Skocz do zawartości

Podkręcanie i5 4690K na MSI Z97 Gaming 3 krok po kroku


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Chrooms,

Recommended Posts

Nie zbyt dobra rada.Z obsługą AVX temperatura pójdzie mu do 90-100 stopni i komp się wysypie.Procek z glutem,nie skalpowany.

Tu chyba chodzi o stabilność? Jeśli proc nie wytrzyma torture testu (prime95 lub wlasnie AVX) to jaka to będzie stabilność?

Edytowane przez ErniK
Link to post
Share on other sites

 

Tu chyba chodzi o stabilność? Jeśli proc nie wytrzyma torture testu (prime95 lub wlasnie AVX) to jaka to będzie stabilność?

 

Jak mi nie wytrzyma tortur testu, to skąd wezmę drugi :o :o :o :o :o:cry: :cry: :cry: :cry: :?:

Edytowane przez Chrooms
Link to post
Share on other sites

Wystarczy że przejdzie test bez AVX.W grach i tak nie jest obciążany tak jak w OCCT bez AVX a co dopiero z AVX.Nie ma sensu tego robić bo procesor może być i dobrą sztuką ale bez  zdjęcia czapki i wymiany pasty na CLU lub CLP plus porządne chłodzenie nie da rady ze względu na temperatury i zabezpieczenie i tak zresetuje kompa jeżeli pojawi się temperatura 100 stopni,a myślę że się pojawi.Kolega zakładający temat może oczywiście spróbować zrobić test z AVX ale robi to na własne ryzyko.Osobiście mam procesor oskalpowany,pasta między IHS-em a rdzeniem CLP, procesor podbity na 4,4GHz przy napięciu 1,3V (offset +0,15V).Zapuściłem OCCT z AVX i napięcie podskoczyło do 1,42V(!),temperatury po 87 stopni.Wyłączyłem natychmiast i więcej testu z AVX nie zrobię.Szkoda proca.A tak na koniec to testy OCCT można oczywiście robić ale najlepszym testerem są gry bo przecież  w grach najczęściej jest obciążany procesor.

Link to post
Share on other sites

Wystarczy że przejdzie test bez AVX.W grach i tak nie jest obciążany tak jak w OCCT bez AVX a co dopiero z AVX.Nie ma sensu tego robić bo procesor może być i dobrą sztuką ale bez  zdjęcia czapki i wymiany pasty na CLU lub CLP plus porządne chłodzenie nie da rady ze względu na temperatury i zabezpieczenie i tak zresetuje kompa jeżeli pojawi się temperatura 100 stopni,a myślę że się pojawi.Kolega zakładający temat może oczywiście spróbować zrobić test z AVX ale robi to na własne ryzyko.Osobiście mam procesor oskalpowany,pasta między IHS-em a rdzeniem CLP, procesor podbity na 4,4GHz przy napięciu 1,3V (offset +0,15V).Zapuściłem OCCT z AVX i napięcie podskoczyło do 1,42V(!),temperatury po 87 stopni.Wyłączyłem natychmiast i więcej testu z AVX nie zrobię.Szkoda proca.A tak na koniec to testy OCCT można oczywiście robić ale najlepszym testerem są gry bo przecież  w grach najczęściej jest obciążany procesor.

 

Jestem też Twojego zdania login1969.

 

Jak miałem zegar ustawiony na 4,5GHz z napięciem 1,255V, to w 2 godzinnym teście wszystko było cacy, a w grze Blue Screen po dłuższej sesji. Co prawda miałem wtedy DRAM w biosie ustawiony na 1600MHz. Mógłbym pewnie dać takie ustawienia, jak przy 4,5GHz z 2400MHz i może by nie miał Blue Screen'ów, ale nie chcę próbować. Na razie jest ok i jeśli tak będę miał do końca tygodnia, to zostawię na 4,4GHz.

Link to post
Share on other sites

Jestem też Twojego zdania login1969.

Jak miałem zegar ustawiony na 4,5GHz z napięciem 1,255V, to w 2 godzinnym teście wszystko było cacy, a w grze Blue Screen po dłuższej sesji.

Tak się Panowie pocieszajcie...

I to zdanie podsumowuje dobrze wasze nic nie znaczące testy bez AVX...

Jeśli proc przejdzie testy z AVX - to na 99% nie wysypie się w normalnej pracy/grach a nawet przy dużym obciążeniu...

 

Wystarczy że przejdzie test bez AVX.

