Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Chciałbym zbudować sieć w swoim nowo wybudowanym domu. Mam poprowadzone w ścianach kable UTP cat 5e jeszcze bez wtyczek. Większość zbiera się w jednym pokoju gdzie chciałbym umieścić switch.

 

Mam do podłączenie 2 komputery, TV, XBOX, piec C.O oraz 5 kamer IP. Kamery będą zasilane z kabla sieciowego więc router musi posiadać co najmniej 5 gniazd z PoE.

 

W google wyszukałem ten switch: Linksys LGS116P-EU (https://www.morele.net/switch-linksys-lgs116p-eu-16x1gbe-poe-725471/)

 

Nie znam się na tym kompletnie i nie mam pojęcia czy to dobry wybór. Czy ktoś mógłby mi coś poradzić w tym temacie? Jest to dobry sprzęt czy lepiej zainwestować w coś innego (może np dwa mniejsze switche: PoE + bez PoE)? 

Link to post
Share on other sites

Jest jakiś sens przepłacać za tego linksysa? Według mnie do kamer ze spokojem wystarczy: http://www.komputronik.pl/product/328402/8level-feps-1908.html bo kamery nie potrzebują gigabita. Będziesz miał jeszcze 3 porty w zapasie a portem uplinkowym podłączysz się do switcha gigabitowego do którego podłączysz sobie komputery. Jaki switch to zależy od potrzeb, ale pewnie niezarządzalny Ci wystarczy. Poza tym masz chyba jakiś router? Może nie potrzebujesz dodatkowego switcha? Pieniądze pozostałe lepiej spożytkuj na szafkę i patchpanel żeby porządnie zakończyć instalację.

Link to post
Share on other sites

Będę miał router od Orange ale ze względu na miejsce gdzie będę go trzymał mam zamiar używać go tylko to Wi-Fi i ewentualnie podpięcie telewizora. Mam nadzieję mieć go jak najkrócej i zrezygnować z Orange.

Dlatego potrzebuje switcha do podłączenia wszystkich pozostałych sprzętów. Jeśli jakościowo i cenowo bardziej opłaca się kupić 100mb dla PoE i gigabitowy dla reszty to chętnie tak zrobię.

 

jesteś w stanie polecić jakiś switch gigabitowy do kompletu? Sieć głównie do użytku domowego: gry, ściąganie, streaming między urządzeniami. Prowadzę w domu też firmę i potrzebuje utrzymywać połączenie z VPN na dwóch komputerach.

 

Szafka na switch i rejestrator do kamer to temat na przyszłość - na razie chciałbym mieć funkcjonującą sieć.

Link to post
Share on other sites

Switche niezarządzalne praktycznie nie różnią się wydajnością, weź coś ze sprawdzonego źródła co ma minimum dwa lata gwarancji i będzie śmigać. Osobiście to tylko zwróciłbym uwagę, żeby obudowa była metalowa. Ze spokojem wystarczy: http://www.komputronik.pl/product/278019/8level-ges-8d-v2.html

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...