Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie forumowicze, podejrzewam, że temat budowy serwera "nas" wielokrotnie gdzieś się przewijał na forum, jednakże postanawiam go odgrzać z uwagi na fakt, iż chciałbym skonfrontować kilka informacji. A więc?

 1 - oglądając filmy / przeglądając różne fora dotarłem do informacji, iż do stworzenia swojego serwerka, który będzie pracował 24 na dobre, 7 dni w tyg, 365 dni w roku potrzebuje specjalnych części - domniemam, iż chodzi tu o ich wytrzymałość, jednocześnie uważam, że płyta główna to płyta główna i w tym przypadku raczej nie ma mowy o "specjalnych częściach" chyba, że się mylę? Wiem, że np dyski tw. od WD Red przeznaczone są specjalnie do "nas-a" jednakże spotkałem się z opinią, iż WD Blue są lepsze. 

 2 - szukam używki serwera do 500 zł, który mógłbym wykorzystać do zrobienia domowego centrum dowodzenia. Czy zna ktoś jakieś odpowiedniki HP Microserver N36L, który byłby jeszcze bardziej oszczędny w zużycie energii elektrycznej? 

 3 - czy gdybym się zdecydował na zakup w/w serwera i wyrzucił z niego wentylator na procku i zastosował bym pasywne chłodzenie to czy on nie grzał by się za bardzo? Czy jeden wentylator na dyski wystarczył by do sprawnego jego działania na obciążeniu?

 4 - zastanawiałem się nad gotową konstrukcją serwera "nas" od Qnap ts-231P jednakże te sprzęty wydają mi się zbyt słabe do moich potrzeb: centrum multimedialne domu, chmura, serwer www na stronkę firmową www.metal-sk.eu, monitoring maks 4 kam. Za chwilę ktoś pewnie powie to kup mocniejszego np Qnapa jednak na tę chwilę nie mogę sobie pozwolić na taki wydatek. Na pewno przemawiałaby za tym prostota obsługi jednak z tego co już zdążyłem przeczytać w necie i się z tym zapoznać czysto teoretycznie to uważam, ze konfiguracja serwerka nie należy do najtrudniejszych czynności z uwagi na fakt, iż dostępnych jest masę gotowych aplikacji na Linuxa

 5 - czy jak na win 7 postawie wirtualną maszynę i zainstaluje OpenMediaVault to rozumiem, że będę mógł pobawić się tym i sprawdzić czy sobie poradzę w tym środowisku?

 6 - czy jeśli bym zdecydował się na zakup wyżej wymienionego serwera to czy instalacja systemu była by lepsza na pendrive czy na ssd? Ja osobiście uważam że na ssd chyba, że na pł. gł. jest bezpośredni port USB do którego przedłużką mógłbym podpiąć pena, na pewno zaoszczędził bym miejsce na inne dyski?

 7 - z informacji dostępnych w necie wyczytałem, że lepsze są procki od Intela niż AMD gdyż te drugie lubią sobie zrobić przerwę w pracy i zawiesić cały system ? Czy to prawda?

 

Na tę chwilę to chyba wszystko, zainspirował mnie do tego art. http://www.dobreprogramy.pl/cyryllo/Domowy-NAS-All-in-One-Cz.-1-Wybor-sprzetu-i-systemu,46136.html Prosił bym abyście się ustosunkowali do tego i wyrazili swoje opinie. Z góry dziękuje.

Link to post
Share on other sites

Idziesz w stronę która wielokrotnie odradzałem, znajdą się jednak tacy którzy ją doradzą. Dla mnie serwer to przede wszystkim software. Czego planujesz użyć jako serwer SMB i jak nim zarządzać? I bardzo istotna kwestia - piszesz o monitoringu, zatem jakie oprogramowanie? Jeśli chcesz hostować stronę to jakie masz łącze w stronę do internetu? Jaka jest odwiedzalność tej strony? Na ile jest istotne, żeby ona była w 99,9% czasu dostępna?

