Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, obecnie posiadam komputer ( Pentium G4400, 4gb ddr4, ssd, msi h110 oraz 750 ti, corsair 350W ), krótko mówiąc - procesor nie wyrabia, grafika jest dla mnie aż nadto, dlatego chciałbym dokonać downgrade do sandybridge 2500k, w planach mam zakup płyty głównej ( nie wiem jakiej ), bardzo dobrego coolera, pasty i 8gb ramu do tego.

 

1.) Czy zasilacz udźwignie mocne OC i5 2500k i jednocześnie OC GPU? GPU jest co prawda skromnie podkręcone... ale jednak jest.

2.) Czy warto? Nie stać mnie na skylake z możliwością OC.

3.) Ponoć dużo osób podkręciło ten procesor do wartości 4.7-4.9GHz - czy to możliwe?

4.) Da się wymienić pastę pod IHSem? Nigdy tego nie robiłem, ale moim zdaniem warto nawet dla tych 200MHz.

 

Komputer to typowy wół roboczy ( w wersji ubogiej ) służy mi wirtualnych maszyn i gier, do pracy mam laptopa. Gry w które gram głównie wymagają bardzo mocnego CPU, obecna grafika mimo iż jest dość słaba to w żadnej grze nie wykorzystuję jej w 100%.

 

Dodatkowo czy jest możliwość upakowania tego wszystkiego w jakąś małą obudowę? Komputer raczej zostanie ze mną na dłużej, a za 2.5 roku wyjeżdżam za granicę i nie mam zamiaru rozstawać się z grami.  :P

Edytowane przez Bentley7
Link to post
Share on other sites

1.Ruszy ruszy ,ale się może pocić :)

2.Warto ,bo znacznie lepsze od pentiaka 

3..Tak to możliwe

4.2500k ma lut i tam tylko ogranicza Cię sztuka procesora ,a nie ihs :)

1. Ale nie powinienem się niczego obawiać? Tak sobie zrobiłem pseudo wyliczenia i wyszło mi 150 W + 80 W + 50 W + 10 W ( CPU, GPU, MOBO ( w najgorszym przypadku ) i reszta tzn. SSD, ramy, obudowa.

4. Czyli nie da rady wymienić nic pod IHSem? Cóż... jak dojdę do 4.5GHz to będę w niebo wzięty.

 

A poleciłbyś jakąś płytę pod micro atx tak abym wycisnął z tego procesora siódme poty?  :P Niestety dysponuję tylko marną budżetową obudową i nic innego nie wchodzi zbytnio w grę, chyba że tymczasowo płyta będzie leżała luzem na szafce, ale to wchodzi w grę tylko jeżeli nie da rady kupić płyty pod OC w formacie micro-atx

Link to post
Share on other sites

a nie lepiej kupić po prostu i5 6400 czy 6402p i sobie nie zwracać głowy z wymianą całego kompa?

nie musisz wtedy kupować chłodzenia, płyty, zmieniać ramu

tak naprawdę do 750Ti starczyłby nawet i3 6100

No ale widzisz. :D Napisałem przecież że z grafiki prawie w ogóle nie korzystam - potrzebuję bardzo mocnego CPU, a obecnie mam budżetową płytę i budżetowy procesor. Nie stać mnie na podkręcenie skylake i zależy mi też na tych 4 rdzeniach.

Link to post
Share on other sites

jeśli nie stać Cie na Skylake z możliwością podkręcania, to kup bez możliwości podkręcenia, proste

chcesz kompa w formacie micro ATX, uwierz że to nie sprzyja podkręcaniu, dostępność płyt pod OC w takim formacie jest mniejsza i pewnie cenowo droższe

a jeszcze może się okazać że konkretnego chłodzenia nie można wstawić ze względu na rozmiary obudowy

dodatkowo zasilacz 350W nie zachęca by w ogóle te OC robić

 

ogólnie bez sensu wymieniać nowsze technologicznie części, na starsze, tak?

 

weź sobie kup po prostu tego i5 6400, zapłacisz za niego 800zł, czyli podobnie jak za te wszystkie części pod 2500k

fakt, może dobrze wykręcony 2500k potrafi lekko przegonić 6400 ( chociaż nie zawsze ) a z różnicy pomiędzy G4400 powinieneś być co najmniej zadowolony

Link to post
Share on other sites

jeśli nie stać Cie na Skylake z możliwością podkręcania, to kup bez możliwości podkręcenia, proste

chcesz kompa w formacie micro ATX, uwierz że to nie sprzyja podkręcaniu, dostępność płyt pod OC w takim formacie jest mniejsza i pewnie cenowo droższe

a jeszcze może się okazać że konkretnego chłodzenia nie można wstawić ze względu na rozmiary obudowy

dodatkowo zasilacz 350W nie zachęca by w ogóle te OC robić

 

ogólnie bez sensu wymieniać nowsze technologicznie części, na starsze, tak?

