Skocz do zawartości

Jak to podłączyć, 24 pin do 16+12, istnieje coś takiego?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez jawbone,

Recommended Posts

Witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc.

 

Mam problem z poskładaniem nowego zestawu do kupy. Konkretnie chodzi o podłączenie zasilacza Cheftec Navitas GPM-650S ze standardowym złączem 24 pin do mobo ze stacji roboczej Fujitsu Celsius m720 (nie wiem jaki konkretny model, nie mogę się doszukać).

 

Problem polega na tym, iż na płycie zamiast gniazda 24 czy 20 pin jest jakieś cholerstwo (jestem bałwan, że dopiero teraz się zorientowałem). Są tam trzy gniazda oznaczone:

PWR12_v1 - 16 pinowe

PWR12_v2 - 12 pinowe

oraz złącze DRIVE PWR - 8 pin (to jest chyba mniej istotne)

 

Załączam zdjęcia jak to wygląda. Ktoś spotkał się z czymś takim? Domyślam się, że jest to jakieś serwerowe rozwiązanie. Istnieje jakaś przejściówka/ inne eleganckie rozwiązanie aby to działało?

Będę wdzięczny za każdą pomoc, miałem mieć miły weekend z nowym pc a szykuje się koszmarek :(

 

zdjęcia:

FOTO1 - po lewej 12pin po prawej 16 a pod nim 8 pin.

FOTO2 - 16+8

FOTO3 - 12

FOTO4 - jak to poskładać do kupy?

 

Help ;/

 

EDIT 1 ----------------------------

znalazłem manuala do tej płyty. Jest tam informacja, że płyta występuje w dwóch wersjach 12v - 16 pin main power connector oraz ATX z 24 pin power connector. Faktycznie na płycie jest miejsce na gniazdo 24 pin z tym ze gniazdo nie jest przylutowane. Nie ma 4 pin do CPU. Może przylutować gniazdo 24 pin i podziałać na nim? What say you? Napisze do Fujitsu, może tak można zrobić,

schemat 1 / schemat 2

Edytowane przez jawbone
Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście masz spory problem, jako że płyta, którą kupiłeś jest ze stacji roboczej FS a w takich przypadkach bywa ze producenci czy to FS czy HP czy DELL budują takie zasilacze i płyty które pasują tylko i wyłącznie do siebie, a przejściówek niema. Reasumując masz możliwe 4 rozwiązania, przy czym każde wg mnie ma spore wady.

 

1. Jeśli masz zdolności manualne lub ktoś ze znajomych ma to możesz samemu wykonać taką przejściówkę. Poszperałem po zdjęciach tej stacji M720 i widać, że do tych dwóch wtyczek dochodzi tylko +12V i GND. Dodatkowo musisz jakoś przerobić sygnały PS-ON, GND i któryś jeszcze (zdjęcia są zbyt małe, aby to zauważyć dostrzec) do wąskiego złącza nad gniazdem procesora, czyli analogiczne sygnały z złącza ATX do załączania zasilacza. Jeśli to wszystko wykonasz to myślę, że będzie działać.

 

2. Kolejna możliwość to zakup oryginalnego zasilacza do M720. Nie dosyć, że trzeba wydać pieniądze dodatkowo to po szybkim rekonesansie po necie nie znalazłem takiego zasilacza.

 

3. Zakup zasilacza z takimi złączami, ale od innego producenta np. HP. Problemy jak w punkcie 2.

 

4. I ostatni punkt, który wg mnie jest "tak się skończy" czyli wymiana płyty głównej na inna. Domniemam, że kupiłeś ta płytę na jednym z portali aukcyjnych, bo była porostu nowa i tańsza, ale nie dopatrzyłeś, że jest zasilana z innych złącz. Nie jest to powód do śmiechu, bo sam też takie gafy popełniałem, przy czym moja płyta kosztowała 50zł :).  na 1000% wlutowanie gniazda ATX nie pozwoli uruchomić płyty, płyta na pewno jest pozbawiona innych elementów i uniemożliwia takie działanie.

 

Jeśli możesz oddać płytę to wymień ją na coś normalnego, jeśli nie można jej oddać to punkt 1.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hmm jest dokładnie tak jak napisałeś. Chciałem sobie złożyć piecyk pod 2011 z E5-2670 i cholera wszystko sprawdziłem tylko nie to że płytka ma inne złącza zasilania. Wątpię czy przyjmą mi ją do zwrotu skoro to taki wybredny sprzęt ale napiszę może sprzedawca ma zasiłki albo jakieś rozwiązanie. Poza tym mam też do niej 32GB ramów ECC które na normalniej płycie mi nie odpalą. :/

 

Co do przejściówki to myślę, że mógłbym to zrobić, tylko nie rozumiem co miałeś na myśli pisząc o wąskim złączu nad gniazdem procesora. Według schematu to jest złącze fan4 pod wentylator zasilacza bodajże.

