Skocz do zawartości

Wirus na telefonie kiano elegance 4.5 system android


Recommended Posts

Na moim telefonie pojawił się wirus ponieważ przypadkowo kliknęłam w reklamę fałszywej aktualizacji. Wirus działa w taki sposób, że blokuje mi dostęp do internetu (teraz piszę z laptopa) i pobiera fałszywe aplikacje jak jakieś latarki a pojedyncze pliki jak zdjęcia ważą kilkadziesiąt mb. Nie mogę pobrać żadnego antywirusa ponieważ nie działa internet, w ustawieniach administratora nie ma nic podejrzanego. Już 2 razy robiłam hard reset (przywróciłam ustawienia fabryczne) i dalej to samo. W zużyciu baterii znajduje się  jakiś flyee którego wcześniej nie było! Proszę o pomoc :( Dodam że wirus zmienił mi się we wbudowaną aplikację :)

Edytowane przez Chwixx
Link to post
Share on other sites

Jak wyżej. Flash urządzenia wymaże wszystko permanentnie. Jeśli to będzie jeszcze połączone z aktualizacją oprogramowania do najnowszej wersji to tylko na tym skorzystasz a urządzenie będzie działać lepiej i może stać się bezpieczniejsze(nowszy android). Druga sprawa, dzisiaj nie da się korzystać z sieci bez oprogramowania antywirusowego, producenci już myślą czy Tv Smart nie wyposażać w takowe. Wirusy wieloplatformowe i inne dziwne szkodniki to plaga i warto się przed tym trochę zabezpieczyć. Pakiety oprogramowania antywirusowego na pc często są sprzedawane w śmiesznych cenach ok. 30zł/rok/1PC. Taka kwota to nie majątek mniej niż 3 zł/m-c. Czasami w pakiecie jest też antywirus na androida. Warto pomyśleć.  

Link to post
Share on other sites

Aha, bo antywirus działający z uprawnieniami użytkownika poradzi sobie na pewno z wirusem łamiacym zabezpieczenia androida na miarę uzyskania uprawnień roota...

Większość antywirusów na androida, w szczególności te instalowanie jak zwykła apka (tak jak te dorzucane do antywirusów na PC ) jest równie skuteczna co paintball na prawdziwej wojnie.

Trochę straszne ale warto sobie z tego zdawać sprawę.

 

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

@anemus

Przyjmując Twój tok myślenia to pasy i poduszki w samochodzie też są niepotrzebne bo dają tylko częściową ochronę. Po co to instalować przecież niewiele chroni. Takie rozumowanie do niczego dobrego nie prowadzi. Problemem zabezpieczeń systemów operacyjnych nie jest tylko jakość oprogramowania, błędy, luki, rozwarstwienie ale samo zachowanie użytkowników tych systemów. Najsłabszym ogniwem tej infrastruktury jest człowiek. W przypadku androida też tak jest, mało kto instaluje na Swoim tablecie czy telefonie program antywirusowy, bo uważa Androida z w miarę bezpieczne oprogramowanie a to duży błąd. Płatnego oprogramowania antywirusowego nikt nie stosuje i jak żyje widziałem taki raz u jednej Pani, która na firmę kupiła pakiet oprogramowania i wszyscy jej pracownicy i domownicy używali tego softu. Za moją namową wykupiła subskrypcje na parę złotych droższy pakiet Internet Security bo antywirus nie posiadał firewalla. Programy skonfigurowane, minęło 2 lata nikt nie zgłaszał problemów z infekcjami ani w jej firmie ani w domu. Darmowy soft antywirusowy coś chroni ale nie zamyka wszystkich drzwi do infekcji. System możesz sobie zawsze postawić na nowo, soft do telefonu wgrać ponownie ale jak robak zaszyfruje Ci dokumenty firmowe, bazy danych, zdjęcia, uszkodzi oprogramowanie do rozliczeń z US, ZUS, wtedy inaczej spojrzysz na temat. Sprzęt dla firm jest mało warty, zawsze można go kupić ale dane są często bezcenne. Działalności tak szybko nie zwiesisz. Podatki musisz zapłacić, rozliczeń dokonać, urzędników nie obchodzą Twoje problemy z oprogramowaniem mogłeś w końcu zatrudnić informatyka. Wszyscy w tym kraju znają się na komputerach lepiej niż Ci, którzy uczyli się latami tego zawodu(a co tam tutorial jest na YB, dam radę). I tak to wszystko funkcjonuje, na słowo, na wiarę. Specjalistę zatrudnia się do roboty jak już nie wiele da się zrobić albo naprawa jest tak kosztowna, że ręce opadają. Bo wcześniej żal było paru zł na niezbędne oprogramowanie i zatrudnienie kompetentnej osoby do konfiguracji zabezpieczeń itp. Znam właścicielkę firmy, która zapłaciła 800 zł za darmowe oprogramowanie(w tym również dla firm), bo z nikim nie skonsultowała swojego zakupu. Chciała oszczędzić to oszczędziła.  

Link to post
Share on other sites

Widzę, że nie zrozumiałeś - programy antywirusowe NA ANDROIDZIE instalowane jako zwykłe aplikacje mają skuteczność zbliżoną  do zera i co najwyżej mogą poprawić samopoczucie użytkownika (a co za tym idzie narażają go na większe niebezpieczeństwo bo taka już natura człowieka, że ułuda zabezpieczenia sprawia, iż pozwala sobie na więcej i częściej wyłącza zdrowy rozsądek) bo przed niczym go nie zabezpieczą (stosując twoje analogie to jak przypinanie się linką stalową zamiast pasami i stosowanie jaśka zamiast poduszki powietrznej). To nie jest mój wymysł tylko stwierdzenie ekspertów od bezpieczeństwa, z którym się zgadzam w pełni. Jedynie aplikacje instalowane jako systemowe bądź z uprawnieniami superusera mają jakąś skuteczność tak więc wszelkie płatne antywirusy na androida to ściema, zwykłe oszustwo.

Co do programów na PC w firmie to już inna sprawa ale tu też dużo ważniejsza jest ogólna polityka bezpieczeństwa niż wybór konkretnego rozwiązania antywirusowego.

Co do "zatrudniania informatyka" to nie wylewaj żalów na formum bo to nie dział do tego tyko powiększ kwalifikacje i zatrudnij się w poważnej firmie. Teraz nikt nie zatrudnia informatyka tylko zleca wszystko firmie zewnętrznej, łącznie z infrastrukturą. Po grzyba mam zatrudniać kogokolwiek jak zapłacę za kompleksową usługę z dostarczeniem sprzętu, serwerami/chmurą, oprogramowaniem, często i bardziej dedykowanym i zarządzaniem wszystkim oraz pomocą 24h?

Edytowane przez anemus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...