Skocz do zawartości

Jak polepszyc/usprawnić dzialanie sieci


Recommended Posts

Cześć!

Korzystam z internetu sieci Plus, mieszkam na wiosce, zasięg na routerze jest wyswietlany jako H+, co mam zrobic aby internet szybciej działał? Aktualnie uzytkuje router zte mf28d, problemów z nim nie mam ... czy wymiana na cos lepszego rozwiąże moj problem? Dokupić antenę? Nawet nie wiem jak daleko ode mnie jest umiejscowiony nadajnik, mozna to sprawdzic w internecie? Od czego zacząć?

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Router obsługuje LTE, więc zmieniać go nie ma potrzeby.

Lokalizację nadajników w okolicy sprawdzisz na BTSearch http://beta.btsearch.pl/ Na stronie jest możliwość obliczenia odległości od nadajnika po kliknięciu PPM na symbol danego BTS-a. Informacje o ID nadajniku być może uzyskasz też z poziomu ustawień routera. Jeśli nadajnik w okolicy udostępnia LTE mógłbyś kupić zewnętrzną antene, aby poprawić poziom sygnału a przez to prędkość internetu. MF28D ma możliwość wymuszenia LTE z poziomu ustawień. Możesz spróbować to zrobić i sprawdzić czy udało się połączyć z nadajnikiem i ewentualnie jaki był sygnał - interesują nas parametry RSSI, RSRP, RSRQ z zakładki Status. Tam też byłaby podana częstotliwość, na której ewentualnie uzyskałbyś połączenie.

Router nie obsługuje LTE-A, więc ewentualny zakup anteny nie byłby zbyt kłopotliwy. Tego typu antena panelowa, dokładnie ustawiona na nadajnik i w miare wysoko zawieszona powinna pozwolić na korzystanie z LTE http://www.cybertech.com.pl/p115,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo.html Konektory powinny być zakończone wtykami SMA, kabel antenowy ze względu na tłumienie powinien być jak najkrótszy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wedlug strony podaj w linku, do nadajnika mam około 2,5km. Nadajnik ma takie parametry (pasmo 900 - LAC 11027 - CID 20891) są trzy linijki z tym samym pasmem - 900 roznice to tylko numer CID (20891,20892,20893). W statusie mojego routera jedyny parametr jaki widzę to sila sygnału i waha sie miedzy 87-93dBm

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Przy 2,5km masz spore perspektywy na złapanie LTE wystawiając router w strone okna wychodzącego na nadajnik, najlepiej sprawdzać na jak najwyższej kondygnacji czy nawet na zewnątrz jeśli masz możliwość. Najbliższy nadajnik LTE Aero2 najpewniej masz przy adresie  Piaseczno, Okulickiego 79. Czyli zaraz obok tego, który sam znalazłeś. Tutaj cała mapka http://beta.btsearch.pl/?dataSource=ukelocations&network=26001%2C26017%2C26016&standards=lte&bands=&center=52.086846%2C21.054048&zoom=13 Jako abonent Plusa masz możliwość logowania do nadajników Aero2.

W takim wypadku antena, którą podałem lub Sorensen 17dBi dedykowana pod 1800MHz http://allegro.pl/antena-dual-lte-sorensen-17dbi-4m-czarna-np-b315-i6653986897.html również by się sprawdziła.

Link to post
Share on other sites

No właśnie stawiając router przy oknie, które jest na stronie południowej domu a nadajnik wlasnie tam gdzieś jest usytuowany jakość internetu wcale się nie polepsza, nawet pogarsza. Typ sieci jaki znajduje router to UMTS :-/ Zapewne wplyw na to moze miec przyłącze sieci energetycznej, które jest niemalże nad tym wlasnie oknem okolo 2m. Spróbuję poszukac z laptopem w ręku lepszego zasięgu na podwórku... Antenę jak najbardziej mogę, kupić tylko, ktora będzie lepsza. No i ewentualne umiejscowienie anteny, czy zamontować przy kominie (będę wtedy potrzebował do 15m kabla) najlepiej było by przekręcić do ściany (kabel okolo 4m) ale to przyłącze... Może zakłócać sygnał tak?