 

Według tego schematu trzeba tylko rozdzielić 24pin na 16+12:

http://pieknagallery.pl/wp-content/uploads/2017/01/fujitsu-manual-1.jpg

Tylko czy to jest prądowo zgodnie? Wiem, że oba są 12V ale w ATX sa cztery masy a tu aż 12. Poza tym wnioskuję, że tam są również 3v, 5v i jakieś inne sygnały oprócz 12v. Jak rozpoznać co jest co? :) Dodatkowo jeżeli powiedzmy w standardzie ATX 12v idzie po (nie wiem teraz snuję domysły) czterech kablach a tu będzie szło po 2 (bo jest mniej pinów) to czy zasilacz to zniesie bez problemu?

 

Dziękuje Ci za bardzo rzeczową odpowiedź.


Witam, jeżeli ktoś tu zagląda :)

Postanowiłem sam zrobić przejściówkę, nie wydaje się to być sprawą specjalnie skomplikowaną. Zdobyłem info gdzie co ma iść więc zamawiam potrzebny stuff i będę działać.

 

Udało mi się także znaleźć oryginalne zasilacze 500w 90+ za 629zł oraz 800w 90+ za 899zł ewentualnie z innego modelu za dobrą cenę ale sęk w tym że zasilacze te posiadają tylko wiązki do zasilania mobo i modularne wtyczki 6 pin lub inne więc musiał bym w tym momencie kombinować z przejściówkami np na 8 pin czy zasilanie sata , przedłużkami czy molexami jakbym potrzebował. To wolę sobie złożyć przejściówkę.

 

Jako, iż mój chieftec ma jedną linie 12v o obciążalność prawie 55A to totalnie nie muszę się martwić nawet odpowiednim rozłożeniem poszczególnych linii bo wszystko jest na jednej.

 

Pochwalę się jak mi poszło jak już wszystko wykonam. Dzięki prohans za odpowiedź, zapaliła we mnie iskierkę nadziei dzięki której nie odesłałem płyty i będę działał.

 

Niech moc będzie z nami ;p

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • Rozwiązanie

Witam, odkopuję. Udało mi się rozwiązać problem, napiszę dla ewentualnych potomnych co i jak.

Otóż po dogłębnym zapoznaniu się z tematem, rozwiązania były tylko dwa. Wymiana płyty bądź zasilacza, czemu? już śpieszę z wyjaśnieniem.

Znalezienie odpowiednich wtyczek, pinów, kabli, narzędzi, etc. było problematyczne ale okazało się zbędne. Szkopuł który uniemożliwia działanie takiej płyty z normalnym zasilaczem ATX 24 pin tkwi w napięciu na fioletowym przewodzie - +5V standby.

 

Po przerobieniu wtyczek mimo, że wszystko ładnie pasuje zasilacz nie startuje, a to dlatego ze płyta ta wymaga zasilania standby +11V.

Próba odpalenia ręcznie uruchamia zabezpieczenia na płycie i po ok 2sec pyta się wyłącza.

 

Mi udało się wymienić mojego chiefteca 650W 80+ gold na małego potworka ze stacji roboczej fujitsu R930 - zasilacz 1100W 90+ :)

Nadal było trochę roboty z przerabianiem wiązek do SATA czy molexowych nawet bo sam zasilacz ma tylko wyjścia 12v i GND

a złącze do dysków jest na mobo ale to już kwestia poprzekładania pinów etc.

 

Tak więc podsumowując, jeżeli ktoś ma jeszcze ochotę na zestaw pod x79 lub c602 to ma kilka opcji:

- uzywka x79 i jazda

-  Asus Z9PA-U8 Intel C602-A Server -(nówka ale droga, złacze atx 24pin)

- albo właśnie płytka fujitsu która jest spoko ale wymaga też zasiłki fujitsu a te swoje już kosztują (aczkolwiek wszystkie są 90+)

 

Ogólnie polecam, szczególnie teraz kiedy pamięci ram drogie a serwerowe ECC tanie jak barszcz (ja za 32GB z gwarancją dałem 280 ziko). 

 

Temat do zamknięcia. W razie pytań służę pomocą, proszę pisać przez priv, prędzej odpowiem. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...