Skocz do zawartości

As Rock 970 extreme 3 i AMD FX 8320E problem z OC


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez radzioo81,

Recommended Posts

Witajcie.

Mam taki problem, że nie potrafię podkręcić procesora do poziomu 3,9 Ghz ( wcześniejszy FX 6100 dał sie tyle podkręcić na tej samej płycie).

Jak tylko podkręcę o 20% to się ekran nie włącza, a jak o 15% to komp działa ale zamula (zwłaszcza przy pracy z Photoshopem i Lightroom'em).

Co może być przyczyną ?

 

Mój zestaw to:

Płyta: AsRock 970 Extreme 3 (Bios ver. 1.80)

Procesor: AMD FX 8320E

Pamięć: 16 Gb ( 1) Silicon Power 8Gb, 1600 Mhz, 2) Geil Evo Leggera 8Gb, 1600 Mhz) uprzedzając                      pytania, tak wcześniej to działało i to na gorszym zasilaczu ;)

Zasilacz: Fortron FSB600 60AHBC

Grafika: Gigabyte Radeon R7 360 2Gb GDDR5

 

Jeśli ten temat gdzieś się przewinął przez forum proszę o wyrozumiałość i przeniesienie tematu.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim nie porównuj dwóch różnych procesorów

 

W BIOS/UEFI wyłączyć AMD Turbo Core Technology, APM, Cool ‘n’ Quiet, CPU Thermal Throttle, Core C6 State, C1E, Enhanced Halt State, a włączyć Load Line Calibration (LLC) (normal/hard) - jeśli jest.

 

W zależności od obudowy i posiadanej kasy jednak polecam zmienić chłodzenie na jakiegoś Fortisa 3, Grandisa, Cryorig czy inne (ani boxowe ani jakiś LC Power) + dobrą pastę termoprzewodzącą.

 

Co do napięć nie przekraczamy 1,5V

 

Na koniec kupno nowej sensownej płyty najlepiej 990FX mija się z celem choćby ze względu na cenę, ale używanej z długą gwarancją warto poszukać.

Edytowane przez chrisplbw
Link to post
Share on other sites

Mam teoretycznie troszkę lepszą płytę ale starszą serie procka i te 4.2 robi bez pierdnięcia i bez zmiany napięć, więc coś źle robisz... Jednak... Chociaż ów moja płyta obsługuje mego procka to throtlling sekcji zasilania był, zmniejszyłem go wentylem na sekcję... Kolega ma natomiast ta samą płytę ale podkręconego FX 6300 i sekcja się nie grzeje... Więc nie licz na cuda z tym prockiem, gdyż i tak taktowanie będzie zbijane do 1.4 GHz :)

Edytowane przez przemusss1990r
Link to post
Share on other sites

Niestety wyłączenie tych funkcji nic nie dało :/

Kurcze zastanawia mnie dlaczego wcześniej na tamtym procesorze się tak nie działo.

Jaka jest różnica pomiędzy tymi procesorami że tamten "chodził" po OC a ten nie chce ?

Oba są wspierane przez tą płytę.  :?:

Link to post
Share on other sites

Według mnie coś źle robisz... Komp powinien wstać, może chłodzenie wyć jak szalone od temp , może zbijać taktowanie ale wstać powinien... Tak jak napisałem 500 MHz powinno zrobić na spokojnie bez zmiany napięcia, ba! niektórzy nawet podkręcali na odvoltowanym procku i latało bez problemów,..

Link to post
Share on other sites

Tak, ale to wedle teorii w tym momencie się powinno wyrównać...  mam lepszą płytę ale procka o wyższym tdp, T masz procka o niższym tdp ale gorszą ciut płytę... chociaż gdzieś tam coś tam kiedyś słyszałem że procki o niższym tdp gorzej się kręcą,ale to pewnie można włożyć między bajki...

Link to post
Share on other sites

Tego FX-a 6100 bez problemów podkręciłem do 3,9Ghz.

Hmm a tak se myślę teraz, czy np zamulanie i zawieszki komputera z fx-em 6100 (nieco później chciałem właśnie procesor lepszy, szybszy i mocniejszy :/ ) mogły zwiastować początki problemów z sekcją zasilania w tej płycie ?

Płyta ma 20 miesięcy, czyli jeszcze na gwarancji...

Link to post
Share on other sites

A więc tak: komp wstał i działa :) ale wirnik kreci jak szalony, dołożyłem też wentylatorek na sekcję zasilania i póki co stabilnie, ale zbija taktowanie do 1400Mhz na niektórych rdzeniach (chciałem wrzucić screena ale nie wiem jak)

 

 

Miałem Intela i5 6600K i MSI Z170A Gaming M3 i...same problemy od początku :/

Link to post
Share on other sites

Opowiedzieć od początku ? ;)

Z racji tych problemów z tą płytą i procesorem postanowiłem półtora miesiąca temu, że kupię wszystko nowe.

Na Morelach kupiłem wspomnianą płytę i procesor w wersji OEM. Owa wersja OEM była tak lipnie zapakowana, że po otwarciu opakowania procesor wypadł na podłogę, ale OK nic się nie stało, pinów tam nie ma więc startuję ze składaniem.

jeden dzień chodziło dobrze, drugiego dnia zaczął mi BIOS pipać trzykrotnie i uruchamiał sie chyba z pięć minut (Win 7 Home Premium-64bit). Po uruchomieniu wyczytałem że to może być problem z pierwszym poziomem pamięci procesora.

Płyta była oryginalnie zapakowana, pamięci też, więc odesłałem procesor w ramach zwrotu 14-dniowego.

Kupiłem wersję BOX tego samego procesora. Zamontowałem i trzeciego dnia zaczęło się bluescreen'owanie.

Bez specjalnego obciążenia, tak ooo. Kupiłem pamięci GEIL Evo Forza DDR4 3000Mhz 2x8Gb, podczas dociskania do gniazda płyty lekko wygiąłem aluminiowy radiatorek pamięci. Kurcze myślę, że to przez to wiec go odkleiłem. Nic się nie poprawiło wiec kupiłem inne pamięci (też 16Gb) które niestety też nie poprawiły pracy kompa.

Ok myślę, wiec odsyłam płytę. Zdemontowałem wszystko i...podczas wkładania zaślepki gniazda LGA1151 i dociskania tym zamykadłem, zaślepka się przesunęła (lekki ruch rotacyjny) :/ i powyginała chyba z dziesięć pinów na płycie. Pytanie: Jak ona była fabrycznie zamontowana ?  Nijak mi ona nie pasowała jak ją chciałem założyć. 

Poprostowałem je na tyle ile umiałem i...system dał się zainstalować tylko w RAIDzie, na AHCI cały czas się wieszał podczas końcówki instalacji, nie chciał się uruchomić mając pamięć w slocie 1 i 2.

Teraz jestem na etapie:

Płyta nie dotarła do serwisu (wysyłka Pocztą Polską trzy dni temu-czyli prawdopodobnie zaginęła)

Procesor został odesłany w ramach zwrotu 14-dniowego

Drugie pamięci też zostały odesłane jako zwrot 14-dniowy

 

Ogólnie potrzebuję kompa do pracy z grafiką (Adobe Photoshop, Adobe Ligtroom, Corel Draw) więc w co lepiej iść ?

Naprawiać tamtą MSI czy do tego AMD kupić lepszą płytę ? 

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...