Osobiście mam procesor oskalpowany,pasta między IHS-em a rdzeniem CLP, procesor podbity na 4,4GHz przy napięciu 1,3V (offset +0,15V).Zapuściłem OCCT z AVX i napięcie podskoczyło do 1,42V(!),temperatury po 87 stopni.

Właśnie nie wystarczy...

Jasne, że dla procka 99% czasu pracy to małe/średnie obciążenie, ale chyba chodzi o to żeby wyłapać czy ten 1% mocnego obciążenia nie wywali nam systemu...

 

Jak ustawiłeś offset +0,15v przy napięciu 1,3v - to się nie dziw, że Ci napięcie skacze na 1,42v przy obciążeniu...

 

U mnie napięcie ustawione na 'normal' - na moim procku daje to ~1,120v (na każdym może być ono nieco inne) do tego offset +0,100 - co daje przy mocnym obciążeniu ~1,224v - w idle spada do ~0,880v...

Edytowane przez ErniK
Link to post
Share on other sites

W moim przypadku wystarczyło że przetestowałem go parę razy bez AVX i w grach ani razu mi się nie wysypał (ponad rok czasu).Jak ty sobie to człowieku wyobrażasz?Że kolega Chroms puści sobie test na jakieś dwie godziny z temperaturą ponad 90 stopni???!Przecież to jest degradacja proca!Jeżeli ty tak robiłeś,no to życzę ci sukcesu z tym prockiem.Długo ci nie pochodzi.

 

 

 

Jak ustawiłeś offset +0,15v przy napięciu 1,3v - to się nie dziw, że Ci napięcie skacze na 1,42v przy obciążeniu...

 

 

Wiem o tym że przy offsecie napięcie skacze do dużych wartości dlatego przy ustawieniu offset nie zalecane jest testowanie procesora programami typu OCCT czy Prime 95.Inaczej jest gdy napięcie ustawione jest na stałe.Temperatury wtedy tak nie szaleją.Zresztą ten drugi program do testowania już dawno został odsunięty  i w ogóle nie jest zalecany.Nie zmienia to jednak faktu że Chroms ma gluta pod IHS-em i test z AVX jest po prostu bardzo nie zdrowy dla procka.Chroms możesz spróbować na chwilę włączyć test z AVX-em i sam zobaczysz jakie temperatury osiągnie twój procesor.W razie czego od razu wyłączysz.

Link to post
Share on other sites

Zapuść jakiś program z dekodowaniem video (ale na procek nie grafe) lub coś co porządnie go obciąży i procek Ci klęknie...

Swoją drogą przy napięciu 1,31 dawać jeszcze offset na +0,150 - czysty hardcore - to jest dopiero degradacja procka...

Ale spoko, żyj dalej w nieświadomości... to Twój procesor...

 

Przy testach z AVX i ustawieniu jak w sigu mam temp na poziomie <80...

Edytowane przez ErniK
Link to post
Share on other sites

 

Swoją drogą przy napięciu 1,31 dawać jeszcze offset na 0,150 - czysty hardcore - to jest dopiero degradacja procka...

 

 

Źle zrozumiałeś.Do stockowego napięcia dodaj 0,15V.To jest jakieś 1,28V.Przy testach OCCT  bez AVX wartość napięcia wynosi 1,31V.W grach to samo.

Link to post
Share on other sites

To masz coś źle ustawione skoro napięcie skoczyło Ci na 1,42v... - chyba masz gdzieś ustawione 'auto' (podejrzewam, że napięcie procka - core voltage czy jak to się nazywa na Twojej płycie) i nie ważne, że masz w grach i bez AVX 1,31v, - jakiś program obciąży Ci mocniej procka i napięcie pójdzie w górę...

 

To właśnie OCCT z AVX pokaże Ci prawdziwe napięcie na procku...

 

U mnie czy to z AVX czy bez - maks napięcie 1,225v i nie idzie więcej...

Edytowane przez ErniK
Link to post
Share on other sites

Ale

 

.

 

U mnie czy to z AVX czy bez - maks napięcie 1,225v i nie idzie więcej...

Ale ty masz prawdopodobnie ustawione stałe napięcie 1,225.Ustaw sobie  takie napięcie w offsecie i zrób test z AVX to zobaczysz jak pójdzie do góry.Dlatego wszędzie odradzają testy programami bardzo obciążającymi proca jeżeli napięcie ustawione jest jako offset.

Link to post
Share on other sites

Chyba raczej Ty masz złe ustawienia. Voltage na auto, wtedy przy obciazeniu nie dosc ze proc sam z siebie bierze wiecej papu, to jeszcze dostaje z offsetu +0,15v.