Link to post
Share on other sites

Wtyczki jakie poleca autor bloga to:

  • openmediavault-clamav - Antywirus
  • openmediavault-forkeddaapd - Serwer mediów DAAP
  • openmediavault-iscsitarget - Usługa iSCSI Target
  • openmediavault-ldap - Serwer LDAP
  • openmediavault-lvm2 - Zarządzanie logicznymi dyskami LVM
  • openmediavault-netatalk - AFP - udostępnianie zasobów dyskowych dla urządzeń Apple
  • openmediavault-nut - zarządzanie UPS-ami
  • openmediavault-route - proste przekierowania (router)
  • openmediavault-usbbackup - tworzenie backupów na USB i synchronizacja katalogów
  • openmediavault-owncloud - usługa a'la dropbox

oraz

  • openmediavault-processlist - Pokazuje listę uruchomionych procesów w systemie
  • openmediavault-supportinfo - Pokazuje ostatnie informacje wsparcia z forum OMV
  • openmediavault-minidlna - Serwer DLNA
  • openmediavault-transmissionbt - Klient torrent-a
  • openmediavault-autoshutdown - Ustawienie automatycznego wyłączania systemu
  • openmediavault-webdav - Usługa WebDAV
  • openmediavault-rsnapshot - Usługa rsnapshot do tworzenia kopii i backupów
  • openmediavault-website - Serwer www
  • openmediavault-virtualbox - Serwer wirtualizacji z wykorzystaniem phpVirtualbox
  • openmediavault-links - Lista często odwiedzanych linków i stron użytkowników OMV
  • openmediavault-extplorer - menadżer plików oparty o eXplorer
  • openmediavault-plexmediaserver - Serwer plexmedia
  • openmediavault-mysq - serwer MySQL z panelem do zarządzania SQL Buddy
  • openmediavault-snapraid - Usługa do tworzenia snap-ów Raid-ów
  • openmediavault-virtualhosts - (beta) - Zarządzanie wirtualnymi hostami (bez obsługi ssl)
  • openmediavault-downloader - Podbieracz plików i wideo z YouTube
  • openmediavault-pptp - (testing) Tworzenie połączeń point to point
  • openmediavault-shellinabox - (beta) - in testing repo - shell within OMV web interface
  • openmediavault-anacron -(testing) Usługa anacron
  • openmediavault-backup - (testing) System backupów całych dysków twardych
  • openmediavault-greyhole - (beta) Usługa greyhole
  • openmediavault-vdr - (beta) Recorder wideo

A więc odnośnie stronki. Oparta jest na wp strona ukierunkowana na określonego klienta. Firma zajmuje się produkcją maszyn i urządzeń do obróbki drewna więc odwiedzin za wiele to nie ma. Strona zawiera zdjęcia, linki do youtuba, treści. Powiem Ci cooger jak by dziennie odwiedzało moją stronę ok 100 potencjalnych klientów to był bym bardzo zadowolony. Wejdź sobie na stronkę www.metal-sk.eu sam zobaczysz jak to wygląda, interent mam od TVK 30MBit - raczej wystarczy do strony. Odnośnie monitoringu z tego co kojarzę za "łapanie" obrazu odpowiada ostatnia wtyczka. Mieszkam w bloku w związku z tym chciałbym mieć 1 kam ukrytą i ukierunkowaną na drzwi, nagrywającą tylko i wyłącznie gdy nas nie ma w domu i 3 w firmie, które nagrywały by obraz w firmie i netem przesyłały kopię do mnie na serwer z możliwością również podglądu na żywo - monitoring jak na razie tylko w nocy. 


Powiem Ci Cooger, że zdaję sobie z tego z sprawę, że serwer to nie tylko procek i inne podzespoły podłączone do rootera, ale też soft w związku z tym gdybym nie miał softu to uwierz mi starał bym się jednak pozostać przy markowym Qnapie z pełnym wsparciem producenta. Na razie rozważam wszelkie za i przeciw, widzisz stronkę też sam ogarnąłem w WP mimo, iż się tym nie zajmuję na co dzień, a kiedyś bawiłem się różnymi językami programowania począwszy od Pascala, C++, innych jednakże nie poszedłem zawodowo w świat informatyki.


