Skocz do zawartości

Podkręcanie i5 4690K na MSI Z97 Gaming 3 krok po kroku


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Chrooms,

Recommended Posts

Witam.

 

Mam taki o to sprzęt:

 

MSI Z97 GAMING 3,

Core i5-4690K,

Fortis 3 HE1425,

HyperX Savage 2x8GB 2400MHz DDR3 CL11,

Asus GTX 780Ti (referencyjna)

Dysk SSD,

Zasilacz GPS-700A8 (700W),

Chaser MK-1 Full tower

 

Chciałbym podkręcić procesor do 4,5GHz, ale jestem tak z tego zielony, że nie umiem (nie rozumiem poradników), z tym związanych.

 

Na jakimś forum, nie mogę znaleźć teraz na jakim, ktoś napisał, by wejść do Biosu, ustawić zegar na 45, dać napięcie "takie a takie": i przetestować stabilność. Tak też zrobiłem. Testy robiłem programami Linx i OCCT, przez 2 godziny i wtedy wszystko było ok.

 

Niestety po dłuższych sesjach w Tera Online, mimo, że temperatury były ok, wyrzucało mi Blue Screen :/ .

 

W tej chwili mam procesor podniesiony do 4,0GHz, ale z pomocą OC Genie z Biosu :-> .

 

Nie wiem kompletnie, jak ustawić odpowiednie parametry, tak aby było ok. Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże i dokładnie, ze szczegółami, jak małemu dziecku wytłumaczy co trzeba zrobić, najlepiej ze screen'ami z mojej płyty ^^ .

 

Z góry dziękuję :)

Edytowane przez Chrooms
Link to post
Share on other sites

Drogi autorze. Jeśli,jak napisałeś,nie masz pojęcia i nie rozumiesz,to ja bym radził ci się za to nie zabierać.

http://forum.benchmark.pl/topic/70475-overclocking-%E2%80%93-czyli-jak-przyspieszy%C4%87-pc/

Podkręcanie "z automatu" nie daje tak dobrych wyników ,jak podkręcanie ręczne,ale jest przeznaczone właśnie dla tych,którzy nie mają o tym pojęcia. A poza tym,to przecież żaden wstyd...:)

Link to post
Share on other sites

Witam, jakbys mogl zapodac napiecie CPU na stocku to juz cos bedziemy wiedziec wiecej i mozna przejsc do kolejnego kroku.

Zresetuj najlepiiej bios zeby mial fabryczne ustawienia i wtedy zaczniemy od poczatku.

"Temperatury byly okey", mozesz dokladniej sprecyzowac ile miales na rdzeniu stock/stress?

Zrobimy to od A do Z, zadnych OC Genie-ow bo to przewaznie zawyzsza napiecia a z tym ida wyzsze temperatury.

Pisz tutaj lub PW, mozemy tez porozmawiac przez TS.

 

Do uslyszenia

Edytowane przez CwanyWGebie
Link to post
Share on other sites

Pamiętaj że między IHS-em a rdzeniem jest "glut",czyli słabej jakości pasta termoprzewodząca i z napięciami nie poszalejesz bo temperatury pójdą ostro do góry.Trzeba byłoby zdjąć (skalp) IHS usunąć starą pastę i nałożyć Coollabolatory Ultra ale ten zabieg wiąże się z uszkodzeniem proca i utratą gwarancji.Chociaż teraz można kupić do skalpowania specjalne maszynki i jest to dużo mniej ryzykowne.

Link to post
Share on other sites

Ja widze ze ty troszke z innej beczki.Ostatnim procesorem w którym używano lutu był Sandy Bridge, później nastąpiła zmiana na nieszczęsną paste, lut to juz o oldskul ale to nie znaczy ze nie mozna krecic,haswele jakos dobrze sie nie krecily ale zobaczmy ile pojdzie i jak to bedzie z temperaturami.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście że kręcić można a nawet trzeba ale potencjał ewentualnego podbicia zegarów jest bardzo ograniczony temperaturami jakie uzyska procesor nie skalpowany.Obawiam się że nie uzyska się 4,5GHz.Myślę że trzeba będzie podnieść napięcie do jakichś 1,3 V.A tu już temperatury będą wysokie.Przynajmniej w programach testujących i nie pomoże nawet bardzo wydajne i drogie chłodzenie.Zresztą to zależy od sztuki jaką się posiada.Próbować trzeba.

Link to post
Share on other sites

napiecie CPU na stocku

 

 

Niestety nie wiem co to i jak to napisał jarrino ;) , nie wstydzę się tego.

 

Poniżej wynik z OCCT (w grach temperatury rdzeni nie przekraczały 48 st. C).

 

 

http://i64.tinypic.com/2hxr80m.jpg

 

http://i67.tinypic.com/15s3j84.jpg

Edytowane przez Chrooms
Link to post
Share on other sites

Z tego co tu widzę MSI Gaming app jest do ustawień karty graficznej :> , a nie procesora.