 

Nie mam stałego, mam offset...

Idle: http://imgur.com/a/MBajk

Stress: http://imgur.com/a/usfNh

Ustawienie offsetu (+0,100 dla bezpieczenstwa, spokojnie chodzi na +0,095v) w biosie: http://imgur.com/a/zBv40

 

Odradzają bo trzeba troszkę testów, żeby ustabilizować procka z offsetem, ale dla chcącego...

Zazwyczaj przy kręceniu ustawia się na sztywno napięcie i mnożnik, bo tak jest najprościej...

Edytowane przez ErniK
Link to post
Share on other sites

Fajnie, że tak sobie udowadniacie, kto ma rację. Natomiast, dla mnie to nie ma większego znaczenia - czytaj - pomocy.

 

Dzięki ErniK za podpowiedzi na pm, tyle, że tam jest filmik o podkręcaniu na płycie Asrock i próbowałem dobrać sobie do swojej i oprócz niektórych rzeczy nie widziałem podobnych, chociaż dla osób obeznanych wszystko było by jasne.

 

Właśnie dlatego w moim pierwszym poście napisałem - wyraziłem prośbę - cytuję:

Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże i dokładnie, ze szczegółami, jak małemu dziecku wytłumaczy co trzeba zrobić, najlepiej ze screen'ami z mojej płyty ^^ .

 

 

Póki co dzięki login1969, mam stabilny komp i mam nadzieję, że tak zostanie, a jeśli - według ErniK'a - po miesiącu wyskoczy mi Blue Screen, to dalej będę Was męczył 8-)

 

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

Znalazłem na jakimś forum, że max dla i5 4690K to 80 st. C, zatem tak ustawiłem w OCCT i przy włączonym AVX po 2 minutach i 42 sekundach program się zatrzymał, a ja nie sr*am złotem by sobie kupić nowy procek jeśli ten mi się spali. Gluta też nie będę zmieniał, bo mam sprzęt na gwarancji.

 

http://i68.tinypic.com/2njk1he.jpg

 

 

Zatem dalej będę testował ustawienia login1969 w grach i jeśli po miesiącu mi wywali Blue Screen u niego będę szukał pomocy.

 

Jedyne co zmieniłem w biosie, to odblokowałem XMP - nie wiem czy dobrze, czy nie, ale wszędzie trąbią by tak zrobić.

Edytowane przez Chrooms
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Powtarzam, ale ostatni raz :/ .

 

Chcecie mi na maxa pomóc, to dajcie mi screen'y z ustawieniami, jakie powinienem mieć, a nie linki do YT, odnośniki do poradników, pytania jak ustawiłem offset, itp., bo mnie to nic nie mówi :cry: . Wtedy może znowu spróbuję OCCT z AVX, chociaż czytałem, że to dla maniaków. Ja bym tylko chciał mieć stabilny system z nawet tymi 4,4GHz'ami ;) .


Temat do zamknięcia

Link to post
Share on other sites

Chroms,sorry że zajęliśmy się dyskusją między sobą,ale myślę że jak z napięciem 1,28 przeszedł ci test to używaj teraz proca z takimi ustawieniami jeżeli wystarczy ci 4,4GHz i tyle na temat:)A jeżeli mało 4,4GHz to ustaw na 4,5GHz,zrób test,jeżeli przejdzie to albo zostaw i sprawdź w codziennym użytkowaniu albo daj na 4,6GHz i tak w kółko.Jeżeli nie przejdzie testu na 4,5 lub będzie się wysypywał w codziennym użytkowaniu to podnieś napięcie do 1,3V i znowu sprawdzaj.

 

 

Pewnie login1969 ustawił ręcznie napięcie 1,25 lub dał auto, do tego +0,15 offset i już wiadomo skąd 1,42v w stresie...

Gdybym miał ustawione na AUTO to nie mógłbym ustawić offsetu.Ustawione mam na NORMAL,wtedy aktywny jest offset.Ernik cz ty masz płytę Gigabyte?Jeżeli tak to jak masz ustawione CPU ENHANCED HALT(C1E) i CPU EIST FUNCTION?


 

 

Chcecie mi na maxa pomóc, to dajcie mi screen'y z ustawieniami

Każda płyta ma trochę inne nazwy funkcji i screeny na nic się tutaj zdadzą.Nie które nazwy oczywiście są takie same lub podobne.Ja mam Gigabyte Ty masz MSI.