 

weź sobie kup po prostu tego i5 6400, zapłacisz za niego 800zł, czyli podobnie jak za te wszystkie części pod 2500k

fakt, może dobrze wykręcony 2500k potrafi lekko przegonić 6400 ( chociaż nie zawsze ) a z różnicy pomiędzy G4400 powinieneś być co najmniej zadowolony

Chyba tak zrobię, zależało mi na downgradzie, bo za nic nie potrafię zainstalować windowsa 7 pod obecnym CPU. Ja doskonale rozumiem, że GHz nie równa się GHz, no ale jednak... korciło mnie, bo nigdy OC nie robiłem, ale zasilacz ze spokojem wytrzyma przykładowo taką i5 6600? Z ciekawości, bo na nowy rok również szykuję mały upgrade... Czy ten zasilacz wyrobi przy 770 albo 780 ti?

Link to post
Share on other sites

 

 

lepiej szukać r9 290/390 w tej samej cenie masz wyższą wydajność 

ależ oczywiście, R9 290/390 pod Corsaira 350W to świetny wybór... szczególnie w sprawie okablowania i mocy

 

 

 

bo za nic nie potrafię zainstalować windowsa 7 pod obecnym CPU

a co ? są jakieś kłopoty z instalacją win7 przy g4440? nie słyszałem o tym

 

nie ważne czy kupisz 6400 czy 6600, te procesory ogólnie są energooszczędne

 

i fakt że nie warto dziś kupować 770 czy 780Ti

przy 770 masz odpowiednika 1050Ti, który ma więcej pamięci i jest energooszczędny, co będzie dobre dla takiego zasilacza

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ależ oczywiście, R9 290/390 pod Corsaira 350W to świetny wybór... szczególnie w sprawie okablowania i mocy

 

 

 

a co ? są jakieś kłopoty z instalacją win7 przy g4440? nie słyszałem o tym

 

nie ważne czy kupisz 6400 czy 6600, te procesory ogólnie są energooszczędne

 

i fakt że nie warto dziś kupować 770 czy 780Ti

przy 770 masz odpowiednika 1050Ti, który ma więcej pamięci i jest energooszczędny, co będzie dobre dla takiego zasilacza

bo przecież trudno się domyślić że autor zapewne zmieni zasilacz gdyż chce wpakować gtx'a 770/80 które także nie dały by rady z zasilaczem z 300w na 12V 

Link to post
Share on other sites

Ten zasilacz jest ogólnie beznadziejny do rozbudowy kompa więc zaraz po procesorze powinien być wymieniony.
Pisałeś o maszynach wirtualnych - tutaj wskazany dobry dysk oraz ram w zależności od ilości/przydzielonych zasobów/itp.
Gry - Głównie GPU. Ze stajni nV zdecydowanie coś nowego. Od radeona Rx 200, 300 lub najnowsze 400. W nV średnio opłacalne są starsze modele, w AMD jak najbardziej o ile są to GCNy.

Wracając do głównego wątku - procesora. Bez sensu jest pchanie się w i5 2500k. Wymieniasz pół platformy bez większego sensu. Wrzucisz zamiast tego nową i5tkę i masz to samo przy mniejszym nakładzie pracy przy wymianie części. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ten zasilacz jest ogólnie beznadziejny do rozbudowy kompa więc zaraz po procesorze powinien być wymieniony.

Pisałeś o maszynach wirtualnych - tutaj wskazany dobry dysk oraz ram w zależności od ilości/przydzielonych zasobów/itp.

Gry - Głównie GPU. Ze stajni nV zdecydowanie coś nowego. Od radeona Rx 200, 300 lub najnowsze 400. W nV średnio opłacalne są starsze modele, w AMD jak najbardziej o ile są to GCNy.

 

Wracając do głównego wątku - procesora. Bez sensu jest pchanie się w i5 2500k. Wymieniasz pół platformy bez większego sensu. Wrzucisz zamiast tego nową i5tkę i masz to samo przy mniejszym nakładzie pracy przy wymianie części. 

Komputer miał być docelowo dla siostry do simsów, ale jako że woli grać na laptopie - oddała mi go i ja sobie grywam na nim od czasu do czasu w jakieś gierki. Zasilacz typowo budżetowy, bez sensu było mi się pchać w coś lepszego, maszyny wirtualne - tak owszem, póki co 4gb ramu mi ze spokojem wystarcza, jeden debian z xfce zadowala się 512mb, rzadziej odpalę windowsa server ale on też jakoś pamięciożerny nie jest, odkąd używam tego komputera to ani razu nie zabrakło mi na nim ramu. Jeżeli mowa o starych radeonach to kusi mnie seria HD 79xx.

 

Odnośnie procesora wybrałem i5 6600, mam nadzieję że odczuję skok.  :P

 

A swoją drogą nie będzie żadnych problemów z systemem, płytą główną po wymianie CPU?

