Skocz do zawartości

Bateria w praktycznie nowym laptopie zużyta


Recommended Posts

Witam Panowie

Praktycznie nowy laptop mojej żony Lenovo 100S-14IBR kupiony jakoś 3-4 miesiace temu - używany sporadycznie  kilka razy w tyg. (18 cyki ładowania i rozładowania)

 

Problem w tym, że  WEAR level (zużycie) Baterii w HW monitor i w BatteryInfoView na jest na poziomie 40% (tyle straciła pojemności)

 

bateria wyraźnie straciła na żywotności

jak było 8-9h na ładowaniu to teraz jest 5-6h

 

Bateria Li-ion

Pojemność fabryczna 33060mWh

a teraz po pełnym naładowaniu 19973mWh 

(statystki z ww programów)

 

nadaje sie na gwarancje bo to coś nie "tenteges" jak dla mnie po takim czasie 

Link to post
Share on other sites

Czy bateria była rozładowywana do końca?

Ja w swoim Dellu Latitude E4300 miałem fajną baterię (7 letnia bateria i tylko 18,4% zużycia) z czego sam tą baterię posiadałem 2 lata i przez 2 lata nawet 0.01% nie nabiłem zużycia.
Pewnego dnia jakiś miesiąc temu zostawiłem włączonego laptopa którego zapomniałem podpiąć do ładowarki, bateria rozładowała się do zera. Myślę sobie no to będzie świetnie :/ sprawdzam, 43% zużycia baterii...

Z bateriami w lapkach tak jest że nie wolno rozładowywać ich do zera.
przy około 20% ( no najmniej 15%) powinno się je podłączać do ładowarki. Oprócz tego, dobrze jest taką baterię minimum raz w miesiącu rozładować do około 55% (minimum 51%) gdy się przez miesiąc z niej nie korzystało w celu "wymiany / ruchu prądu" w ogniwach. Dlaczego 55-51%? Bo przy 49-50% ładowania zaliczany jest pełny cykl ładowania. przy 51-55% jest to ładowanie liczone jako pół cyklu.

Edit: A i jeszcze jedno, nie ma różnicy czy baterię naładujesz i wyjmiesz z laptopa jak używasz stacjonarnie czy zostawisz. Pracowałem w 90% stacjonarnie na swoim Dellu i baterii nie wyjmowałem. bateria w tym czasie się nie zużyła gdy była cały czas w laptopie będąc na biurku non stop pod zasilaczem.

A co do samej baterii to możesz wysłać ją na gwarancję, nie wiem jak u lenovo ale gdzieś kiedyś czytałem że wymieniają na nową jak w ciągu tych 6 miesięcy gwarancji na baterię jest nabite spore zużycie.

Edytowane przez joggy
Link to post
Share on other sites

w tym laptopie nie wyjmiesz baterii :)

ilka razy sie rozładowała do końca b laptop był w "w terenie" lecz z tego co mi wiadomo to kazda bateria ma "zapas" na takie sytuacje by nie doszło do pełnego rozładowania

 

mam jeszcze 2 urzadzenia lenovo w pracy i te rozładowywałem do konca dziesiatki razy i nawet tak zostawione kilka-kilkanascie dni i baterie zuzycie na poziomie 1-2%

 

ten laptopik zony ma 3 miesiace z kawałkim i 18cykli wiec to dla mnie jest dziwne

Link to post
Share on other sites

Z tym zapasem to różnie to bywa.
Nie wiem jakie urządzenia Lenovo masz w pracy, czy to czasem nie są starsze modele na innych ogniwach, lub po prostu możliwe że jak w pracy to mogą to być jakieś np. Thinkpady które mają wyższej jakości ogniwa plus kilka zabezpieczeń w porównaniu do marketowego mainstreamowego laptopa.

Link to post
Share on other sites

Czy bateria była rozładowywana do końca?

 

Ja w swoim Dellu Latitude E4300 miałem fajną baterię (7 letnia bateria i tylko 18,4% zużycia) z czego sam tą baterię posiadałem 2 lata i przez 2 lata nawet 0.01% nie nabiłem zużycia.

Pewnego dnia jakiś miesiąc temu zostawiłem włączonego laptopa którego zapomniałem podpiąć do ładowarki, bateria rozładowała się do zera. Myślę sobie no to będzie świetnie :/ sprawdzam, 43% zużycia baterii...

 

Nie wierzę, że ci jedno rozładowanie do zera tak zużyło baterię. Pewnie od dawna jedna cela w  którejś parze była zajechana ale tego nie wiedziałeś, bo rozładowałeś baterie po kilka procent. Pewnego razu rozładowałeś trochę więcej, V gwałtownie spadło na jednej parze, gdzie na pozostałych było w normie i ci wyszły takie wyniki. W starych bateriach bardzo często tak jest, że na początku pojemność bardzo powoli spada a potem raptownie spada do zera. Pewnie rzadko rozładowywałeś baterię do zera i elektronika nie kalibrowała się na bieżąco do rzeczywistej pojemności. Jedno głębsze rozładowanie po 2 latach pozwoliło jej na kalibrację. 

 

A co do tego lenovo to często gwarancja na baterie wynosi 6 czy 12 miesięcy. Bateria powinna w  tym czasie zachować 80% swojej pojemności. Jak jest mniej to nadaje się do wymiany. Ale każdy producent ma inne warunki gwarancji

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...