Link to post
Share on other sites
Chroms,sorry że zajęliśmy się dyskusją między sobą,ale myślę że jak z napięciem 1,28 przeszedł ci test to używaj teraz proca z takimi ustawieniami jeżeli wystarczy ci 4,4GHz i tyle na temat:)A jeżeli mało 4,4GHz to ustaw na 4,5GHz,zrób test,jeżeli przejdzie to albo zostaw i sprawdź w codziennym użytkowaniu albo daj na 4,6GHz i tak w kółko.Jeżeli nie przejdzie testu na 4,5 lub będzie się wysypywał w codziennym użytkowaniu to podnieś napięcie do 1,3V i znowu sprawdzaj.

 

Tzn. napięcie ustawiłem takie jak mi podałeś na 1.25.

 

Powiem tak. Posłuchałem się ErniK'a i musiałem baterie z płyty głównej wyjąć by zresetować bios. Wk*rwiłem się i mu na priva nabluzgałem, czego bardzo żałuję :( . Dałem się podejść jak małe dziecko, a przecież mam swój własny rozum.

 

Ogólnie myślę, że temat można zamknąć.

 

Zrobiłem login1969 takie ustawienia jak mi podałeś i przy takich zostanę :) . Pograłem sobie w Tera Online, Titanfall 2, CoD4 (ten oryginalny) i w BF4 i temperatury były ok. Zrobiłem dodatkowo jeszcze jeden test, bez rzecz jasna AVX i temperatury nie dochodziły do 70 st. C :) . Oprócz grania czasami przerabiam filmy na HD by je zamieścić na YT i w tym przypadku procesor jest na wydajności nie przekraczającej 90%.

 

Zatem login1969 jeszcze raz dziękuję :D .

A Ciebie ErniK bardzo przepraszam - wiem, że mi coś odpisałeś, ale wolę już nie zaglądać, bo pewnie też mnie zbluzgałeś i jeśli tak, to miałeś słuszność ;) .

Edytowane przez Chrooms
Link to post
Share on other sites
Gdybym miał ustawione na AUTO to nie mógłbym ustawić offsetu.Ustawione mam na NORMAL,wtedy aktywny jest offset.Ernik cz ty masz płytę Gigabyte?Jeżeli tak to jak masz ustawione CPU ENHANCED HALT(C1E) i CPU EIST FUNCTION?

 

To dziwna sprawa z tym napięciem u Ciebie, ja też mam na normalu i wtedy procek dostaje 1,130 i offset +0,100 co daje przy obciażeniu (z AVX) max 1,229-1,234v...

 

C1E i EIST - AUTO

Edytowane przez ErniK
Link to post
Share on other sites

 

 

C1E i EIST - AUTO

U siebie  ustawiłem na ENABLED żeby było pewne.Na AUTO u mnie nie działało czyli nie zrzucało mnożnika bez obciążenia.Proponuję obejrzeć jeszcze ten poradnik.Proponuję obejrzeć cały a w szczególności od 14 minuty 18 sek gdzie gość wyjasnia dlaczego nie należy testować proca programami przy ustawieniu OFFSET.

 

 

Powiem tak. Posłuchałem się ErniK'a i musiałem baterie z płyty głównej wyjąć by zresetować bios. Wk*rwiłem się i mu na priva nabluzgałem, czego bardzo żałuję :( . Dałem się podejść jak małe dziecko, a przecież mam swój własny rozum.

 

 

 

Myślę że Ernik nie chciał źle...chodzi tylko o to żeby wziąć pod uwagę wypowiedzi innych na forum a nie upierać się ciągle przy swoim:)

Edytowane przez login1969
Link to post
Share on other sites
chodzi tylko o to żeby wziąć pod uwagę wypowiedzi innych na forum a nie upierać się ciągle przy swoim:)

i kto to mówi... 

 

@Chrooms, w czym mnie posłuchałeś, ja Ci doradzałem, że jeśli jesteś zielony to nie kręć, gdybyś się posłuchał nie miałbyś problemów...

Ale nie powiem, słownictwo prima sort...

 

Wysłałem tylko filmik pierwszy z brzegu PO POLSKU, jak gościu podkręca 4690K na MSI i wyjaśnia co do czego słuzy...

A ty mi piszesz, że nie rozumiesz gościa - tym bardziej - NIE PODKRĘCAJ.

 

A jeśli już to vrcore nie większy niż 1,25v dla tego procka...

Edytowane przez ErniK
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...