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Na temat wpływu kabli energetycznych na działanie internetu mobilnego nie mam doświadczeń. Osobiście wątpie aby pole elektromagnetyczne było poważną przeszkodą w tym wypadku. Ale może ktoś inny się tutaj wypowie. Co do anten to najlepszą będzie Sorensen 17dBi. Kabel antenowy powinien być jak najkrótszy, tłumienie typowego H-155 rośnie wraz z częstotliwością i wg producentów wynosi w granicach 4,2dB/m dla 1800MHz. Dochodzą straty na konektorach (SMA wypada tutaj gorzej niż np. złącze typu N). Odległość 2,5km przy 1800MHz to nie tak dużo, ale może swoje robią przeszkody terenowe czy być może niska wysokość zawieszenia anten na maszcie. Przy użyciu zewnętrznej anteny, dokładnie ustawionej i zawieszonej min 5-6m nad poziomem gruntu powinieneś połączyć się przez LTE. Jeszcze możesz sprawdzić (jeśli masz możliwość) jak wygląda sytuacja w przypadku telefonu z LTE i sieci Plus lub innej bazujących na nadajnikach Polkomtela.

Link to post
Share on other sites

Więc tak, nadajnik do którego mam 2,5km nie jestem pewny czy on rozsyła zasieg LTE skoro w szczegółach tego nadajnika jest tylko GSM i pasmo 900... Na zewnatrz router niby lapie wiecej kresek zasięgu (wciąż HSPA+) no i siła sygnalu jest od 79dBm - 81dBm

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

79-81dBm to już dobry sygnał (jeszcze nie bardzo dobry). Sprawdź na routerze czy na pewno masz wybór pasma ustawiony na automatyczny, ewentualnie sprawdź jak wygląda sytuacja z opcją tylko LTE.

Nadajnik, o którym pisałeś - Piaseczno, ul. J.Kilińskiego 16 udostępnia co najwyżej LTE dla Orange, Ciebie powinien interesować np. ten przy Okulickiego 79 lub inny bliższy. Na nim Aero2 udostępnia LTE w 1800MHz. Całą mapkę już pokazywałem w poście #4.

Link to post
Share on other sites

Jeśli faktycznie do najbliższego nadajnika masz 8km to antena zewnętrzna będzie niezbędna. Najlepiej podaj jego lokalizacje aby sprawdzić na jakich częstotliwościach udostępnia internet.

Nadajnik, o którym od początku pisałeś jest właśnie w Piasecznie przy J.Kilińskiego 16, ten do którego miałeś mieć 2,5km. Możesz jeszcze zerknąć do ustawień routera, czy nie podaje on konkretnie ID nadajnika, z którym się połączyłeś.

Link to post
Share on other sites

Mieszkam na terenie powiatu Krasnickiego, woj. Lubelskie... Nadajnik, ktory jest 2,5km ode mnie ma takie ID: 12089, nastepny najblizszy ID:10225, nie wiem z ktorym łączy się moj router. W statusie nie ma nic, chyba że jeszcze po kablu podlączę router do laptopa. Mogę jeszcze wyjąć SIM z routera, wlozyc do telefonu i podjechac pod nadajnik, pomoże to w czyms?

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez sebo7w7
Link to post
Share on other sites

Witam kolegę.

Miałem ten sam problem a nawet poważniejszy, bo w mojej lokalizacji wewnątrz pomieszczeń prawie wcale nie ma sygnału GSM (żeby gdzieś zadzwonić trzeba biegać do jednego pokoju;) O internecie można zapomnieć.

Polecam zakupić antenę LTE H4G. https://all-ant.pl/pl/p/Antena-LTE-H4G,-2x15dBi-MIMO-konfigurator/187

Sam szukałem anteny i na różnych forach polecano mi anteny panelowe Sorensen (niby że duńskie) jednak znajomy w sklepie elektronicznym polecił mi właśnie tę antenę H4G i cały czas mam LTE a siła sygnału to -68dbi. Jestem zadowolony z zakupu. Należy ją ustawić w kierunku nadajnika, ja zrobiłem to łapiąc kierunek mniej więcej za pomocą google maps. Nadajnika ode mnie nie widać bo drzewa zasłaniają ale określiłem kierunek na podstawie punktów w terenie (drzewa, domy) a do nadajnika mam ok 5km w linii prostej.

Tak więc sprzęt sprawdzony i jestem zadowolony z zakupu.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...