 

Jeśli chodzi o MSI Command Center ...

 

http://i67.tinypic.com/vg4xzc.jpg

 

... jest to dla mnie równie czarna magia, jak zabawa z bios'em, o którym jak pisałem we wstępie nie mam zielonego pojęcia :cry:

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie masz naprawdę zielonego pojęcia to ciężko będzie ci to wytłumaczyć pisząc na forum.Ale może to ci pomoże: https://www.youtube.com/results?search_query=podkr%C4%99canie+procesora+na+p%C5%82ycie+MSI+Z97+GAMING+3


Tutaj jeszcze prę filmów: https://www.youtube.com/results?search_query=podkr%C4%99canie+procesora+I5+4690K

Link to post
Share on other sites

Powiem tak. Jak miałem Phenom II X6 1100T, to podkręciłem go zmieniając GHz i dostosowując odpowiednie napięcie i robiąc testy. Tutaj z tego co wiem nie jest tak łatwo, bo trzeba parę rzeczy pozmieniać by było supcio. Wiem też, że nie każdy i5 4690K da się podkręcić do 4,5GHz. Na YT widziałem różne poradniki, ale nie znalazłem dokładnie takiego samego zestawu jak mój, czyli i5 4690K + MSI Z97 Gaming 3.

 

Czy w takim układzie mogę spróbować ustawień jak na filmiku poniżej https://www.youtube.com/watch?v=-4P-aEDGUk4

 

 

mimo, że jest to inna płyta i inny procesor ?

Edytowane przez Chrooms
Link to post
Share on other sites

Nie ma znaczenia że to jest inna płyta.Spróbuj ustawić tak jak na filmie,z tym że na razie ustaw CPU Ratio na 4,4 GHz i CPU Core voltage na 1,25V i na razie nie ruszaj pamięci.Przetestuj OCCT tylko monitoruj temperatury.Jeżeli będziesz widział że temperatura będzie oscylowała w okolicach 90 i więcej stopni to przerwij test,zresztą komp sam się wyłączy jeżeli będzie około 100 stopni.

Link to post
Share on other sites

Ok. Zapuszczę na 2 godzinki i jeśli będzie ok z OCCT wypróbuję w Tera Online.

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Na razie testy robiłem 20-30 minutowe i pograłem około 30 minut w Tera Online. W biosie zmieniłem RAM z 1600MHz na 2400MHz <- wg. producenta płyty m.in. taka wartość nadaje się do OC (w sumie nie rozumiem czemu w biosie było 1600).

 

Poniżej wyniki testów w OCCT i temperatury w grze (troszkę się podniosły względem tego co było wcześniej):

 

Myślicie, że teraz będzie dobrze ? A może jak w biosie ustawiłem RAM na taki jak mam wsadzony, to dało by radę zrobić na 4,5GHz z napięciem 1.255 (takie napięcie miałem wcześniej) ?

 

http://i65.tinypic.com/2q9ys0h.jpg

 

http://i64.tinypic.com/ivihhg.jpg

Edytowane przez Chrooms
Link to post
Share on other sites

Zapuść na 2 godziny na takich ustawieniach jak wyżej,jeżeli przejdzie test zwiększ taktowanie na 4,5 GHz bez zwiększania napięcia.Spróbuj trochę pograć,jeżeli nie wywali,zapuść OCCT znowu na 2 godziny,jeżeli przejdzie test to moim zdaniem masz nie złą sztukę.Jeżeli nie przejdzie testu to zwiększ nieco napięcie i znów przetestuj na 4,5GHz.Jednak musisz mieć na uwadze że podnoszenie napięcia i testowanie w OCCT będzie już ryzykowne.Już teraz temperatury podchodzą pod 70 stopni w trakcie testu.

Edytowane przez login1969
Link to post
Share on other sites

Na stronie producenta max. temp. jest 72,72 stopnie C (tyle, że chyba dla max. 3,90GHz w trybie Turbo).

 

W sumie też te temperatury pojawiają się tylko pod mocnym obciążeniem w OCCT. W grach raczej takich temperatur nie osiągnę. Między chłodzeniem a procesorem zastosowałem pastę Arctic MX-2. Jedni piszą, że to bardzo dobra pasta, inni, że nie, ale raczej lepsza od tej z zestawu ;).

 

To jeśli testy przejdą pozytywnie, to może zostanę przy tym co jest ? W sumie 4,4GHz to chyba też nie jest zły wynik ?

Link to post
Share on other sites

 

 

W sumie też te temperatury pojawiają się tylko pod mocnym obciążeniem w OCCT. 

