Skocz do zawartości

Monitor / gtx 1070 / 144hz czy 1440p


Recommended Posts

Witajcie. Z dyskusji w tym temacie http://forum.benchmark.pl/topic/231817-komputer-monitor-do-6-tys-gry-i-mutimedia/ z polecenia kajtka. wylądowałem tutaj. W skrócie szukam monitora pod gtx 1060/1070 (ze wskazaniem na drugą propozycję). Zatem..

 

Monitor: Moje największe utrapienie powodujące najwięcej wątpliwości. W niezliczonych ilościach opinii i testów nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi, która popchnęła by mnie do decyzji: pójść w 144hz i 1ms ale matryce TN czy zrezygnować z płynności na rzecz jakości w IPS/VA i 1440p (nie chcę wydawać 3k na monitor). Chodzi mi i o efekt 'WOW' z jakości obrazu i o największą płynność. Wydaje się, że z nieba spadłby mi Samsung 24' CFG70... w skrócie 144 hz, 1ms, VA, QuantumDot zatem mamy i wysoką płynność jak i dobre kolory. W Polsce dostępny od niedawna zatem nie ma jeszcze żadnych testów/recenzji/opinii ale na forach zagranicznych można doczytać się, że ma problemy z purpurowymi artefaktami. Kompletnie nie wiem co wybrać... Bardzo podobałby mi się jeszcze AOC AGON AG241QX, ale to TN (choć 144hz i 1440p - kwestia czy pogodzi to GTX 1070 czy nie będzie zbyt słaby?) i przestał być dostępny. Jest dużo recenzji tanich, gamingowych monitorów takich marek jak LG, Asus, Benq/Zowie czy iiyama ale posiadają one matrycę AU Optronics, które należą chyba do najbardziej awaryjnych oraz posiadają kiepskie kolory nawet jak na TN (choć wyróżnia się z nich LG). Totalny mętlik w głowie, zatem tutaj potrzebuje największej pomocy. Kwota jaką chciałbym przeznaczyć to 1600 zł... ewentualnie za odpowiednią argumentacją mógłbym trochę więcej. Wybór monitora w moim przypadku przybrał wagę wyboru między dżumą, a cholerą... 

 

Z waszego doświadczenia, co lepiej wybrać? Czym się sugerować? Najbardziej 'korci' mnie ten Samsung...

 

Z góry dziękuję za odpowiedź. 

Edytowane przez Kuba eM
Link to post
Share on other sites

Siemka,

 

Ciezki orzech do zgryzienia, musze przyznac :)

 

Ze swojej strony dodam, ze slaba jakosc kolorow na matrycach TN to troche taka legenda, ciagnaca sie za ta technologia od poczatku jej istnienia. Dzisiaj jakosc paneli TN pod tym wzgledem jest bardzo dobra. Sam jestem posiadaczem i powiem ze po wgraniu kilku profili ICC i po "zabawie" w ustawienia, jestem bardzo zadowolony. Jasne, panele IPS sa lepsze, ale w moim odczuciu nie jest to roznica kolosalna i w 90% przypadkow do pominiecia. Oczywiscie, napisalem to wszystko z perspektywy gracza. Jesli jestes grafikiem, bawisz sie w obrobke zdjec - to inna sprawa.

 

Osobna kwestia, sa katy widzenia...Niestety tutaj widac roznice. Kiedy siedze na wpraost od monitora wszystko jest okej, jesli jednak osune sie troche na fotelu i patrze na monitor "z dolu", biale tla na gorze matrycy zaczynaja sie robic delikatnie brazowe (podkreslam, ze chodzi o biale tla). Podczas grania, jest to zupelnie do pominiecia jednak w czasie pracy np. z edytorem tekstu jest to zauwazalne i troche irytujace.

 

Podsumowujac - zadaj sobie pytanie co bedziesz glownie robil na kompie... Jesli jest to granie w dynamiczne gry, ogladanie filmow sciagnietych z neta to moge polecic matryce TN 144Hz. Jesli komputera uzywasz jednak raczej do pracy (grafika), ogladania filmow w wysokiej jakosci, czy grania w jakis malo dynamiczne gry (np. strategie) to matryca IPS/VA bedzie dobra.    

Edytowane przez bartus_s
Link to post
Share on other sites

Jak na razie nie bawię się w obróbkę zdjęć. Na chwile obecną głównie gry trochę internetu i multimediów. Siedzieć będę na wprost monitora. Gry wszelakie, zarówno szybkie (CS, Bf1)) jak i bardziej statyczne (W3, GTA V).

Jak wspomniałem wyżej, zależy mi zarówno na efekcie płynności jak i dobrej jakości wyświetlanego obrazu.

 

Ktoś posiada już tego Samsunga z serii CFG70? Ewentualnie, co możecie polecić z TN-owych matryc, ale nie od AU Optronics?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...