Powiem Ci Cooger, że zdaję sobie z tego z sprawę, że serwer to nie tylko procek i inne podzespoły podłączone do rootera, ale też soft w związku z tym gdybym nie miał softu to uwierz mi starał bym się jednak pozostać przy markowym Qnapie z pełnym wsparciem producenta. Na razie rozważam wszelkie za i przeciw, widzisz stronkę też sam ogarnąłem w WP mimo, iż się tym nie zajmuję na co dzień, a kiedyś bawiłem się różnymi językami programowania począwszy od Pascala, C++, innych jednakże nie poszedłem zawodowo w świat informatyki.

Link to post
Share on other sites

100 osób dziennie to maszyna pewnie ogarnie, choć trochę pamięci jej zeżre postawienie serwera i bazy. Natomiast co do łącza piszesz 30Mbit ale to jest DL, a ja pytam jaki jest UP? Pewnie 1Mbit? I to już może być problem bo ludzie nie lubią jak im się strony wolno ładują a dodatkowo to przecież Twoje łącze które używasz.

 

MediaVault... no dobrze, skoro jesteś majsterkowicz to walcz :)

 

CO do tego plugina: openmediavault-vdr  - to jak masz to daj linka co to potrafi. Nie potrafię znaleźć opisu. Powiem tylko tyle - WSZYSTKIE darmowe rozwiązania NVR jakie widziałem to były kaleki bez rąk i nóg które nie tyle działały co udawały, że działają.

 

Nawiasem mówiąc jestem ciekaw co się będzie działo z tym serwerem po dociśnięciu go transferem po SMB, zapisem z kamer i do tego ruchem internetowym. Jak porobisz jakieś testy to jestem naprawdę ciekaw wyników.

Link to post
Share on other sites

Cooger a mógłbyś ustosunkować się do moich pytań bo tak uciekliśmy od tematu, a bardzo zależało by mi jak byś coś tam napisał do moich pytań, jakiego sprzętu byś szukał ? A druga sprawa na pewno masz większą wiedzę niż ja z tej materii aczkolwiek widzisz ja zawsze wolałem dopłacić i mieć teoretycznie coś lepszego ale wiele razy naciąłem się, nie koniecznie komercja jest lepsza od open source z uwagi na to, że komercja nastawiona jest na klienta nie na osobę, moim zdaniem nikt lepiej nie zrozumie potrzeb zwykłego usera od utalentowanego zwykłego usera który robi coś dla pasji nie dla kasy. Będę kombinował na razie na starym kompie ale pewnie dopiero po nowym roku i na pewno wstawie jakieś testy. Odnośnie jeszcze stronki to Google Analytics podaje odbyte sesje 422 za listopad (tylko nie wiem czy to traktować jako pojedyncze wizyty), ale to najwyższa wartość w całym roku. 

Link to post
Share on other sites

"Prosiłbym", "byłbym", "starałbym" piszemy razem.

 

Polecam Openmediavault. Do tego jakiś stary laptop z i5 lub nawet C2D z jednym czy dwoma dyskami. W IDLE powinno to pobierać mniej niż 20 W. Albo nawet MINT, którego podepniesz pod TV i od biedy puścisz youtube lub jakiś film na telewizorze. Na trzymanie plików w domu się to nadaje.

 

Stronę WWW lepiej trzymać u providera. W przypadku awarii więcej stracisz na utraconych klientach, którzy nie wejdą na stronę niż na opłatę domeny i hostingu u stabilnego i sprawdzonego providera. Jeśli miałbyś roczne płacić za hosting 5000 zł, miał 200 userów z pocztą na IMAPie, to wtedy stawianie własnego serwera się zaczyna kalkulować.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Cooger a mógłbyś ustosunkować się do moich pytań

 

Ustosunkowałem się do tego co mogłem. Jak widać nie jestem fanem samodziałów w tym temacie - przerobiłem to raz, macierz się wysypała, nie udało jej się poskładać i straciłem dane. I tak, nie miałem typowego backupu NAS-a ale na całe szczęście miałem większość zdjęć na płytach. Takich cyrków nie widziałem na żadnym komercjalu choć oczywiście wiem, że się zdarzają. Tyle, że wtedy jest support od producenta zazwyczaj.

 

Druga sprawa że wygoda użycia gotowego rozwiązania jest o niebo wyższa. W takim Synology to nawet pliki po NAS-ie przerzucasz ze Smartfona. Nawiasem mówiąc powodzenie z Plexem - jak Ci polecą wszystkie formaty z napisami na TV do gratuluję.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...