 

 

Pisałem o tym wyżej:"Jednak musisz mieć na uwadze że podnoszenie napięcia i testowanie w OCCT będzie już ryzykowne".Możesz próbować dalej podnosić napięcie ale testować tylko w grach.

 

 

 

To jeśli testy przejdą pozytywnie, to może zostanę przy tym co jest ? W sumie 4,4GHz to chyba też nie jest zły wynik ?

To już zależy od Ciebie.Ale ja bym już dał spokój.Masz gluta pod IHS-em i myślę że dużo więcej nie osiągniesz bez podnoszenia napięcia.Ja ma 4,4GHz przy 1,3V i w zupełności mi to wystarcza.

Link to post
Share on other sites
Pisałem o tym wyżej:"Jednak musisz mieć na uwadze że podnoszenie napięcia i testowanie w OCCT będzie już ryzykowne".Możesz próbować dalej podnosić napięcie ale testować tylko w grach.

 

Źle zrozumiałem. Przepraszam ^^

 

Jak zrobię testy, dam znać.

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Testy zrobione - w OCCT i w grze - póki co Blue Screen'a nie było.

 

Zostaje przy 4,4GHz.

 

Chociaż cały czas się zastanawiam, czy to, że w bios'ie miałem ustawione Current DRAM Frequency na 1600 MHz, było przyczyną Blue Screen'ów :> . Teraz, tak jak pisałem powyżej, ustawiłem sobie na 2400MHz, czyli tyle co moje kości.

 

Wyniki poniżej:

 

http://i68.tinypic.com/vcscp2.jpg

 

Prosiłbym jednak o nie zamykanie na razie tematu. Testowałem w grze ustawienia tylko przez 2 godziny, a chciałbym być pewien, jak przynajmniej przez tydzień sobie pogram, że wszystko będzie ok :)

Edytowane przez Chrooms
Link to post
Share on other sites

Chociaż cały czas się zastanawiam, czy to, że w bios'ie miałem ustawione Current DRAM Frequency na 1600 MHz, było przyczyną Blue Screen'ów 

 

W przypadku DDR3, 1600MHz jest wartością nominalną. 

Wyższe wartości podawane są jako OC.  Dlatego DRAM Frequency wynosił 1600MHz. 

 

Gdyby to one (pamiątki) powodowały BSOD'a przy standardowym taktowaniu, przy wyższych wartościach wcale nie było by lepiej. 

Edytowane przez EseY
Link to post
Share on other sites

W przypadku DDR3, 1600MHz jest wartością nominalną. 

Wyższe wartości podawane są jako OC.  Dlatego DRAM Frequency wynosił 1600MHz. 

 

Gdyby to one (pamiątki) powodowały BSOD'a przy standardowym taktowaniu, przy wyższych wartościach wcale nie było by lepiej. 

 

Czyli dobrze zrobiłem, że zmieniłem, bo już się pogubiłem lub po prostu nie kumam :(  ?

Link to post
Share on other sites

Żeby poważnie przetestować CEPA zaznacz opcje Linpack z obsługą AVX  w opcjach OCCT - inaczej para idzie w gwizdek, dopiero przy włączonej tej opcji procek się porządnie wygrzewa...

 

Polecam ten poradnik: https://www.youtube.com/watch?v=ujCmFYd898U

Tylko weź pod uwagę, że tam kręci 4790K - wiec przy 4690k nie zawyżaj taktowania, wszystko inne tak samo...

Wprawdzie inna płyta ale opcje powinny być podobne...

Jedna uwaga Uncore ratio na auto, a poszczególne rdzenie na 44+ - tyle ile pociągnie Twój procek.

 

Używając tego poradnika udało mi się podkręcić swojego cepa jak w sigu, z działającym zbijaniem taktowania/napięcia w idle - być może wyciągnąłbym więcej ale nie mam za dużo czasu na testy...

Edytowane przez ErniK
Link to post
Share on other sites

 

 

Jedna uwaga Uncore ratio na auto, a poszczególne rdzenie na 44+

 

 

 

Używając tego poradnika udało mi się podkręcić swojego cepa jak w sigu, z działającym zbijaniem taktowania/napięcia w idle

 

1) kiepski jestem z angielskiego, ale spróbuje po tym co ten gościu pokazuje zrozumieć o co w filmiku chodzi;

 

2) co to jest i czemu służy Uncore ratio :o ;

 

3) "z działającym zbijaniem taktowania/napięcia w idle" - również nie wiem co to :o .

Link to post
Share on other sites

Żeby poważnie przetestować CEPA zaznacz opcje Linpack z obsługą AVX  w opcjach OCCT - inaczej para idzie w gwizdek, dopiero przy włączonej tej opcji procek się porządnie wygrzewa...

 

 

Nie zbyt dobra rada.Z obsługą AVX temperatura pójdzie mu do 90-100 stopni i komp się wysypie.Procek z glutem,nie skalpowany.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...