Skocz do zawartości

Asus rt-ac68u vs Asus rt-ac58u vs reszta świata ;)


Recommended Posts

Witam,

 

Na potrzeby domowe szukam przyzwoitego routera Wi-Fi g/n/ac

Do Routera podłączone będzie po USB dysk HDD, po LAN TV, radio/streamer, komp stacjonarny x2, po wi-fi 2 lapki + smartfony i drukarka.

 

Do tej pory korzystałem z Linksys`a WRT-54G... stary ale tyle lat przeżył bez awarii :o... obecnie stał się już za wolny nawet po lanie.

 

Miałem kilka przygód z routerami Tp-Link (średnio je wspominam) czy D-link i Liksys. Tym razem chciałem spróbować z Asus`em. Bardzo mi przypadł do gustu RT-AC68u czyli router z 2014 roku który do dziś jest wydajniejszy od 90% obecnych routerów. Wada to cena - 640 PLN. Zaciekawił mnie model niżej AC58u.

 

Tu jest pytanie co lepiej? jeden 958u0 kosztuje 400 pln a ac68u 640...czy te 240pln opłaca się dorzucić czy raczej bez sensu.

 

Jakie macie doświadczenia z routerami Asusa?

Link to post
Share on other sites

Spory plus Asusa to bardzo dobry interfejs, tzw Asus WRT. Na pewno pod tym względem wypada sporo lepiej od Cisco/Linkysysa, którego obecnie używam. Specyfikacja lepiej wygląda w RT-AC68U, choćby 256MB RAM kontra 128MB w RT-AC58U.

Zależy ci na dużej wydajności USB? Jeśli tak to będzie dość drogo, bo wydajne routery z szybkim USB to np.

D-Link DIR-890L (1100zł)

ASUS RT-AC88U (1500zł)

TP-LINK Touch P5 (600zł)

Asus RT-AC5300 "UFO" 1900zł

TP-LINK Archer C9 (550zł) - tego polecałbym ze swojej strony

Asus RT-N18U (290zł), brak AC i anteny po 2dBi

Słabą wydajność USB oferuje np. Asus RT-AC1200G+. Raczej osiągi USB na poziomie 15/3MB/s (read/write) cię nie zadowolą. Archer C5 też nie grzeszy wydajnością USB.

Link to post
Share on other sites

 

 

Archer C5 też nie grzeszy wydajnością USB.

Osobiście kupiłem miesiąc temu Archer C7 i nie wiem jak z transferami po usb ponieważ nie korzystam.

 

Jednak jest artykuł na benchmark.

 

Urządzenie mam na poddaszu nieocieplonym, więc obecnie pracuje w temperaturze -20 C w lato będzie grubo ponad 50C, do tej pory pracował tak  Tp-Link 901ND i ciągle działa bez problemu, tylko nie ma 5 GHZ stąd zmiana.

 

Samo urządzenie ma świetne pokrycie , 5 GHZ przez solidny sufit ~5 metrów spina na 867 mbit (limit karty) transfer ~30 MB/s (anteny lekko pochylone w dół) . 2,4 Ghz bardzo mnie zdziwiło ze względu na fakt iż antenki są zintegrowane w urządzeniu (nie wystają) i zasięg jest bardzo dobry. przez 2 stropy spokojnie mam sygnał na przyzwoitym poziomie, tak samo w około domu mam sygnał, nawet lepszy niż na 901ND a router mam ustawiony mniej więcej na środku domu.

Link to post
Share on other sites

Zasięg w przypadku wszystkich trzech powinien cie zadowalać, podobnie jak wydajność USB, o ile nie oczekujesz osiągów jak w NAS (choć w przypadku AC68U USB 2.0 potrafi osiągnąć lepsze wyniki od 3.0). Specyfikacja wygląda bardzo podobnie w przypadku RT-AC68U (chip Broadcom BCM4708A) i C9 (BCM4709) (czy także R7000 od Netgear - BCM4709A). RT-AC58U lekko odstaje parametrami maksymalnej szybkości WiFi czy brak mu drugiego USB.

Bardziej roztrząsałbym te modele pod kątem ewentualnych dodatkowych funkcjonalności oprogramowania, z których korzystałbyś bo tutaj mogą wyjść większe różnice. Na pewno Asus sprawdza się lepiej w przypadku konfiguracji pod VPN od TP-linka. Wsparcie producenta również trzeba ocenić pozytywnie, szczególnie w porównaniu do Netgear czy Linksys.

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...