Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

W domu jednorodzinnym jednopiętrowym nieokablowanym zmieniam router na taki, który zapewni mi transfery pozwalające na strumieniowanie 4k przez wifi. Wydaje mi się, że potrzebuję dwóch urządzeń. Na parter zamówiłem Asus DSL-AC68U.

Na piętrze chciałbym postawić repeater z możliwością podłączenia minimum dwóch urządzeń kablem. Repeater ten powinien też obsługiwać kilka urządzeń przez wifi. Waham się pomiędzy Asusami RP-AC68U i RT-AC68U.

RT-AC68U jest:
-bardziej opłacalny, bo w razie awarii podstawowego routera może go zastąpić a kosztuje tyle samo co RP-AC68U
-ma anteny zewnętrzne, które można obracać
-jest ładniejszy

Parametry wifi oba urządzenia mają teoretycznie takie same, ale mam wątpliwości czy technologia Asus Expressway w RP-AC68U nie spowoduje, że to urządzenie w trybie Repeater będzie dużo wydajniejsze. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Czy ktoś wie, czy możliwość odbierania jednej częstotliwości i wysyłania drugiej przy 3-4 urządzeniach wifi podłączonych do Repeatera oraz w przypadku konieczności przebicia się przez strop nie zagwarantuje dużo lepszych wyników mimo braku anten zewnętrznych?

P.S. Czy wybrałem sensowny router na parter?

Link to post
Share on other sites

Mamy na forum jednego speca od Asusa, pewnie Ci odpowie. Od strony teoretycznej powiem tylko tyle, że odbiór na jednej częstotliwości a wysyłanie na drugiej to inny tryb pracy niż repeater - działa to na innej warstwie. W praktyce musiałby to być tryb radiowy klient na jednym radiu i tryb AP na drugim. Nie jestem specjalistą od sprzętu radiowego, ale wg mnie jedno radio dwuzakresowe to jednak nie dwa radia więc i trybów pracy osobnych nie ustawisz.

 

Jeśli chodzi o wydajność to pamiętaj, że repeater zetnie 50% przepustowości. Co w przypadku pasma ściętego przez zasięg może skończyć się słabo. A co do samego RP-AC68U to ten sprzęt to jakaś pomyłka za gruby pieniądz:

https://youtu.be/fx_M_BUX_eE?t=92

 

No ale z pewnością zaraz się okaże, że jestem źle nastawiony do Asusa a do tego fanboy TP-Linka.

 

Jeśli już mam być fanboyem to w takich wypadkach jestem fanboyem kabla i wiertarki.

Link to post
Share on other sites

Producent chwali się tak: "(...)In normal mode, RP-AC68U uses the 2.4GHz and 5GHz bands simultaneously for connecting to devices, giving wide compatibility with devices and routers. As long as at least one device — or your router — supports 5GHz operation, ExpressWay can dedicate one band for connecting to the router and the other band for connecting to the device. This gives you a great performance boost(...)"09.png
Brzmi dobrze, bo zgodnie z tym obrazkiem wydajność spadnie o mniej niż połowę, ale patrząc na opinię z np. testu Digileaks mam wątpliwości co do działania tego urządzenia. Zasięg w miejscu gdzie będzie stał repeater nie powinien być zły. Pomiędzy routerem a repeaterem będą dwie ściany działowe i strop, w poziomie tylko 3-4 metry odległości. Wiem, że kable są lepsze i tańsze, ale nie mogę ich zastosować obecnie. Mam nadzieję, że ekspert znajdzie chwilę na udzielenie porady :)

Link to post
Share on other sites

Nie mam wiedzy o tym trybie pracy, ale podejrzewam, że to nadal nie dwa niezależne radia. Jeśli to połączenie na 2.4GHz ma powiedzmy 120Mbps wydajności to pójście dalej na 5GHz nie zetnie jej do 60Mbps dlatego, że w dualbandzie sumarycznie pasma się sumują. Pytanie czy to jest lepsze od przykładowo 240Mbps ściętego na pół do 120Mbps? Dokładnie to samo tylko w reklamie ładniej wygląda. Oczywiście to tylko moje gdybanie - nie widzę, żeby Asus gdzieś opisał dokładniej jak to działa, wszędzie tylko marketingowe obrazki.

 

W sumie - ciekawy case do pomierzenia :)

 

P.S. Przy tym budżecie nie rozważałeś Powerline?

Link to post
Share on other sites

Dlatego właśnie zagadnienie zaczęło mnie przerastać, odpowiedzi jednoznacznej nie znalazłem w internecie, więc założyłem ten temat. Wolę RT-AC68U, ale jeśli ma działać wolniej, to wezmę RP-AC68U. Jak już się zdecyduję, to postaram się dokonać pomiarów.

Czy Powerline to wydajniejsze rozwiązanie? Nigdy z tego nie korzystałem, a podobno prędkość i stabilność działania zależy od budowy instalacji elektrycznej, więc z powodu wątpliwości, być może niepotrzebnych, tematu nie zgłębiałem. Wydawało mi się, że dwa mocne urządzenia w AC lepiej obsłużą 4 laptopy, 4 smartfony, tablet i PC po WiFi oraz PC, konsolę i TV po kablu (plus może niedługo dysk sieciowy).