Edytowane przez Bentley7
Link to post
Share on other sites

i5 6600 jest lekko bez sensu dopłacasz niecałe 100zł i masz wersje k

(bez chłodzenia na razie starczy ci spartan za 60zł )

w przyszłości OC tego cpu pozwoli ci grać jeszcze dłużej po dokupieniu jakiejś używanej płyty na z170 

co do systemu to nie wiadomo 

po zmianie płyty i cpu zaleca się reinstal bo system może się zacinać crashować lub w ogóle nie odpalać

ja natomiast moge sobie swobodnie zmieniać płytę z cpu amd i intela i jedyne co się dzieje to to że win 10 wstaje troszkę dłużej ok 1 min i pisze ,,windows konfiguruje nowy sprzęt"

Edytowane przez tobexor
Link to post
Share on other sites

i5 6600 jest lekko bez sensu dopłacasz niecałe 100zł i masz wersje k

(bez chłodzenia na razie starczy ci spartan za 60zł )

w przyszłości OC tego cpu pozwoli ci grać jeszcze dłużej po dokupieniu jakiejś używanej płyty na z170 

co do systemu to nie wiadomo 

po zmianie płyty i cpu zaleca się reinstal bo system może się zacinać crashować lub w ogóle nie odpalać

ja natomiast moge sobie swobodnie zmieniać płytę z cpu amd i intela i jedyne co się dzieje to to że win 10 wstaje troszkę dłużej ok 1 min i pisze ,,windows konfiguruje nowy sprzęt"

Nawet jeśli to procesor tej samej generacji? Kurczę trochę niefajnie, bo mam dość nietypowo skonfigurowane systemy i nie chciałoby mi się stawiać tego wszystkiego od nowa... :P

jeśli utrzyma się fakt o tym że producenci gier mają w du**e GCN 1 generacji 

trzeba szukać radełona  z GCN 1.2 tj.

HD 7790

R7 260/260x  

R7 360 

R9 290/x

Podkreślam, że ja jestem raczej niedzielnym i dość nietypowym graczem - nie kręcą mnie żadne nowe gry, raczej grywam w takie tytuły jak DayZ, Arma 2 lub 3, OMSI 2, Mafia 2 i czasami z kolegami w CS GO.

 

i właśnie dlatego zależy mi na bardzo mocnym CPU, wszystkie te gry ( a w szczególności OMSI 2 ) potrzebują bardzo mocnego procesora aniżeli grafiki, arma 2 kiedyś na HD 7770 1gb i i5 3470 działała mi na Ultra, a teraz na 750 ti i pentiumie ledwo na średnich.

Edytowane przez Bentley7
Link to post
Share on other sites

No to jak amd to hd 7950 sie nada.Ewentualnie 7970,to bedzie budzetowe i wydajne,oczywiscie zasilacz trzeba zmienic

A znajdzie się jakiś pasywny który to udźwignie? Do procesora będę kupował coś pasywnego, grafikę też raczej pasywną ( a jak nie to sam zrobię pasywne chłodzenie ), zależy mi aby upchnąć to wszystko w małe pudło, w nowym roku kupię jakąś płytę do OC - pewnie w micro-atx lub mini-itx.

 

Jeśli już mowa o płytach - znajdę coś tańszego w formacie mini itx do OC niż to https://www.morele.net/plyta-glowna-asus-b150i-pro-gaming-aura-b150-ddr4-sata3-usb-3-0-miniitx-90mb0ni0-m0eay0-856276/

?

Edytowane przez Bentley7
Link to post
Share on other sites

 

 

a co ? są jakieś kłopoty z instalacją win7 przy g4440? nie słyszałem o tym

 

 

to powinno rozwiać Twoje wątpliwości http://www.dobreprogramy.pl/Windows-7-to-juz-przeszlosc-przynajmniej-dla-Intela-i-jego-procesorow-Skylake,News,60404.html , trzeba dograć sterowniki, są specjalne programy od MSI i Asrocka

Link to post
Share on other sites
Dokładnie  ;) Po co wyciskać 7-poty z zabytku ( bez urazy dla posiadaczy 2500K ) i męczyć zasilacz ;p ( w tym przypadku bez sensu ).

 

 

Ty tak poważnie?

 

Kto trzyma i5 2500k na stock i jeszcze z pamięciami 1333mhz? chyba tylko ten co przesłał ten test, druga sprawa gtx 970 stock na max detalach w wielu przypadkach będzie limitował i5 2500k.

 

A co najważniejsze podlinkowany test jest w miejscach graficznych, gdzie procesor jest sprawą drugorzędną.

 

Pokaż test w miejscach procesorowych z normalnymi ustawieniami dla obu procków a zobaczysz przepaść.

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2015/04/gtav/charts6/gtav_vhigh_cpu.png

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2014/05/watch_dogs/charts/wd_cpu_gf.png

 

Tak że po co żyłujesz swojego "świeżego i7"

Edytowane przez Bubek22
Link to post
Share on other sites

Dokładnie ;) Po co wyciskać 7-poty z zabytku ( bez urazy dla posiadaczy 2500K ) i męczyć zasilacz ;p ( w tym przypadku bez sensu ).

siódme poty to wyciskają ze skylake-ów, żeby mieć stabilne 4,4-4,5ghz, stare i5 2500k to robią coś takiego w 99% bez zmiany napięcia w kilka sekund

co do twojego lipnego testu powyżej

https://www.youtube.com/watch?v=mLW_3aNfZ4M&t=90s

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...