lub coś porównywalnego - a w swoim kompie chyba zmienię tylko wysłużoną 6950 na 1060gtx i znów będzie na jakiś czas komp do giercowania :)))

 

Podsumowując: niewiem czy i5 750 to dobra oferta pomimo relatywnie niskiej ceny - w tej kategorii rządzi sandy bridge i raczej tu upatrywałbym lepszej oferty typu możliwości do ceny. Ja swoje komputery na i5 750 składałem w 2010 roku i na owe czasy ten procesor był idealny - o dobrym wyborze niech świadczy to że do dzisiaj (6 lat !!!!) śmigają bezawaryjnie i bezzamułowo na windows 7 / 8gb ram, psu 530W, ssd 240 crucial / raid 2x640 i na stockowym chłodzeniu podkręcone poniżej 3ghz.

Link to post
Share on other sites

750ka jest wciąż wydajna, ale wadą dość istotna tego procesora jest pobór prądu zwłaszcza po OC. wg. testu, pobór (cała platforma) 3470ki podkręconej do 4.1Ghz to ok. 130W. 760ka (siłą rzeczy i 750ka) na 4Ghz ciągnie aż ~ 290W!

 

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesorow_intel_core_i53470_core_i33225_i_core_i33240?page=0,7

Link to post
Share on other sites

No 150w różnicy da nam około 200zł rocznie (przy 8 godzinach pracy dziennie). Dobre mobo pod i5 750 z CPU to kosz około 500-600zł. Dobry setup po i5 3570k to już 1000-1200zł. Różnica spora bo są spore szanse, że ani jeden ani drugi setup nie przetrwa 3-4 lat żeby się zwrócić finansowo. Niestety wiele osób pomija kilka ważnych spraw. Nie ma szans, żeby płyty pod s1156 miały wsparcie dla Windows 10. Jak miałem Asusa Maximusa III Formula w zestawie z i5 750 to fakt... Ładnie się wykręcił do 4GHz + i wszystko działało ale jeśli chcieliśmy mieć jakiś sensowny sterownik dźwiękówki to kombinowania było co nie miara pod Win10. Soft typu Asus AI Suite nie działał w ogóle :/ Przy S1155 chipsety z serii 6 w większości miały jakieś tam wsparcie dla Win10 a chipsety serii 7 przeważnie już pełne. W większości przypadków działają wszelkie dodatki od producenta itp. No i jeszcze SATA3 a właściwie jego brak. Płyty poniżej S1155 mają tylko SATA2 co ogranicza nas do około 350MB/s co obcina wydajność dysków. Podobnie z PCIe 3.0.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...