Link to post
Share on other sites

Nie jestem ekspertem, a jedynie użytkownikiem, który miał problemy z Wi-Fi w 100m mieszkaniu w kamienicy.

 

Z moich doświadczeń prowadzących do tego, by osiągnąć jak najlepszą przepustowość połączenia po Wi-Fi wynika, że to co proponuje autor tematu (a w zasadzie zasugerowała mu to reklama Asusa) to najlepsze rozwiązanie, jeżeli chcemy wydać  rozsądne pieniądze na rozprowadzenie Wi-Fi po mieszkaniu, czy domu - mam na myśli komunikację na zasadzie na jednym paśmie połączenie z routerem, a na drugim paśmie rozsiewanie sygnału przez repeater.

 

Ja sam mam dwuzakresowy router TP-Linka i dwuzakresowy repeater TP-Link RE210 klasy AC750.

Próbowałem różnych kombinacji - pasma 2,4 i 5 GHz w repeaterze jednocześnie odbierają i nadają sygnał,

5 GHz do repeatera, a rozsiewa 2,4 GHz

i na końcu 2,4 GHz do repeatera i 5 GHz wysyłany sygnał przez repeater. 

Najlepiej sprawdził się ostatni wariant - sprawdziłem, że do repeatera po 2,4 GHz dociera ok. 100-110 Mb/s, a rozsiewa on na 5 GHz 90-100 Mb/s  (w miejscu oddalonym od repeatera o ok. 6m przez ścianę grubości 40 cm.)- czyli strata niewielka.

Przy 2 pierwszych wariantach maksymalnie co osiągnąłem to 40Mb/s w tym samym miejscu.

 

Testowałem też inne lokalizacje zarówno routera i repeatera i było podobnie.

 

Sprawdzałem też pod tym względem sprzęt Asusa i Cisco i wyciągnąłem identyczne wnioski.

 

Mam też powerline od TP-linka - niestety to nie jest idealne rozwiązanie -bardzo stabilne połączenia, ale  przy klasie urządzeń 200Mb/s i 500Mb/s max. co realnie osiągnąłem to ok. 60 Mb/s - a mam paroletnią instalację elektryczna z bardzo dobrych materiałów (mam na myśli zarówno same kable jak i to co na tablicy rozdzielczej, jak i w gniazdach i puszkach).

 

Szybciej podobno działają urządzenia klasy 1200 Mb/s wykorzystujące 3 żyłowe kable instalacji - sygnał leci po fazie, zerze i uziemieniu (transmitery wykorzystują między sobą transmisję 2x2 MIMO)- wymaga to jednak, by wszystkie punkty, gdzie podepniemy taki powerline były połączone ze sobą prawidłowo podpiętymi kablami 3 żyłowymi).

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

No to mamy jakies cyfry w końcu :) Tyle że z tym repeaterem Asusa sprawa może nie mieć sensu skoro zasięg z jego użyciem jest mniejszy niż z samego routera. No ale nie będę sugerowal użycia tp-linka przecież!

 

Franz - pytanie z puli dodatkowej - te wartości które podajesz to rozumiem ze prędkość linków a nie realna przepustowość?

 

Trzeba podpowiedzieć chłopakom z digileaks temat na filmik.

Link to post
Share on other sites

Wartości, które podałem to realna przepustowość potwierdzona w codziennym użytkowaniu - komputer korzystający z repeatera ma kartę sieciową USB TP-Linka Archer T2U umieszczona ok 2 m nad ziemią i połączoną z komputerem dobrej jakości kablem USB 3.0 - realnie pobiera z sieci pliki z prędkością do 12 MB/s (co oczywiście zależy od serwera, a nie tylko mojego łącza i sieci domowej), sprawdzałem też prędkość przesyłu plików w domowej sieci i wyszło podobnie, czyli 12-13 MB/s.

 

Powerline też realne 60Mb/s - ale już w miejscu, gdzie mam komputer korzystający obecnie z Wi-Fi z repeatera miałem po kablu elektrycznym max. tylko 30-40 Mb/s - widać jak wiele w powerline zależy od odległości między transmiterami i jak się domyślam od tego ile np. puszek, czy przelotowych gniazdek jest po drodze - nawet przy nowej instalacji.

 

Zapomniałem dodać ważną rzecz w transmiterach klasy 200 i 500 Mb/s (ja mam takie właśnie) ograniczeniem są porty Ethernet tylko 100 Mb/s.

 

Kusi mnie zakup urządzeń powerline klasy 1200 lub nawet 2000 Mb/s - widziałem opinie, że ludzie osiągają od 380-800 Mb/s realnej przepustowości z urządzeniem klasy TP-Link 2000 - chciałbym to potwierdzić - jednak ceny trochę wysokie na urządzenia - para transmiterów klasy 1200 to ok. 320 zł., a klasy 2000 to ok. 520 zł.

Tu już mamy 2 lub 3 gniazda Ethernet 1000 Mb/s.

Pewnie kupię przez internet i przetestuję jak to realnie działa - najwyżej oddam w ciągu 14 dni jak będzie słabo. 

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

Dzięki za info. Digileaksy testowali takie powerline od Fritza - jest tam pomiar przy wykorzystaniu dwóch i trzech żył. Zerknij sobie na materiał video. Podrzuciłem temat testu repeatera AC dual band - jak znajdą dostawcę sprzętu to zrobią.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...